Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

luv imi aminteste de unul de pe forumul asta care si-a facut praf un bmw mai vechi

userul ala zicea ca e cea mai buna motocicleta din lume si ca nimic facut dupa nu are cum sa fie mai bun, ca astea mai noi sunt pline de plastice si ca nu se mai fac ca pe vremuri

stie cineva ce s-a intamplat cu el? tot cu un bmw vechi se da si acum?

 

nu de alta, dar as vrea sa stiu parerea unui om care a ramas fan fiare, nu plastice

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aia a fost o motocicletă formidabilă dpdv al confortului!

La atâția ani de la lansare e la bătaie cu GTL la aspectul ăsta. 

Niciodată nu am spus că ar fi superioară la motorizare sau altceva, ci doar la confort și soliditate. 😏

GTR ul este superbă la restul, dar la confort suspin și acum după LT. 😘

 

Totusi, ce legătură este intre subiecte, ai și un punct de vedere referitor la topic, sau te-au bântuit amintirile si ai zis să nu rămâi blocat în ele?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, prafrau a spus:

...

Svartpilen sau Vitpilen,bre? :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.11.2021 la 16:03, Edd a spus:

Pt ce ofera, nu mi se pare mult 142.000eur, pretul de vanzare cu tva in Romania.

 

La 25.11.2021 la 18:19, Edd a spus:

Pentru mine, 5 ani de folosit tehnologie de varf in deplasarile de zi cu zi, 5 ani de siguranta si confort asigurate de aceste tehnologii

Vai de plm! Of, Doamne!

Cînd vreodată vă veţi întreba de ce a ajuns omenirea în impasul actual, citiţi ce le fluieră mintea.

Şi chiar ei or să citească peste 3 ani şi vor dori să-şi dea cu tesla-n cuaie dar va fi prea tîrziu

În asemenea context nu-i pot învinui pe boşorogii davosieni, ba chiar îi înţeleg foarte bine: treaba lor e să se ferească de virusul pwlimii în timp ce pwlimea o suge electric

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, adrianm a spus:

 

Vai de plm! Of, Doamne!

Cînd vreodată vă veţi întreba de ce a ajuns omenirea în impasul actual, citiţi ce le fluieră mintea.

Şi chiar ei or să citească peste 3 ani şi vor dori să-şi dea cu tesla-n cuaie dar va fi prea tîrziu

În asemenea context nu-i pot învinui pe boşorogii davosieni, ba chiar îi înţeleg foarte bine: treaba lor e să se ferească de virusul pwlimii în timp ce pwlimea o suge electric

Man,cand n-ai cu cine inseamna ca n-ai cu cine. :)

It means wath it means.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuki mama,am 4 motociclete,2 masini-una este anul trecut si acum sunt pe cale sa cumpar a 3 a masina, nimic pe credit.

De ce crezi tu ceva legat de struguri acrii?Nici gratis nu mi-ar trebui ev,ce nu poti pricepe?Nu tine de comunism,tine de pasiiunea de a conduce,ce nu ti-e clar? :)

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cati hipsteri dornici sa o arda eco sunt ,nici nu ma mira.Bine ,dastia mai amarasteni.

Astia or sa se bucure 5 ani de inalta tehnologie?Sau intr-un an ,doi vor incerca sa scape de bijuterii.

Foarte probabil la un pret mai mare,fata de cel de achizitie.Ca doar asa zic unii pe aici.

Si eu ai cred,ca par cunoscatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfecte sunt scuterele că la ce trafic e, degeaba ai electrica. Poate niste scutere electrice?

Acum 21 minute, adiy32 a spus:

La cati hipsteri dornici sa o arda eco sunt ,nici nu ma mira.Bine ,dastia mai amarasteni.

Astia or sa se bucure 5 ani de inalta tehnologie?Sau intr-un an ,doi vor incerca sa scape de bijuterii.

Foarte probabil la un pret mai mare,fata de cel de achizitie.Ca doar asa zic unii pe aici.

Si eu ai cred,ca par cunoscatori.

Eu fac un experiment de fo 2 luni. La sugestiile unui amic mi-am pus aplicațiile Spark și Teleport. Sunt aplicații de care sharing, un fel de închiriat pe loc și platit la cat ai mers ca timp. Am tot testat Renault Zoe, Nissan Leaf, Skoda CityGo, VW e-Golf, BMW i3 și Tesla Model S. 

Sincer după ceva bântuit prin oraș cu astea nu mai vad prea multe avantaje fata de o mașină cu combustie internă - sigur rămâne alimentarea rapida cu combustibil, raza mai lunga și la unele sunetul (modele sport cu pretenții). In rest pe cuvânt dacă se compara in vreun fel - cuplu și accelerație instante, nu vibrații, trepidații, nu tu sunet de rabla diesel, nu poluare, nu ai treaba cu vreo cutie de viteze. La probabil trec și mentenanță pentru că presupun că reviziile sunt infinit mai ieftine decât la una clasica. La negative - raza mai scurta de acțiune, timpi de încărcare, disponibilitate locuri de încărcare. La probleme ipotetice ar fi și ce facem daca toată lumea am trece pe electrice și ne-ar apuca încărcatul in același timp??🤭  

Daca ar avea și niște prețuri mai decente din lista de mai sus m-ar tenta un Nissan Leaf sau un BMW i3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,  dar parca e prea prețntios sa ai mașină pentru fiecare activitate în parte: una de oraș, una de vacanta, una de carat acareturi, etc. Realistic vorbind hibridele sunt mai viabile ca mod de transport și ar mai fi alea pe hidrogen in care baga bani asiaticii in dezvoltare. Full electricele ar fi bune doar daca ar fi infrastructura peste tot (și standardizată) și posibilitatea să susțină atâta încărcat de mașini. 

Plus trecere pe alta tehnologie de baterii care sa le confere raza mai mare și încărcare mai rapida.

Până atunci sunt cam moft așa 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Edd a spus:

In Romania, la ora actuala, cred ca este foarte situationala treaba si inafara de oras si suburbii, nu stiu daca merita. Pur si simplu nu avem infrastructura pt asa ceva.

In schimb pentru mine personal, merita. Acasa o incarc pe panouri solare, iar la birou gratis de la incarcatoarele companiei.

Daca nu o incarc, imi ajunge bateria pt 2-3 drumuri acasa-serviciu(1/3 din Bucuresti si vreo 25km in afara).

 

 

Tu esti un caz mai special.se pare.Dar in lumea reala nu toti au acest privilegiu.De fapt mai toti nu au acest privilegiu.

Am o bicla electrica cu 30 km autonomie full electric.Si o trotineta cu 40 km autonomie.Crezi ca-mi ajung?

Cateodata da,dar de cele mai multe ori ,nu.Daca sunt nevoit sa-mi modific traseul,indelung stabilit,am sanse sa merg pe langa ele.Cum am si patit la inceput.

O sa zici,sa-mi iau ceva cu autonomie mai mare.Degeaba,in functie de autonomia agregatului se schimba si raza de actiune pe care ma deplasez.Nu zilnic ,dar din cand in cand.

Asta este din start marele minus al electricelor.Limitarea libertatii de deplasare si al optiunilor de deplasare.

Alt mare minus este perioada de reancarcare incomparabila cu cea pe carburanti.

Nu mai zic cum ar sta treaba intr-un Militari Residence plin de electrice?Cabluri atarnand de la etaje,caderi de curent la greu.Probabil cateva statii de incarcare unde s-ar bate la propriu pe ele.

In real life lucrurile stau altfel .Nu ca la companiile de hipsteri cu cele cateva statii de incarcare facute sa dea bine la PR.

Apropo de Spring.Unui amic i-a venit de vreo trei saptamani bijuteria.La inceput mergea in trafic ,normal,cu viteza traficului.La noi pe Sos Chitilei,Buc Noi,Jiului,Sisesti,zona de nord se circula si mai tare ca viteza legala,excluzand orele de varf.

Bun,deci amicul la inceput mergea normal,cu traficul.Dupa o saptamana,a inceput sa mearga mai incet.O data ,de doua ori,la un moment dat i-l inteb de ce merge mai incet.Raspuns simplu,ca sa nu-i scada autonomia.Restul intelegi.

Si inca ceva,o incarca la 220 v.

Bomboana pe coliva este plecarea de pe loc cu doi aduti,doi copii si ceva cumparaturi.Stan si Bran.

Nu-i dau sa o tina un an.

De fapt o sa-l sfatuiesc sa o vanda cat mai repede,poate iese si in castig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 10 ore, SenorPink a spus:

La probabil trec și mentenanță pentru că presupun că reviziile sunt infinit mai ieftine decât la una clasica

Cum să nu, piece of cake.

Un exemplu, la Tesla sunt probleme cu display-ul mare din bord.

Se arde un amărât de procesor. 

Problema e că din acel display sunt accesate toate funcțiile mașinii si practic nu poți merge cu ea. 

Reparația nu e deloc costisitoare, ~4000 euro și se face la o aruncatură de băț, aici, doar la Viena. 

E plin OLX ul de Tesla, sunt foarte fiabile, de aia băieții vor să mute bobul la alt faier - aștept provincia. 

Dar poate nu ma crezi și ești curios de mai multe informații, îți dau numărul amicului meu, e deocamdată cam singurul electrician din țară capabil pe Tesla. 

Ia-ți popcorn și batiste, că vei plânge când o să auzi ce povestește. 

Acum 10 ore, Edd a spus:

In schimb pentru mine personal, merita. Acasa o incarc pe panouri solare, iar la birou gratis de la incarcatoarele companiei.

Finul meu lucrează la Renault pe o poziție destul de bunicică. 

Povesteam de astea electrice si spunea că au vândut deja vreo sută și ceva de Spring, e boom. 

L-am intrebat, ok, și cum facem cu încărcarea? 

Păi am scos nu știu ce port care costa vreo 400 euro si se încarcă repede etc. 

OK, bun la curte si la cei care stau la parter. 

Și cu ceilalți ce facem? 

Aaa, păi lucrăm în viitor la extinderea capacității bateriilor, se pun stații din ce în ce mai multe, etc etc. 

 

Revenind, tu și alții care stați la casă sunteți privilegiați.

Și nu ai probleme la birou s-o încarci pentru că deocamdată 99% dintre corporatiști sunt WFH.😏

Ce faci însă dacă se revine la  normal? 

Te scoli la 5 să prinzi loc la ștuț? 

 

In campusul unde lucrez eu și unde sunt înconjurat de câteva corporații mari plus 4 mastodonți de locuințe sunt fix 2 stații de încărcare cu 4 porturi. 

Repet, intr-un campus cu ~ 9000 persoane înainte de pandemie. 

O să-mi spuneți că se vor mai face. 

Sigur. 

Așa, off the record, știți cât costă o singură stație cu 2 porturi într-un campus? 

Un mizilic, între 25.000-40.000 euro.😘

Pentru că în spate nu sunt doar 4 fire și un contoar, ci săpături, șanțuri pe sute de metri, spargi trotuarul, strada, rașchetare, asfaltare, cabluri de forță, posturi de transformare, racord la trafo etc. 

Pentru că degeaba ceri tu 2 posturi, infrastructura trebuie să suporte și nu poți face mai ieftin, deoarece în viitor rețeaua se dorește a fi upgradată și pe urmă canci!

Alte săpături, cabluri, stații, costuri etc. 

O să-mi spuneți că pare puțin pentru o corporație, nu? 😏

Dar cine lucrează într-o companie mare știe cam ce accent se pune de-acum înainte pe saving si ce cifre se dorește să fie stoarse!

 

Hmmm, parcă nu mai pare așa ieftin să implementăm hipstăreli Eco. 🥴

 

IMG_20211205_163548.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, l.u.v a spus:

O recenzie obiectivă mai jos:

 

Va fi combatuta,stai linistit! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, l.u.v a spus:

Cum să nu, piece of cake.

Un exemplu, la Tesla sunt probleme cu display-ul mare din bord.

Se arde un amărât de procesor. 

Problema e că din acel display sunt accesate toate funcțiile mașinii si practic nu poți merge cu ea. 

Reparația nu e deloc costisitoare, ~4000 euro și se face la o aruncatură de băț, aici, doar la Viena. 

E plin OLX ul de Tesla, sunt foarte fiabile, de aia băieții vor să mute bobul la alt faier - aștept provincia. 

Dar poate nu ma crezi și ești curios de mai multe informații, îți dau numărul amicului meu, e deocamdată cam singurul electrician din țară capabil pe Tesla. 

Ia-ți popcorn și batiste, că vei plânge când o să auzi ce povestește. 

Finul meu lucrează la Renault pe o poziție destul de bunicică. 

Povesteam de astea electrice si spunea că au vândut deja vreo sută și ceva de Spring, e boom. 

L-am intrebat, ok, și cum facem cu încărcarea? 

Păi am scos nu știu ce port care costa vreo 400 euro si se încarcă repede etc. 

OK, bun la curte si la cei care stau la parter. 

Și cu ceilalți ce facem? 

Aaa, păi lucrăm în viitor la extinderea capacității bateriilor, se pun stații din ce în ce mai multe, etc etc. 

 

Revenind, tu și alții care stați la casă sunteți privilegiați.

Și nu ai probleme la birou s-o încarci pentru că deocamdată 99% dintre corporatiști sunt WFH.😏

Ce faci însă dacă se revine la  normal? 

Te scoli la 5 să prinzi loc la ștuț? 

 

In campusul unde lucrez eu și unde sunt înconjurat de câteva corporații mari plus 4 mastodonți de locuințe sunt fix 2 stații de încărcare cu 4 porturi. 

Repet, intr-un campus cu ~ 9000 persoane înainte de pandemie. 

O să-mi spuneți că se vor mai face. 

Sigur. 

Așa, off the record, știți cât costă o singură stație cu 2 porturi? 

Între 25.000-40.000 euro. 

Pare puțin pentru o corporație, nu? 😏

Dar cine lucrează într-o companie mare știe cam ce accent se pune de-acum înainte pe saving si ce cifre se dorește să fie stoarse!

Hmmm, parcă nu mai pare așa ieftin să implementăm hipstăreli. 🥴

 

IMG_20211205_163548.jpg

 

Nu mă înțelege greșit nu sunt fan Tesla și am auzit că au probleme. Daca ar fi sa am 120k+ euro nu i-aș da pe Tesla sub nici o forma. Daca ar fi pentru mine as merge pe Lexus 🤙

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Edd a spus:

In Romania, la ora actuala, cred ca este foarte situationala treaba si inafara de oras si suburbii, nu stiu daca merita. Pur si simplu nu avem infrastructura pt asa ceva.

In schimb pentru mine personal, merita. Acasa o incarc pe panouri solare, iar la birou gratis de la incarcatoarele companiei.

Daca nu o incarc, imi ajunge bateria pt 2-3 drumuri acasa-serviciu(1/3 din Bucuresti si vreo 25km in afara).

 

 

 

un om care a inteles pt ce a fost creat acest spring si care practic nu mai investeste nici un ban in deplasarea zilnica. 

Felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

tesla nu stiu sa faca masini si componenta cazuta nu face parte din echipamentul strict electric al masinii...

Și cu ce mă încălzește pe mine ca utilizator treaba asta? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

ziceam doar ca e un argument de cacao

Dacă ție ți se pare ok să dai 30 miuțe pe o cotoarbă din plastic SH la care a doua zi ți se arde un cip și te costă 4000 euro reparația ce să-ți zic, poftă bună la mâncat cacao la preț de achiziție pentru prinții arabi. 

Știi vorba aia, mănânci ce ai si te gândești la ce-i bun.. 😏

Da nu vrei mai bine să discuți direct cu amicul de care povesteam mai sus, să auzi direct de la sursă? 😊

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

In acelasi tip exista destule zoe, priusiuri si leafuri care nu sufera de problema

Deocamdată la astea destule încă nu s-a uscat cerneala pe certificatele de înmatriculare, mai vedem peste 2-3 ani 😘

 

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

orice masina care are 1 calculator in loc de 14 ca tesla va avea aceiasi problema, chiar daca are un v8 cu carburator sub capota. 

Cu o mică (mare) diferență, pentru oricare V8 găsesc ECU SH la preț de două navete de vin.😘 

La Tesla trebuie să mă duc la Viena cu Mastercard plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia e subiectiva caci va raportati doar la Romania. Putine statii de incarcare dar si putine masini, iar daca trendul va ramane electric, in urmatorii 20 ani infrastructura sigur se va pune la punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...