Sari la conținut

Accident mortal în Ilfov. Motociclist spulberat de un autocamion.


Dan Ny
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

IMG-20210319-WA0012.jpg

IMG-20210319-WA0013.jpg

Horror. Este vorba de Dj ul din Cernica, spre DNCB, inainte de manastirea Cernica. Localitate, 50 limita, asfalt bun, linii drepte. Acolo in general se cam fugareste. Trec des prin zona.. Mai exista niste foto, dar nu e locul lor aici.

Putere familiei sa treaca peste pierdere.....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, shpixy a spus:

Orice casca,, echipament, etc te protejeaza pana la 50-60 km/h.....

Fals, vazut cu ochii mei cum echipamentul salveaza si la 100km/h. Problema e de dinamica...una e sa te lovesti de un corp rigid, fix cazul de fata, camion gunoi, si alta e sa cazi doar tu-dai de asfalt.

Daca nu ajuta echipamentul, aia la moto gp mergeau in chiloti probabil, nu? 

Acum 20 minute, taong_mapagbiro a spus:

Ar fi trebuit puse si restul...ca asta-i scopul ...sa vezi urmarile si sa ''constientizezi'' .  

Din nefericire , nici  3veste cu airbag daca avea nu scapa ....pacat de el .

Nop, nu i asa. Daca vad de exemplu rudele/cunostintele? Exclus, stiu ca probabil le-au primit destui. DIn bun simt, mai bine nu postati asa ceva.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La moto GP nu îți iese câine, camion, ulei in drum, poți sa îți dai blana orbitoare liniștit, circuitul e gândit în așa fel. Echipamentul te ajuta la râcâiala pe asfalt până frânezi la 0.

 

Nu exista echipament pentru oprirea brusca și nici nu o sa existe vreodată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, AdrianB1 a spus:

Nici o casca nu protejeaza la 50 km/h, ci o cadere de la 2 metri lovind asfaltul, astea sunt testele de omologare.

Discutia asta e inutila, cine crede ca echipamentul este inutil sa nu l poarte. Echipamentul protejeaza, si o face bine, daca e de calitate ok. NIMIC nu protejeaza de un IMPACT direct cu un corp rigid-camion, masina, autobuz, cap de pod, stalp, etc. Energia nu are unde sa se disipe, decat in impact-corpul mai slab ce participa la impact. Ce i asa greu de inteles... 

Acum 6 minute, robert23mg a spus:

La moto GP nu îți iese câine, camion, ulei in drum, poți sa îți dai blana orbitoare liniștit, circuitul e gândit în așa fel. Echipamentul te ajuta la râcâiala pe asfalt până frânezi la 0.

 

Nu exista echipament pentru oprirea brusca și nici nu o sa existe vreodată.

Exact. Dar asta nu inseamna ca per ansamblu, echipamentul nu protejeaza. NU poti spune generic, ca daca mergi peste 60 la ora, e inutil. Este profund gresit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

Exact. Dar asta nu inseamna ca per ansamblu, echipamentul nu protejeaza. NU poti spune generic, ca daca mergi peste 60 la ora, e inutil. Este profund gresit

Din contra, este extrem de util și ne salvează când avem accident și norocul sa nu fie un accident cu oprire brusca.

Nu știi cum o sa ai accident nu? Că altfel nu îl mai făceau, până acolo cum ziceau paraziții, cea mai buna lovitura rămâne ... Eschiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Adrian M. a spus:

Discutia asta e inutila, cine crede ca echipamentul este inutil sa nu l poarte. Echipamentul protejeaza, si o face bine, daca e de calitate ok. NIMIC nu protejeaza de un IMPACT direct cu un corp rigid-camion, masina, autobuz, cap de pod, stalp, etc. Energia nu are unde sa se disipe, decat in impact-corpul mai slab ce participa la impact. Ce i asa greu de inteles... 

Discutia asta e inutila cu oameni ca tine care nu inteleg despre ce se discuta. Nu a zis nimeni ca echipamentul e inutil dar tu insisti ca Batman!, Batman!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, robert23mg a spus:

Din contra, este extrem de util și ne salvează când avem accident și norocul sa nu fie un accident cu oprire brusca.

Nu știi cum o sa ai accident nu? Că altfel nu îl mai făceau, până acolo cum ziceau paraziții, cea mai buna lovitura rămâne ... Eschiva

Bingo. Am tinut neaparat se lamurim asta, fiindca citesc si incepatori. Si ajung sa citeasca fraze de genul: echipamentul moto nu ajuta peste 50 la ora. Apoi, ajung sa nu poarte deloc nimic, ca oricum nu i ajuta deloc, nu? 

Clar, in cazul de fata, nu ajuta nici echipamentul de moto gp. Poate ajuta conduita preventiva... Dupa razboi...ehh...

:(

Acum 7 minute, AdrianB1 a spus:

Discutia asta e inutila cu oameni ca tine care nu inteleg despre ce se discuta. Nu a zis nimeni ca echipamentul e inutil dar tu insisti ca Batman!, Batman!

Iar tu nu intelegi ca nu iti raspundeam tie, ci comentariului lasat de alt coleg, cel care a starnit toata discutia. Da, te-am citat si pe tine, plecand de la afirmatia preluata de tine, a colegului. Bafta!

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu înțeleg, a fost frontal ? Sau neacordare de prioritate ? O mașină de gunoi, merge totuși destul de încet. Deși îmi aduc aminte de o cunoștință, începătoare, care a intrat într-o mașină de măturat care mergea cu max. 10 km/h ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Muretto Grundieg a spus:

Eu tot nu înțeleg, a fost frontal ? Sau neacordare de prioritate ? O mașină de gunoi, merge totuși destul de încet. Deși îmi aduc aminte de o cunoștință, începătoare, care a intrat într-o mașină de măturat care mergea cu max. 10 km/h ...

Dupa poze as zice ca gunoierul a facut la stanga fara sa dea prioritate. Doar dupa poze...

Acum 1 oră, easy ride on! a spus:

R.I.P. :rose::rose:

 

IMG-20210319-WA0013.jpg.75b912fe78d3916f144edf15d251755b.thumb.jpg.c26fa6055f5d2d45188d9d3eafc200f5.jpg

Că s-au strivit telescoape la impact, înţeleg.

Că s-a rupt şi cutia de viteze cu tot cu bascula spate, nu mai înţeleg. Sunt coji de ouă?

 

Poate nu stii ce fiare are pe la exterior o masina de gunoi! Plus ca mobra pare ceva de cel putin 20 de ani vechime, cine stie in ce stare erau toate fiarele de prin ea. Carcasa aia e din aluminiu, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

Dupa poze as zice ca gunoierul a facut la stanga fara sa dea prioritate. YEAAAAH! NEACORDARE RACHETEI. MOARTE CONSERVARILOR. Doar dupa poze...

Poate nu stii ce fiare are pe la exterior o masina de gunoi! Plus ca mobra pare ceva de cel putin 20 de ani vechime, cine stie in ce stare erau toate fiarele de prin ea. Carcasa aia e din aluminiu, nu? DAAAA, ERA PUTREDA MOTORETĂ, NICIDECUM NU O ARDEA GOLANESTE. 

Amice, ție îți place să o dai cotita în general? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, easy ride on! a spus:

R.I.P. :rose::rose:

 

IMG-20210319-WA0013.jpg.75b912fe78d3916f144edf15d251755b.thumb.jpg.c26fa6055f5d2d45188d9d3eafc200f5.jpg

Că s-au strivit telescoape la impact, înţeleg.

Că s-a rupt şi cutia de viteze cu tot cu bascula spate, nu mai înţeleg. Sunt coji de ouă?

 

Nu-s coji de oua, dar tinand cont ca nimic nu a mai ramas intreg (cadru, roti, motor, cutie, suspensii), unele rupte in multiple locuri, e rezonabil sa presupui ca s-a depasit cu mult limita de rezistenta a materialelor respective. 

Pacat de bietul om...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, george05 a spus:

Amice, ție îți place să o dai cotita în general? 

Daca vrei sa-mi spui ceva nu scrie printre randurile mele, ca se intelege altceva. Si, in general, daca vrei sa exprimi o idee, scrie dreaqului cu cuvinte care sa aiba sens impreuna. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, AdrianB1 a spus:

Nici o casca nu protejeaza la 50 km/h, ci o cadere de la 2 metri lovind asfaltul, astea sunt testele de omologare.

eu sunt dovada vie ca echipamentul  protejeaza la peste 150. 

casca a fost un HJC Rapha 10, ghetele Puma 1000 V3

Am scapat cu fracturi la bazin, maini 

nimic la cap , picioare

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...