Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O exista o electrică la care să se scoată uşor bateria? Mă interesează să încarc bateria ziua de la panouri solare în timp ce sînt plecat cu maşina cu cealaltă baterie.

La Kangoo ze (care e foarte ieftină, 1200e din 2015, maşini foste ale Poştei) e complicat iar convertizorul e parte integrantă a bateriei

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Tesla se poate face foarte usor: https://i.imgur.com/73UY2is.gifv (glumesc)

Ideea nu e deloc rea, dar nu cred ca se poate la vreo masina fiind probabil "legate" cumva de sasiu (ma gandesc). Si daca s-ar putea, ar fi probabil foarte dificil. 

In plus, pretul foarte mare al bateriilor ar face ineficienta achizitionarea unui set auxiliar. 

Viitorul pare incert si cu aceste baterii: https://finance.yahoo.com/news/global-ev-battery-industry-will-be-sold-out-by-2025-bof-a-201302540.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.08.2021 la 8:16, einstein1984 a spus:

fluence electric . Insa ma indoiesc

Nu-mi place fluence, e maşină de fiţe(cu porcării gen diagnoză să schimbi plăcuţele de frînă), mai bine iau două kangoo ţărăneşti, le vopsesc zebra şi le folosesc pe rînd. Ies şi mai ieftin, 2500e

Am 12kw dar în curînd o să schimb cu noi panouri hibrid duale care fac simultan electricitate (375w/panou) şi apă caldă https://dualsun.com/fr/

Am şi baterii dar nu vreau să încarc ziua cele 40 baterii  x 42AH (12v) ca să le descarc noaptea într o altă baterie

Revenind la topicul cu viitorul electric

 

Doctrina progresismului ecologist este să nu mai avem maşini (printre alte lucruri pe care n-o să le mai avem gen casă) de niciun fel, nu să avem toţi maşini electrice cum greşit au înţeles unii.

Ni s-a oferit o perioadă de tranziţie până în 2035, poti folosi o ice încă 15 ani (cât este limita legală verde) dacă-ţi permiţi să plăteşti carburantul tot mai scump.

Ei au înțeles că în 15 ani dispare generația asta îndărătnică și că abia apoi se va putea lucra cu copiii de azi ajunși adulți eco responsabili în 2035.

În concluzie soluția lor nu stă în utopica tranziție electrică (ăla e praf în ochi pt noi, catîrii) ci în generațiile care se formează acum și care deja acceptă ce li se interzice.

Practic noi sîntem ultima generație care a trăit normal. Cînd zic noi sînt foarte generos pe baze de frăţie motociclistă însă văd bine că e plin deja de fascişti care o dau  cu "ca să ai maşină trebuie să meriţi, să munceşti mai mult" adică micuţii se aliniază la supt benevol chiar.

Ăştia de îşi spun cu emfază esenţialii sau echipa cîştigătoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fi asa sigur,nu la toti le plac electricele... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, Edd a spus:

Sunt sigur ca nu tuturor le-a placut trecerea de la locomotivele cu abur, la cele electrice, de dragul obisnuintei, romantismului, etc. Insa, mai devreme sau mai tarziu, lumea progreseaza.

Si mai sunt sigur ca majoritatii celor carora nu le plac electricele, nu au condus electrice niciodata, in special motociclete. ;)

Intotdeauna vor fi si pasionatii de a conduce un autovehicul,asa zisi petrolheads,carora le place sa schimbe vitezele,sa simta/auda motorul cum se tureaza,miros,etc,chestii d-astea ce n-au legatura cu cei ce se deplaseaza de la a la b si atat.Si au condus electrice,d-aia is mai pasionati acum,mai petrolheads... :)

Comparatia cu trecerea de la locomotiva cu abur la cea diesel-electrica si apoi la electrica,nu prea e fondata,aburul nu se compara cu benzina.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea de electrică îmi repugnă doar prin faptul că nu văd niciun progres comparabil cu nimic din istorie în ideea că procesul de producţie al bateriilor poluează monstruos (adică dacă încălzirea globală chiar ar exista, ei bine asta ne-ar afunda în rahat şi mai rău). Nu doar că nu e niciun progres, sîntem luaţi de proşti şi împinşi de-a valma în regres ca apoi să vadă cine scapă.

Gîndiţi-vă doar că tot ce înseamnă énergies renouvelables merge numai cu subvenţii de la stat iar asta în toate componentele şi în toate etapele proceselor, inclusiv la cumpărător.

Ca şi cealaltă magie, bitcoiu, care trăieşte doar dacă îi dai (mult) curent şi prosteală pe burse.

Aia cu plăcerea condusului...mi se rupe royal de maşini de orice fel. Pt mine sînt fix umbrele cu roţi, plăcerea de a face diferenţa între o maşină echilibrată gen bemve, merţan sau o beşină franţuzească "totul în faţă" (care te-ar duce 1 mil km dacă n-ai da cu ea în şanţ după 100kkm) mi se pare nimic faţă de mersul cu cea mai leşinată moto(fie şi electrică).

 

Progresul electricelor izvorăşte din acelaşi loc cu propaganda la vakseen: trebuie să-ţi dea statul bani ca să-ţi dai seama de valoarea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, adrianm said:

niciun progres comparabil cu nimic din istorie

 

Apare si progresul, dar cu timpul. Insa a evoluat mult in ultimii ani, masini capabile sa se incarce in 18 minute (Kia EV6) - asta e un progres considerabil.

 

1 hour ago, adrianm said:

procesul de producţie al bateriilor poluează monstruos

 

Corect, insa doar la productie si desigur la reciclare (care nu exista).

 

1 hour ago, adrianm said:

dacă încălzirea globală chiar ar exista

 

Exista.

 

1 hour ago, adrianm said:

merge numai cu subvenţii de la stat

 

Desigur, deoarece fiind o tehnologie relativ noua, costurile de productie sunt mari. 

 

1 hour ago, adrianm said:

trebuie să-ţi dea statul bani ca să-ţi dai seama de valoarea lor

 

Trebuie sa ofere statul bani deoarece sunt inca scumpe, desi pretul a scazut semnificativ in ultimii ani. La auto ma refer, la moto nu prea stiu cum e treaba. 

La baza sunt cateva lucruri destul de simple: economie, afaceri, cercetare. Oamenii sunt platiti sa dezvolte tehnologii noi, acesti bani investiti trebuie recuperati. Cei care fac masini electrice au acelasi scop ca si cei care fac masini pe motoare termice: sa scoata bani. Problema e ca pentru masinile cu motoare tehnice exista deja uzine, roboti pentru automatizari, oameni specializati si multe altele pe cand pentru electrice se lucreaza la astfel de lucruri insemnand costuri mai mari. Intr-un final, rezulta un pret mai mare de achizitie.

 

Ne place sau nu, viitorul e electric si e un lucru util pentru orase. Nu ajuta prea mult in legatura cu incalzirea globala, dar nu ar strica sa avem aer mai curat in orase. Sa deschid si eu geamul si sa nu se duca purificatorul de aer pe rosu.

 

Cat despre moto electrica, nu ma incanta deloc ideea, dar ramane de vazut ce va fi :D  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut,pamantul are in momentul de fata incalzirea globala fireasca,asa cu are perioadele de racire globala.E doar coincidenta... :)

Viitorul electric e propagabda,get a grip.

LE:propaganda

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

38 minutes ago, Kristian K said:

Ionut,pamantul are in momentul de fata incalzirea globala fireasca,asa cu are perioadele de racire globala.E doar coincidenta... :)

 

Cat dureaza aceste perioade? Eu am facut un experiment simplu: i-am intrebat pe parinti si pe bunici cum era vremea cand erau ei tineri. De fapt am observat si eu diferente mari, vremea a evoluat negativ din multe puncte de vedere. Iernile nu mai sunt ca in trecut (vorba aia "Craciun fara zapada") de exemplu. 

 

Cat despre "viitorul e electric" nu e chiar propaganda, sunt decizii luate cel putin la nivel european (dar nu numai). Producatorii auto, majoritatea, au inceput sa produca masini electrice si au declarat ca vor ramane doar la electrice pe viitor. Desigur, nu ne putem baza pe ce zic ei, dar ne putem baza pe ce vedem: tot mai multe masini electrice de la multi producatori (nu mai zic de hibride).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Edd a spus:

Avand in vedere ca unele dintre cele mai mari corporatii din lume exista datorita banilor din petrol, cam cine ar putea sustine o astfel de propaganda?

Sau macar ne poti da mai multe detalii? Eu sunt chiar curios de date concrete privind aceasta propaganda.

Curentul cu care se incarca masinile elctrice,din ce e produs?Din vanturi si panouri solare?Nu,din fosil ars si energie nucleara.Evident,nu neg hidrocentralele.

 

 

Acum 24 minute, ionutpm a spus:

 

Cat dureaza aceste perioade? Eu am facut un experiment simplu: i-am intrebat pe parinti si pe bunici cum era vremea cand erau ei tineri. De fapt am observat si eu diferente mari, vremea a evoluat negativ din multe puncte de vedere. Iernile nu mai sunt ca in trecut (vorba aia "Craciun fara zapada") de exemplu. 

 

Cat despre "viitorul e electric" nu e chiar propaganda, sunt decizii luate cel putin la nivel european (dar nu numai). Producatorii auto, majoritatea, au inceput sa produca masini electrice si au declarat ca vor ramane doar la electrice pe viitor. Desigur, nu ne putem baza pe ce zic ei, dar ne putem baza pe ce vedem: tot mai multe masini electrice de la multi producatori (nu mai zic de hibride).

Hibridele pot fi viitorul,nu full electricele.

Sa nu uiti,ca toata economia mondiala e structurata pe exploatarea fosila.Crezi ca o poti reseta instant?

Tu inca nu ai motocicleta si sustii motocicleta electrica,de exemplu?

 

Si daca sunteti asa mari fani electrice si ecologisti,de ce nu aveti masini si mobre electrice?Asta se cheama propaganda,sa faceti reclama la ceva ce voi nu puteti ajunge.Cel mult ca e "funny" la condus.

Si aici ma opresc la orice alt comentariu pe  subiectul "electrice".Sau dildauri... :)

Pfff...

 

Hai,noapte buna s-aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

39 minutes ago, Kristian K said:

Curentul cu care se incarca masinile elctrice,din ce e produs?Din vanturi si panouri solare?Nu,din fosil ars si energie nucleara.Evident,nu neg hidrocentralele.

 

Foarte putin e produs din fosil ars si se va renunta (probabil) si la termocentrale. Cred ca majoritatea curentului electric provine de la hidrocentrale, dar oricare dintre celelalte variante este foarte in regula: eolian, nuclear etc. 

 

41 minutes ago, Kristian K said:

Crezi ca o poti reseta instant?

 

Nop, tocmai de aceea e un proces de durata.

 

41 minutes ago, Kristian K said:

Tu inca nu ai motocicleta si sustii motocicleta electrica,de exemplu?

 

Am mentionat ca nu sustin motocicletele electrice. Si am mobra, EURO 5. :D 

 

41 minutes ago, Kristian K said:

de ce nu aveti masini si mobre electrice?

 

Am masina EURO 5. Nu merg cu ea prin oras, merg cu ea la munte, la mare si la drum lung. De aceea o electrica nu e deloc potrivita pentru mine. Dar nici nu poluez orasul daca asta ar fi problema.

Oricum planuiesc sa imi iau plugin-hybrid. 

 

Inteleg, e dificil pentru persoanele care au trait zeci de ani cu anumite tehnologii sa treaca pe altele, are sens, dar se va intampla. Asa cum parintii mei erau anti-telefoane si acum trimit poze pe WhatsApp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, adrianm said:

Structura energiei electrice

 

Util si bine de stiut! Mersi!

 

1 hour ago, adrianm said:

Încălzirea globală

 

E putin (cam mult) scos din context sa privesti doar in locatia in care te afli intr-un anumit moment. 

Cateva lucruri din copilaria mea:

- verile nu erau atat de secetoase, ploua, acum se intampla rar si ploile se duc spre furtuni 

- verile nu erau chiar atat de calduroase

- iarna ma dadeam cu sania, incepand cu sfarsitul lui noiembrie

- iarna nu se termina prin aprilie

- nu mi s-a parut ca a fost iarna in Bucuresti, cate zile a fost zapada "iarna" trecuta? 

- poate nici presa nu era cine stie ce, dar nu auzeam de atatea incendii de vegetatie

Sunt doar cateva exemple care imi vin in minte. 

 

Cam asa ar arata media:

 

YXNoPTJhNWRjMTRiOTZlYjdjNGM1N2ZhN2QzN2Mw

 

Poate 1-2 grade nu pare mult, dar ganditi-va cum ar fi ca in loc de 37 C sa aveti temperatura corporala de 38-39 (stiu, e un exemplu idiot, vreau doar sa zic ca e semnificativa diferenta).

In plus mai urmaresc documentare conspirationiste cu niste ursi albi care traiesc pe o gheata care se topeste, stim cu totii ca ursii sunt maro. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ionutpm a spus:

 

...

 

 

Am mentionat ca nu sustin motocicletele electrice. Si am mobra, EURO 5. :D 

 

 

Am masina EURO 5. Nu merg cu ea prin oras, merg cu ea la munte, la mare si la drum lung. De aceea o electrica nu e deloc potrivita pentru mine. Dar nici nu poluez orasul daca asta ar fi problema.

Oricum planuiesc sa imi iau plugin-hybrid. 

 

Inteleg, e dificil pentru persoanele care au trait zeci de ani cu anumite tehnologii sa treaca pe altele, are sens, dar se va intampla. Asa cum parintii mei erau anti-telefoane si acum trimit poze pe WhatsApp.

Daca ai mobra,updateaza-ti avatarul. :)

 

Dpmdv,actual cel mai eco este cel cu hibrida.Si nu am nicio treaba cu hibridele,doar ei is fac propriul curent.

 

Nu e nimic dificil,am acceptat progresul la orice nivel.Adica desi is de varsta parintilor tai,am uatsap si toate cele. Ma rofg, nu chiar din fiecare din toate cele.

 

 

 

 

 

 

 

Acum 8 ore, Edd a spus:

Energie nucleara, eoliana, solara, hidrocentrale. Iar daca tot suntem aici, de ce nu am investi mai degraba in tehnologii nucleare mai sigure? Cat despre centralele termice, acestea sunt cu mult mai eficiente decat masinile cu motor termic in producerea de energie.

Si chiar daca am arde in continuare fosili in centrale, macar ar creste mult calitatea aerului din zonele urbane.

 

Dar lasand astea la o parte, mie imi da cu virgula. Cum ar permite unele dintre cele mai bogate corporatii din lume, cele petroliere, ascensiunea tehnologiilor electrice?

De ce aproape toti producatorii importanti de vehicule, investesc masiv in tehnologia electrica?

 

De fapt nu prea imi da cu virgula, ci stiu raspunsul: toti cunosc care este cu adevarat viitorul si cat de depasite sunt tehnologiile care folosesc arderea combustibililor fosili.

 

Nu ma intelege gresit, imi plac motoarele termice, am cateva masini si motoare din anii 60', 70' si 80' de care nu vreau sa ma despart, dar dpdv al traiului in societate, electricele constituie viitorul. Conspiratiile si propaganda sunt doar elemente de can-can.

La ora actuala, garantat nu imi poti numi 3 motive concrete pentru care ar merita sa ramanem la motoare termice.

Felicitari pentru colectia de masini. :)

 

Am sa-ti scriu pmdv legat de Romania si oamenii ei.

Lipsa unei infrastructuri corespunzatoare de curent electric pentru ev.Mai simplu,daca toti si-ar trage pe geam sarma la macar o masina electrica pe familie,nu doo masini,cum is aproape toti,in momentul cuplarii lor la retea pentru incarcare,ar bate instant "siguranta" unui oras gen Bucuresti.

Sunt convins ca realizarea unei infrastructuri corespunzatoare se va face exact pe durata cat se va termina un tronson de autostrada complet de la Oradea pana jos dupa Carpati.

E faina ipocrizia asta cu chestia ca-s eco in oras,cat timp curentul este produs in continuare pe fosil si atomo acolo in centrale.Adica ma doare-n kur ca se polueaza acolo cat timp io-s eco,pricepi?

Voi fi primul ce-mi voi lua ev in momentul in care fosilul si atomo dispare din meniul producatorilor de curent.

Ar mai fi de zis si ca litiul folosit la baterii e "cam" limitat,nu e la liber...

 

As mai avea de scris,dar ma opresc.Ma duc sa mai ard oarece benzina,sa poluez,ca sa-mi fac placerea de a ma da cu motocicleta.

 

Weekend fain. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 4 ore, Kristian K a spus:

 

As mai avea de scris,dar ma opresc.Ma duc sa mai ard oarece benzina,sa poluez,ca sa-mi fac placerea de a ma da cu motocicleta.

Așa o să fac și eu, până se gândesc băieții la ce mobre și mașini cu motoare de polizor și ventilatoare își vor cumpăra.😏 

Acum 18 ore, Penetru a spus:

Asta tot powerbank este? 

IMG-0738-1280x720.jpg

Da, dar e alimentat cu motorină eco, de la OMV 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, l.u.v a spus:

Așa o să fac și eu, până se gândesc băieții la ce mobre și mașini cu motoare de polizor și ventilatoare își vor cumpăra.😏 

...

👍

 

 

Acum 18 ore, ionutpm a spus:

 

Foarte putin e produs din fosil ars si se va renunta (probabil) si la termocentrale. Cred ca majoritatea curentului electric provine de la hidrocentrale, dar oricare dintre celelalte variante este foarte in regula: eolian, nuclear etc. 

 

 

...

 

 

Am mentionat ca nu sustin motocicletele electrice. Si am mobra, EURO 5. :D 

 

 

Am masina EURO 5. Nu merg cu ea prin oras, merg cu ea la munte, la mare si la drum lung. De aceea o electrica nu e deloc potrivita pentru mine. Dar nici nu poluez orasul daca asta ar fi problema.

Oricum planuiesc sa imi iau plugin-hybrid. 

 

...

M-am uitat pe linkul de la Transelectrica si mie imi da in procente ca acel foarte putin e... 67%...

Nuclear este ok pentru tine? 🐲

Pfff...

 

Eu am doo mobre non euro,mai am una euro 2 si una euro 3.

 

Am o masina ce este euro 5,doar ca RARom-ul mi-a "convertit-o" cand i-am facut cartea de identitate la euro 4 si nu am inteles de ce,desi in actele de Germania era clar euro 5. Mai am o masina euro 6, ambele fiind pe benzina.

Asta sa vezi cat de ecologist is eu.Sau nu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un anumit numar de km, plasticele din masina incep sa zdrangane, pivotii, bucsile.. sunt curios cum se aud dintr-o masina electrica :)))))))) La ICE le mai acopera motorul. Nu se aud, deci nu exista!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca se aud in boxe,ca si zgomotul fals de motor... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, Kristian K said:

Nuclear este ok pentru tine? 🐲

 

Dap, nu vad de ce nu ar fi. Cat timp deseurile sunt corect depozitate. Nu incepeti cu Cernobil :)) 

 

6 hours ago, Kristian K said:

Mai am o masina euro 6, ambele fiind pe benzina.

 

Super, daca ar fi mai multi in aceasta situatie ar fi ideal. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...