Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

  • Admin
Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Mi se pare interesant/amuzant cum argumentele aduse împotriva electricelor sunt fix la nivelul celor de acum un secol (și mai mult),

În 1800 populația era de ~ 1.7 miliarde.

Acum suntem 8.

Fiecare cu nevoile sale.

Dacă ne gândim ce presiune pune numărul acesta inclusiv pe rețelele electrice mie nu mi se pare așa amuzant.

O să îmi revină optimismul dacă se inventează un sistem și curentul va fi transmis prin Wi-Fi.

Acum 9 ore, ENEOS a spus:

...mai mult stai! La încărcat dacă e liberă stația. Bănuiesc că real faci 2 zile până la Tm cu ev-ul...

Eu nu înțeleg unde e graba asta pe tine!

Posesorii de ev uri sunt relaxați, îi duce aplicația unde este nevoie. 😊

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

Dacă tre să ies noaptea să mut electrocotețu' crede-mă că nici nu vreau să aflu!

Sculele astea sunt pentru oameni activi.

Tu cu termică bei un șpriț și sforăi până dimineață.

Păi unde e simțul civic? 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

 "Că trebuiesc construite stații, că trebuie rafinat țițeiul, că trebuie transportat... n-are cum să funcționeze."

Exact ca acum, oamenii ăia aveau dreptate, era un chin să găseşti benzina necesară.

Nu-mi aduc aminte foarte bine că e mult de atunci dar era şi foarte greu de aflat unde găseşti benzina, omul de rând întâlnit pe stradă nu avea asemenea cunoştinţe pentru că nu-l interesa şi nu aveai pe cine să întrebi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 8 ore, mircea.cazachevici a spus:

Singurii care nu sunt asa si ies certuri sunt uber-istii (prrobabil fosti taximetristi).

Sunt puțini taximetriști care fac Uber. Aia măcar au o știință și experiență a străzii.

Uber fac în general mulți visători care au auzit ei că faci vreo 3000 euro pe lună.

Am avut și eu un coleg, a făcut vreo două luni și s-a lăsat.

Munca e grea, altfel plecau evreii cu ea în spinare..

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa intri pe diverse grupuri de facebook ale posesorilor. Acolo se discuta problemele specifice, mai poti afla una-alta.

Eu sunt bagat pe Dacia Spring Romania oficial si Tesla owners club Romania. Si pot sa-ti spun ca:

1. Teslasii nu au probleme. Nu am vazut pe grupul ala vreunul care sa se planga ca nu-i merge ceva. Eventual se plang de calitatea service-urilor din Romania, sau de distanta mare pana la un service autorizat, insa nu am vazut intr-adevar probleme tehnice la Tesla.

2. Dacia e plina de probleme, insa majoritatea sunt probleme minore. Sunt o multime de oameni care spun ca masinile vin cu prea putin freon in instalatie, de exemplu. Problema rezolvabila in service, pe garantie. Eu am avut, la fel, o problema cu un furtun de la apa de la stergatorul spate fisurat, a trebuit sa astept 1 luna sa vina furtunasul din China.

Mai sunt si probleme modice, de obicei ceva gen "la franare nu se mai aprind liniutele care-ti arata regenerarea". Sau apare in bord eroarea "verifica instalatia electrica". De obicei, aceste probleme se remediaza cu un update de software.

Insa, recunosc, mai sunt cativa care au avut ghinionul sa aiba o eroare ce le-a imobilizat masina, de exemplu masina refuza sa se mai incarce. Si se descopera ca nu stiu ce adaptor de incarcare e busit, si trebuie comandat altul din China, si sta omul fara masina 1 luna. Nu sunt dese cazurile, dar exista.

Ca si avantaj, e pretul, si faptul ca acum se livreaza la 3 luni de la comanda (eu am prins la 6 luni, au fost unii care au asteptat si 1 an, insa am inteles ca problemele s-au rezolvat)

3. Kona are un singur dezavantaj: vine la sfantul-asteapta. Stiu pe cineva care a comandat in decembrie 2021, iar in decembrie 2022 i-a expirat deja dosarul de rabla. Si masina era anuntata candva in primavara lui 2023 (daca se tin de cuvant).

 

De restul nu stiu.

P.S. Kona nu are pret fix. Adica faci contractul acum, dai avansul, insa pretul final e el de lista din momentul livrarii. Mai creste cu 5000 euro, ghinionul tau. In schimb, la Dacia se pastreaza pretul. Daca acum faci contract pe o suma, aia e si in momentul livrarii, indiferent cu cat creste pretul intre timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, mircea.cazachevici said:

Kona nu are pret fix. Adica faci contractul acum, dai avansul, insa pretul final e el de lista din momentul livrarii. Mai creste cu 5000 euro, ghinionul tau.

 

Măcar la Tesla le-au ieftinit. /s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

la franare nu se mai aprind liniutele care-ti arata regenerarea

Păi asta pt că nu are regenerare la frânare! :crack:

 

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Adica faci contractul acum, dai avansul, insa pretul final e el de lista din momentul livrarii

Pt masochiști. 

 

Găsisem zilele trecute o statistică ref la fiabilitatea ev din ceva țară nordică parcă, mi-e lene să încerc să dau iar de ea. Reno zoaie era pe primul loc! Adică ăl mai prost. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cine facea acea statistica. Daca o face autolatest, e clar.

 

Cat despre regenerarea la Spring...exista. Mie chiar mi s-a incarcat cu 1% pe o coborare lunga.

Ideea e ca Spring-ul e o chinezarie relativ ieftina, pe care si-o permite si omul de rand. Si eu mi-as dori Tesla, recunosc, sau macar un ID4, dar "atata s-a putut".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Păi asta pt că nu are regenerare la frânare! :crack:

 

Pt masochiști. 

 

Găsisem zilele trecute o statistică ref la fiabilitatea ev din ceva țară nordică parcă, mi-e lene să încerc să dau iar de ea. Reno zoaie era pe primul loc! Adică ăl mai prost. :lol:

clar citim alte surse. la mine apare in top de fiabiliate. daca te referi la ncap - au schimbat standardul de "masura". atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.02.2023 la 19:17, l.u.v a spus:

De fapt sunt vreo 45.000-50.000.

Cu atât vinde Tesla gunoaiele, nu uita de subvenții.😏

 

Ala e pret de mb cla, cu interior mai slab ca al unui golf si motoare renault, asta e inflatia (nu mai zic de tractiunea gresita).

Nu sunt fan interioare tesla, dar nu design-ul e problema, ci materialele si ergonomia care sunt la nivel de citroen, dar fara sa fie amuzante prin excentricitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat te costa in ziua de azi sa mergi 100km prin oras bara la bara cu electrica? La preturile reale ale curentului electric din ziua de azi, ca adio plafon cand iti incarci masinuta acasa... Intreb ca sunt si eu curios, sigur si-a facut cineva calculele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta informatie am da-o eu cu cateva pagini in urma:

 

 

La 23.01.2023 la 11:04, mircea.cazachevici a spus:

Eu stau la casa, incarc direct din priza de la poarta. La 200 metri am Profi cu statie de incarcare Renovatio. Insa unul e costul la mine la priza, client Hidroelectrica, adica 0,7 lei/kwh, si altul e costul la Profi, 2,5 lei/ kwh. 

 

Bottom line: Eu platesc 10 lei/100km ca si client Hidroelectrica. As plati vreo 20 lei/100km daca as fi la Enel si as ramane cu limita aia de 1,4 lei/kwh impusa de guvern. Iar daca as incarca in oras, la statiile cu plata, m-as duce la vreo 35 lei/100km.

 

 

Acela e consum de vara. Eu am baterie de 27kwh si imi consuma vara 13kwh/100km, iar iarna 18kwh/100km. Adica acum am consum cam de 15 lei/100km, si autonomie cam de 140-150km. Vara am peste 200km autonomie, fara a face rabat la aerul conditionat.

 

Asa poti sa faci si calculul la alte masini. Daca un Kona are baterie de 60kwh, e clar ca la un consum un pic mai mare, de 15-16kwh/100km, ajunge la aproape 400km autonomie reala. Si iti calculezi si costurile, in functie de cat dai pe kwh la tine acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, switch a spus:

Cat te costa in ziua de azi sa mergi 100km prin oras bara la bara cu electrica? La preturile reale ale curentului electric din ziua de azi, ca adio plafon cand iti incarci masinuta acasa... Intreb ca sunt si eu curios, sigur si-a facut cineva calculele.

De fapt in scenariul tau pretul este de la 10 ron pana la infiniti. Timpul in care STAI (in Bucuresti nu se merge, se sta!) este nepretuit. Daca se cumpara masina pentru "stat", pretul nu conteaza(inseamna ca exista limitat de buget). Revenind on topic, avantajele/dezavantajele EV-urilor sunt documentate (poate prea mult). Sa vorbim - cum ziceam - la obiect. Practic - cele mai ieftine de pe piata - probleme, tips & tricks, dyi, samd. Multu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 19 ore, mircea.cazachevici a spus:

Cel mai bine e sa intri pe diverse grupuri de facebook ale posesorilor. Acolo se discuta problemele specifice, mai poti afla una-alta.

 

Acum 14 minute, foxbat a spus:

Sa vorbim - cum ziceam - la obiect.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.surse de info sunt destule.

am postat aici mergand pe ideea ca cei pe 2 roti sunt nitel mai "sus" decat restul soferilor ca sa zic asa.deci informatia de aici trebuie sa fie mai "smechera".

sper sa nu gresesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, foxbat a spus:

diy

Hamster în roată ca să-ți faci curent singur.

 

Acum 9 minute, foxbat a spus:

cei pe 2 roti sunt nitel mai "sus" decat restul soferilor

Prejudecăți...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca idee dupa niste documentare pe grupuri "de afara"
probleme generale ( procent marisor de aparitie)

- incalzirea - se pare ca e cam "bug"uita la modelele anterioare (chiar si la cele din 2019). nu s-a gasit o cauza concreta, pe garantie s-au tot schimbat piese ( calculatoare, etc) fara mare succes.
- masina este foarte sensibila la incarare (impamantare). probleme la incarcarea "acasa"(majoritar), PV
- bateria auxiliara - s-au raportat destule cazuri de fault nerezolvabile dupa schimbarea ei - a fost nevoie de dus pe platforma la service  pentru tratarea problemelor aparute de la V mic
- bucse fata - desi costa ~ 20 ron una (2 bucati) nu se gasesc si este nevoie de inlocuirea intregului subansamblu
- R135 - ceva motoare cazute (la cei norocosi s-au schimbat in garantie).
- discurile spate  - se pare ca e boala comuna la electrice - e nevoie sa mai franezi" din cand in cand" mai sanatos incat sa nu se orxideze(necesita inlocuire la km f putini altfel)
- ceva pe partea de incarcare (modulul mare care este pe baterie )- si costa cateva mii de iepuroi. (nu se repara sau nu se repara acum cativa ani) . Renault nu repara ci inlocuieste tot, no matter what.


cam astea asa la repezeala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, foxbat said:

Renault nu repara ci inlocuieste tot, no matter what.

 

4 hours ago, l.u.v said:

La ce model te referi?

Spring ?

 

3 hours ago, ENEOS said:

Cred că vreun bmw la câte dude a enumerat! Sau kktm în cel mai bun caz. 😈

 

Zoe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, l.u.v a spus:

La ce model te referi?

Spring ?

zoe

Acum 9 ore, ENEOS a spus:

Cred că vreun bmw la câte dude a enumerat! Sau kktm în cel mai bun caz. 😈

:)))))

De fapt dude nu s multe si nu s grave. Cam taote sunt rezolvabile (daca deja nu s rezolvate pe modelul nou)pe garantie. Am adunat info ca sa sparg gheata:) Dar se pare ca a inghtetat la loc.

 

so,nimeni in zona asta de electrice? La alte banduri, la asta am documentat eu.

 

inca una- top speed 135 km/h, daca sari de 150 (downhill)te alerteaza ca ai intrat in zona rosie la RPM motor electric( 20k + ).

de mentionat - este "single speed" cutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cainii latra, caravana trece si ursu isi ia alta electrica. Ca sunt super nasoale 😁

 

Scuzatz ca v-am intrerupt. Continuati.

 

image.thumb.png.0ec224ee1299e7d5c130df6b4ad72822.png

 

La 05.02.2023 la 21:59, ENEOS a spus:

...mai mult stai! La încărcat dacă e liberă stația. Bănuiesc că real faci 2 zile până la Tm cu ev-ul...

 

Omule, tu esti din alta lume?

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...