Sari la conținut

Timp de efectuare a poligonului in 2:45 minute?


Rares2005
 Share

Postări Recomandate

Salut! 

In prezent fac cursuri la o școală moto, sunt la a 5 a ședința si am făcut pentru prima oara poligonul. La prima încercare am scos 3:05, ceea ce credeam eu ca e bine, pentru ca știam ca timpul alocat poligonului e de 3 minute si 30 de secunde, dar instructorul mi a zis ca nu e bine și ca trebuie sa scot un timp de 2:45... de ce mi ar spune asa ceva? E adevărat ce spune, adica s a schimbat timpul sau...? 

Editat de Rares2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Rares2005 a spus:

 

Salut. Așa este, nu este neapărat bine 3.05. Timpul in care trebuie sa te incadrezi este același, 3.30 și în cazul asta ești cam la limita, daca ți mai moare și odată motorul, gata..Încearcă să scoți cat poți sub 3:30, profita de accelerarile din linia dreapta. După încă câteva ședințe vei ajunge sub 3:00 garantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Rares2005 a spus:

dar instructorul mi a zis ca nu e bine și ca trebuie sa scot un timp de 2:45

cu cat 'iti e mai greu' la repetitii, cu atat iti este mai usor la examen, daca tu te antrenezi pentru 3:30 se poate intampla sa il faci in 4, pe acelasi principiu daca tu incerci sa scoti 2:30 sau 2:45, la examen o sa abordezi poligonul relaxat si o sa il faci in 3 minute lejer
e ca la scoala, daca inveti de 6, o sa iei 4, daca inveti de 10 paote o sa iei un 8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax, cum ti-au spus si colegii, ia si exerseaza. Traseul se scoate linistit sub 3, fara prea mult efort, dupa ce te inveti cu moto. 

Timp se castiga pe liniile drepte, acolo dai gaz, schimbi treapta, reduci, faci evitarea, virezi, iar gaz. La jaloane si opturi calm, incet ,sigur. SI vei vedea, iese sigur sub 3.

Spor la invatat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, orangefresh2 a spus:

Salut. Așa este, nu este neapărat bine 3.05. Timpul in care trebuie sa te incadrezi este același, 3.30 și în cazul asta ești cam la limita, daca ți mai moare și odată motorul, gata..Încearcă să scoți cat poți sub 3:30, profita de accelerarile din linia dreapta. După încă câteva ședințe vei ajunge sub 3:00 garantat.

Mersi pentru sfat! 

Acum 11 ore, robert23mg a spus:

cu cat 'iti e mai greu' la repetitii, cu atat iti este mai usor la examen, daca tu te antrenezi pentru 3:30 se poate intampla sa il faci in 4, pe acelasi principiu daca tu incerci sa scoti 2:30 sau 2:45, la examen o sa abordezi poligonul relaxat si o sa il faci in 3 minute lejer
e ca la scoala, daca inveti de 6, o sa iei 4, daca inveti de 10 paote o sa iei un 8

Ai dreptate, mersi pentru sfat! 

Acum 40 minute, Adrian M. a spus:

Relax, cum ti-au spus si colegii, ia si exerseaza. Traseul se scoate linistit sub 3, fara prea mult efort, dupa ce te inveti cu moto. 

Timp se castiga pe liniile drepte, acolo dai gaz, schimbi treapta, reduci, faci evitarea, virezi, iar gaz. La jaloane si opturi calm, incet ,sigur. SI vei vedea, iese sigur sub 3.

Spor la invatat!

Mulțumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut 8-urile cu relantiul pt ca daca acceleram catusi de putin nu ma mai incadram intre jaloane (hornet de 600) si tot am scos sub 3 min, deci stai linistit. Ia-ti repere cum trebuie la 8-uri ca sa nu te incurci si in rest e floare la ureche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Wav3 a spus:

Am facut 8-urile cu relantiul pt ca daca acceleram catusi de putin nu ma mai incadram intre jaloane (hornet de 600) si tot am scos sub 3 min, deci stai linistit. Ia-ti repere cum trebuie la 8-uri ca sa nu te incurci si in rest e floare la ureche.

Motocicletele de scoala sunt reglate cu relanti mai sus. Treapta 1, relanti, faci jaloanele . Sa vezi dupa, cand te duci prima data sa faci acelasi lucru cu moto proprie, ca nu iti mai iese, si nu stii de ce :)))

DIn pacate multe scoli nu invata corect utilizarea ambreiajului, la punctul de cuplare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Adrian M. said:

Motocicletele de scoala sunt reglate cu relanti mai sus. Treapta 1, relanti, faci jaloanele . Sa vezi dupa, cand te duci prima data sa faci acelasi lucru cu moto proprie, ca nu iti mai iese, si nu stii de ce :)))

DIn pacate multe scoli nu invata corect utilizarea ambreiajului, la punctul de cuplare....

Plus ca este posibil sa faci/exersezi in poligon cu un motor care are un reglaj "special", pe viraj la dreapta cu ghidonul intors la maxim se activeaza cumva acceleratia si creste relantiul...iti poate da un dezechilibru intre opt-urile pe o parte fata de cele pe partea cealalta...pana la urma te intereseaza sa te deprinzi cu intoarcerea motocicletei in spatiu stramt, si apoi sa iei examenul, apoi in viata de zi cu zi e ok sa exersezi o data pe an intr-o parcare goala ceva opt-uri, mai ales daca schimbi intretimp motocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Rares2005 a spus:

Salut! 

In prezent fac cursuri la o școală moto, sunt la a 5 a ședința si am făcut pentru prima oara poligonul. La prima încercare am scos 3:05, ceea ce credeam eu ca e bine, pentru ca știam ca timpul alocat poligonului e de 3 minute si 30 de secunde, ...

 

Pentru prima incercare este foarte bine ...... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Rares2005 a spus:

dar instructorul mi a zis ca nu e bine și ca trebuie sa scot un timp de 2:45... de ce mi ar spune asa ceva?

 

Esti exemplul clasic de elev care contesta profesorul si pe urma va plangeti ca va rupeti oasele. Instructorul iti spune ca nu esti in stare iar tu stai sa intrebi pe forum de ce nu e bine in loc sa te conformezi si sa reduci timpul de parcurgere al poligonului. Cati ani ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este un aspect si anume motocicleta pa care faci scoala.
Imi amintesc inca si ma amuz cum a fost la mine. Scoala pe o anume motocicleta, iar cand am inceput sa ma descurc bine, am trecut pe una ceva mai fortoasa. La ex, din motive tehnice ale scolii, ne trezim cu o prapadenie pe care eu unul ma urcam prima data. Ii murea motorul mereu. Nimeni pana la mine n-a scapat de aste, chestie care te cam demoralizeaza. 
Si da, am patit la fel, dar din fericire o singura data si n-au fost probleme. 
E clar ca am avut noi ghinion, dar pe unii i-a costat asta.
Deci vezi care-i treaba cu motoarele pe care faci scoala, incearca sa le mai schimbi daca e posibil, ca sa fii obisnuit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Esti exemplul clasic de elev care contesta profesorul si pe urma va plangeti ca va rupeti oasele. Instructorul iti spune ca nu esti in stare iar tu stai sa intrebi pe forum de ce nu e bine in loc sa te conformezi si sa reduci timpul de parcurgere al poligonului. Cati ani ai?

Salut. Eu nu m am plâns, pur si simplu a fost o întrebare, voiam sa știu daca s a schimbat ceva legat de traseul în poligon, atata tot. Am 16 ani, dau de A1

Acum 55 minute, FlipperCo a spus:

Mai este un aspect si anume motocicleta pa care faci scoala.
Imi amintesc inca si ma amuz cum a fost la mine. Scoala pe o anume motocicleta, iar cand am inceput sa ma descurc bine, am trecut pe una ceva mai fortoasa. La ex, din motive tehnice ale scolii, ne trezim cu o prapadenie pe care eu unul ma urcam prima data. Ii murea motorul mereu. Nimeni pana la mine n-a scapat de aste, chestie care te cam demoralizeaza. 
Si da, am patit la fel, dar din fericire o singura data si n-au fost probleme. 
E clar ca am avut noi ghinion, dar pe unii i-a costat asta.
Deci vezi care-i treaba cu motoarele pe care faci scoala, incearca sa le mai schimbi daca e posibil, ca sa fii obisnuit. 

Salut. Eu dau de a1, deci nu prea am ce motoare sa schimb :)) mersi mult pentru sfat, o sa mi fie de folos când dau pentru a2 :)

Acum 5 ore, Wav3 a spus:

Am facut 8-urile cu relantiul pt ca daca acceleram catusi de putin nu ma mai incadram intre jaloane (hornet de 600) si tot am scos sub 3 min, deci stai linistit. Ia-ti repere cum trebuie la 8-uri ca sa nu te incurci si in rest e floare la ureche.

okay, mersi mult :)

Acum 4 ore, Contabil a spus:

 

Pentru prima incercare este foarte bine ...... :)

Mersi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru A1 ai jucari usoare rau, se inclina singure, mai faci de citeva ori poligonul si ai sa scoti alti timpi.

 

1 oră în urmă, FlipperCo a spus:

Scoala pe o anume motocicleta, iar cand am inceput sa ma descurc bine, am trecut pe una ceva mai fortoasa. La ex, din motive tehnice ale scolii, ne trezim cu o prapadenie pe care eu unul ma urcam prima data. Ii murea motorul mereu. Nimeni pana la mine n-a scapat de aste, chestie care te cam demoralizeaza.

 

La mine in afara de ce ai zis tu, a fost ca n-am facut poligonul decit in dimineata examenului de 2-3 ori, urmatoarea fiind examenul. Binenteles ca chiar inaite de a ma sui pe noua mobra, a venit specimenul (instructorul) la mine si mi-a spus sa nu-i trintesc bijuteria (un MZ) ca oricum nu iau permisul. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Contabil a spus:

Pentru A1 ai jucari usoare rau, se inclina singure, mai faci de citeva ori poligonul si ai sa scoti alti timpi.

 

 

La mine in afara de ce ai zis tu, a fost ca n-am facut poligonul decit in dimineata examenului de 2-3 ori, urmatoarea fiind examenul. Binenteles ca chiar inaite de a ma sui pe noua mobra, a venit specimenul (instructorul) la mine si mi-a spus sa nu-i trintesc bijuteria (un MZ) ca oricum nu iau permisul. :crack:

Știu, e ușor cu motocicletele pentru A1, numai ca eu am 1.90 si trebuie sa fac școala pe un ybr 125 care imi e extrem de mic si incomod. Oricum, nu folosesc asta ca pe o scuza 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Rares2005 a spus:

Știu, e ușor cu motocicletele pentru A1, numai ca eu am 1.90 si trebuie sa fac școala pe un ybr 125 care imi e extrem de mic si incomod. Oricum, nu folosesc asta ca pe o scuza 

 

Ai grija mai mult de sala, in cazul nostru un grup de ~6 colegi/prieteni/rude, am fost singurul care a luat-o (toti fiind cu B-ul in buzunar de ani multi. :)

PS. Intradevar mobra-i mica de tine.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Contabil a spus:

 

Ai grija mai mult de sala, in cazul nostru un grup de ~6 colegi/prieteni/rude, am fost singurul care a luat-o (toti fiind cu B-ul in buzunar de ani multi. :)

PS. Intradevar mobra-i mica de tine.

Bafta!

Mulțumesc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...