Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce bine, apreciez!

  

Acum 53 minute, john17 a spus:

Dacă aș avea Lotus ar fi. 

Fiind 9 se repară la dealer. Iar în altă ordine de idei tocmai am primit un mail cu conținutul de mai jos:

 

Screenshot_20210318_140720.thumb.jpg.dce125b9f731de5a662ae9366b6c97ee.jpg

 

Așa a fost și după '90,"dacia, dom' le, ce faci cu astea străine când se strică?!? Motoarele sunt capsulate" și alte inepții. Dar a fost bine, că unii reparau în continuare dacii și eu luam la o lucrare banii unuia din ăsta pe o lună. 😁

pai deja ma gandesc ca romanii vor incepe sa aduca eleftrice SH K noi in cativa ani, sau au masini de 3 ani fara casco si vor mai ieftin... Reparatii vor fi, nu doar usi si capote. Dar trebuie sa invete luma cu conectori baterie, cu megaohmetru cu din astea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, adidas a spus:

Vrem sau nu vrem, ne lăsăm barbă şi o dăm toţi pe hipstereală. E grav, întâi îţi iei maşină electrică şi într-o zi te trezeşti că eşti vegan sau LGBT sau cine ştie ce altă boală...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Feministi 😆

Pana-n una alta, cat mai au la dispozitie motoarele cu combustie, 10, 20 ani? Imi e mila de Supre, GTR-uri, supercaruri de colectie..

 

@robert23mg, l-am redenumit in moto electrice caci era la aria moto si l-am facut pe asta la aria auto.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, Penetru said:

Vrem sau nu vrem, ne lăsăm barbă şi o dăm toţi pe hipstereală. E grav, întâi îţi iei maşină electrică şi într-o zi te trezeşti că eşti vegan sau LGBT sau cine ştie ce altă boală...

 

Cred că mașinile electrice primesc mult hate degeaba datorită unei imaginii create în mod superficial. În mod obiectiv sunt mai eficiente și soluții de deplasare mai bune (și mai ecologice) pentru o mare parte a celor care au mașini.

 

4 minutes ago, robert23mg said:

https://www.toyota.co.uk/new-cars/new-mirai/#

Asta suna extrem de bine, ce s-a intamplat cu threadul celalalt?

 

Ăsta e deja vechiul Mirai. Cel nou se vinde de anul trecut și nu mai este atât de oribil de urât.

image.thumb.png.5cdefe1f422303e94a6499cee2fd007e.png

Faptul că Toyota insistă cu un model și o tehnologie puțin aparte este de lăudat, dar deocamdată cel puțin, vehiculele cu pile de combustibil nu sunt la fel de viabile precum cele electrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, einstein1984 a spus:

pai deja ma gandesc ca romanii vor incepe sa aduca eleftrice SH K noi in cativa ani, sau au masini de 3 ani fara casco si vor mai ieftin... Reparatii vor fi, nu doar usi si capote. Dar trebuie sa invete luma cu conectori baterie, cu megaohmetru cu din astea. 

Einștaine, numără reperele dintr-o mașină electrică și din una clasică și, după ce  compari rezultatele, vino și spune-ne care e mai complexă! 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, john17 a spus:

Einștaine, numără reperele dintr-o mașină electrică și din una clasică și, după ce  compari rezultatele, vino și spune-ne care e mai complexă! 

E parfum, fără frecare de pistoane şi segmenţi, fără uleiuri arse, fără cutie de viteze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Penetru a spus:

E parfum, fără frecare de pistoane şi segmenţi, fără uleiuri arse, fără cutie de viteze...

Fara placere de condus... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Christian 1 a spus:

Fara placere de condus... :)

Vorbeam de partea tehnică, uzuri şi complexitate a fabricaţiei, la plăcerea de a conduce trebuie să fie ceva fumigenă cu zgomot corespunzător şi obligatoriu cutie manuală.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am prins,era o completare retorica.Fara cutie manuala si motor pe benzina,viata e pustiu... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg zgomotul (nu la l4 ca oricum suna a mixer) dar asta cu lipsa fumului e ca si cum te-ai plange ca nu se balega loganul

merge doar la aia care zic hais cand trag de volan

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

59 minutes ago, prafrau said:

inteleg zgomotul (nu la l4 ca oricum suna a mixer)

 

Unele dintre motoarele 4 în linie mai noi au un sunet decent (vorbim de auto). Mă refer la motoarele de pe M135i / Supra 2.0, A 45 AMG/S AMG, Focus RS, S3, etc. Dar sunt excepții, e drept.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Unele dintre motoarele 4 în linie mai noi au un sunet decent

În boxe? Că unele așa fac atmosfera, și nu văd de ce nu ar putea și electrocarele să sune, ba chiar să ai mai multe opțiuni, cum sunt cadranele smartwatch-urilor. 😜 Oricum mai nou sunetele de motor auto sunt râgâieli de turbo și pufnit de blow off... Unul dintre sunetele rămase memorabile e cel al M52/54 de bmw, dar raaar se mai aude așa ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta electrica imi pare o mare miniciuna:

  • problema poluarii de se muta de la rafinarie la centrala electrica
  • tehnologia este de costisitoare si producatorul polueaza - daca nu polueaza in EU din constrangeri legale, atunci pipi cu efect in tarile non EU unde legislatia este mai relaxata.
  • cumparatorul pentru aceasi suma, presetaza la alt patron (care ploueaza tot pe logica de mai sus)

Pe scurt doar incurajeaza consumerismul.

Pe de alta parte, cand a aparut vointa, au eficientizat cilindreea mica atat de mult incat au adus durata de viata la nivelul la care deja le inlocuiesti primii ani de exploatare. Si tot in consumerism dam...

 

PS: cat timp transportul greu (rutier, naval, aerian) se face tot cu tehnologii conventionale, transportul domestic este chiar ultima problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Christian 1 a spus:

Fara placere de condus... :)

pana si un model de duzina ca id3 e  mai fun de condus decat 90 % din cotetele ICE 

1. nu astepti sa se incalzeasca motorul , ai plecat "blana" , pentru drumuri scurte e absolut excelent

2. raspunsul la acceleratie mai rapid decat orice ice

3. putere dupa buzunar , e foarte comparabil cu ice

 

Acum 15 ore, Penetru a spus:

Vrem sau nu vrem, ne lăsăm barbă şi o dăm toţi pe hipstereală. E grav, întâi îţi iei maşină electrică şi într-o zi te trezeşti că eşti vegan sau LGBT sau cine ştie ce altă boală...

zis hart mai filings

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...