Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 11 minute, The_Sin_Eater a spus:

Pai daca pentru unii, masina de oras este un Passat TeDeI break sau un SUV, tu ce pretentii ai?

Nu le vezi in marea majoritate pe strazi?

Dacă e s-o luăm așa, trebuie să aibă fiecare câte două mașini, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 7 minute, Bulldog46 a spus:

ar inlocui singura masina

Asta e cazul ideal cu conditia sa nu vrei calatorii lungi sau sa ai statii de incarcare din 200 in 200 km. 

 

Acum 7 minute, Bulldog46 a spus:

una din 2

 

Asta ar fi dpmdv cazul real din 2 motive: autonomia scazuta a unei electrice si lipsa infrastructurii de incarcare (nu ai de ce sa-ti iei electrica daca vrei sa pleci la drumuri lungi, de exemplu).

Asa, a fi corect sa dai prima de la stat unuia care caseaza o rabla termica si isi ia o electrica, chiar daca o foloseste exclusiv pt oras sau calatorii scurte eliminand astfel un cazan din oras, dar mai are una termica sau hibrida pentru calatorii lungi (ca sa nu-si faca programul dupa ciclurile de incarcare sau sa ramana la dreaq in praznic fara curent).

 

e mult de vorbit si de dezbatut. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Bulldog46 a spus:

Prima de la stat ar trebui data pentru cei care si-ar inlocui singura masina (dar atunci o dai la rabla), nu una din 2-3...sau cei care nu detin nicio masina si prin prima sunt incurajati sa cumpere direct electrica. 

Altfel, prima este momentan inca o sursa de a "imbogatii bogatii" si nu prea are treaba cu ecologia

 

O gindire frumoasa, dar inpracticabila ...... electrica "inca" nu poate inlocui ice, cu alte cuvinte, va fi cumparata ca si a 2 a masina.

Omul simplu o sa opteze catre o masina pentru oras, dar si pentru vacante.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Nguyen said:

Cele mai multe SUV-uri le vad la femei, majoritatea dintre ele fiind niste tzoape.

Relevant...

 

1 hour ago, Doctor X said:

Dacă e s-o luăm așa, trebuie să aibă fiecare câte două mașini, nu?

Prost e ca mergem odata pe an in concediu si ne luam masina fix pt saptamana aia. Sau se transmite genetic ca tre sa ai masina mare, te faci de ras dom'le cu de astea mici. Altfel nu imi explic. Cred ca ai iesi mai ieftin cu o masina mica, proprietate, si sa inchiriezi una pt cateva zile pe an, una mare. Insa: daca aia mica nu are si consum bun - degeaba! Iar masini cu consum mixt de 3%... pe la ce bani se invart?! Mai putini decat ai da pe Passatul amintit mai sus (daca nu vorbim de modele noi, normal).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Pop Mihai Lucian a spus:

Eu zic ca incap 2 cosuri acolo

primul-contact-Dacia-Spring-1-1024x576.jpg

cred ca incap si 2 porci in viu.

Acum 1 oră, Contabil a spus:

electrica "inca" nu poate inlocui ice

ok , nu o inlocuieste dar omul foloseste electrica in loc de termica ceea ce tot o mica victorie. zic.

Acum 1 oră, Bulldog46 a spus:

poate fi chiar o varianta mai smart dpdv financiar sa inchiriezi o masina 2-5 zile pe luna, decat sa detii una pe care sa o folostesti 2-5 zile pe luna (excluzand cazanele).

nu zici deloc rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, VyXxer a spus:

Relevant...

 

Prost e ca mergem odata pe an in concediu si ne luam masina fix pt saptamana aia. Sau se transmite genetic ca tre sa ai masina mare, te faci de ras dom'le cu de astea mici. Altfel nu imi explic. Cred ca ai iesi mai ieftin cu o masina mica, proprietate, si sa inchiriezi una pt cateva zile pe an, una mare. Insa: daca aia mica nu are si consum bun - degeaba! Iar masini cu consum mixt de 3%... pe la ce bani se invart?! Mai putini decat ai da pe Passatul amintit mai sus (daca nu vorbim de modele noi, normal).

Eu nu știu unde lucrezi tu, dar vezi că te fac la zilele de concediu. Pe de altă parte, câte weekenduri libere ai pe an și ce faci în ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Doctor X said:

Eu nu știu unde lucrezi tu, dar vezi că te fac la zilele de concediu. Pe de altă parte, câte weekenduri libere ai pe an și ce faci în ele?

Am zile de concediu ca tot omul. Ca numar. Tu contorizezi weekendurile si luna libera legal si te gandesti ca nr ala de zile iese mai mult decat o saptamana. Eu am zis ca plec la cheltuiala o sapt pe an. Dupa buget, coane. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.02.2022 la 19:07, Kristian K a spus:

Oare o sa realizati unii dintre fanii ev,ca mai sunt si oameni pasionati de a conduce?Chestia asta n-are legatura cu ev-urile...

Si o sa mai realizati ca nu pe toti ii doare ca s-o scumpit benzina,motorina,etc?Banii is facuti sa circule.Pe deasupra nu dureaza mai mult de 10 minute sa fac plinul si ready to go oricand la orice ora din cele 24.De ce mi-as reprograma viata dupa o chestie electrica?

Timpul MEU e mai pretios decat costul combustibililor LOR.Si asta chiar daca ma grabesc sa fac nimic. :)

 

Cred ca nu conducem in aceeasi tara. Pasiunea de a conduce in Romanistan moare instantaneu, imediat cum ies pe poarta.

 

La 19.02.2022 la 18:53, l.u.v a spus:

Ajungi să-ți facă o mașină și o stație de încărcare programul. 🤔

 

Nope. De unde ai tras concluzia asta?

 

La 19.02.2022 la 19:02, ENEOS a spus:

 

Discuția era despre ce oferă vezi doamne tesla, că descarci fișierul și faci upgrade de soft și am dat exemple de mașini cu motoare termice la care sunt disponibile upgrade-uri. 

De ce? Probabil din același motiv din care am pus la vânzare o moto care are viteza maximă ~220 km/h și am luat alta care are +270...🙊

Bine, nu știu dacă o să și merg cu viteza aia, dar până acum am "dat capăt" tuturor agregatelor pe care le-am avut. 🙀

 

Upgrade de soft inseamna mult mai mult decat ceea ce ofera anumite firme de asa zis tuning. 🙂

 

La 19.02.2022 la 19:07, Kristian K a spus:

Oare o sa realizati unii dintre fanii ev,ca mai sunt si oameni pasionati de a conduce?Chestia asta n-are legatura cu ev-urile...

Si o sa mai realizati ca nu pe toti ii doare ca s-o scumpit benzina,motorina,etc?Banii is facuti sa circule.Pe deasupra nu dureaza mai mult de 10 minute sa fac plinul si ready to go oricand la orice ora din cele 24.De ce mi-as reprograma viata dupa o chestie electrica?

Timpul MEU e mai pretios decat costul combustibililor LOR.Si asta chiar daca ma grabesc sa fac nimic. :)

 

Gazele se scumpesc 3 - 7 ori, energia electrica asisderea iar petrolul mai are un pic pana la 100 de coco/baril. Sunt curios daca o sa gandesti la fel peste cateva luni. O sa vezi ca timpul tau nu inseamna nimic in comparatie cu explozia de preturi.

 

La 20.02.2022 la 12:07, frigider a spus:

Ce nu înțeleg eu - ref stații de încărcat, nu sunt care se incarca și de la priza?

Sau nu poți lua tu kit din ăla de încărcare sa ai acasă? Și seara o bagi la încărcat, ca telefonul :)

 

Ba sunt dar eu cel putin se pare ca imi racesc gura de pomana. Masina vine cu una in portbagaj, se pot cumpara statii portabile de pana la 22kWh etc.

Am mai spus, o lasi seara la incarcat si e full dimineata. Asa se pare ca inseamna ca iti programezi timpul dupa statie si masina 🙂

 

La 20.02.2022 la 17:29, l.u.v a spus:

Mă distrează la maxim cum se turează millenialșii când le amintești că au dat o barcă de bani pe un ecran, 4 roți și Pet-uri reciclate.

Să-i vezi încolonați frumos la Lidl după curent moka. 😘

 

Nu cred ca te referi la mine, eu am mileniali in ograda dar aia sunt urmasi 🙂

Si la Lidl la mine nu e nimeni niciodata. 🙃

 

Intrebarea mea acum este cu ce ma incalzeste pe mine bordul din piele? Ca nu am inteles niciodata...

 

Eu ultimele concedii le-am facut cu masina inchiriata, Mercedes Vito. In primul rand este mult mai distractiv sa mergi cu un grup mai mare, mai odihnitor (conducem cu randul) si mai ieftin. Motorina/benzina + masina a fost mai ieftina pe familie decat daca am fi mers fiecare cu masina lui. Asa ca, da din punctul me de vedere este fezabila optiunea.

 

Din poza de mai jos se vede ca aveam inca ix35-ul, deci o masina foarte capabila sa faca mii de km fara probleme. Si totusi toti am preferat varianta inchirierii 🙂 (familia cu care am fost avea un RAV4, deci iarasi o masina capabila.

 

image.thumb.png.bcf6596a5ad12249e57b868aa0ad60c7.png

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, TheHuskyCrobats a spus:

 

Cred ca nu conducem in aceeasi tara. Pasiunea de a conduce in Romanistan moare instantaneu, imediat cum ies pe poarta.

 


...

Gazele se scumpesc 3 - 7 ori, energia electrica asisderea iar petrolul mai are un pic pana la 100 de coco/baril. Sunt curios daca o sa gandesti la fel peste cateva luni. O sa vezi ca timpul tau nu inseamna nimic in comparatie cu explozia de preturi.

...

Ai dreptate,eu conduc de regula in Transilvania,caci de aici is.Recunosc ca,dupa ce trec Carpatii,imi cam piere si mie dorinta de a conduce,ca atare,evit cu evlavie zona(cu unele exceptii de tranzit).No offence! :)

 

Indiferent de pretul litrului de benzina,placerea mea de a conduce,ramane.Ti-am mai spus,nu toti traim ca sa ne raportam depozitul de malai.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TheHuskyCrobats a spus:

 

Upgrade de soft inseamna mult mai mult decat ceea ce ofera anumite firme de asa zis tuning. 🙂

 

Ce ziceam eu era de la producători și nu de la țiuneri. Dar n-are a face, în opinia ta Tesla e ză șit și upgrade-ul bomboana de pe colivă. 

Acum 5 ore, Contabil a spus:

 

Omul simplu o sa opteze catre o masina pentru oras, dar si pentru vacante.

 

Omul simplu doar o să ofteze, că mașină personală nu-și va mai permite în viitorul apropiat! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bulldog46 Spunea unul pe net ca cica au ramforsat sasiul mai bine + elemente de siguranta pentru europa ...... cica de la astea este diferenta de pret fata de china, unde masinuta se invirte la 10.000 USD. Asta din punctul meu de vedere .... nu prea se ragaseste in "stelute".

Foarte scumpe electricele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, TheHuskyCrobats a spus:

Nope. De unde ai tras concluzia asta?

Pff, e bine-stiuta situatia. 
E la fel si la telefoane. Eu inca folosesc un Nokia 6210 (de oameni de afaceri, high-end, bineinteles) la care am autonomie 3 saptamani. Nu stau sa-mi faca programul un telefon d-asta modern care trebuie incarcat zilnic sau chiar de 2 ori pe zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai las si asta pe aici, sa nu se sperie viitorii posesori de spring daca patesc ceva similar. Oricum, este bine de stiut ca in spring ajungi la o temperatura de 17 grade dupa 5-10 min. de stat si alti 15 km de mers ...... ☹️

 

 

PS. La 17 grade, sotia ia sigur bancheta din spate si se'nveleste cu ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 5 ore, TheHuskyCrobats a spus:

Nu cred ca te referi la mine, eu am mileniali in ograda dar aia sunt urmasi 🙂

Si la Lidl la mine nu e nimeni niciodata

Nu mă refer la tine, ci la buldogi și ale specii de pitpalaci care latră, dar nu mușcă 😏

Acum 5 ore, TheHuskyCrobats a spus:

 

Intrebarea mea acum este cu ce ma incalzeste pe mine bordul din piele? Ca nu am inteles niciodata.

Nu trebuie să ne miște pe toți aceleași lucruri. 

Eu sunt imun de pildă la monitoarele puse pe bord sub formă de tabletă. 

Acum 5 ore, TheHuskyCrobats a spus:

 

Nope. De unde ai tras concluzia asta?

E un fapt cert, nu e concluzia mea. 

Tu ești oarecum scutit de asta că stai la casă. 

În concediu cu Tesla trebuie să-ți planifici traseul și să pleci cu doua zile mai devreme. 

Presupun că-ți iei Tesla să pleci cu ea și în concedii

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, foxbat a spus:

oameni de afaceri cu tel pe care poti doar sa vorbesti?:))))

man, sunt afaceri unde spui doar "cumpara!" sau "vinde" si in 2 sec ti-ai inzecit/insutit/inmiit averea :grinbandit:

 

(actiuni)

Acum 4 ore, Contabil a spus:

Mai las si asta pe aici, sa nu se sperie viitorii posesori de spring daca patesc ceva similar. Oricum, este bine de stiut ca in spring ajungi la o temperatura de 17 grade dupa 5-10 min. de stat si alti 15 km de mers ...... ☹️

 

 

PS. La 17 grade, sotia ia sigur bancheta din spate si se'nveleste cu ea!

 

nu mai fiti carcotasi - spring = primavara si toata lumea stie ca primavara e si frig si cald, dupa ceva timp :D 

Acum 3 ore, l.u.v a spus:

Eu sunt imun de pildă la monitoarele puse pe bord sub formă de tabletă. 

eu astept ziua aia cand nu o sa mai fie parbriz transparent ci un ecran mare cat tot parbrizul :crack:

Acum 8 ore, TheHuskyCrobats a spus:
La 19.02.2022 la 18:53, l.u.v a spus:

Ajungi să-ți facă o mașină și o stație de încărcare programul. 🤔

 

Nope. De unde ai tras concluzia asta?

 

de concediu cred ca zice colegul cand na, tre sa-l planifici si sa mergi din statie-n *statie,

ca o albinuta, din floare-n floare. :) 

 

*asta daca kitul de incarcare de acasa nu e cumva portabil?

si presupun ca nu e.

 

traim vremuri interesante, acu 50 de ani nu ne puteam insulta pe tema asta. 

ma simt privilegiat.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, prafrau a spus:

 

Transilvania e flyover state, plin de aceiasi prosti de damaroaia care se cred miezul oriunde ar fi fatati

Toata tara e plina de fatatii respectivi,doar ca traficul e o idee mai civilizat.

Asta e adevarul,nimic altceva.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.02.2022 la 18:37, Pop Mihai Lucian a spus:

Ai uitat-o pe aia cu plastic placut la atingere si caracter sportiv. Cam asta e pe buzele oricarui jurnalist auto.

 

Am fost la Buzau saptamana trecuta cu un grup de prieteni (Mercedes, Land  Rover, BMW, etc).

Concluzia, plastic de calitate slaba pe bord. 🙂

 

La 23.02.2022 la 20:36, l.u.v a spus:

Nu mă refer la tine, ci la buldogi și ale specii de pitpalaci care latră, dar nu mușcă 😏

Nu trebuie să ne miște pe toți aceleași lucruri. 

Eu sunt imun de pildă la monitoarele puse pe bord sub formă de tabletă. 

E un fapt cert, nu e concluzia mea. 

Tu ești oarecum scutit de asta că stai la casă. 

În concediu cu Tesla trebuie să-ți planifici traseul și să pleci cu doua zile mai devreme. 

Presupun că-ți iei Tesla să pleci cu ea și în concedii

 

Din punctul meu de vedere Tesla nu merita in Romania atata timp cat nu ai acces la reteaua lor de incarcatoare. Iar Kona e destul de capabila si la mers intins si la autonomie, nu vad motivul pentru a cumpara Tesla.

Ma bate totusi gandul sa dau Yarisul pentru un Spring. Nu am consumat nici cupoanele acelea de la cauciucuri din septembrie pana acum...

 

Iar in ceea ce priveste EV vs ICE, traseul trebuie planificat, eu cel putin asa faceam si cand plecam cu ix35-ul. Nu mai folosesti Waze sau Google Maps ci ABRP care e aceeasi Marie cu alta palarie (aplicatie dedicata transportului electric). Dureaza mai mult sa ajungi la Kaprun (de exemplu) insa e vorba de ore si nu zile.

 

Ca idee, oricum in ultimul timp am inchiriat masina mare pentru concedii, vezi mai sus, asa ca puteam sa am si S Class ca nu conta. 😊

 

La 24.02.2022 la 0:01, frigider a spus:

*asta daca kitul de incarcare de acasa nu e cumva portabil?

si presupun ca nu e.

 

E foarte portabil. Orice masina vine cu un kit de incarcare, oricat de basic. Eu am luat unul in plus ca sunt mai avut 🙃

Pe cel original il tin in portbagaj tot timpul, celalalt e in garaj tot timpul. E mic, cam cat un pachet de spaghete mai grosut asa, sa iti faci idee.

Iar o priza de 220V/10A gasesti la orice jaf de pensiune trebuie doar sa deschizi gura.

 

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...