Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin
Acum 16 minute, cuki a spus:


Iarasi vorbesti din amintiri.

Acuma masina noua din showroom o vinzi cu 10% in plus fata de pretul de lista.

Cele cumparate noi acuma 2-3 si pana in 50-60k km se vand second la preturiile de achizitie.

 

Vremuriile s-au schimbat

Nu-mi dai un link, două? 😏🤔

 

Eu îți dau 20 cu plastice cu aromă de Cola si ecrane mari care noi au fost 60.000 euro si după 5 ani costa 15.000-17.000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În general @cuki are dreptate, prețul mașinilor SH obișnuite a crescut datorită timpilor de așteptare pentru mașinile noi. Sunt însă și excepții: mașinile pline de tehnologie sau modelele de nișă.

 

Apoi situația actuală este la rându-i excepțională și temporară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Doar trei bucăți, la repezeală, cu dedicație pentru prietenul nostru, @cuki

😘

În 15 minute mai pot pune vreo 24 linkuri. 

Cred totuși că eu am dat de găini, ăștia nu au aflat ce știu userii informați de pe motociclism.ro, anume că pot lua banii pe care i-au dat acu 5 ani sau chiar mai mult pe vinilin și Samsung cu diagonală de 102 pe bord. 

 

https://www.facebook.com/groups/mercedes.dezmembrari/permalink/4183772345061692/

 

https://m.facebook.com/groups/mercedes.dezmembrari/permalink/3422981777807423/

 

https://m.facebook.com/groups/mercedes.dezmembrari/permalink/2325386370900308/

Acum 27 minute, PzKpfW a spus:

prețul mașinilor SH obișnuite a crescut datorită timpilor de așteptare

Asta e cu totul altceva. 

Eu aștept totuși un exemplu de mașină veche de 3-4 ani care acum se vinde la același preț. 

Si unul de mașină nouă SH care se vinde în plus față de prețul de achizitie. 

Acum 25 minute, GoodKat a spus:

 

Sa imi zici si mie ce tehnologie de ultima ora folosesti tu 5 ani...

Ghicitul în zațul de cafea nu cred că se poate schimba în 5 ani. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Tu chiar crezi că prostiile alea se vând la banii aia? 🤣

Adică tu chiar iei în serios toate nebuniile de prețuri pe care le cer samsarii (că și dealerii tot asta sunt)? 

În parcurile lor auto ruginesc ofertele SH. 

Dacă 10-20 disperați de expați sau papagali de parveniți nu-și pot comanda ce vor ei acum și sunt dispuși să dea 2000 de euro în plus, crezi că sunt trendul pieței? 

De când lumea e asta, ca proprietar de fiare proprii luate de noi si revândute nu faci profit niciodată. 

Nu vorbim de mașini rare, restaurate etc. 

 

Acum 36 minute, cuki a spus:

, oamenii care au bani de masini de 100k, nu au chef sa vada facturi de 10k sau mai mult cand trebuie sa-i faca o interventie mai majora. De banii aia platesc leasing 1 an la un S nou.

 

Si eu din acelasi motiv caut sa ma scap de masina (W205, 4 ani, 110k km) si sa iau alta noua/aproape noua. Orice rahat de reparatie "medie" m-ar costa minim 2k euro...pai de banii astia platesc leasing la una noua 6 luni.

Mvaaai, dar astea noi nu mai sunt așa fiabile și arată ca noi? Că doar au atâta tehnologie inglobată în ele, acu nu mai corespund?😅

Ce-i grabă asta să scăpați de flagshipuri? 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
1 oră în urmă, l.u.v a spus:

Eu am făcut conversie pe GTR la motor electric. 

Astăzi am ieșit la o probă, de la Piața Presei Libere la Palatul Parlamentului, cu o trecere prin Techila. 

 

IMG_20211205_164235.jpg

IMG_20211205_163609.jpg

IMG_20211205_163612.jpg

IMG_20211205_163548.jpg

Huh? Ce conversie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luv imi aminteste de unul de pe forumul asta care si-a facut praf un bmw mai vechi

userul ala zicea ca e cea mai buna motocicleta din lume si ca nimic facut dupa nu are cum sa fie mai bun, ca astea mai noi sunt pline de plastice si ca nu se mai fac ca pe vremuri

stie cineva ce s-a intamplat cu el? tot cu un bmw vechi se da si acum?

 

nu de alta, dar as vrea sa stiu parerea unui om care a ramas fan fiare, nu plastice

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aia a fost o motocicletă formidabilă dpdv al confortului!

La atâția ani de la lansare e la bătaie cu GTL la aspectul ăsta. 

Niciodată nu am spus că ar fi superioară la motorizare sau altceva, ci doar la confort și soliditate. 😏

GTR ul este superbă la restul, dar la confort suspin și acum după LT. 😘

 

Totusi, ce legătură este intre subiecte, ai și un punct de vedere referitor la topic, sau te-au bântuit amintirile si ai zis să nu rămâi blocat în ele?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, prafrau a spus:

...

Svartpilen sau Vitpilen,bre? :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.11.2021 la 16:03, Edd a spus:

Pt ce ofera, nu mi se pare mult 142.000eur, pretul de vanzare cu tva in Romania.

 

La 25.11.2021 la 18:19, Edd a spus:

Pentru mine, 5 ani de folosit tehnologie de varf in deplasarile de zi cu zi, 5 ani de siguranta si confort asigurate de aceste tehnologii

Vai de plm! Of, Doamne!

Cînd vreodată vă veţi întreba de ce a ajuns omenirea în impasul actual, citiţi ce le fluieră mintea.

Şi chiar ei or să citească peste 3 ani şi vor dori să-şi dea cu tesla-n cuaie dar va fi prea tîrziu

În asemenea context nu-i pot învinui pe boşorogii davosieni, ba chiar îi înţeleg foarte bine: treaba lor e să se ferească de virusul pwlimii în timp ce pwlimea o suge electric

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, adrianm a spus:

 

Vai de plm! Of, Doamne!

Cînd vreodată vă veţi întreba de ce a ajuns omenirea în impasul actual, citiţi ce le fluieră mintea.

Şi chiar ei or să citească peste 3 ani şi vor dori să-şi dea cu tesla-n cuaie dar va fi prea tîrziu

În asemenea context nu-i pot învinui pe boşorogii davosieni, ba chiar îi înţeleg foarte bine: treaba lor e să se ferească de virusul pwlimii în timp ce pwlimea o suge electric

Man,cand n-ai cu cine inseamna ca n-ai cu cine. :)

It means wath it means.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuki mama,am 4 motociclete,2 masini-una este anul trecut si acum sunt pe cale sa cumpar a 3 a masina, nimic pe credit.

De ce crezi tu ceva legat de struguri acrii?Nici gratis nu mi-ar trebui ev,ce nu poti pricepe?Nu tine de comunism,tine de pasiiunea de a conduce,ce nu ti-e clar? :)

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cati hipsteri dornici sa o arda eco sunt ,nici nu ma mira.Bine ,dastia mai amarasteni.

Astia or sa se bucure 5 ani de inalta tehnologie?Sau intr-un an ,doi vor incerca sa scape de bijuterii.

Foarte probabil la un pret mai mare,fata de cel de achizitie.Ca doar asa zic unii pe aici.

Si eu ai cred,ca par cunoscatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfecte sunt scuterele că la ce trafic e, degeaba ai electrica. Poate niste scutere electrice?

Acum 21 minute, adiy32 a spus:

La cati hipsteri dornici sa o arda eco sunt ,nici nu ma mira.Bine ,dastia mai amarasteni.

Astia or sa se bucure 5 ani de inalta tehnologie?Sau intr-un an ,doi vor incerca sa scape de bijuterii.

Foarte probabil la un pret mai mare,fata de cel de achizitie.Ca doar asa zic unii pe aici.

Si eu ai cred,ca par cunoscatori.

Eu fac un experiment de fo 2 luni. La sugestiile unui amic mi-am pus aplicațiile Spark și Teleport. Sunt aplicații de care sharing, un fel de închiriat pe loc și platit la cat ai mers ca timp. Am tot testat Renault Zoe, Nissan Leaf, Skoda CityGo, VW e-Golf, BMW i3 și Tesla Model S. 

Sincer după ceva bântuit prin oraș cu astea nu mai vad prea multe avantaje fata de o mașină cu combustie internă - sigur rămâne alimentarea rapida cu combustibil, raza mai lunga și la unele sunetul (modele sport cu pretenții). In rest pe cuvânt dacă se compara in vreun fel - cuplu și accelerație instante, nu vibrații, trepidații, nu tu sunet de rabla diesel, nu poluare, nu ai treaba cu vreo cutie de viteze. La probabil trec și mentenanță pentru că presupun că reviziile sunt infinit mai ieftine decât la una clasica. La negative - raza mai scurta de acțiune, timpi de încărcare, disponibilitate locuri de încărcare. La probleme ipotetice ar fi și ce facem daca toată lumea am trece pe electrice și ne-ar apuca încărcatul in același timp??🤭  

Daca ar avea și niște prețuri mai decente din lista de mai sus m-ar tenta un Nissan Leaf sau un BMW i3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,  dar parca e prea prețntios sa ai mașină pentru fiecare activitate în parte: una de oraș, una de vacanta, una de carat acareturi, etc. Realistic vorbind hibridele sunt mai viabile ca mod de transport și ar mai fi alea pe hidrogen in care baga bani asiaticii in dezvoltare. Full electricele ar fi bune doar daca ar fi infrastructura peste tot (și standardizată) și posibilitatea să susțină atâta încărcat de mașini. 

Plus trecere pe alta tehnologie de baterii care sa le confere raza mai mare și încărcare mai rapida.

Până atunci sunt cam moft așa 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...