Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

Acum 11 ore, Edd a spus:

 

 

 

 

 

 

...

 

Mitingul ala pe care il cauti a fost acum cateva saptamani. Eu sunt cu femeile...

Nu esti genul meu,nici macar mental...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 13 ore, adrianm a spus:

Mă amuz teribil cum se întrec mai sus în previziuni privind viitorul electric al automobilului milenialii (în general motociclişti de trotinetă).

EV succede ICE tot aşa cum boala precede morţii. Ştim că avem un termen de 15 ani să schimbăm troacele termice. Şi după aia? După aia nimic, vom vedea (...vom vedea singuri că n-o să mai avem nevoie de ele).

În ăştia 15 ani carburantul va fi tot mai scump (vedeţi criza din Liban), restricţii tot mai multe, pe scurt vor face viaţa tot mai grea celor ce umblă pe stradă. 

În toate oraşele mari din Franţa se generalizează limita de 30kmh, 50kmh pe periferice.

Calculaţi care va fi nevoia de mobilitate şi viteza medie peste 15 ani.

De azi în Paris 

https://www.20minutes.fr/paris/3111403-20210829-paris-limitation-vitesse-generalisee-30-kmh-entre-vigueur-lundi

razi ca broasca la inundatie. 

  Viteza medie prin paris e 16 km/H, bruxelles, londra, lille, montpellier au deja limita de 30 si guess what, orasul functioneaza. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopa! am atins milenialul la operaţie. Nu rîd de situaţie, rîd de prostia credulilor care funcţionează pe logica ta imbecilă că n-au ăia atîta mwie cît pot ei înghiţi.
De cîţiva ani repetă imbecila aia de Hidalgo (la fel de proastă ca Ciordild fiind pusă de aceleaşi servicii) că trebuie să scadă viteza la Paris. Şi cînd s-a ajuns la masa critică de imbecili care să spună că asta nu are impact, pac! s-a adopat.
Pe principiul că dacă tot sînteţi în căcat n-o să vă supăraţi dacă vi-l dăm puţin şi pe ochi.
Au adăugat şi vreo cîteva camere tot aşa pt securitatea voastră (cca 1 milion, se apropie de chinezi sau aşa). Dacă înainte mi se rupea ca motociclist că mergeau conservele cu 15kmh eu mergeam constant interfils cu 50-70kmh acum chiar nu mai ai ce face cu mobra în oraş din cauza camerelor. Ştiu, pe principiul sugătorului perpetuu de mumu îmi vei spune că oricum nu aveam ce căuta cu moto în oraş. Poate o să ajungă un primar progresist şi la Mucureşti şi atunci...oh, wait

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, einstein1984 a spus:

 nu te gandesti la altcineva decat la tine, ca pe mtooreta nu sugeai tot gazele de la masinile alea. 

Nu e vorba că mă gîndesc doar la mine ci pur şi simplu că gîndesc.
Ba chiar mă gîndesc la imb..ilii ca tine care vor muri asfixiaţi dacă nu de prostia proprie atunci de "roadele" ei pentru că o maşină poluează mai rău la 30 kmh decît la 50. Ideea progresiştilor e alta, reducînd viteza pot în continuare reduce lărgimea căii de rulare în vederea afectării pt piste ciclabile şi alte năzbîtii pe care ăştia ca tine le înghit şi astfel ăia nu au cum altfel decît să vă pompino în continuare fără număr.

Apoi ca motociclist nu am filtru de particule în cască dar n-ai de unde să ştii treburi de astea

 

poluare.thumb.png.1f693c947f0dec60ff7280266349f28c.png

PS Nu sînt împotriva EV (probabil o să iau curînd kangoo pt FR,  zoe pt RO) cum nu sînt împotriva lamei de Toledo din mîna criminalului. Eu cu "criminalul" am ce am

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electrificarea se extinde și la motociclete. Mai mulți producători s-au asociat pentru a dezvolta același tip de baterie 

https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/electrificarea-se-extinde-si-la-motociclete-mai-multi-producatori-s-au-asociat-pentru-a-dezvolta-acelasi-tip-de-baterie-1660515?

 

 

Evacuari sport: Bang & Olufsen, Harman Kardon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, l.u.v a spus:

Și producătorii de ventilatoare au format o asociație în acest sens. 

 

Asa-i,aia a vanturilor libere. :)

Acum 13 minute, ionutpm a spus:

Electrificarea se extinde și la motociclete. Mai mulți producători s-au asociat pentru a dezvolta același tip de baterie 

https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/electrificarea-se-extinde-si-la-motociclete-mai-multi-producatori-s-au-asociat-pentru-a-dezvolta-acelasi-tip-de-baterie-1660515?

 

 

Evacuari sport: Bang & Olufsen, Harman Kardon

Poate la tine,la mine GPR,Black Widow,Akrapovic si Zard. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

https://adevarul.ro/international/europa/ipocrizia-verde-jeff-bezos-printul-charles-alti-sustinatori-planurilor-climatice-sosit-conferinta-glasgow-avioane-private-1_61816ade5163ec427118bd9d/index.html

 

Corespondenţii Daily Mail au văzut cel puţin 52 de avioane private aterizând duminică pe aeroportul din Glasgow, dar potrivit unor estimări numărul lor s-ar ridica la 400 - calculele conservatoare arată că acestea ar elibera împreună în atmosferă 13.000 de tone de dioxid de carbon.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Nguyen a spus:

https://adevarul.ro/international/europa/ipocrizia-verde-jeff-bezos-printul-charles-alti-sustinatori-planurilor-climatice-sosit-conferinta-glasgow-avioane-private-1_61816ade5163ec427118bd9d/index.html

 

Corespondenţii Daily Mail au văzut cel puţin 52 de avioane private aterizând duminică pe aeroportul din Glasgow, dar potrivit unor estimări numărul lor s-ar ridica la 400 - calculele conservatoare arată că acestea ar elibera împreună în atmosferă 13.000 de tone de dioxid de carbon.

 

 

toti serpii sunt acolo! Lasa mamica voi poluati mai putin sa salvam planeta, lasa ca poluam noi ca nah cineva trebuie sa o faca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, einstein1984 a spus:

si vroiai sa vina cu acelasi tren de peste ocean sau cum? 

 

Te simti destept astazi sau care e treaba? Puteau sa ia un avion de linie, adica sa practici ceea ce predici sau macar sa lasi impresia caci avionul de linie oricum ar fi fost plin cu agenti de securitate. Vrei sa vorbim si de consumul lor de resurse in plan personal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.11.2021 la 15:58, cuki a spus:

Fa ce zice popa, un ce face popa...

 

https://flux24.ro/sefa-comisiei-europene-si-a-luat-zbor-privat-de-19-minute/?fbclid=IwAR3fDFN5dvga4bhgKNoqUIr5YA5JwR1-6bUFkbk5Ed50tIkiKDWvUNNstpA

 

Purtătorul ei de cuvânt, Eric Mamer, a declara joi că zborul de 50 km între Viena şi Bratislava a făcut parte dintr-o călătorie de două zile cu un program încărcat, implicând vizite în cinci state UE.

Şefa executivului UE nu putea să călătorească cu o maşină între cele două capitale întrucât mai avea programată o întâlnire în cursul serii la Riga, capitala Letoniei, a spus Mamer. Renunţarea la avionul închiriat la Viena pentru a călători în alt mod spre capitala Slovaciei ar fi durat prea mult timp, a adăugat el.

Deplasarea, despre care a relatat prima dată ziarul britanic Daily Telegraph, era pe o distanţă mai mică de 100 km şi dura în jur de o oră cu maşina.

Secretarul general al Asociaţiei contribuabililor europeni, Michale Jaeger, a declarat pentru ziarul german Bild că zborul a fost un „păcat ecologic” care a costat „mult din banii contribuabililor, mult timp spre şi de la aeroport şi, mai mult decât toate, multă credibilitate”.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...