Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 52 minute, Penetru a spus:

0a061eb5-3a78-4823-8e39-68874e126b63.jpg

 

 

Stiu ca-ti plac bullshiturile astea "SOCANTE" dar...

 

Citat

Cat advertises a 944K standard equipment fuel tank with 910 gallons as a 12 hour run time which comes out at 75.8 gallons per hour.

 

Utilajul ala poate ridica 35 tone, adica 70.000 pounds, ceea ce inseamna ca duce 500.000 pounds in 7 treceri.

 

Acum trecand mai departe:

Citat

A 70kWh Tesla battery uses 63kg of Lithium Carbonate Li2CO3, of which 19% or 12kg is Lithium.

 

Citat

Over a single year, producing 60,000 tons of lithium at the site could mean digging up as much as 20 to 30 million tons of earth, more than the annual amount of earth dug up to produce all coal output of all but seven or eight U.S. states.

 

Presupunand ca extragem 60.000 tone de litiu din 25 milioane de tone de pamant excavat (am luat media) asta inseamna 416 tone de pamant excavat pentru tona de litiu adica 416kg de pamant excavat pentru 1kg litiu.

 

Ar insemna undeva la 5 tone de pamant excavat pentru 12kg de litiu, cat e necesar pentru o baterie de 70kWh.

 

Ceea ce inseamna ca intr-o trecere, un CAT dinala poate ridica echivalentul a 7 baterii de Tesla. Binenteles ca astea sunt calcule extrem de simpliste dar ce scrie sub imaginea pusa de tine e clar o mizerie facuta sa-ti casti gura si sa zici "ai sa-mi bag in ele electrice".

 

Daca am gresit vreun calcul, mi scuzi.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Penetru a spus:

Calculul nu ar fi greșit, problema este că litiul nu se procesează doar cu CAT-ul ăla, participă multe utilaje la treaba asta dar era prea mică poza să încapă toate.

 

ai o sursa in care sa incapa toate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Penetru a spus:

Calculul nu ar fi greșit,

 

 

Iti racesti gura de pomana, le-am explicat logic ca electricele sunt la fel de poluante ca motoarele termice dar nu vor sa inteleaga, se mint singuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

Iti racesti gura de pomana, le-am explicat logic ca electricele sunt la fel de poluante ca motoarele termice dar nu vor sa inteleaga, se mint singuri.

 

cifrele nu "se explica", ele se arata, impreuna cu sursa lor

mai ales cand exista surse puse de vreo 3 ori pe topicul asta care sustin opusul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, prafrau a spus:

cifrele nu "se explica", ele se arata, impreuna cu sursa lor

mai ales cand exista surse puse de vreo 3 ori pe topicul asta care sustin opusul

 

 

Daca pui trei surse gresite (a se citi interesate/platite) nu inseamna ca spui adevarul, valabil pt ambele "tabere".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Nguyen a spus:

Daca pui trei surse gresite (a se citi interesate/platite) nu inseamna ca spui adevarul, valabil pt ambele "tabere".

 

o poza cropuita gresit a unui post fara autor nu e sursa, e meme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.04.2022 la 12:41, SenorPink a spus:

Game over: 

 

 

 

Acum 25 minute, Penetru a spus:

Autobuze cu baterii de Samsung Note, celebrul telefon care prăbuşea avioane.

 

Asta se intampla acum, cine stie din ce motive or fi bubuit autobuzele alea. Dar daca se trece pe bateriile solid state s-a terminat cu problemele astea. 

 

Editat de SenorPink
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

 

Au poluat tomberoanele astea doua care au ars mai mult decat toate dieselurile din Paris.

La 27.04.2022 la 18:10, prafrau a spus:

 

o poza cropuita gresit a unui post fara autor nu e sursa, e meme

 

Si un studiu platit sa minta nu reprezinta sursa dar totusi sunt fluturate peste tot pt a promova electricele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autolatest.ro sunt un fel de cancan al site-urilor auto.

 

Citez din articol: "Acumulatorii acestor autobuze de 441 kwh explodeaza in momentul in care componentele chimice din acesti acumulatori intra in contact, iar pompierii nu vor putea niciodata sa stinga un asemenea incendiu."

Orice alt site international spune ca autobuzele au luat foc, pur si simplu, ca soferul a sintit miros de ars si a evacuat pasagerii.

 

Miee mi se pare un fel de articol de genul "Soc si groaza: Incredibil ce s-a intamplat..."

 

Si, ca sa si demonstrez partinirea lor si atractia pentru motoare mari si tiluri de scandal:

https://autolatest.ro/editorial-auto/soc-si-groaza-pentru-fanii-masinilor-electrice-mazda-urmeaza-sa-vanda-in-europa-un-nou-diesel-cu-6-cilindri-de-3-3-litri-mhev/

 

Pana una-alta, eu ma duc azi sa ridic Springul. Si o sa spun si aici daca o sa fiu multumit sau nu. Daca intr-adevar o sa dau doar 200 lei/luna la Enel in loc de 1000 lei/luna la Petrom, cat dau acum. Si daca-si face treaba in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut în ce fel autobuzele au luat foc, pur si simplu.

Dacă eşti în apropiere nu ai timp să te fereşti de jetul de flacără, e corect spus explozie.

https://www.tion.ro/eveniment/containere-pentru-depozitarea-masinilor-electrice-care-au-luat-foc-in-timisoara-si-lugoj-1484349/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.04.2022 la 18:10, prafrau a spus:

nu e sursa

 

Si iata exemplu de articol platit in care se bate campii dar pe care unii il vor folosi drept "sursa".

 

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25537312-webpr-cum-ajuta-blockchain-avem-energie-sustenabila-sarah-hambridge-speaker-future-summit-2022.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, mircea.cazachevici a spus:

autolatest.ro sunt un fel de cancan al site-urilor auto.

 

Citez din articol: "Acumulatorii acestor autobuze de 441 kwh explodeaza in momentul in care componentele chimice din acesti acumulatori intra in contact, iar pompierii nu vor putea niciodata sa stinga un asemenea incendiu."

Orice alt site international spune ca autobuzele au luat foc, pur si simplu, ca soferul a sintit miros de ars si a evacuat pasagerii.

 

Miee mi se pare un fel de articol de genul "Soc si groaza: Incredibil ce s-a intamplat..."

 

Si, ca sa si demonstrez partinirea lor si atractia pentru motoare mari si tiluri de scandal:

https://autolatest.ro/editorial-auto/soc-si-groaza-pentru-fanii-masinilor-electrice-mazda-urmeaza-sa-vanda-in-europa-un-nou-diesel-cu-6-cilindri-de-3-3-litri-mhev/

 

Pana una-alta, eu ma duc azi sa ridic Springul. Si o sa spun si aici daca o sa fiu multumit sau nu. Daca intr-adevar o sa dau doar 200 lei/luna la Enel in loc de 1000 lei/luna la Petrom, cat dau acum. Si daca-si face treaba in oras.

 

Ideea e că au luat foc electrobuzele, că scrie în cancat sau monitorul oficial je m'en fiche! 

La fel de adevărat e că o electrică d'asta care ia foc nu e chiar simplu de stins. Ia-ți combinezon ignifug la șpring! 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Nguyen a spus:

 

Si iata exemplu de articol platit in care se bate campii dar pe care unii il vor folosi drept "sursa".

 

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25537312-webpr-cum-ajuta-blockchain-avem-energie-sustenabila-sarah-hambridge-speaker-future-summit-2022.htm

 

hotnews e o sursa la fel de valida si la fel de documentata ca un anonim de pe facebook, un fel de autolatest mai variat

si nu te feri, spune cine sunt "unii" aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc ca acum vreo 10-15 ani, in timp ce asteptam la semafor, l-am vazut pe un prieten trecand pe langa mine pe o trotineta electrica. Era printre primele pe care le vazusem eu. Si am inceput sa ma hahaiesc, ca ce e aia, ca isi rupe omul gatul, ca e fitza de vedeta (omul mai era si cantaret cunoscut), etc. Si uite ca trendul general nu a luat seama de ideile mele, si acum trotinetele electrice sunt o realitate constanta pe strazi.

La fel si cu masinile electrice. Ce conteaza ca ne dam noi aici cu parerea, ca ne plac sau nu? E ieftin sa mergi cu ele? Este. Ai si alte avantaje gen parcarea gratuita (cel putin in Bucuresti)? Incarcarea gratuita, cat timp mai exista? Impozit minuscul sau zero? Atunci, trendul general va fi de migrare spre astfel de masini.

Ca exista inca probleme gen autonomia, timpul mare de incarcare, anumite baterii nu foarte bine facute care au un risc mai ridicat de a lua foc...e adevarat, insa toate acestea se rezolva in timp.

 

A, si stiu ca au fost si cazuri de Ferari-uri relativ noi care au luat foc, nu? Huo Ferrrari, sunt o adevarata bomba pe roti!

Plus astia cu GPL-ul, ati vazut cate video-uri apar pe net cu masini carora le explodeaza buteliile? Bombe....😅

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea,no offence,mai sunt si pasionati (petrolhead) carora le place sa schimbe o viteza,sa ii miroasa a benzina,etc.Intelegi ce am spus,nu?Nu toti sunt benigni si conduc de musai la munca,gradi,cumparaturi,etc.

De cate ori trece din contrasens o dacie arc(engl),ma feresc cat pot de tare de ea sa nu-i crap pet-u... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...