Sari la conținut

1-2. Barwa Grand Prix of Qatar, TISSOT Grand Prix of Doha


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 306
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 minut, john17 a spus:

Oricum a fost pe nicăieri, și el si Morbidelli. S-or fi inversat rolurile între uzină și petronaș? 

Au vopsit aia mobrele de la petronas in culorile yamaha😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faină cursă. Quartararo și mai ales Miller dezamăgitori. Dovi râde de Gigi de pe canapea.

 

Performanțe de remarcat - Zarco, Bastianini, Aleix. Mir e campion, prestații de genul sunt de așteptat.

 

Cum s-a spus mai sus, ce s-a întâmplat în ultimul viraj a fost în mare parte datorat greșelii lui Mir și nu diferențelor de performanță dintre motociclete. Ducati are cel mai puternic motor, dar face diferența pe viteza de vârf, nu la ieșire din viraj.

 

Nu sunt multe concluzii de tras din contraperformanțele Honda și mai ales KTM aici.

 

De văzut explicațiile, dar Morbidelli este singurul pilot Yamaha care nu are M1 spec 2021. Rossi - no comment.

 

Elementul pozitiv, diferențele mici la sfârșit de cursă și distribuția între constructori. Cursa următoare va fi și ea disputată.

 

1 minute ago, john17 said:

Vin habar n-are de ce a câștigat. 

 

A conservat cel mai bine gumele. Prin stil, strategie, setări. Bravo lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, PzKpfW a spus:

A conservat cel mai bine gumele. Prin stil, strategie, setări. Bravo lui.

Vedem cat de strateg este in urmatoarele 2-4 curse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Djenavar said:

Vedem cat de strateg este in urmatoarele 2-4 curse

 

Te referi la renumele lui de panseluță? 😀

 

Da, corect, de văzut. Până acum l-a caracterizat inconstanța mai mult ca orice. Poate e anul lui. Dacă nu, la anul. Ca Ferrari în F1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin a simtit ca poate merge tare din momentul in care a trecut de colegu (speranta proasta) prinzand incredere si trecand de restul. Nu mi aduc aminte vreodata un Vin atat de brutal cu motocicleta si atent sa nu lase vreun ducati sa treaca pe langa el. Doar Dovi l ar mai fi batut azi ..ca Marcel este cu 2cm lipsa os spre retragere.

Rossi bun. mult peste famiglia Espagaro si cea ramas din Marqezi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Faină cursă. Quartararo și mai ales Miller dezamăgitori. Dovi râde de Gigi de pe canapea.

 

Performanțe de remarcat - Zarco, Bastianini, Aleix. Mir e campion, prestații de genul sunt de așteptat.

Da,mai ales Miller,motoreta cel putin ne-a aratat ca putea mai mult.Nu mi s-a parut ca ar fi rupt gumele dar se pare ca le-a rupt totusi.Bagnaia care a mers prea elegant a zis ca totusi a fortat guma spate.

La Zarco chiar se vedea managementul de gume mai ales in mijlocul cursei - venea racheta pe linia dreapta insa o lasa moale pe frane - ori erau Bagnaia si Vinales prea smecheri pt el pe franare ori nu vroia el sa rupa gumele.Cert e ca la depasirea la Bagnaia pe frane l-a facut.

Foarte bine a mers Bagnaia foarte matur,bravo lui.La fel si Zarco nu a facut prostii.Prestatie solida amandoi.

Mir jos palaria ca de obicei - pacat de greseala din ultimul viraj,cred ca iesea pe podium fara aia.Rins....cam ca si Quarta...meh

 

Mie mi s-a parut boring cursa in afara de primul tur si ultimele 2,nu prea s-a intamplat mare lucru.

 

Vinales nu mi s-a parut ca a mers in nici un fel la conservare.I-a rupt mufa de la jumatatea cursei pana la final.A simtit (in mod corect) ca gumele vor rezista - de notat ca erau 22 de grade nu? la nivelul asfaltului.Cool.Cred ca aia e explicatia pt care Yamaha nu a suferit.Bravo lui pt ca a fost singurul care a exploatat conditiile propice.Wonder boy'ul vopsit blond...pe 5?

Intradevar Rossi o contraperformanta - are aceeiasi moto cu factory si el era la bataie cu Ktm'urile.Slab.Sa speram ca a fost doar o intamplare.

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

A conservat cel mai bine gumele. Prin stil, strategie, setări. Bravo lui.

A conservat pe naiba.A dat in ea si a batzait-o de nu s-a vazut.Vorba colegului - nu l-am mai vazut demult asa vijelios si dur cu motoreta intr-o cursa.Norocul lui ca a fost racorica afara.Si vantul ala care se vedea ca era destul de puternic i-a ajutat si mai mult la cooling.

 

Pol totusi a mers bine - a terminat pe 8 la prima cursa cu Honda.Eu zic ca e ok - nu e cum se lauda el in presezon dar e bine pt prima cursa pe o moto destul de demanding si nabadaioasa.

AM - cum am zis cand a venit in motogp anul treuct cu japca - asta are noroc ca il cheama Marquez ca altfel....

 

Sa speram ca urmatoarea cursa va fi mai animata.

Stie cineva - demonul MM vine la urmatoarea?sau absenteaza la amandoua etapele din Bahrain?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 

Cum s-a spus mai sus, ce s-a întâmplat în ultimul viraj a fost în mare parte datorat greșelii lui Mir și nu diferențelor de performanță dintre motociclete. Ducati are cel mai puternic motor, dar face diferența pe viteza de vârf, nu la ieșire din viraj.

 

Fara discutie, Mir a gresit acolo, dar inteleg din ce spui, ca acceleratia aia de racheta nu are nici o legatura cu puterea motorului, nu? Interesant.... 

 

In alta ordine de idei, circuitul asta este unul pe care toti expertii dadeau Ducati favoritul nr. 1. Cand am vazut cum au plecat Ducati-urile, ma asteptam sa dea restului lumii vreo 10 sec, pana la final. Ei bine, Vin cu Yamaha, venit din strafundurile plutonului,  i-a umilit. Putin a lipsit sa o faca si Suzuki, prin Mir. Si sa nu uitam nici prestatia foarte buna a lui Rins, in prima jumatate a cursei. Concluzie: Daca pe un circuit favorabil nu au reusit sa castige, pe circuite mai putin favorabile, nu ii vad bine. 

Cat despre Honda, nu m-as grabi sa le cant prohodul. Sa ne uitam ce piloti au, in acest moment, si apoi sa tragem concluzii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, john17 a spus:

Oricum a fost pe nicăieri, și el si Morbidelli. S-or fi inversat rolurile între uzină și petronaș? 

Se specula ca poate morbi a fost implicat in cazatura lui petruci, au dat reluare? Nu mai tin minte. Parca nu.

 

Vale clar ultimu sezon. Se bucura un coleg ca s-a quali pe 4, nu cred ca se mai bucura acum :) nici eu nu ma bucur, doar ziceam.

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Performanțe de remarcat - Zarco,

Am crezut in el, avea o nebune :grinbandit:...

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Cum s-a spus mai sus, ce s-a întâmplat în ultimul viraj a fost în mare parte datorat greșelii lui Mir

Da. Cu mana lui si-a facut-o.

Saracul Rins.. Nasol sa fii coleg cu Mir.

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

contraperformanțele Honda și mai ales KTM

Cica e naspa circuitu asta pt KTM, nu glumesc, asa ziceau englezii.

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Elementul pozitiv, diferențele mici la sfârșit de cursă și distribuția între constructori

Aia cu constructorii "da", dar aia cu dif mici - nu prea, oarecum artificial, se stia ca daca mergi blanitza cap-coada ramai fara cauciucuri. 

Ok la un mom dat cand Vin a fost in fata si a luat avans au tras toti dupa el.

Acum 3 ore, B.B. a spus:

Au reparat motocicleta cei de la Yamaha sau au scăpat de blestem?

🤣

Stai chillax, o victorie pt Vin = nimic sigur.

Nici 2-3. 

De la 5 vict in sus stii ca e ok :D

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ZaiR a spus:

 ..ca Marcel este cu 2cm lipsa os spre retragere.

Rossi bun. mult peste famiglia Espagaro si cea ramas din Marqezi :cheers:

 

Cat ai băut înainte să scrii asta?

 

Marquez o sa meargă în GP si sa te chinuie cat m-a chinuit și încă ma chinuie pe mine Rossi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, frigider said:

Cica e naspa circuitu asta pt KTM, nu glumesc, asa ziceau englezii.

 

De unde am și spus că performanțele lor nu sunt indicative :) 

 

1 hour ago, Method said:

A conservat pe naiba.

 

În momentul de față nu cred că poți face o cursă competitivă în MotoGP fără a conserva gumele într-un anumit punct. Până la urmă asta a făcut diferența dintre el și locul 5 al coechipierului.

 

Se pare că motivul contraperformanței lui Morbidelli a fost holeshot-ul blocat. Era ceva evident în neregulă cu Franco, în afara faptului că merge practic pe o motocicletă spec 2019. Iar asta pune în perspectivă și rezultatul dezastruos al lui #46.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, frigider a spus:

 

Vale clar ultimu sezon. Se bucura un coleg ca s-a quali pe 4, nu cred ca se mai bucura acum :) nici eu nu ma bucur, doar ziceam.

 

Ma bucur pt 4 , pt 12, pt 15, ma bucur ca este acolo pe circuit si sper sa pot ajunge macar inca odata pe circuit cat  este si el pe trasă🥳🥳🥳🥳🥳 Vale46 este o epocă, cati din " tovarasii" de circuit cu, care a inceput mai sunt pe pista?!!Sunt 90% din participanti nu au castigat o cursa si nici nu o sa urce pe podium nici odata si nu sau retras din cauza asta. Cand o sa simta ca NU mai poate si nu mai merge o sa se retraga. Apropo Sa clasat mai bine decat colegul de echipa😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

În momentul de față nu cred că poți face o cursă competitivă în MotoGP fără a conserva gumele într-un anumit punct. Până la urmă asta a făcut diferența dintre el și locul 5 al coechipierului.

 

Se pare că motivul contraperformanței lui Morbidelli a fost holeshot-ul blocat. Era ceva evident în neregulă cu Franco, în afara faptului că merge practic pe o motocicletă spec 2019. Iar asta pune în perspectivă și rezultatul dezastruos al lui #46.

Da,ok ok de acord,insa el a venit tare de la jumatatea cursei de cand a plecat de langa Quarta.Si nu s-a mai oprit pana in ultimul tur.Lua avanas sanatos fata de Zarco pe ultimele 3 tururi ajunsese pe la 1.6s.E fantastic cum (l-)au tinut gumele.Poate e doar impresia mea ca forta de la jumatatea cursei pt ca era foarte agresiv la Bagnaia etc chiar ar fi interesant sa vedem ce timpi a avut Maravilla in cursa tur de tur.

Nu mi-e simpatic deloc nu imi place de el dar jos palaria cursa asta a fost imbatabil.Ca racoare ca temperaturi propice - ok,insa Quarta nu a stiut sau nu a putut sa profite de aceste conditii.

 

Da,problema lui Morbi arunca intr-o lumina si mai proasta prestatia lui Rossi.

 

Vinales : "Well I was quite comfortable behind Fabio as I could see the Ducati’s were not going away. Fabio was closing the gap and I was trying to save as much tyre as possible, especially the rear tyre. And with the slipstream off Fabio we were closing the gap, so I didn’t take too many risks, only when I saw that I could have the chance to push and overtake Fabio, Johann and Pecco was when I pushed. 

These six or seven laps I pushed and I think we managed quite well to make fast laps, and even when we overtake we were very fast. And after that I just tried to manage the tyre. 

Honestly we worked really well this weekend and in the FP4 with the used tyre and we understand when the tyre is used how to get grip with it.It is something I didn’t expect because as you know after Moto2 the grip level was very down, but today I had good grip. It is a good sign, a really good sign for us because it means we improve that condition where we struggled a lot."

 

"Basically I had a really good feeling with the front tyre. What I did a lot in the beginning of the race was ride with the front tyre, so I don’t burn the rear tyre on gas,Yes I did it when I needed to overtake but then I was riding really smooth.This gives me the opportunity with ten laps to go to push and increase the speed. 

"Overall I’m really happy and I get back the feeling with the front which was many races that I had without this feeling, but I felt fantastic on the bike."

Deci mie mi s-a parut ca a fortat foarte mult timp si eram sigur ca pe final va ramane fara gume.Dar nu,le-a dus pana la sfarsit si inca relaxat.

Problema lui Vinales insa e faptul ca pe viitor foarte rar sau aproape deloc nu va mai intalni el temperaturi de 22 de grade la nivelul pistei + vant.E bine ca totusi a profitat de conditiile propice.

 

Rossi : "Yesterday we tried the hard rear because on Friday we had the problems with the soft, but with the hard we were not fast enough. So we decided to race with the soft. But we faced the same problem even if the temperature was less today,

"It's positive that a Yamaha won. They have something different in the setting compared to us and it looks like it works very well because also Quartararo was very strong.So it's good to try to understand if we are able to improve next week."

Acum 1 oră, Djenavar a spus:

Ma bucur pt 4 , pt 12, pt 15, ma bucur ca este acolo pe circuit si sper sa pot ajunge macar inca odata pe circuit cat  este si el pe trasă🥳🥳🥳🥳🥳 Vale46 este o epocă, cati din " tovarasii" de circuit cu, care a inceput mai sunt pe pista?!!Sunt 90% din participanti nu au castigat o cursa si nici nu o sa urce pe podium nici odata si nu sau retras din cauza asta. Cand o sa simta ca NU mai poate si nu mai merge o sa se retraga. Apropo Sa clasat mai bine decat colegul de echipa😁

Eu am sustinut tot timpul ca nu e timpul pt Rossi sa se retraga atata timp cat merge decent (locurile 3-8) si chiar mergea decent.Anul trecut chiar era candidat la victorie la Montmelo daca nu ar fi trantit-o aiurea.In fine.Ideea e ca atunci cand iesi pe 14?15? poate ar fi cazul sa te opresti.Mai ales cand celelelalte Yamaha au mers chiar f bine (il scoatem din ecuatie pe Morbi cu amortizorul blocat,e problema tehnica acolo - bine ca a terminat cursa)

Eh,sa speram insa ca e doar o intamplare si ca pe viitor va merge decent.

Nu de alta dar chiar ar fi penibil sa il plimbe astia pe la grand prix'uri ca pe sfintele moaste ca sa atraga publicul chiar daca nu mai face fata.Si cred ca nici el nu vrea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Se pare că motivul contraperformanței lui Morbidelli a fost holeshot-ul blocat.

pff chiar ma gandeam acu 1-2 zile "daca ramane blocat gunoiul ala?" :)) 

saracu Morbi..

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

De unde am și spus că performanțele lor nu sunt indicative :) 

ups, asta mi-a scapat.

Acum 3 ore, john17 a spus:

Orice nu e arat e nașpa pt kktm. :crack:

uiti ca au castigat niste curse anu trecut ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Method a spus:

Stie cineva - demonul MM vine la urmatoarea?sau absenteaza la amandoua etapele din Bahrain?

Pentru categoria “Good evening, Budapest” premiul merge la ...


Absenteaza la amandoua plus restul sezonului. A zis ca-l lasa pe Lewis sa depaseasca recorduri.

Acum 2 ore, frigider a spus:

pff chiar ma gandeam acu 1-2 zile "daca ramane blocat gunoiul ala?" :)) 

S-a intamplat la Miller in 2019. Cateva viraje nu a putut sa deblocheze pentru ca nu avea franari suficient de puternice. A dat de o zona de viteza, la capat a franat cum trebuie si abia atunci a deblocat. A zis ca simtea ca se da cu chopper pe pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...