Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

Acum 11 minute, Lucian_M a spus:

Luăm trotineteeeeeeeee!!! ⚡

Poate tu! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, _Tex_ said:

 

Parca se cazuse de acord ca buleftrica este ok in oras  sa te duca de ici-colo ....nu concedii .

Tu esti un caz aparte , fericit ....noi ne mai bucuram si de o incarcare la lidl ,,,csf ...ncsf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, 3.14 a spus:

Parca se cazuse de acord ca buleftrica este ok in oras  sa te duca de ici-colo ....nu concedii .

Tu esti un caz aparte , fericit ....noi ne mai bucuram si de o incarcare la lidl ,,,csf ...ncsf

Din moment ce tot mai multi producatori importanti dau termene de la care masinile lor vor fi pur electrice, ma gandesc ca va fi vorba si de concedii.

Pe de o parte urla ca este criza energetica, pe de alta parte vor sa te impinga cu consumul exact in acea zona unde spun ca sunt probleme si costuri crescute. Asa m-am saturat de scenariile astea in care intram ca prostii. Acum 20 de ani radeam de vestici si americani, cum inghit tot ce li se serveste. Vad ca ne-am tampit si noi in timp record.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, _Tex_ said:

Din moment ce tot mai multi producatori importanti dau termene de la care masinile lor vor fi pur electrice, ma gandesc ca va fi vorba si de concedii.

 

Deci vorbesti de viitor nu de acum . 😃

4 minutes ago, _Tex_ said:

 

Pe de o parte urla ca este criza energetica, pe de alta parte vor sa te impinga cu consumul exact in acea zona unde spun ca sunt probleme si costuri crescute. Asa m-am saturat de scenariile astea in care intram ca prostii.

Crizele globale sunt greu de vazut de muritorii de rand ca noi ......insa pe parte energetica ...mai mult ca sigur infrastructura este in urma rau fata de posibilitati  ( si aici nu vb de statii de incarcare ...ci de transportul de energie )

De asemenea ...putem specula o lupta intre monopolul de petrol si alternative  ''europene''  ...lupta care se da prin ...buzunarele noastre ...( citisem acu ceva vreme ca a aparut deja bateria  -  modalitatea de stocare -  care sa asigure 1000+ km autonomie cu incarcare rapida in 30 min maxim  ....dar s-au impulicat pe la drepturile de productie )

Cat despre poluare ....o mare minciuna gogonata - ( exista dar nicidecum in forma prezentata si sustinuta public ) . O sa ajungem sa facem un pipi la gard ....pe baterii cum faci acu pe masti  😃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac o analogie simplă, dacă iau în calcul 20kWh pentru 100 km, ca să țină 1000 km, trebuie baterie de 200 kwh. Cred ca se poate face oricând, întrebarea este cât de mare iese și cât cântărește. Cea de Tesla de vreo 96 kWh are 600 kg. Iar ca s-o încarci repede, îți trebuie niște stații SF, din punct de vedere al voltajul și posibilității de a le răspândi peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, _Tex_ said:

. Cea de Tesla de vreo 96 kWh are 600 kg. I

Ce citisem , ar fi niste chestii fagure , muuult mai usoare ca bateriile clasice ....ceva sa zic sub jumatate ca greutate ( raportand la exemplul tau ) si fara necesitatea de statii SF de incarcare .

 

O sa caut articloul sa vad daca-l mai gasesc ....ca e ceva de acu juma de an

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.12.2021 la 20:06, 3.14 a spus:

Ce citisem , ar fi niste chestii fagure , muuult mai usoare ca bateriile clasice ....ceva sa zic sub jumatate ca greutate ( raportand la exemplul tau ) si fara necesitatea de statii SF de incarcare .

 

O sa caut articloul sa vad daca-l mai gasesc ....ca e ceva de acu juma de an

Treaba cu SF-ul se refera la cat de mare trebuie sa fie statia de incarcare.

O statie de incarcare la care sa incarci pe drum trebuie sa iti rezolve problema sa spunem  in 15-20 de min, cat bei o cafea si te mai dezmortesti putin.

Daca ai baterii de 100 kWh si vrei sa incarci in 20 de min, ai nevoie de o statie cu puterea de 300 kW (nu am luat in calcul eficienta procesului).

Pai daca ai pus 5 statii o sa ai nevoie de o putere disponibila 1,5 MW adica destul.

Daca acasa un timp de sa spunem 5 ore este acceptabil, inseamna ca o statie de incarcare de 20 kW e buna, si nu necesita o infrastructura importanta.

Dar daca socotesti ca poate locuiesti la bloc si vreo 50 de vecini trebuie sa isi incarce masinile, iarasi ajungi la 1 MW. Iar un post trafo de 1000 KVA se duce pe la 100.000 €. Cine suporta investitia? Apoi sa pui asa ceva la fiecare bloc ..... inseamna alte cabluri de medie tensiune pina la posturile trafo. Cine stie cat mai costa si astea. Sunt sume ametitoare care trebuiesc investite.

 

Se pot inventa baterii tot mai destepte, cu capacitate mai mare, cu timpi de incarcare din ce in ce mai scurti, dar asta inseamna puteri din ce in ce mai mari la statiile de incarcare. Asta va presupune o intrega noua retea electrica in paralel cu cea deja existenta.

 

Sincer mi se pare SF ca intr-o aglomerare urbana sa asiguri infrastructura pentru  incarcarea masinilor si toata lumea sa mearga doar pe electric, asa cum se doreste.

 

Imagineaza-ti ce inseamna o pana de curent si zeci sau sute de mii de oameni sa nu mai poata merge cu masinile, ca nu s-au incarcat 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim de stații electrice și mașini cu baterii de capacitate mai mare, dar tot 1 ora jumate stai in trafic la sfârșitul zilei. Ieri din Băneasa până în centru 1 ora 30 min. Cred că e mai plauzibil sa o iei pe jos, se face și piciorul frumos și mai eco/bio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Silver Arrow a spus:

Imagineaza-ti ce inseamna o pana de curent si zeci sau sute de mii de oameni sa nu mai poata merge cu masinile, ca nu s-au incarcat 🤦‍♂️

 

Ca sa-si imagineze trebuie sa-i functioneze creierul... Ce nu inteleg multi este faptul ca mitul masinii electrice este de fapt dorinta de a elimina transportul individual care inca este relativ ieftin cu hidrocarburi. Sub presiunea ecologistilor progresisti se elimina hidrocarburile si te obliga la electrica... dar stai ca masina electrica e foarte scumpa si va fi si incarcarea foarte scumpa prin accizarea curentului electric. O sa ajungem ca inainte de 1990 cand iti cumparai o masina toata viata si o tineai in garaj ca sa nu se strice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Daca acasa un timp de sa spunem 5 ore este acceptabil, inseamna ca o statie de incarcare de 20 kW e buna, si nu necesita o infrastructura importanta.

Doar că majoritatea branșamentelor casnice sunt de 32A, deci cam 7kW, dacă oprești toți ceilalți consumatori! 

Acum 52 minute, SenorPink a spus:

Cred că e mai plauzibil sa o iei pe jos, se face și piciorul frumos și mai eco/bio.

 

IMG-20211213-WA0000.jpg

Acum 37 minute, Nguyen a spus:

Ce nu inteleg multi este faptul ca mitul masinii electrice este de fapt dorinta de a elimina transportul individual care inca este relativ ieftin cu hidrocarburi. Sub presiunea ecologistilor progresisti se elimina hidrocarburile si te obliga la electrica... dar stai ca masina electrica e foarte scumpa si va fi si incarcarea foarte scumpa prin accizarea curentului electric. O sa ajungem ca inainte de 1990 cand iti cumparai o masina toata viata si o tineai in garaj ca sa nu se strice.

Sunt și eu o dată de aceeași părere. Am trăit s-o văd și pe asta! 😬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, SenorPink a spus:

Vorbim de stații electrice și mașini cu baterii de capacitate mai mare, dar tot 1 ora jumate stai in trafic la sfârșitul zilei. Ieri din Băneasa până în centru 1 ora 30 min. Cred că e mai plauzibil sa o iei pe jos, se face și piciorul frumos și mai eco/bio.

Pai din cauza ca transportul in comun civilizat si eficient este sublim dar lipseste cu desavarsire.

Daca exista metrou acest drum insemna 30 de minute.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...