Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

     Nimeni nu-şi pune problema că poate climate challenge e o alerta falsă, mai ales că vine din acelasi loc cu progresismul care a dat lumii covrigul. Disonanţă cognitivă e atunci cînd bowl bălţii crede ce spune Greta în timp ce el tremură ca un căcat, în august.

     Însă presupunînd că ar fi o problemă reală, majoritatea prostănacilor tratează problema cialengiului climatic ca şi cum ei ar fi miniştri, fără să realizeze că se transformă în proprii lor opresori(îşi mai aminteşte cineva cînd brichetuţele luminau în PV alături de Steve Groningen împotriva ord 114 a lui dragnia? efectele prostiei lor le simţiţi acum în facturile de energie). Gigele, şezi blînd că vei primi restricţii de nu le vei putea duce chiar şi dacă te vei împotrivi, nu e cazul să le mai faci şi jocul aliindu-te cu ei.
    Bun, dacă ai aderat totuşi la valorile eco nu mai continui să faci electrice de doo tone jumate că n-are sens.
Şi cireaşa de pe tortul disonanţei cognitive (sau bomboana de pe colivă cum se zice la mine la ţărănoaia) o pune unul care  visează bemveuri elecrice M4 că e zgomot şi fum la el în creieraş. Păi du-te bă de-l cumpără. Ă, n-ai bani?
Lasă că nici de M3 n-ai avut dar măcar atunci puteai spune că tu nu eşti petrolhead.

Vă mai amintiţi cît am rîs de nenea ăsta, suveranul de la Braşov? Parcă acum nu mai e rîsul nostru

PS La 11h10 la Lyon erau fix 13.5°C

2003961496_laamiaza.thumb.jpg.1f19da390dfa7d7440c01e134b0ed887.jpg

 

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, adrianm a spus:


Şi cireaşa de pe tortul disonanţei cognitive (sau bomboana de pe colivă cum se zice la mine la ţărănoaia) o pune unul care  visează bemveuri elecrice M4 că e zgomot şi fum la el în creieraş. Păi du-te bă de-l cumpără. Ă, n-ai bani?
Lasă că nici de M3 n-ai avut dar măcar atunci puteai spune că tu nu eşti petrolhead.

 

cleanup on isle 4 !!! si mai cu talent

 

🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am mancat, nu exista nicio foamete in lume. 

M-am plimbat prin oras si nu am auzit niciun foc de arma, nu sunt razboaie, alte conspiratii.

M-am uitat pe dealurile din jurul orasului, la padure, nu e frate niciun incendiu, nu stiu de unde le scot astia la stiri. Grecia, Turcia, Siberia, inventii.

Uragane la stiri? Pe bune? Abia a batut vantul ieri. 

M-am uitat in departare si Pamantul nu pare rotund, e plat. 

 

Cam asa se intampla cand vezi doar ce e in jurul tau. In Dubai sunt 42 de grade, nu inteleg de ce la Lyon sunt doar 14, eu cred ca ne minti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opinia publică există pentru a fi manipulată. Iese lumea în stradă că vrea aer curat, jos cu mașinile pe benzină, sus cu electricele. 

Se trezesc apoi că mașina veche mai era bună 10 ani iar bani de electrică nu au... 

Așa au fost scoși în stradă că e unul care trebuie să meargă la brutărie că vrea să impoziteze multinaționalele, acum să plătească facturile liberalizare că asta au vrut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or ajuns masinile sa "mimeze" sunetul de motor in boxe...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Edd a spus:

Sistemele alea exista demult si au fost montate la inceput pe motoare diesel, ca sa sune precum cele pe benzina in habitaclu.

Stiu,ma refeream ca amu-s in serie...

 

 

Acum 36 minute, l.u.v a spus:

Era o constatare amară 😏

Iegzakt,a bitter constatation. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Edd a spus:

 

Si inainte erau tot in serie, mai precis in seria 6

Man,in serie ma refer la cam toate marcile cu modelele aferente. :)

Gotcha?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man,ai dreptate,erau fullfarapiele... :)

Tu le-ai condus pe toate,eu nu am condus nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.08.2021 la 21:49, goe 75 a spus:

 

Muhahahaha! 

 

Injiner eram , almanahe citeam.

 

Este almanahuri , mah.

woosh 

 

Acum 21 ore, Kristian K a spus:

Or ajuns masinile sa "mimeze" sunetul de motor in boxe...

 

asta facea un clio IV in 2012....

La 29.08.2021 la 0:01, adrianm a spus:

     Nimeni nu-şi pune problema că poate climate challenge e o alerta falsă, mai ales că vine din acelasi loc cu progresismul care a dat lumii covrigul. Disonanţă cognitivă e atunci cînd bowl bălţii crede ce spune Greta în timp ce el tremură ca un căcat, în august.

     Însă presupunînd că ar fi o problemă reală, majoritatea prostănacilor tratează problema cialengiului climatic ca şi cum ei ar fi miniştri, fără să realizeze că se transformă în proprii lor opresori(îşi mai aminteşte cineva cînd brichetuţele luminau în PV alături de Steve Groningen împotriva ord 114 a lui dragnia? efectele prostiei lor le simţiţi acum în facturile de energie). Gigele, şezi blînd că vei primi restricţii de nu le vei putea duce chiar şi dacă te vei împotrivi, nu e cazul să le mai faci şi jocul aliindu-te cu ei.
    Bun, dacă ai aderat totuşi la valorile eco nu mai continui să faci electrice de doo tone jumate că n-are sens.
Şi cireaşa de pe tortul disonanţei cognitive (sau bomboana de pe colivă cum se zice la mine la ţărănoaia) o pune unul care  visează bemveuri elecrice M4 că e zgomot şi fum la el în creieraş. Păi du-te bă de-l cumpără. Ă, n-ai bani?
Lasă că nici de M3 n-ai avut dar măcar atunci puteai spune că tu nu eşti petrolhead.

Vă mai amintiţi cît am rîs de nenea ăsta, suveranul de la Braşov? Parcă acum nu mai e rîsul nostru

S La 11h10 la Lyon erau fix 13.5°C

 

 

Ce inseamna lumea moderna, cand un absolvent de liceu industrial  isi pune probleme de genul asta in loc sa se gandeasca unde a lasat mpul ala ca trebuie curatat pe raionul de conserve.... SI fraierii de doctori in srinte pun botul ca fraierii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, einstein1984 a spus:

 cand un absolvent de liceu industrial

Recunosc, aşa am făcut şi eu: am absolvit profilul mate-fizică al unui liceu industrial. În apărarea mea vă zic că atunci (în 1987) nu era altă cale, doar după absolvire am putut da admitere la Facultatea de matematică (cu alţi bicisnici ca mine, vreo 6 pe loc)
Cine ar fi ştiut că peste 30 de ani gînditul va deveni un obicei nedorit, chiar periculos, mai ales că poţi deveni direct dottore ca ponta sau 5% dottore ca madam lc kovesi?
Lumea a progresat, ce mai

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Contabil a spus:

Sa vedem acum cu noile facturi la "curent" cit de profitabile mai sint masinutele electrice ... nu mai spun de subventiile la achizitie de la "stat".

o sa creasca pretul unui plin de la 8 la 12 lei, dezastru pentru buget.... De car to grid nu mai zic ca iti explodeaza bilantul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, sigur .... la masina mea am bagat benzina timp de ~12 ani de ~7000 eur ..... nici n-am ajuns la costul uneia similara electrica, cu sponsorizarea statului cu tot, mai vorbim de aia 12 lei la plin?

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Edd a spus:

 

Asta stiu! Iar atunci cand nu am, recunosc ca nu am si invat de la cei care au.

Asa progresezi in viata, dar sunt sigur ca stiai asta...

Si eu la fel fac stai linistit.

Vad ca-ti raspund colegii de aici deja... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Edd a spus:

Crezi ca atunci cand au aparut computerele iti permiteai unul, ca om de rand?

 

Ma faci sa rid colegu ..... cind imi iau ceva nou, il iau sa am un confort in plus ..... nu sa ma coste mai mult si sa am un disconfort in plus. 🤣

 

App. de calculatoare, cind am avut nevoie mi-am luat 486, pe atunci nu existau decit 386 si 486. Am trecut de la HC-ul de joaca la ceva pentru treaba.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, Edd a spus:

Crezi ca atunci cand au aparut computerele iti permiteai unul, ca om de rand?

Pe masura ce avanseaza tehnologia, costurile de productie scad, iar produsul final devine mai ieftin.

Doar ca atunci cand au aparut computerele oamenii nu erau dependenti de utilizarea computerelor. Nu are nicio treaba boomul computerelor personale cu masina electrica. La momentul acesta nu exista nicio inovatie care sa ma faca sa cred ca pana in 2030-2035 vom avea acelasi nivel de mobilitate folosind EV. 2030 este chiar aproape. Strict pentru cultura ta generala cauta sa vezi cam ce promiteau acum 5-10 ani cei implicati in industria EV si ce reusesc de fapt sa ne livreze azi.

Ca sa citez pe cineva din zona (it) de tech care face reviewuri rezonabile masinilor electrice: nu poti sa imi vinzi masina cu baterii de laptop.

 

Editat de therocketscientist1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Edd   Este buna comparatia masinilor electrice cu "calculatoarele" personale din 70 ..... raport calitate/pret ..... le bagi .... undeva.

Daca rezolva cu stocarea energiei RADICAL, se poate schimba situatia, pina atunci nu-mi iau una, doar s-o am prin curte, sa fiu "ecologist" de oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Edd a spus:

Cu cat nevoia este mai mare, cu atat mai repede vor evolua lucrurile. Deja in mai putin de 3 ani, s-au gasit 4 tipuri alternative de baterii la cele conventionale.

Inca nu au gasit formula aia ideala, dar nu cred ca suntem prea departe. Bateriile sunt singurele lucruri care ne limiteaza. In rest, absolut totul este superior in masinile electrice.

Sau cu cat nevoia de mobilitate reala este mai mare, cu atat mai mare presiunea de a impinge mai tarziu tranzitia catre EV.

Daca erau mare sfaraiala aceste baterii care ”s-au gasit” (banuiesc totusi ca au fost inventate, nu ca au fost gasite pe undeva) erau deja industrializate si pe toate drumurile. Cu riscul de a parea ca fac pe desteptul, nu cred ca intelegi dimensiunea si implicatiile tranzitiei catre EV daca zici ca bateriile sunt singurele lucruri care limiteaza. Esti early adopter sau doar cu scrisul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Edd a spus:

...

In rest, absolut totul este superior in masinile electrice.

Tu esti pe bune,pot sa te ating?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă v-ați hotărât să vă cumpărați automobil electric să vă cumpărați musai și casă cu piscină!

 

Nu de alta, dar în caz că se hotărăște să ia foc să aveți unde depozita drăgălașul agregat 🙂

 

https://www.tion.ro/eveniment/containere-pentru-depozitarea-masinilor-electrice-care-au-luat-foc-in-timisoara-si-lugoj-1484349/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă amuz teribil cum se întrec mai sus în previziuni privind viitorul electric al automobilului milenialii (în general motociclişti de trotinetă).

EV succede ICE tot aşa cum boala precede morţii. Ştim că avem un termen de 15 ani să schimbăm troacele termice. Şi după aia? După aia nimic, vom vedea (...vom vedea singuri că n-o să mai avem nevoie de ele).

În ăştia 15 ani carburantul va fi tot mai scump (vedeţi criza din Liban), restricţii tot mai multe, pe scurt vor face viaţa tot mai grea celor ce umblă pe stradă. 

În toate oraşele mari din Franţa se generalizează limita de 30kmh, 50kmh pe periferice.

Calculaţi care va fi nevoia de mobilitate şi viteza medie peste 15 ani.

De azi în Paris 

https://www.20minutes.fr/paris/3111403-20210829-paris-limitation-vitesse-generalisee-30-kmh-entre-vigueur-lundi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...