Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, Kristian K a spus:

Ti se va spune ca-i site-ul de cakt.. :)

Foarte corect, site de cakt. Si stii de ce? pentru ca astia iau franturi de stire si le asambleaza intr-o stire complet sucita, dar care ii gadila pe ei la orgoliu.

 

Uite stirea completa: Porsche a inventat o benzina sintetica, a inceput productia ei in Chile, sperand ca pana la sfarsitul lui 2022 sa poata produce primii 150.000 litri. Din nefericire, nu au reusit sa produca decat atat cat sa umple rezervorul unui singur 911.

Pentru urmatorii 3 ani, Porsche isi propune sa ajunga la o productie de 55 milioane litri pe an, ei spunand ca la acest volum vor ajunge la pretul de 2 $/litru. Ceea ce este foarte bine ca si pret, dar foarte putin ca si productie.

 

Deci....care e chestia cu "benzina care poate alimenta 1,3 miliarde masini"? 

 

 

 

Sursa aici:

https://techcrunch.com/2022/12/20/porsche-pumps-first-synthetic-fuel-as-chilean-plant-finally-starts-producing/?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAANX0jgMCiCKhiUSRTkc6qsA5dh4MOK7eBNHbSpufOVlO4KsHPA2DjvyrwlmoDSt-Z19ZmglQnW0hRKgG0LZW3E74u_isEAQkuol1xnnYYkDmrptc3hkKHqxi8S9ilkwMWSzu7Auwor7Tqkar4Hk_Ji9CinYqIRsTu5esySuBTXO7

 

 

Iar articolul se incheie cu cuvintele unui reprezentant Porsche:

"One thing is for clear: Regardless of the success of eFuels, and indeed exemptions for carbon-neutral internal-combustion, Porsche is sticking to its goal of 80% EV sales by 2030."

 

Pam-pam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de completare. :)

Ai si tu dreptate. :)

Cred ca intelegi diferenta intre o alternativa si un inlocuitor la ce ruleaza pe roti,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se discuta de ani de zile de fabrica aia a lor din chile, acum vreo 6 luni top gear ziceau ca au testat ei prima transa. Aparent ii costa de 20 de ori mai mult decat benzina cu procesul actual (pretul pe poarta rafinariei), spera sa ii coste doar de 4-5 ori mai mult in viitorul indepartat. Poate fi o solutie pentru aviatie si masini clasice scoase de cateva ori pe an din garaj.

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, prafrau a spus:

spera sa ii coste doar de 4-5 ori mai mult in viitorul indepartat. Poate fi o solutie pentru aviatie

😳

Și să coste un bilet de avion cât 1/2 de aeronavă?!? 

Acum 7 ore, mircea.cazachevici a spus:

Pam-pam!

Nici electrocare le nu au costat mai puțin - proporțional - decât o mașină normală de la început! Cu subvenții & stuff au putut să ajungă cât de cât competitive, chestie care s-ar putea face și cu benzina sintetică. Dacă se va dori. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce să te oboseşti să aduci benzina sintetică la un preţ competitiv când poţi foarte uşor să acţionezi la celălalt capăt, scumpeşti în draci benzina clasică şi i-ai adus pe guşteri unde voiai.

La fel se face cu energia electrică, se dărâmă centrale ca să devină eolianul şi solarul mai atractive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.01.2023 la 9:51, smar2 a spus:

 

Cam asta e si regimul meu de viteza, in masina cu motor cat se poate de termic (1600cmc). Stii de ce?

 

Stiu, stai prost cu euroii si mergi la consum :D dar in cazul celor electrice unde "corentul" e mocangeala care mai e motivul? Sa fie autonomia care daca treci de 110 scade drastic? Cum o fi sa dai 50.000 de euro pe o electrica si sa nu poti sa mergi cu 130km/h pe autostrada? Pana si Dacia 1410 cu cinci trepte rula fara probleme cu 130km/h...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nenea Pentru, ce e cu topul ala scos din strafundurile internetului? Pe bune, Springul meu e mai sigur decat un Nissan Navarra? Uau, conduc tanc😁

Pe langa faptul ca pe locul 8 se baga un Rover 100, masina de 30 de ani vechime. Pai ori e top pentru masini 2022 ori e top pentru masini oricat de vechi....caz in care poate bagam si un Ford T in top.

Acum 3 ore, pinnochio a spus:

Electricele poa sa traga remorcuta cu 2 crossuri? Pin la poalele dealului.

Da, pot. Nu Springul, asa cum niciun Tico sau Smart nu poate tracta o remorca. Insa de la VW ID4 in sus pot tracta fara probleme. Ia uita-te, gasesti deja si carlige la vanzare.

https://www.cgrauto.ro/carlige-de-remorcare/carlig-de-remorcare-volkswagen/volkswagen-id.4/carlig-remorcare-volkswagen-id.4-2020-prezent/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, mircea.cazachevici a spus:

Springul meu e mai sigur decat un Nissan Navarra? Uau, conduc tanc😁

Tu încă ai rămas la ideea că mașină mare = siguranță?!? Aveam pretenții... 

Ce naiba, Navarra e un dinozaur cu șasiu scară, anii '30, de unde deformare controlată și absorbție de energie?!? Dacă intri cu el în șpring da, scapi nevătămat, la un stâlp sau cap de pod altfel stă treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, mircea.cazachevici a spus:

Mai nenea Pentru, ce e cu topul ala scos din strafundurile internetului? Pe bune, Springul meu e mai sigur decat un Nissan Navarra? Uau, conduc tanc😁

Pe langa faptul ca pe locul 8 se baga un Rover 100, masina de 30 de ani vechime. Pai ori e top pentru masini 2022 ori e top pentru masini oricat de vechi....caz in care poate bagam si un Ford T in top.

Da, pot. Nu Springul, asa cum niciun Tico sau Smart nu poate tracta o remorca. Insa de la VW ID4 in sus pot tracta fara probleme. Ia uita-te, gasesti deja si carlige la vanzare.

https://www.cgrauto.ro/carlige-de-remorcare/carlig-de-remorcare-volkswagen/volkswagen-id.4/carlig-remorcare-volkswagen-id.4-2020-prezent/

Imi place inconstienta de care dai dovada, urcand in tentativa aia de masina numita spring, ORICE fiinta vie pentru a fi transportata de la punctul A la B. Esti cel mai vehement de pe topicul de ev, macar de aveai un ID3 sau ceva de genul...

Nu te chinui sa-mi raspunzi, du-te vezi daca nu s-a terminat de incarcat bateria la spring, sa nu mai pierzi vremea pe-acolo pe unde esti acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 05.01.2023 la 7:28, Nguyen a spus:

 

Stiu, stai prost cu euroii si mergi la consum :D dar in cazul celor electrice unde "corentul" e mocangeala care mai e motivul? Sa fie autonomia care daca treci de 110 scade drastic? Cum o fi sa dai 50.000 de euro pe o electrica si sa nu poti sa mergi cu 130km/h pe autostrada? Pana si Dacia 1410 cu cinci trepte rula fara probleme cu 130km/h...

cati ani mai ai de platit la cotetul ala de 1.0 L?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, superbec a spus:

cati ani mai ai de platit la cotetul ala de 1.0 L?

 

E platit din iulie 2022. Faza tare e ca daca-l vand astazi imi iau banii inapoi, pierd un pic doar pe partea de inflatie. Unii "are" noroc.

 

In rest totul bine, merge sclavia in Olanda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, foxbat a spus:

Ca veni vorba, 2 rable fac 57.000 ron.

 

oare merita un leasing pe 10 ani la un Zoe?

 

Ia macar spring,ca decat nicio stea la test,mai bine una amarata de la spring... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, foxbat a spus:

Ca veni vorba, 2 rable fac 57.000 ron.

 

oare merita un leasing pe 10 ani la un Zoe?

 

mai bine-i faci ipoteca si cresti gaini in el ...

 

Zoe cu baterie cumparata sau inchiriata de la reno?

 

Orice masina electrica merita cumparata daca ti-o permiti si ai unde s-o incarci de preferinta gratis.

Daca trebuie sa faci lizing pe 10 ani ... mai bine un abonament de metrou sau ratb ca nguyen 

 

La 19.01.2023 la 13:21, Nguyen a spus:

 

E platit din iulie 2022. Faza tare e ca daca-l vand astazi imi iau banii inapoi, pierd un pic doar pe partea de inflatie. Unii "are" noroc.

 

In rest totul bine, merge sclavia in Olanda?

Tu chiar crezi tot ce zboara pe interneti .... muhahahahha

 

Sclavia merge peste tot in lume boss , ai primit marire de salariu anul trecut? e peste rata inflatiei? 

Acum 12 ore, foxbat a spus:

Ca veni vorba, 2 rable fac 57.000 ron.

 

oare merita un leasing pe 10 ani la un Zoe?

 

mai bine-i faci ipoteca si cresti gaini in el ...

 

Zoe cu baterie cumparata sau inchiriata de la reno?

 

Orice masina electrica merita cumparata daca ti-o permiti si ai unde s-o incarci de preferinta gratis.

Daca trebuie sa faci lizing pe 10 ani ... mai bine un abonament de metrou sau ratb ca nguyen 

 

La 19.01.2023 la 13:21, Nguyen a spus:

 

E platit din iulie 2022. Faza tare e ca daca-l vand astazi imi iau banii inapoi, pierd un pic doar pe partea de inflatie. Unii "are" noroc.

 

In rest totul bine, merge sclavia in Olanda?

Tu chiar crezi tot ce zboara pe interneti .... muhahahahha

 

Sclavia merge peste tot in lume boss , ai primit marire de salariu anul trecut? e peste rata inflatiei? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Penetru a spus:

.

?

Acum 10 ore, Kristian K a spus:

Ia macar spring,ca decat nicio stea la test,mai bine una amarata de la spring... :)

zi tu ca springul este peste zoe?

Acum 10 ore, superbec a spus:

mai bine-i faci ipoteca si cresti gaini in el ...

 

Zoe cu baterie cumparata sau inchiriata de la reno?

 

Orice masina electrica merita cumparata daca ti-o permiti si ai unde s-o incarci de preferinta gratis.

Daca trebuie sa faci lizing pe 10 ani ... mai bine un abonament de metrou sau ratb ca nguyen 

 

Tu chiar crezi tot ce zboara pe interneti .... muhahahahha

 

Sclavia merge peste tot in lume boss , ai primit marire de salariu anul trecut? e peste rata inflatiei? 

mai bine-i faci ipoteca si cresti gaini in el ...

 

Zoe cu baterie cumparata sau inchiriata de la reno?

 

Orice masina electrica merita cumparata daca ti-o permiti si ai unde s-o incarci de preferinta gratis.

Daca trebuie sa faci lizing pe 10 ani ... mai bine un abonament de metrou sau ratb ca nguyen 

 

Tu chiar crezi tot ce zboara pe interneti .... muhahahahha

 

Sclavia merge peste tot in lume boss , ai primit marire de salariu anul trecut? e peste rata inflatiei? 

nu stiu care e faza cu bateria inchiriata. nu am vazut nicio oferta cu asta. cel putin la Serus sau Cobalcescu nu zicea nimic de inchiriere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...