Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Sal,vrei nr lui Edith,să-ti pove,cum alerga cu fratesu pin cimisoara,sa incarce polizoru?Cum nu va cade bine o-ntamplare,cereti detalii.Bun,detaliu cel mai important este ca tot confortu oferit de tehologie(aplicatii),duce la disparitia independentei ca persoana.Adica,nu mai faci ce vrei tu,faci doar ce vrea aplicatiile.Nu e pentru mine.

Foarte bine. Daca nu simti ca e pentru tine este perfect. Cu observatia - nu te pricepi, nu ti da cu presupusul.

Zic asta pentru ca si eu eram la fel de "destept" si cu idei foarte bine argumentate fara sa am nici o experienta cu EV-urile. Omoram pe oricine avea alta parere. Ei, ce sa vezi - a ras "Sefu' " de mine si mi-a aratat cat de prost is asa ca m-am smerit nitelus.

In realiatate, ca orice evolutie - vine si ce ceva schimbari - ca "uameni" nu ne bucuram tare cand vine vorba de schimbare asa ca o respingem cu orice pret.

In realitate (sunt sigur ca in Tm e mult mai usor ca in Buc) lucrurile sunt  mult mai simple decat par din afara. De statii este plin in mediul urban (unele free sau activate de cei de la locatie - benzinarie, restarutnat, mall etc, altele la primari - tot free si restul cu banuti si o banala aplicatie prin care platesti cu cardul- prespun ca un ebanking si u  card avea Edith).

Sanatate si numai bine.

Acum 1 oră, mircea.cazachevici a spus:

Existenta aplicatiilor diverse pentru incarcare nu e un motiv viabil contra EV-urilor. E ca si cum ar aparea statii de carburanti fara angajat , si ar trebui sa-ti alimentezi tu si sa platesti din aplicatie. Nu e mare smecherie.

 

Intr-un final presupun ca se va sesiza si UE si va face o regula ca la telefoane: o singura aplicatie pentru toate statiile de incarcare, asa cum a facut cu o singura mufa  de incarcare (USB type-C) pentru toate telefoanele.

 

Brambureala de acum cu 10 aplicatii e doar partea de inceput, insa se vor aranja lucrurile pe parcurs. Sau se va da o regula, sa aiba si POS incorporat statiile, si sa poti alege plata cu cardul fizic.

 

 

Ca si concluzii, implinesc un an de cand am luat Spring-ul, si nu-mi pare rau. E clar ca benzinara inca mai are locul ei, jumatate din kilometrii din ultimul an i-am facut pe benzina (colindat tara cu treaba de catreva ori, concedii, carat remorca cu enduro la munte in mod frecvent). Insa fataiala zilnica prin oras se face doar pe curent. Costuri minime, cutie automata, parcare cam pe oriunde gratuita, masina mica sa incapa pe orice loc de parcare, sunt o multime de avantaje. In plus, fotovoltaicele au ajuns sa imi produca aproape 20 kwh/zi, si inca mai am loc de alte panouri pe casa.

 

 

Exact.

btw. in ce oras esti ca parca as vrea sa te mai intreb una /alta?

 

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Păi ăsta e unul din principalele scopuri! Te oprește oricând din 2 click-uri,  te ține în țarc (fie și virtual) etc. Și unii se bucură, se înghesuie să bage capul în laț.

hai mai, nu te mai duce in teoria asta a conspiratiei. Daca avea 2 roti (scuter electric) nu ne mai faceam atatea ganduri :) . fix la fel merge doar ca are 4 roti.

Acum 52 minute, pinnochio a spus:

E realitate mestere.Lucruri simple,deodata au devenit complicate,încât trebuie aplicatie pentru ele.Cum ar fi incarcarea unei electrice.

Vad ca insisti fara sa ai experienta pe domeniul asta. Pana si eu, putin peste zero in lumea EV si tot mi-am schimbat parerea (era similara cu a ta inainte).

E ca la Duster - se injura lumea care s-a nascut in era "diesel" cu astia care au luat motorul pe benzina si explica ce bun e fumegatorul in 2023. Iar dupa ce accepta un drive test cu cel de 150 CP - brusc realizeaza ce incrancenati erau in a sustine prostii:)

 

Ce e funny ( si trist) - toate informatiile misto si la subiect (si bune si mai putin bune) nu le-am gasit la noi ci pe forumurile din afara (UK mai ales). Cu totul alta abordare (sa nu intelegi ca la ei nu sunt posesori de ICE ce vor EV dar au acceleasi intrebari ca ale tale)  in raspunsuri si in calitatea discutiilor.

La ei parca posteaza doar cei care au intr-adevar nevoie de informatii si nu gen "trolleala in masa " ca la noi.

Despre deschidere si share de informatii (atat generale cat si DYI - iar la EV-uri cam costa "hackereala") nu mai zic. La noi mi-au sters posturile cand le am aratat cum se fac diverse chestii (ca sa nu isi piarda clientii :)) ).

 

samd.

 

Recomandare este sa iti cresti nivelul de cunostinte in acest domeniu (nu sa repeti obsesiv aceleasi chestii  depasite) si sa revii cu intrebari unde nu intelegi sau pare mai dificil de aplicat si promit ca raspund cat pot de bine unde stiu.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 oră, mircea.cazachevici a spus:

Existenta aplicatiilor diverse pentru incarcare nu e un motiv viabil contra EV-urilor. E ca si cum ar aparea statii de carburanti fara angajat , si ar trebui sa-ti alimentezi tu si sa platesti din aplicatie. Nu e mare smecherie.

Cred că se fac vreo 10 ani de când vânturile vieții m-au purtat prin Germania. În vremea dominației diesel, într-o duminică, când totul e închis și parcă e apocalipsă la ei, nu mișcă nimic, trag la o benzinărie d-aia expres. Dar era chiar foarte expres. Fără angajați și plăteai strict cu card de Germania. Ne-a luat vreo 10 minute să ne dumirim care e treaba, cu pistolul vârât pe gâtul rezervorului, că erau instrucțiuni doar în acea prea minunată limbă, dar am dovedit sistemul până la urmă... 

Sunt doar câțiva anișori de electrice. Lucrurile merg bine și rapid în opinia mea. E ca și treaba cu calculatorul și internetul. Dacă prin 2000 nu te-a atras ideea și ai fost "conservator", ai cam rămas pe dinafară și ai pierdut startul. Nu se mai poate fără, mai ales că îți trebuie dacă vrei un loc decent de muncă. 

 

Cât despre electrice, mi-ar plăcea să apară cât mai multe kit-uri de conversie, ca la un preț decent să-ți poți revitaliza cazanul... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, vis-a-vis a spus:

Cred că se fac vreo 10 ani de când vânturile vieții m-au purtat prin Germania. În vremea dominației diesel, într-o duminică, când totul e închis și parcă e apocalipsă la ei, nu mișcă nimic, trag la o benzinărie d-aia expres. Dar era chiar foarte expres. Fără angajați și plăteai strict cu card de Germania. Ne-a luat vreo 10 minute să ne dumirim care e treaba, cu pistolul vârât pe gâtul rezervorului, că erau instrucțiuni doar în acea prea minunată limbă, dar am dovedit sistemul până la urmă... 

Sunt doar câțiva anișori de electrice. Lucrurile merg bine și rapid în opinia mea. E ca și treaba cu calculatorul și internetul. Dacă prin 2000 nu te-a atras ideea și ai fost "conservator", ai cam rămas pe dinafară și ai pierdut startul. Nu se mai poate fără, mai ales că îți trebuie dacă vrei un loc decent de muncă. 

 

Cât despre electrice, mi-ar plăcea să apară cât mai multe kit-uri de conversie, ca la un preț decent să-ți poți revitaliza cazanul... 

 

Hai ca in curand vine AI-ul si mai vedem si cu locurile alea de munca decente...... 

 

Acum 53 minute, foxbat a spus:

Foarte bine. Daca nu simti ca e pentru tine este perfect. Cu observatia - nu te pricepi, nu ti da cu presupusul.

Zic asta pentru ca si eu eram la fel de "destept" si cu idei foarte bine argumentate fara sa am nici o experienta cu EV-urile. Omoram pe oricine avea alta parere. Ei, ce sa vezi - a ras "Sefu' " de mine si mi-a aratat cat de prost is asa ca m-am smerit nitelus.

In realiatate, ca orice evolutie - vine si ce ceva schimbari - ca "uameni" nu ne bucuram tare cand vine vorba de schimbare asa ca o respingem cu orice pret.

In realitate (sunt sigur ca in Tm e mult mai usor ca in Buc) lucrurile sunt  mult mai simple decat par din afara. De statii este plin in mediul urban (unele free sau activate de cei de la locatie - benzinarie, restarutnat, mall etc, altele la primari - tot free si restul cu banuti si o banala aplicatie prin care platesti cu cardul- prespun ca un ebanking si u  card avea Edith).

Sanatate si numai bine.

Exact.

btw. in ce oras esti ca parca as vrea sa te mai intreb una /alta?

 

hai mai, nu te mai duce in teoria asta a conspiratiei. Daca avea 2 roti (scuter electric) nu ne mai faceam atatea ganduri :) . fix la fel merge doar ca are 4 roti.

Vad ca insisti fara sa ai experienta pe domeniul asta. Pana si eu, putin peste zero in lumea EV si tot mi-am schimbat parerea (era similara cu a ta inainte).

E ca la Duster - se injura lumea care s-a nascut in era "diesel" cu astia care au luat motorul pe benzina si explica ce bun e fumegatorul in 2023. Iar dupa ce accepta un drive test cu cel de 150 CP - brusc realizeaza ce incrancenati erau in a sustine prostii:)

 

Ce e funny ( si trist) - toate informatiile misto si la subiect (si bune si mai putin bune) nu le-am gasit la noi ci pe forumurile din afara (UK mai ales). Cu totul alta abordare (sa nu intelegi ca la ei nu sunt posesori de ICE ce vor EV dar au acceleasi intrebari ca ale tale)  in raspunsuri si in calitatea discutiilor.

La ei parca posteaza doar cei care au intr-adevar nevoie de informatii si nu gen "trolleala in masa " ca la noi.

Despre deschidere si share de informatii (atat generale cat si DYI - iar la EV-uri cam costa "hackereala") nu mai zic. La noi mi-au sters posturile cand le am aratat cum se fac diverse chestii (ca sa nu isi piarda clientii :)) ).

 

samd.

 

Recomandare este sa iti cresti nivelul de cunostinte in acest domeniu (nu sa repeti obsesiv aceleasi chestii  depasite) si sa revii cu intrebari unde nu intelegi sau pare mai dificil de aplicat si promit ca raspund cat pot de bine unde stiu.

 

 

 

Sunt misto de condus nu zic nu, iar motoarele electrice cu acel cuplu intant al lor dau dependenta, dar...... momentan nu sunt tocmai viabile. 

 

Ca sa treaca toata lumea pe electrice trebuie niste conditii indeplinite:

 

1. bateriile sa fie neutre dpdv impact natura, ceea ce nu se intampla si aparent e chiar nasoala treaba. Plus reciclatul lor, capacitatea redusa, greutatea mare, incarcarea lenta. 

 

2. Energia -> surse de unde sa iei necesarul pentru puhoiul de masini elecrice 

 

3. Reteaua de transport a energiei

 

4. Statiile. 

 

Pai degeaba ai miloane de masini electrice daca nu poti sustine incarcarea lor. Ce facem, revenim la comunism si circulam doar in anumite zile?

 

Da, trebuie sa scapam de cazanele TDI si combustibili fosili dar mai usor cu pianul pe scari si cu mentalitatea early adopters.

 

Mircea Cazachevici tu singur ai zis mai acum cateva pagini ca de fiecare data cand a iesit ceva erai primul care trecea pe respectiva tehnologie -> diesel, hibrid, acum electric. 

 

Sunt frumoase electricele dar sunt fita momentan. 

 

Vreti eco, bio? Biciclete electrice tata -> faci si miscare si ajungi si mult mai repede unde ai de ajuns decat cu masina (fie ea si electrica). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai zic că ai autonomie nelimitată, plus că poți s-o tai prin parcuri și să te oprești la o bere... Iar dacă te lasă agregatul sau "motorul", poți să te sui în tramvai (astea le zic din experiență :😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, pinnochio a spus:

Sal,vrei nr lui Edith,să-ti pove,cum alerga cu fratesu pin cimisoara,sa incarce polizoru?Cum nu va cade bine o-ntamplare,cereti detalii.Bun,detaliu cel mai important este ca tot confortu oferit de tehologie(aplicatii),duce la disparitia independentei ca persoana.Adica,nu mai faci ce vrei tu,faci doar ce vrea aplicatiile.Nu e pentru mine.

 

Poti sa o intrebi pe Edith despre ce aplicatie e vorba? Sunt si eu curios. Pana acum nu am nici o aplicatie la care sa mi se fi cerut numar de telefon dar poate nu o am eu instalata pe aceea.

Sunt aplicatii care fac roaming, poti incarca de la diversi distribuitori cu o singura aplicatie. Sunt mai raspandite in vestul Europei dar usor apar si la noi. Eu am fresh mile, o aplicatie frantuzeasca, pentru concediul din Austria/Ungaria nu am avut nevoie de altceva.

 

Acum 9 ore, mircea.cazachevici a spus:

Existenta aplicatiilor diverse pentru incarcare nu e un motiv viabil contra EV-urilor. E ca si cum ar aparea statii de carburanti fara angajat , si ar trebui sa-ti alimentezi tu si sa platesti din aplicatie. Nu e mare smecherie.

 

Intr-un final presupun ca se va sesiza si UE si va face o regula ca la telefoane: o singura aplicatie pentru toate statiile de incarcare, asa cum a facut cu o singura mufa  de incarcare (USB type-C) pentru toate telefoanele.

 

Brambureala de acum cu 10 aplicatii e doar partea de inceput, insa se vor aranja lucrurile pe parcurs. Sau se va da o regula, sa aiba si POS incorporat statiile, si sa poti alege plata cu cardul fizic.

 

 

Ca si concluzii, implinesc un an de cand am luat Spring-ul, si nu-mi pare rau. E clar ca benzinara inca mai are locul ei, jumatate din kilometrii din ultimul an i-am facut pe benzina (colindat tara cu treaba de catreva ori, concedii, carat remorca cu enduro la munte in mod frecvent). Insa fataiala zilnica prin oras se face doar pe curent. Costuri minime, cutie automata, parcare cam pe oriunde gratuita, masina mica sa incapa pe orice loc de parcare, sunt o multime de avantaje. In plus, fotovoltaicele au ajuns sa imi produca aproape 20 kwh/zi, si inca mai am loc de alte panouri pe casa.

 

 

 

Au aparut deja, cea mai recenta este pe A1 la OMV Marginea, sunt doua statii de 300kWh cu 4 cabluri CCS. Platesti cu cardul la POS-ul dintre ele ca la orice automat de plata.

Din ce am inteles este un proiect pilot si vor fi dotate multe benzinarii OMV cu acest tip de statii.

 

Eu am fost cu Tesla in Austria, 2300km dus intors. La dus am incercat sa fac economie si nu mi-a iesit, am iesit ca timp aiurea complet pentru ca ma cramponam sa merg la consum dar cu o cutie pe masina socoteala din caiet nu dadea cu cea de pe strada.

La intoarcere nu am avut probleme, am mers cu 130km/h, incarcam cand era nevoie si la final, cand am ajuns acasa am constatat ca timpul petrecut pe drum a fost doar putin mai mare ca cel pe care l-as fi facut cu o masina cu motor termic. Incarcarile au fost in numar de 11 in total, intre 10-20 minute fiecare. Nu am incarcat la Supercharger decat in Romania, am avut o problema cu cardul la iesirea din tara si am folosit alte statii (MOL, Ionity, Stromladen, etc).

 

Edit: ca sa nu se incinga spiritele, am modelul de Tesla cu cea mai mica autonomie, maxim 400km vara iar cand am fost eu in concediu autonomia a fost de 270km (cu lada pe masina si viteza normala de deplasare). Opream la 210-220km si incarcam cat sa ajung la urmatorul incarcator. Singurul avantaj la Tesla este ca atunci cand e bateria descarcata incarca repede 100-170kWh, de aceea stateam putin la incarcat. 

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleeeeeeeu.

Nici nu ma gandeam ca poate incarca la EVConnect, au cea mai nasola aplicatie din lume, mai mult ca sigur.

Da, la aia trebuie sa bagi si numarul de inmatriculare al masinii, parca sunt debili :) 

 

Pacat de timpul pierdut, Timisoara e full de incarcatoare. Cele portocalii sunt rapide.

 

image.thumb.png.fbc26da9c0f51ebb9f451fcc64c6d7f6.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai ghinion, ai pana la capat.

Recomanda-i lu' fratele lui Edith sa aiba pe telefon Plugshare, acolo vezi exact unde sunt statiile, ce aplicatie ai nevoie si daca functioneaza. In poza pusa de mine mai sus se vad cele nefunctionale, cele care sunt in constructie, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e faza? nu inteleg povestile. E vorba de inginerie aici.

un rezumat in 3 propozitii se poate ?am dat stop dupa 15 secunde de "ff"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E parerea omului cu pro si contra.Trebuie vazut tot,daca doresti,nu e cu musai. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai mai ca aveam pretentii de la tine. autolamizeria aia de "site" n-are nicio treaba.

da. A ars un spring. Si cate ICE-uri?Despre ce vorbim ? hatereala sau abordarea inteligenta a schimbarilor?

EV-urile nu sunt pentru toti ( si nu ma refer la IQ) ci la mod de viata/deplasare.

La 05.05.2023 la 20:37, Kristian K a spus:

E parerea omului cu pro si contra.Trebuie vazut tot,daca doresti,nu e cu musai. :)

pai de ce as manca un ou intreg daca miroase a stricat dupa ce i sparg un pic de coaja?

Te intrebam care e faza pe care ai publicat-o  -ce anume doresti sa ne spui?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, foxbat a spus:

hai mai ca aveam pretentii de la tine. autolamizeria aia de "site" n-are nicio treaba...

Asa, si?! Era o poza de pe un site de stiri...nu am comentat nimic, iar site-ul nu-i ala, ca sa fie deja catalogat. Ce sa mai zic, daca postam despre autobuzele electrice arse in Tg-Jiu sau Dej, de sutele de Tesla...🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok. nu e nevoie de "clicknbait". doar sa ramanem la subiect si nu la "realitateatv"/

Multumim!

La 28.04.2023 la 8:50, TheHuskyCrobats a spus:

Cand ai ghinion, ai pana la capat.

Recomanda-i lu' fratele lui Edith sa aiba pe telefon Plugshare, acolo vezi exact unde sunt statiile, ce aplicatie ai nevoie si daca functioneaza. In poza pusa de mine mai sus se vad cele nefunctionale, cele care sunt in constructie, etc.

asa-i. Eu am avut o zi ca asta de imi venea sa ii bag pe toti undeva.Statiile K defecte(pe type2), cele de la Renovatio nu mergeau. Fix alea la care imi facusem socoteala sa incarc (intr-o zi plina).

Am mai invatat ceva. Mereu sa ai un un plan"C" si sa nu ajungi ca prostu' intr-o zona in care nu ai nicio statie si bateria pe zona"rosie". De fapt e ca la ICE doar ca e nevoie de un pic mai multa atentie (pana or avea statii de incarcare mult mai dese). ( de ex in Zona IF. Dascalu, MOara).

Bineinteles ca a 2-a zi toate erau ok dar deh, asta i viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, foxbat a spus:

e ok. nu e nevoie de "clicknbait". doar sa ramanem la subiect si nu la "realitateatv"...

Nu era nimic din ce spui...era doar lauda adusa modelului Spring (fiindca doar unul singur a ars de cand a fost lansat, fata de Tesla, - spre exemplu -, care nici nu cred ca a contabilizat cineva numarul celor arse). Asa ca suntem pe subiect! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, foxbat a spus:

...astept info de calitate!

Pai ca sa afli info de calitate, schimba topicul (aici, calitatea per total este vaga)!:blbl:

Oricum, prinde bine informatia de aici...sincer aveam nevoie de o masina (posibil si electrica), consum redus, emisii mici sau zero, caroserie scurta, pentru a te strecura prin trafic, pentru a putea parca in spatii mici, pentru deplasari scurte in zona, la magazine, plimbari prin judet...dar la cum se prezinta piata si mai ales punctele de incarcare in alte zone decat capitala, prefer un cotet cu ardere interna (astea cu ardere externa deja ma sperie).;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, cam asa merge cu schimbarile. cautam motive sa nu le facem. prespun ca vrei si un cotet care afuma, nu ? :) ca o sa consume putin.

serios,EV-urile nu s pt oricine- am explicat mai sus.

si poate faci ceva sa mai creasca nitel si calitatea. hai, putem impreuna. nu doar sa dam cu pietre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca se poate...numa' ca mie nici nu-mi place si nici nu vreau! Vad la astia in Emirate cum tureaza zeci de mii (fara sa exagerez) de masini, toate peste 3000ccm, vapoare cat stadionul de fotbal sau mai mari cu sutele si fel de fel de ambarcatiuni fumigene care (doar una) fumega mai mult decat toate epavele din capitala noastra, avioane cat Casa Popo(r)ului de la noi, care decoleaza nonstop si...ma gasesc io, buricu' pamantului, ca sa merg electrificat incat sa nu poluez, ca sa salvez planeta!:lol:

Nu, pe considerentul asta m-ai pierdut! Prefer ca a doua masina de familie sa fie ceva mai mic decat ce mi-a ramas acum (Evoque 2,2D), termica, automata si fara pretentii...doar ca nu as vrea ca sa aiba motorul mai mic decat al motocicletei celei mai mari din garaj (R1200R)! As lua si ceva hibrid, dar...nu sunt pregatit...motiv pentru care raman inca un clasic in viata!:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ramai, ramai - nu e bai. am inteles care este punctul tau de vedere. acum sa revenim on topic si asteptam si info care "ne vagi" .

 

de ceva saptamani conduc (sofer) un EV. Sunt indragostit!

Evindent, nici pomeneala sa pun toate oule intr-un singur cos (ICE-ul este clar de pastrat, concedii, remorca moto, etc).

Nu are nicio comparatie ca mod de condus - poate se apropie de o moto cu DCT dar cu 4 roti si fara sunet:).

Incredibila senzatia de cuplu instantaneu si acceleratie continua pana la top speed.

E asa de nervoasa incat mai tot timpul merg pe ECO - altfel as merge ca bmmistii - 0 - 200 - 0. (accelartie frana acceleratie frana). Si e departe de ce poate o Tesla - am mers cu un S de 5xx Cp.

nu mi a placut la ea nimic - insa puterea era senzationala - pur si simplu rupeai scaunul in acceleratie.

in rest nu e de mine (De Tesla zic).

Frana de motor  - e peste cea de la dieselele mari - practic n-am atins pedala de frana decat la semafoare si cand parchez. in rest transmisia si recuperarea de energie face tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...