Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Băi, am uitat genul ăsta de oameni care bagă veșnic benzină de 50 de lei și care îți zic ei consumul la fix 😂

Sunt curios cum își încarcă telefoanele. Câte 10% și de fiecare dată cu încărcătorul scos din priză? 

Mda, deci se poate să alimentezi în 2 minute... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit fratele lui Edith,în vizită la sor-sa.Fratele stă in Ungaria,si circula cu o electrica,nush ce model.Nu a reusit sa-si incarce polizoru,finca-i trebuia aplicatie de Romania.Asa am inteles de la Edith.Asa...omu a incercat sa o descarce,da nu a reusit finca..nr tel ungaria.Asa...Edith,o descarcat aplicatia,si fratele o putut sa-si incarce polizoru,la statia romanească. Plm...io stiu că tehnologiile tre sa ne slujeasca,nu noi pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miroase a protecție, e la mintea cocoșului... Dacă ți-au furat mașina de undeva din vest și a ajuns în România, hoțul n-o poate încărca... Logic si normal. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, aplicatia nu e pentru masina, e pentru statie. Adica te duci la o statie MOL, descarci aplicatia MOL Plungee, creezi cont, bagi cardul in aplicatie, scanezi incarcatorul si ii dai drumul. Nu ai cum altfel. E, intr-adevar, problematic daca nu ai card sau daca nu le ai cu telefonele. Mai ales ca in RO exista cel putin 5-6 distribuitori mari de energie si pentru fiecare trebuie sa descarci aplicatia lui, daca vrei sa alimentezi la statia lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, vis-a-vis a spus:

Miroase a protecție, e la mintea cocoșului... Dacă ți-au furat mașina de undeva din vest și a ajuns în România, hoțul n-o poate încărca... Logic si normal. 

De ce ar fura cineva o electrică? Sa-si faca strung din ea...posibil.😁Oricum,nu ajungi f departe cu dansa,kanci autonomie,te prinde militia.

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca parcurgi 7 țari ai nevoie (minim) de 7 aplicatii ..?

si cate telefoane,ca se mai bulesc si alea,sau il uiti pe buda,ai plecat si aia e ...

 

In asemenea exceptii de la regula,ce ne facem cu ptotectia ?

 

😁

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) hai hai

La 24.04.2023 la 6:29, pinnochio a spus:

A venit fratele lui Edith,în vizită la sor-sa.Fratele stă in Ungaria,si circula cu o electrica,nush ce model.Nu a reusit sa-si incarce polizoru,finca-i trebuia aplicatie de Romania.Asa am inteles de la Edith.Asa...omu a incercat sa o descarce,da nu a reusit finca..nr tel ungaria.Asa...Edith,o descarcat aplicatia,si fratele o putut sa-si incarce polizoru,la statia romanească. Plm...io stiu că tehnologiile tre sa ne slujeasca,nu noi pe ele.

detalii man

toata lumea are smartphone, Ev-uri sunt diferite de variantele clasice.

hai s-o scurtez.

 

ICE-urile au locul lor. nu aveam ce discuta.

 

pt EV-uri nu are rost sa mai postati pana nu aveti/conduceti una.Eu m-am smeri- cat de tont eram cand sustineam ca exista adevarul absolut!

In rest numai de bine si lasati hate-ul "dupa ureche"

 

Doamne ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, ENEOS a spus:

Electrocarele nu sunt pt călătorii maraton, n-ai înțeles? "Orașul de 15 minute", țarcuri, ăsta e viitorul! 

 

gata,am inteles

(mi-am notat)

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să fie clar, faptul că nu se mai fabrică benzinare nu înseamnă că toată lumea va avea electrice, capacitatea de producție nu face față și nu există resurse așa că autoturisme vor mai avea doar "premianții".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, foxbat a spus:

detalii man

Sal,vrei nr lui Edith,să-ti pove,cum alerga cu fratesu pin cimisoara,sa incarce polizoru?Cum nu va cade bine o-ntamplare,cereti detalii.Bun,detaliu cel mai important este ca tot confortu oferit de tehologie(aplicatii),duce la disparitia independentei ca persoana.Adica,nu mai faci ce vrei tu,faci doar ce vrea aplicatiile.Nu e pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Existenta aplicatiilor diverse pentru incarcare nu e un motiv viabil contra EV-urilor. E ca si cum ar aparea statii de carburanti fara angajat , si ar trebui sa-ti alimentezi tu si sa platesti din aplicatie. Nu e mare smecherie.

 

Intr-un final presupun ca se va sesiza si UE si va face o regula ca la telefoane: o singura aplicatie pentru toate statiile de incarcare, asa cum a facut cu o singura mufa  de incarcare (USB type-C) pentru toate telefoanele.

 

Brambureala de acum cu 10 aplicatii e doar partea de inceput, insa se vor aranja lucrurile pe parcurs. Sau se va da o regula, sa aiba si POS incorporat statiile, si sa poti alege plata cu cardul fizic.

 

 

Ca si concluzii, implinesc un an de cand am luat Spring-ul, si nu-mi pare rau. E clar ca benzinara inca mai are locul ei, jumatate din kilometrii din ultimul an i-am facut pe benzina (colindat tara cu treaba de catreva ori, concedii, carat remorca cu enduro la munte in mod frecvent). Insa fataiala zilnica prin oras se face doar pe curent. Costuri minime, cutie automata, parcare cam pe oriunde gratuita, masina mica sa incapa pe orice loc de parcare, sunt o multime de avantaje. In plus, fotovoltaicele au ajuns sa imi produca aproape 20 kwh/zi, si inca mai am loc de alte panouri pe casa.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, pinnochio a spus:

duce la disparitia independentei ca persoana.

Păi ăsta e unul din principalele scopuri! Te oprește oricând din 2 click-uri,  te ține în țarc (fie și virtual) etc. Și unii se bucură, se înghesuie să bage capul în laț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Sau iti taie robinetul de titei. Tot dependenta se cheama, nu? 

 

Hai-hai, cred ca exageram un pic. 

 

Diferența e că poți avea rezervativul plin, nu zic de o canistră sau butoi, și te poți mișca. Le ev "click" și rămâi fix pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Sal,vrei nr lui Edith,să-ti pove,cum alerga cu fratesu pin cimisoara,sa incarce polizoru?Cum nu va cade bine o-ntamplare,cereti detalii.Bun,detaliu cel mai important este ca tot confortu oferit de tehologie(aplicatii),duce la disparitia independentei ca persoana.Adica,nu mai faci ce vrei tu,faci doar ce vrea aplicatiile.Nu e pentru mine.

Foarte bine. Daca nu simti ca e pentru tine este perfect. Cu observatia - nu te pricepi, nu ti da cu presupusul.

Zic asta pentru ca si eu eram la fel de "destept" si cu idei foarte bine argumentate fara sa am nici o experienta cu EV-urile. Omoram pe oricine avea alta parere. Ei, ce sa vezi - a ras "Sefu' " de mine si mi-a aratat cat de prost is asa ca m-am smerit nitelus.

In realiatate, ca orice evolutie - vine si ce ceva schimbari - ca "uameni" nu ne bucuram tare cand vine vorba de schimbare asa ca o respingem cu orice pret.

In realitate (sunt sigur ca in Tm e mult mai usor ca in Buc) lucrurile sunt  mult mai simple decat par din afara. De statii este plin in mediul urban (unele free sau activate de cei de la locatie - benzinarie, restarutnat, mall etc, altele la primari - tot free si restul cu banuti si o banala aplicatie prin care platesti cu cardul- prespun ca un ebanking si u  card avea Edith).

Sanatate si numai bine.

Acum 1 oră, mircea.cazachevici a spus:

Existenta aplicatiilor diverse pentru incarcare nu e un motiv viabil contra EV-urilor. E ca si cum ar aparea statii de carburanti fara angajat , si ar trebui sa-ti alimentezi tu si sa platesti din aplicatie. Nu e mare smecherie.

 

Intr-un final presupun ca se va sesiza si UE si va face o regula ca la telefoane: o singura aplicatie pentru toate statiile de incarcare, asa cum a facut cu o singura mufa  de incarcare (USB type-C) pentru toate telefoanele.

 

Brambureala de acum cu 10 aplicatii e doar partea de inceput, insa se vor aranja lucrurile pe parcurs. Sau se va da o regula, sa aiba si POS incorporat statiile, si sa poti alege plata cu cardul fizic.

 

 

Ca si concluzii, implinesc un an de cand am luat Spring-ul, si nu-mi pare rau. E clar ca benzinara inca mai are locul ei, jumatate din kilometrii din ultimul an i-am facut pe benzina (colindat tara cu treaba de catreva ori, concedii, carat remorca cu enduro la munte in mod frecvent). Insa fataiala zilnica prin oras se face doar pe curent. Costuri minime, cutie automata, parcare cam pe oriunde gratuita, masina mica sa incapa pe orice loc de parcare, sunt o multime de avantaje. In plus, fotovoltaicele au ajuns sa imi produca aproape 20 kwh/zi, si inca mai am loc de alte panouri pe casa.

 

 

Exact.

btw. in ce oras esti ca parca as vrea sa te mai intreb una /alta?

 

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Păi ăsta e unul din principalele scopuri! Te oprește oricând din 2 click-uri,  te ține în țarc (fie și virtual) etc. Și unii se bucură, se înghesuie să bage capul în laț.

hai mai, nu te mai duce in teoria asta a conspiratiei. Daca avea 2 roti (scuter electric) nu ne mai faceam atatea ganduri :) . fix la fel merge doar ca are 4 roti.

Acum 52 minute, pinnochio a spus:

E realitate mestere.Lucruri simple,deodata au devenit complicate,încât trebuie aplicatie pentru ele.Cum ar fi incarcarea unei electrice.

Vad ca insisti fara sa ai experienta pe domeniul asta. Pana si eu, putin peste zero in lumea EV si tot mi-am schimbat parerea (era similara cu a ta inainte).

E ca la Duster - se injura lumea care s-a nascut in era "diesel" cu astia care au luat motorul pe benzina si explica ce bun e fumegatorul in 2023. Iar dupa ce accepta un drive test cu cel de 150 CP - brusc realizeaza ce incrancenati erau in a sustine prostii:)

 

Ce e funny ( si trist) - toate informatiile misto si la subiect (si bune si mai putin bune) nu le-am gasit la noi ci pe forumurile din afara (UK mai ales). Cu totul alta abordare (sa nu intelegi ca la ei nu sunt posesori de ICE ce vor EV dar au acceleasi intrebari ca ale tale)  in raspunsuri si in calitatea discutiilor.

La ei parca posteaza doar cei care au intr-adevar nevoie de informatii si nu gen "trolleala in masa " ca la noi.

Despre deschidere si share de informatii (atat generale cat si DYI - iar la EV-uri cam costa "hackereala") nu mai zic. La noi mi-au sters posturile cand le am aratat cum se fac diverse chestii (ca sa nu isi piarda clientii :)) ).

 

samd.

 

Recomandare este sa iti cresti nivelul de cunostinte in acest domeniu (nu sa repeti obsesiv aceleasi chestii  depasite) si sa revii cu intrebari unde nu intelegi sau pare mai dificil de aplicat si promit ca raspund cat pot de bine unde stiu.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...