Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

3 hours ago, mircea.cazachevici said:

La fel si cu masinile electrice. Ce conteaza ca ne dam noi aici cu parerea, ca ne plac sau nu? E ieftin sa mergi cu ele? Este. Ai si alte avantaje gen parcarea gratuita (cel putin in Bucuresti)? Incarcarea gratuita, cat timp mai exista? Impozit minuscul sau zero? Atunci, trendul general va fi de migrare spre astfel de masini.

 

Bun exemplul și paralela cu trotinetele. Ambele sunt făcute pentru mase, prostime și susținute de către guverne sau/și industrii. Iar răspunsul la întrebarea din titlul topic-ului este evident afirmativ.

 

43 minutes ago, Kristian K said:

Mircea,no offence,mai sunt si pasionati (petrolhead) carora le place sa schimbe o viteza,sa ii miroasa a benzina,etc.

 

Automobilele electrice nu sunt pentru noi. Iar noi suntem o minoritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 42 minute, Kristian K a spus:

Mircea,no offence,mai sunt si pasionati (petrolhead) carora le place sa schimbe o viteza,sa ii miroasa a benzina,etc.Intelegi ce am spus,nu?Nu toti sunt benigni si conduc de musai la munca,gradi,cumparaturi,etc.

De cate ori trece din contrasens o dacie arc(engl),ma feresc cat pot de tare de ea sa nu-i crap pet-u... :)

 

petrolheads sunt cam de 2 feluri: aia atrasi de performante/distractie si aia atrasi de masini mai vechi, cu personalitate

adica, te califici cu o miata de 3000 de euro, cu o alfa busso, cu un e36, un gti, orice m sau amg si multe alte masini ieftine sau scumpe, dar nu cu un 320d, logan sau o skoda rapid

atunci ori ai condus doar electrocasnice toata viata ori esti pur si simplu ludit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Kristian K a spus:

Mircea,no offence,mai sunt si pasionati (petrolhead) carora le place sa schimbe o viteza,sa ii miroasa a benzina,etc.Intelegi ce am spus,nu?Nu toti sunt benigni si conduc de musai la munca,gradi,cumparaturi,etc.

De cate ori trece din contrasens o dacie arc(engl),ma feresc cat pot de tare de ea sa nu-i crap pet-u... :)

 

OK, hai sa vedem....

Am un Opel Kadet din 79, la care strang piese de cativa ani sa-l restaurez. Toti mi-au spus ca sunt nebun, ca e fara valoare, dar m-am indragostit eu de masinuta aia... Si intr-o zi va arata asa:

image.png.88c91aa88345665e9330349995e1f30b.png

 

Am motor de hard enduro, la care imi place sa-i simt mirosul de benzina amestecata cu ulei si sa ma murdaresc eu pe maini cand mai trebuie strans cate un surub si uns cate un lant. Si ma duc minim odata la 2 saptamani, 200km dus si 200 intors cu remorca la munte, plus 10 litri de benzina consumati de motocicleta prin padure....ce sa mai, poluez si eu ca dracu pentru un hobby.

 

In acelasi timp, pentru oras mi-am cumparat prima data un hibrid, iar acum 2 zile o electrica. De ce? Pentru ca economie, in primul rand. In al 2-lea rand, pentru ca eco.

Si am si eu o intrebare pentru cei ce nu inteleg chestia asta cu eco. Mai, voua nu va pute cand accelereaza un diesel in fata voastra, pe strada? Cand da si un pic de fum? Ca la mine pute rau. Oi fi eu mai sensibil, nu stiu. Daca voi va vedeti viitorul in orase aglomerate de diesel-uri de acum 20 de ani, pe motivul combatut aici de unii cum ca productia masinilor noi polueaza si e mai eco sa pastrezi vechiturile, eu imi vad viitorul in orase electrificate. In care panourile solare vor fi pe mai fiecare cladire, in care masinile electrice vor predomina, iar incarcarea lor se va putea face de la orice stalp de iluminat public (cam asa am vazut in Londra, la stalpii de iluminat au si prize).

 

P.S. Primele impresii cu Dacia Arc: mica, gen Matiz (dar cu portbagaj mai mare decat Matizul). Cam incomoda. Insa face fata cu brio Bucurestiului. Aproape ca sunt primul ce pleaca de la semafor, fara sa imi doresc neaparat acest lucru (puterea livrata instantaneu la elecrice fata de termice). Nu simt nevoia de mai mult. Si am facut intr-o zi fix 100km in conditii normale, cu aer, cu tot ce trebuie, bateria a ajuns de la 100% la 50% (deci cam 13-14kw consum pe 100km). Pentru stat in trafic, mie unul nu-mi trebuie mai mult.

 

 

 

 

 

 

P.S. Am impresia ca multi dintre cei ce se pronunta impotriva automobilelor electrice din acest topic nu s-au urcat in viata lor intr-o electrica. Eu unul as propune sa se urce, sa vada daca e OK, daca te ajuta tehnologia, inainte de a arunca cu pietre.

Imi vine in minte un episod din Top Gear, din care nu gasesc decat inceputul.

 

In acest episod erau la test un BMW i8 vs un M3. Si dupa ce Clarkson a facut cu ou si cu otet i8-ul, ca nu se incarca, ca asa si pe dincolo, a venit intrebarea mare de la sfarsit: Dupa acest test, in ce masina s-ar urca el ca sa mearga acasa? SI, spre surprinderea chiar si a lui, Clarkson a ales i8-ul pentru drumul de intoarcere.... Daca gasiti episodul original Top Gear, gasiti pasajul acesta la sfarsit.

Acum nu zic ca i8 ar fi full electric (e un hibrid avansat, insa merge destul de mult pe electric), sau ca un i8 s-ar compara cu o Dacia Spring.....insa conteaza tenologia, si daca acea tehnologie reuseste sa te incante sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Primele impresii cu Dacia Arc

Căutăm ca idiotul "Dacia Arc" zic plm model nou apărut după Spring? Numele părea se mașina electrică - arc electric na.

Părea totuși cam repede apărut?

Îmi găsea google arcuri de Dacie :crack:

 

Așa îs ăștia susținători de electrice, mai lenți ahahahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, mircea.cazachevici a spus:

Nu, nenea Fridge.... Daca te uiti, il citam pe Kristian, ce numeste spring-urile "Dacia arc". Si m-am prins in joc...🤣

Pai n am mai intrat de mult pe aici la un flame ceva :grinbandit:

 

Acum 31 minute, Penetru a spus:

"Primavera" că miroase frumos în urma ei.

Plus că și eu la asta m am gândit prima oara când am auzit numele și asta a rămas.

Sa zicem valoarea default.

*Implicită, sa nu iau warn.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, mircea.cazachevici a spus:

 

 BMW i8 

Mersi, unul din ăla mi-aș lua și eu! Nu de eco(nomie), ci pt că îmi place! Doar că îmi trebuie și aprod care să mă extragă din el, că atunci când m-am dat cu unul m-au tras bavarezii afară. Dar șpring nu. Eu cu mașina prin oraș merg de 2x pe săptămână la cumpărături la 2 km de casă, și eventual în vacanță, mai ales iarna că vara 🏍️. Prin oraș 🏍️ sau, dacă vremea nu permite, metrou. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu respect parerea fiecaruia.Mi-am exprimat doar pmdv.

Si Mircea,cand am spus petrolhead ma refeream strict la benzinare nu la tedeiiuri,visul umed al multora inca.

Spring in engleza mai inseamna si arc,pentru cei ce nu au prins ideea...

Si da,m-am dat cu o electrica,fara ambreiaj si schimbat viteza,e inutila dpmdv,oricare e ea,si termica.Dar repet,e doar pmdv.

Spor la condus s-aveti. :)

Acum 10 ore, frigider a spus:

Căutăm ca idiotul "Dacia Arc" zic plm model nou apărut după Spring? Numele părea se mașina electrică - arc electric na.

Părea totuși cam repede apărut?

Îmi găsea google arcuri de Dacie :crack:

 

Așa îs ăștia susținători de electrice, mai lenți ahahahaha

Nu mai lenti ca ardelenii... 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba ii cam asa: ai buget si o freci prin oras - Spring cu rabla

vrei fitza si bugetul nu e in vocabularul tau - i8 , i16 sau ce tesla o mai aparea.

in primul caz merita tare  daca esti si cu un fotovoltaic pe casa (daca nu da Putin cu bomba si prind si 2 rable  + un rinichi am bani de un spring) . De asta sunt pline orasele de electrice  - au fix ce trebuie.

pentru o amortizare - 5 ...6 ani cat e garantia e ok. apoi in functie de banuti vedem ce se mai intampla.

 

am uitat sa pun in buget si timpul- daca iti permiti o medie de 7 km/h inseamna ca nu banii ii problema deci 4 roti is ce trebuie

 

pentru noi, restul, plebea - 2 roti e viata.

 

 

PS - exemplu - Bucale, dr taberei - Dinamo ( stadionul) - zilnic, ora 7:30 plecare (sau spre 08:00) - dureza pana la 1 ora.

cu scuterila - 15 min daca prindem rosu o singura data si 20 daca toate is pe rosu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, foxbat a spus:

PS - exemplu - Bucale, dr taberei - Dinamo ( stadionul) - zilnic, ora 7:30 plecare (sau spre 08:00) - dureza pana la 1 ora.

cu scuterila - 15 min daca prindem rosu o singura data si 20 daca toate is pe rosu.

 

Și cu metroul? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ENEOS a spus:

Și cu metroul? 

De fapt scenariul il stii prea bine  - e vorba de statia"terminus" - Otopeni. DAr am simplificat nitel  (oricum de acolo pana in otopeni mai faci 45 min ca popa ). Sa luam in calcul ca si daca pui trasportul in comun nu ai statiile puse "corect"- de exemplu cum ajungi la Fan Curier ( Care este sub podul peste centura) ? Iti spun tot eu- mergi pe jos cel putin 10 minute de la cea mai apropiata statie de autobuz.

Daca mai pui in calcul ca nu este vorba doar de trasportul unei singure persoane + un telefon mobil- nu "intra" sa cari ca un hamal pe jos tot ce ai cu tine - de asta am spus"Scuter " si nu bicla:). Nu te vad nici pe tine cu un rucsacel de 10..15 kg in mana sau in spate facand "sport" pe trotuarul care nu exista pe DN ( tot exemplu), 1..2 km prin praf si claxonat.

 

 

ca sa rezum.

inainte de ORICE achizitie (daca nu este facuta doar pentru ca e "Roz ") se fac niste calcule (eficienta, buget, amortizare, service, fezabilitate proiect). Astea pe scurt asa ca sa inteleaga ideea.

 

Deci analiza ca e "bun I8"ul sau "Arc"ul este de context, raspunsul nefiind absolut. (ma rog, in cazul bmmului si iphoeneului este clar  dar am zis sa ramanem on topic si nu mai incerc sa educ lumea "fanatizata" brandurilor false).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut un calcul sumar care m-a ingrozit.

 

Am bagat in 200.000km de mers cu ix35-ul motorina, impozite, taxe si cheltuieli cu serviceul de aproximativ 24000 euro din care 20000 euro a "doar" fost motorina ....

Dupa 8 ani de folosinta ....

 

Daca schimb bateria actualei masini dupa 8 ani, sigur e mai ieftina decat cei 24000 euro bagati in gaz guzzler. Asta daca nu ia foc pana atunci 😛

 

Deocamdata am reusit sa cheltuiesc cu actuala masina cam 300 lei pe incarcari (incarc majoritar acasa, din martie am o medie zilnica a productiei de curent de 30kWh/zi iar uzual intre 40-55kWh pe zi), majoritatea facute sa vad cam care e procedura de incarcare.

 

Merita? Enorm 😛

 

Edit: In iunie ma duc la Mangalia (tratament, dureri de spate, incheieturi, deh), va tin la curent cu "chinul de a merge cu masina electrica in concediu".

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, TheHuskyCrobats a spus:

Edit: In iunie ma duc la Mangalia (tratament, dureri de spate, incheieturi, deh), va tin la curent cu "chinul de a merge cu masina electrica in concediu".

Câte zile îți propui să faci pe drum? 

Da, dpdv economic merită pt utilizare urbană, dacă stai la casă. Adăugând panourile fotovoltaice devine și mai avantajos. Să vedem pe termen lung cum vor rezista (și cam ce % iau foc 😨). Doar că pt drumuri lungi chiar nu mi se pare a fi o variantă viabilă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Câte zile îți propui să faci pe drum? 

Da, dpdv economic merită pt utilizare urbană, dacă stai la casă. Adăugând panourile fotovoltaice devine și mai avantajos. Să vedem pe termen lung cum vor rezista (și cam ce % iau foc 😨). Doar că pt drumuri lungi chiar nu mi se pare a fi o variantă viabilă. 

 

Conform ABRP, fac aproape 5 ore.

O sa fac mai mult ca trebuie sa opresc la un mall la shopping pentru sotie 😛. Acolo e trecut Auchan pallady, insa cica trebuie sa o duc la un mall adevatat nu la Auchan.

 

Am mai spus, am facut deja drumul Pitesti - Tg. Frumos (jud. Iasi) fara incarcare la dus si incarcare 15 minute la Ploiesti, deci se poate. Viteza medie normala in zona respectiva.

1 oră în urmă, loco a spus:

Unde mai exact? Ce tratament faci?

Scuze de off...

 

Hotel Paradiso, impachetari cu parafina, namol, gimnastica in piscina cu apa din aceea din techirghiol sau ceva asemanator si masaje. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TheHuskyCrobats a spus:

Am mai spus, am facut deja drumul Pitesti - Tg. Frumos (jud. Iasi) fara incarcare la dus si incarcare 15 minute la Ploiesti, deci se poate. Viteza medie normala in zona respectiva.

 

 

Cu Kona poate, cu șpring :nono:

Știam că împachetările cu nămol sunt bune, nu ajută dar te obișnuiești cu pământul! :crack:Alea cu parafină sunt pt acomodarea cu lumânările? 🤔

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, foxbat a spus:

Sigur n-ai "Spark":)

 

Acum 10 ore, ENEOS a spus:

Cu Kona poate, cu șpring :nono:

Știam că împachetările cu nămol sunt bune, nu ajută dar te obișnuiești cu pământul! :crack:Alea cu parafină sunt pt acomodarea cu lumânările? 🤔

:peace:

 

Pai nu am spus niciodata ca ma duc cu Spring-ul, deocamdata nu am. Am doar Kona.

 

Am uitat ieri sa pun "poza" de la ABRP.

 

image.thumb.png.6fcd5e9010ee85a10f7d5259c5f66305.png

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.05.2022 la 10:17, mircea.cazachevici a spus:

In acelasi timp, pentru oras mi-am cumparat prima data un hibrid, iar acum 2 zile o electrica. De ce? Pentru ca economie, in primul rand. In al 2-lea rand, pentru ca eco.

 

Nu, nu e eco.

 

Eu nu sunt impotriva masinilor electrice ci impotriva impunerii lor ca solutie eco in detrimentul masinilor ICE iar motivul pentru care nu mi-as cumpara o electrica este problema incarcarii acumulatorilor. Ecologia mult trambitata este doar in sensul ca nu ai noxe in oras pentru ca le muti la tara unde se afla termocentrala.

La 07.05.2022 la 10:17, mircea.cazachevici a spus:

Am un Opel Kadet din 79, la care strang piese de cativa ani sa-l restaurez. Toti mi-au spus ca sunt nebun, ca e fara valoare, dar m-am indragostit eu de masinuta aia... Si intr-o zi va arata asa:

image.png.88c91aa88345665e9330349995e1f30b.png

 

Au disparut Kadet-urile C de mult timp, greu cu piesele. Nu ezita sa cauti piese noi, poti fi surprins cateodata. E varianta 1.2?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa 2 saptamani de condus electrica prin Bucuresti, cu priza la poarta (o incarc seara), ma declar satisfacut. 

Acum, ca am eu Spring, si ca altii nu s-ar urca in cotetul asta....dar nu ar spune nu unui BMW sau Mercedes electric....ce sa zic. E in functie de bani. Eu de Spring asta am avut bani, pe el mi l-am luat. Nu simt diferenta la mers normal intre el si o masina cu motor termic. Acelasi demaraj, aceeasi viteza medie prin Bucuresti.

 

Problema cu incarcatul e, intr-adevar, o problema pentru cei ce nu au priza la poarta. Tocmai am renuntat sa fac un drum de 300km in afara Bucurestiului cu Spring-ul, din cauza ca nu am chef sa stau vreo ora prin cine stie ce Lidl sau Kaufland, doar ca sa se incarce masina si sa continui drumul. Iau Prius-ul si gata.

 

Daca insa as fi avut bani de masina cu autonomie de 400-500km, nici asta nu ar mai fi fost o problema. 

 

 

La 10.05.2022 la 15:37, Nguyen a spus:

Au disparut Kadet-urile C de mult timp, greu cu piesele. Nu ezita sa cauti piese noi, poti fi surprins cateodata. E varianta 1.2?

 

Da, varianta 1,2 City. Si da, am gasit si piese noi. Problema cea mai mare cu clasicele este sa gasesti, in schimb, piesele de cauciuc gen chedere, sau faruri-stopuri daca sunt distruse. Dar o fac eu pana la urma. 

Uite una refacuta:

https://www.classic-trader.com/uk/cars/listing/opel/kadett/kadett-1-2/1979/272058

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 52 minute, mircea.cazachevici a spus:

Nu simt diferenta la mers normal intre el si o masina cu motor termic. Acelasi demaraj, aceeasi viteza medie prin Bucuresti.

Sa te bucuri de ea, pentru ce l-ai luat și în condițiile tale este ideal.

La ce trafic este în București nici nu are cum să fie vreo diferență.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...