Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 40 minute, smar2 a spus:

 

Cam greu avand in vedere ca peste jumatate din populatie sta la tara.

Am uitat sa specific ca e vorba procentul de populatie a oraselor.

My bad. :)

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 7 ore, Contabil a spus:

 

Oricum oamenii de la "tara" ..... n-au nevoie de electrice, orasele mari si imprejurimile lor. :)

Evident ca asta a fost ideea fabricarii lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.02.2022 la 21:31, 3.14 a spus:

Asta e problema actuala ! ....stai sa vezi peste 8-10 ani ce o sa faci cu bacteriile .

Ia cauta pe gogu cum se recicleaza o bacterie , cat costa , si ce impact are .........ne bagam mizeria sub pres ....

 

 

sunt unii care folosesc bateriile de nissan leaf ca unitati de stocare pentru ce produceau in ferma solara si seara bagau in retea pentru ca aveau un pret mai bun la curent.

 

bateriile respective fusesere scoase de pe masini unde au fost inlocuite in momentul in care scazusera ca si capacitate la o anumita valoare, dar pt ferma nu era problema capacitatea asta mai mica de stocare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, frigider a spus:

maine-poimaine te aud ca ti-ai luat electrica si e ok ;)  

 

Electrica este ok, dar nu este eco. Pe mine asta ma deranjeaza, ca este promovata in mod fals ca fiind eco si mai este si subventionata din banii contribuabililor. Alta problema este si va fi faptul ca electricele vor pune presiune pe pretul energiei electrice, inclusiv cel pentru consum casnic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Cavaleru said:

 

 

sunt unii care folosesc bateriile de nissan leaf ca unitati de stocare pentru ce produceau in ferma solara si seara bagau in retea pentru ca aveau un pret mai bun la curent.

 

bateriile respective fusesere scoase de pe masini unde au fost inlocuite in momentul in care scazusera ca si capacitate la o anumita valoare, dar pt ferma nu era problema capacitatea asta mai mica de stocare.

Asta este asa ...apa de ploaie . La un moment dat vor ajunge si astea tot pe un camp sau la o goapa de gunoi . Sa nu ne furam caciula ...  😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, adidas said:

Sa ramanem ontopic!

Daca te referi la postul meu ...este chiar pertinet .

Care este viziunea ta vis-a-vis de reciclarea milioanelor de baterii care incep sa ramana ?...deocamdata sunt pe la gropile de gunoi in romania .

Care este viziunea ta vis-a-vis de refacerea instalatiilor electrice de joasa si medie ....cand nu s-o facut nimic pana acu si este subdimensionata cam in toata lumea  ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, 3.14 a spus:

Asta este asa ...apa de ploaie . La un moment dat vor ajunge si astea tot pe un camp sau la o goapa de gunoi . Sa nu ne furam caciula ...  😀

 

pai tu tot dai inainte ca polueaza, eu ti-am zis ca de una din solutiile gasite pana acum pentru bateriile respective. probabil ca mai sunt nu m-am interesant exemplul dat fiind ceva peste care am dat random pe youtube.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masinile electrice sunt cat de cat ok in afara de Spring. 

 

Oricum o dai, pe ce parte, din ce unghi tot arata ca un cotet!! Tot ne place pe aici expresia asta cu cotet, dar Spring arata fix ca un cotet pe 4 roti si unde mai pui rotile alea subtiri de bicicleta cursiera. Intrebare pentur posesori: incap doi oameni adulti unul langa altul in interior? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, SenorPink a spus:

Masinile electrice sunt cat de cat ok in afara de Spring. 

Hateeeer :grinbandit:

 

Man, zi-i cum vrei, arunca cu noroi in ea, nu te ninge nu te ploua, te duce din A in B* **

 

*Daca ai baterie 

**Fiind mașina de oraș ar trebui sa ai baterie. 

 

De unde și zicala:

"Ninge plouă mi se rupe-n 2 

Am Dacia spring nouă."

 

Până la urmă asta e ideea cu mașina, de aia a fost inventată - sa te duca de colo colo.

Cu brandurile de lux și dotări a cam luat-o lumea în bălării puțin, că na, îți permiți și vrei.

 

Ca în orice discuție nimeni nu schimba tabăra dar sunt puțin dezamăgit că nu se vede clar scopul acelei mașini care și eu recunosc că arată ca dracu dar nu ar trebui sa conteze cum arată.

 

Acum 8 minute, SenorPink a spus:

rotile alea subtiri de bicicleta cursiera

Îs pentru consum redus probabil, ai zis bine cursiera, de ce au cursierele rotile alea și nu au din alea de 300 că bembeurile? :)

 

Adevărul e in fața ta, deschide ochii :D

sper sa nu fi sunat f fanatic/biblic asta

 

 

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nici așa, trebuie sa arate cat de cat, să îți facă plăcere să te uiți la ea.

 

Pentru mine cel puțin nu e suficient să mă ducă de la A la B, mai contează și alți factori, adică asta cu utilitariansimul înainte de orice nu prea rezonează cu mine. 

 

Și tot design de coteț are 🤭🤭

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, frigider a spus:

 

Îs pentru consum redus probabil, ai zis bine cursiera, de ce au cursierele rotile alea și nu au din alea de 300 că bembeurile

 

 

 

 Care, I3? 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, SenorPink a spus:

utilitariansimul

Asta este fix gandirea Dacia: no nonsense. 

Asadar, iti iei Dacie in primul rand ca sa ajungi din A in B. Daca iti place (design, materiale, etc.) sau mai bine spus, daca nu te deranjeaza, atunci even better.

Daca nu-ti place ( sau te deranjeaza calitatea materialelor sau desgn-ul), atunci esti liber sa-ti iei orice altceva.

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, că șpringu' fix dacia l-a gândit! E făcut în China pt chinezi (chiar dacă de reno)! 

Tesla îți dă (pt mult mai mulți bani) mai multă mașină, dar cu finisaje chiar mai sinistre. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, SenorPink a spus:

Masinile electrice sunt cat de cat ok in afara de Spring. 

 

Oricum o dai, pe ce parte, din ce unghi tot arata ca un cotet!! Tot ne place pe aici expresia asta cu cotet, dar Spring arata fix ca un cotet pe 4 roti si unde mai pui rotile alea subtiri de bicicleta cursiera. Intrebare pentur posesori: incap doi oameni adulti unul langa altul in interior? 

Ma gandesc ca incap la fel de bine 2 adulti ca si in matiz, c1, aygo, 106, city go, up. Rotile idem. Deci nimic nou, doar ca acu' e si cu sigla de dacie.

Iar legat de utilitate, e ca la microbus: se muleaza pe nevoi sau nu. Unii isi iau bus pt capra, rulota, camping, gradina etc. Altii doar ca sa stea mai sus. Eu folosesc masina termica in oras, in medie, de 2 ori pe saptamana. Deci pt mine ar fi ok un spring. Probabil l-as incarca 1 data pe luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întrebarea e cât de îndepărtat e viitorul ăsta electric, cel puțin pe meleagurile noastre. Deocamdată văd că electricele, în marea lor majoritate, se adaugă la parcul auto, nu înlocuiesc decât într-o mică măsură mașinile cu motor termic.

Spring, de exemplu, e gândită exclusiv pentru cărat două persoane plus unu-doi copii prin oraș. Dacă vrei să faci cumpărături pentru o săptămână la hipermaket, nu ai unde să le îndeși.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

Eu zic ca incap 2 cosuri acolo

 

"-Scufiță Roșie, ce-ai în coș? 

 - Ce să am, puroi!" 

Coșuri din alea încap și mai multe! :crack:

Sunteți pricinoși, cât portbagaj vreți la o mașină de oraș?!? Luați Mondeo Tournier, există hibrid! 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, The_Sin_Eater a spus:

Pai daca pentru unii, masina de oras este un Passat TeDeI break sau un SUV, tu ce pretentii ai?

Nu le vezi in marea majoritate pe strazi?

 

Cele mai multe SUV-uri le vad la femei, majoritatea dintre ele fiind niste tzoape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...