Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 7 ore, l.u.v a spus:

 

daca ar fi pe hartie, valoarea articolului aluia ar fi de hartie igienica

aici e productia globala de nichel din anii trecuti - https://pubs.usgs.gov/periodicals/mcs2020/mcs2020-nickel.pdf (rusia e pe la 10%)

aici e motivul pentru care pretul nichelului a luat-o razna - https://www.ft.com/content/2cb73138-24ae-4e10-a8fd-5558c7155461 (si aici pentru cine nu a furat un cont de ft - https://fortune.com/2022/03/11/xiang-guangda-nickel-china-london-metal-exchange-short-squeeze-freeze/)

 

pe scurt, un foarte mare pariu al cuiva ca pretul va scadea l-a obligat pe omul ala sa cumpere o cantitate mare de nichel din piata la orice pret - se numeste short squeeze

din ce se aude omul a pierdut deja cateva miliarde din afacerea asta dar el pariaza in continuare ca pretul nichelului va scadea, asa ca piata va fi in continuare volatila

legatura cu rusia e tangentiala (pretul nu a scazut fiindca sanctiuni) si efectul asupra producatorilor mari de baterii auto e minim, productia de inox s-ar putea sa sufere fiindca compania detinuta de ala care a facut pariul produce un sfert din inoxul global

 

concluzia e ca autolatest.ro nu se pricep la economie nici la un nivel de liceu

nu o sa fie nici un razboi fiindca a pariat unul aiurea la bursa, aia o sa se regleze de la sine

 

si, sa nu uitam, minele omului care a facut pariul produc mai mult nichel decat toata rusia la un loc

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, prafrau a spus:

 

daca ar fi pe hartie, valoarea articolului aluia ar fi de hartie igienica

aici e productia globala de nichel din anii trecuti - https://pubs.usgs.gov/periodicals/mcs2020/mcs2020-nickel.pdf (rusia e pe la 10%)

aici e motivul pentru care pretul nichelului a luat-o razna - https://www.ft.com/content/2cb73138-24ae-4e10-a8fd-5558c7155461 (si aici pentru cine nu a furat un cont de ft - https://fortune.com/2022/03/11/xiang-guangda-nickel-china-london-metal-exchange-short-squeeze-freeze/)

 

pe scurt, un foarte mare pariu al cuiva ca pretul va scadea l-a obligat pe omul ala sa cumpere o cantitate mare de nichel din piata la orice pret - se numeste short squeeze

din ce se aude omul a pierdut deja cateva miliarde din afacerea asta dar el pariaza in continuare ca pretul nichelului va scadea, asa ca piata va fi in continuare volatila

legatura cu rusia e tangentiala (pretul nu a scazut fiindca sanctiuni) si efectul asupra producatorilor mari de baterii auto e minim, productia de inox s-ar putea sa sufere fiindca compania detinuta de ala care a facut pariul produce un sfert din inoxul global

 

concluzia e ca autolatest.ro nu se pricep la economie nici la un nivel de liceu

nu o sa fie nici un razboi fiindca a pariat unul aiurea la bursa, aia o sa se regleze de la sine

 

si, sa nu uitam, minele omului care a facut pariul produc mai mult nichel decat toata rusia la un loc

Xian ala este doar un interpus.Ca toti miliardarii chinezi.

In spatele lor e China si Partidul cu jupanul Xi deasupra tuturor.

Si vezi ca mai e o problema,calitatea nichelului.De fapt cam asa e in toata industria metalifera.Calitatea difera,automat pretul difera.Pe bursa se joaca doar pretul minereului(metalului).Nu si calitatea.

Intradevar ce se intampla acum pe bursa este foarte multa speculatie.Daia grea.

Insa efectele sunt foarte puternice pe liniile de productie.Toti asteapta sa se stabilizeze pretul.

Ramane de vazut la ce cotatii.

Tare-mi-e ca tot chinezii vor face multe miliarde din ce se intampla in aceasta perioada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poșta germană are de câțiva ani deja,cel puțin pe unde bântui eu,la nivel de masini mici cam toate firmele au trecut în mare parte pe electrice,chiar si pe partea de microbuze utilitare altele în afară de poștă am văzut multe în ultima vreme. aproape de Unde stau eu s-a construit linie electrică aeriană cu un fir*pentru moment nu e dată in funcțiune* între doua orașe . Lumea nu stă in loc,nici  nu așteaptă să vadă cum se va circula într-un viitor fără combustibili fosili așteptând să vină alții cu soluții, ci pe principiul vara sanie iarna căruță încearcă să-și construiască un posibil viitor mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Farfuridi a spus:

Poșta germană are de câțiva ani deja,cel puțin pe unde bântui eu,la nivel de masini mici cam toate firmele au trecut în mare parte pe electrice,chiar si pe partea de microbuze utilitare altele în afară de poștă am văzut multe în ultima vreme. aproape de Unde stau eu s-a construit linie electrică aeriană cu un fir*pentru moment nu e dată in funcțiune* între doua orașe . Lumea nu stă in loc,nici  nu așteaptă să vadă cum se va circula într-un viitor fără combustibili fosili așteptând să vină alții cu soluții, ci pe principiul vara sanie iarna căruță încearcă să-și construiască un posibil viitor mai bun.

Hmm zi-le că experții motociclism încă dezbat pe tema asta deci nu e sigur că viitorul este electric.

Joaca la risc nemții ăștia...

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, Farfuridi a spus:

Poșta germană 

Și DHL a avut Corsa cu motor Fiat multijeg cărora le chiuretase dpf-ul că la mers din ușă în ușă numa' belele făcea, așa că nu m-aș baza pe alegerea lor. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, ENEOS said:

Și DHL a avut Corsa cu motor Fiat multijeg cărora le chiuretase dpf-ul că la mers din ușă în ușă numa' belele făcea, așa că nu m-aș baza pe alegerea lor. 

 

În același timp, Amazon are contract cu Rivian pentru 100.000 de dube electrice în America.

 

image.thumb.png.eae3a16b83d6a48f27d8f45798892f2d.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mers din ușă în ușă electrica e foarte bună,probabil  că a fost unul din criteriile care au contat.Nu cunosc dacă sunt subvenționați sau nu, dar e totuși o afacere acolo,mă indoiesc de faptul că si-au luat *țeapă*sau bravează in a fi *verzi*.

Acum 14 minute, ENEOS a spus:

Și DHL a avut Corsa cu motor Fiat multijeg cărora le chiuretase dpf-ul că la mers din ușă în ușă numa' belele făcea, așa că nu m-aș baza pe alegerea lor. 

 

Ce livra oare DHL cu Corsa,graunțe?Mai mici decât Kangoo,Transit,Combo,etc eu unul nu am văzut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum 50 minute, frigider a spus:

Daca diferența e ca la HDD vs SSD chiar e game over. :grinbandit:

 

Zice in video: capacitate mai mare la aceleași dimensiuni -> reducerea greutății.

 

Încărcare de 46 de ori mai rapida.

 

Nu mai polueaza mediul (probabil nu complet dar mult mai puțin ca astalalte) 

Nu mai exista risc de bum bum. 

 

Dar mai e mult până departe....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, SenorPink a spus:

Încărcare de 46 de ori mai rapida.

 

N-am vazut clipul decat o data, dar parca a spus "four to six times" nu "forty-six times". Oricum, si de 4-6 ori mai repede daca le incarca, tot e un pas mare inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram convins că înseamnă supercapacitor, ceva condensator cu dielectric aer, grafen ca separator ceea ce ar justifica nişte curenţi de încărcare foarte mari. 

Nu mai ţin minte cine mi-a povestit treaba asta, la o verificare pe net reiese că e un acumulator care are litiul ca electrolit solid, de aici denumirea solidstate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, smar2 a spus:

 

N-am vazut clipul decat o data, dar parca a spus "four to six times" nu "forty-six times". Oricum, si de 4-6 ori mai repede daca le incarca, tot e un pas mare inainte.

Dap corect 4 to 6 times faster ceea ce oricum e fabulos. Și mai adăugăm și de 2.5x energy density. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...