Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 minute, l.u.v a spus:

Aveți dreptate, până atunci și eu merg pe niște soluții la îndemână. 

 

IMG_20211207_132509.jpg

 

Merzu nu e chiar emblema fiabilitatii si durabilitatii 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, adidas said:

la Romania

in urmatorii 20 ani infrastructura sigur se va pune la punct.

 

Riiight...

 

Oricum, la ce preturi au electricele, ma indoiesc ca se inghesuieste lumea. Mai ales ca trendul e ca statul sa ne mareasca salariile si sa ne inlesneasca deschiderea de IMM-uri. Sau cum mai o mai face lumea bani pt ingrasat contul personal, ca eu traiesc doar din salariu.

 

Stii aia cu: "sint prea sarac ca sa imbrac ieftin"? Asa e si cu Springul. Nu stiu care is entuziastii lui, dar ma indoiesc ca familistul mediu (mediocru) da rata la asa ceva, ca dupa 5 ani sa ramana cu un cotet. Daca mai merge peste 5 ani. Eu mai am si mare incredere ca Reno duce grija sa ii mearga bine Daciei... 

3.png

4.png

1.png

1a.jpg

2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 39 minute, einstein1984 a spus:

Bine, am vazut ca sh si reparat pe genunchi e "your thing" , dar nu e pentru toata lumea. 

Evident, trebuiesc îndeplinite niște condiții: să știi ce să faci, să găsești baza potrivită, să înțelegi ce înseamnă în brand readus la viață, să găsești oamenii potriviți sa o facă cu sume omenești - cu bani mulți face orice fraier treabă 😏

 

Cam multe condiții, e mai simplu să dai bife când îți alegi o jucărie din plastic. 

Acum 17 ore, Edd a spus:

Dar eu va iubesc asa cum sunteti, generatie de oameni naivi, pentru ca sunteti batranii nostri, motociclisti sau nu.

Asta da mostră de brainstorming! 

Presupun că e creație de echipă, faza e prea lucrată ca să fie doar o spârcăială într-o pauza de scroll. 

Până una / alta, iarba pe care voi o pașteți și vi se pare suculentă, ăia bătrânii au călcat-o demult în picioare.😏 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 5 minute, cuki a spus:

Sunt destul exemple de la toti marii producatori, cu masini stricate in garantie

Eu am spus de mașini SH, respectiv Tesla, de care e plin OLX ul. 

La mașină nouă nu te deranjează foarte tare. 

Bine, mai puțin nervii și deranjul cu mersul la service, rămas fără mașină etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva se arde gândacul de la Tesla după ce se face "operazione primavera" la km? Că la fz6 intră apă și se fwte bordul după ce îl mânăresc băieții, eu pun Karcherul pe el mereu și n-are nici pe draq! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica astia de la Tesla au magazin de vanzare aici si service nu? Cine asigura garantia si serviceul cat este in garantie? o duc ei contra cost la Viena, Praga sau Varsovia?

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Edd said:

 

 

Intre timp am mai facut 160km azi cu costuri 0 dpdv al combustibilului.

 

Nu exista "costuri 0" nicaieri in lume, totul are un pret sau o contra de pus in balanta. Dar alinta-te in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Edd a spus:

Cauta "legea conservarii energiei". Totul este pe 0 constant!

Ca panourile si bateriile se fac fara consumarea unor resurse... :)) Unii doar se amagesc cu energia verde.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cuki a spus:

 

Oricum discutii despre energie verde cu profersori de sport, e ca si jocu la perete...distrugi doar tencuiala. 

Ai dat cu bâta în baltă la sfârșit, felicitări! Te simți superior, nu?

Eram retoric, sper că te-ai prins.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Edd a spus:

Cauta "legea conservarii energiei". Totul este pe 0 constant!

 

 

1. In aprilie 2020, cand pretul era mult mai mic decat acum, am cumparat un vagon-cisterna plin cu benzina. 
Acum inca alimentez motocicleta din vagon cu costuri 0.

Asta ca sa intelegi cam cum alimentezi tu de acasa cu costuri 0

 

2. Luna trecuta eram paznic la poarta unui complex rezidential. Primeam 1000 lei si un pachet de tigari. Luna asta, cand a fost dat in functiune complexul de peste drum, au avut nevoie de oameni. M-am angajat la ei. Primesc 1200 lei pentru fix aceeasi munca. 
Asta ca sa-mi explici cum 200 lei minus un pachet de tigari inseamna 0 in legea aia mentionata de tine si cum fumam eu cu costuri 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, Clit Eastwood Jr. a spus:

Ai facut azi. La anul nu o sa mai fie cost 0.

Cel mai bun exemplu e serviciul Spark, care a inceput cu 0.59 bani/min si in mai putin de un an a ajuns la 0.89. Un drum normal este de 15-20 min in Bucuresti, daca la inceput plateai 10 lei, acum platesti 15. E mica diferenta, nu?

 

Tu platesti zero acum doar ca sa cumpere si altii, ca vad la tine ca e costul mic. Dar dupa ce au cumparat toti, toata lumea va plati pret normal, adica la fel ca benzina de acum. Dar sunt sigur ca nu iti spun nicio noutate, sigur ai capul deschis si stii si tu cum functioneaza piata. 

 

Si cu Spark merg toate maimutele, sa vezi jeg ce lasa dupa ei. Eu am dezinstalat aplicatia dupa ultimul drum facut cu un Zoe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și litrul de motorină era la jumătate de preț față de litrul de benzină acum ceva ani. Iar acum e un pic mai scumpă motorina ca benzina, pentru că e cerere mare, deși e mai ieftin de obținut diesel decât benzina. Se aliniază prețurile la toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, l.u.v a spus:

Perpetuum Mobile, nu mai furaț curent!

 

 

 

https://www.euroncap.com/en/results/renault/zoe/44206

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zoe mai varza ca Spring :) masini de oras viteze mai reduse siguranta mai lejera.

 

in cazul lui Edd el are panourile respective pentru ca a preferat sa investeasca in propria lui sursa de curent decat sa depinde de preturile lui enel si foloseste energia respectiva si pentru alimentarea casei.

 

sistemele solare au o durata de viata de minim 20de ani. faptul ca isi alimenteaza masina cu care face naveta nu face decat sa amortizeze mai rapid investitia.

 

la o naveta de 30km dus + 30 intors (60 de km din care a zis ca 20 sunt in oras )in benzina ar insemna 4l intr-un caz foarte optimist per drum adica 24lei * 21 de zile lucratoare * 12 luni = 6048lei * 20 de ani  = 120.960lei circa 25000euro

 

un calcul grosier care doar vrea sa demonstreze ca folosirea masinii electrice pentru naveta este mai convenabila, eu asa vad lucrurile.

 

nu mai adaug si un calcul anual pentru revizie (ulei, filtre + manopera) pentru masinile pe benzina/motorina ~400lei *20 = 8000lei ~ 1600euro

 

@Edd cat a fost investitia in panouri, ai si acumulatori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, l.u.v a spus:

Eu la 100 și un pic de kg, dacă mă împiedic și cad pe ea e daună totală. 

Bine, nici 19.500 de iepuroi nu-s bani, nu merită ca moft? 

În 18 ani se amortizează. 

La 19.500 iepuroi,eu o cumpar in 8 luni 1/2. :)

Adica-i fix pix la portofel.

Nu crezi?

Tu,la valoarea ta,in max 6 luni. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, l.u.v a spus:

Eu la 100 și un pic de kg, dacă mă împiedic și cad pe ea e daună totală. 

Bine, nici 19.500 de iepuroi nu-s bani, nu merită ca moft? 

În 18 ani se amortizează. 

Cat e o masina noua? un swift automat este 14000 euro.

 

comparam masini noi cu masini nou, nu includem SHul 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei grabiti tare in viitor,le recomand sa gandeasca daca merita sacrificata siguranta lor... :)

Restul,e poveste.Sau mai bine este:de poveste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-i stric petrecerea lui Edd.

In Spania cu ceva ani in urma era la moda sa instalezi panouri solare.

Eco on sus,eco in jos.Subventii peste subventii.Trai pe vatrai.

Dupa cativa anisori se trezeste statul si zice,taxe pe solare.

Si incepe sa-i arda pe spanioloi.

Acum ai verifica cu drona,sa nu faca magarii si sa aiba mai multe decat cele stiute sau declarate.

La norvegieni cu ceva ani in urma,vine statul si zice:benzinarele sunt kaka.Dieselurile sunt bun bun.

Resuceri de taxe,parcari gratuite.Trai pe vatrai si la astia.

Dupa cativa ani,taxe peste taxe si pe diesel.

Dar tot statul vine cu ideea salvatoare.Hibride.

Se repeta povestea ca la diesel.Lapte si miere la inceput ,venin dupa aia.

Acum o ard cu aceeasi tactica ,cu electricele.

Iar la cat sunt aia de prosti or sa o haleasca si pe asta.

Unora le place sa fie prostiti.La infinit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...