Sari la conținut

1-2. Barwa Grand Prix of Qatar, TISSOT Grand Prix of Doha


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 8 ore, B.B. a spus:

Hahahaha, eu sper să revină Marcel la gloria dinainte, nu știu de ce îl vede lumea cu un picior in groapă.

 

Niciodata in veci n-o sa se intample asta! :))

 

 

Cine a facut sport stie ca orice accidentare lasa urme. 

Si nu ma luati cu doctorii "extraterestri" pe care-i are la dispozitie, ca din cauza lor a ajund in situatia de a pierde un sezon si jumatate.

Ah, si sper din tot sufletul sa faca teste antidoping la revenire MM, si apoi periodic cam 5-6 pe sezon, dar la modul pe bune, nu manarite de familia Marcheş.

 

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TETEA. a spus:

 

Si nu ma luati cu doctorii "extraterestri" pe care-i are la dispozitie, ca din cauza lor a ajund in situatia de a pierde un sezon si jumatate.

 

 

 

Nu cred😁 201% ca nu a facut ce i sa spus vezi.i pe baietii de pe forum care au auvut accidente si scriu povestea de recuperare pe aici, nici un nebun de doctor nu.l lasa la o asemenea fractura pe circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, TETEA. a spus:

 

 

Cine a facut sport stie ca orice accidentare lasa urme. 

 

Si nu ma luati cu doctorii "extraterestri" pe care-i are la dispozitie, ca din cauza lor a ajund in situatia de a pierde un sezon si jumatate.

 

Ah, si sper din tot sufletul sa faca teste antidoping la revenire MM, si apoi periodic cam 5-6 pe sezon, dar la modul pe bune, nu manarite de familia Marcheş.

 

 

Da. Cu o mana mai scurtuta, poate si cu ceva probleme la radial, nu prea vad cum ar mai fi acelasi. Plus latura psihologica. Acum, in cazul lui Marcel... el a avut un edge foarte ridicat fata de restul competitorilor. Depinde cat de mult va pierde din acest edge. Daca va pastra macar o parte, va fi in continuare competitiv si va mai castiga titluri. Daca insa accidentarea il va "alinia" la ceilalti, va fi papat de concurenta.  

 

Nu din cauza doctorilor a ajuns in situatia asta, ci din cauza prostiei lui (nu il suspectez de un IQ prea ridicat) si a presiunilor din partea echipei, sponsorilor, etc,etc, pentru a reveni cat mai repede in competitie. Medicii au fost acarii Paun. 

 

O da! Ar fi foarte bine venite niste teste antidoping in paddock. Numai ca am avea surpriza unei grile depopulate. 

Acum 2 ore, john17 a spus:

Zici că bagă oareșce în venă? :huh:

Ai dubii? Nu cred ca mai exista vreun sport curat, in momentul de fata. Iannone nu este un caz izolat, doar ca el a platit vreo polita, despre care noi nu stim. 

 

Cat priveste retragerea lui Rossi... ma tem ca a ratat-o cu cel putin doi ani. De trei ani nu a mai castigat nici o cursa. Mai nou nu se mai intalneste nici cu podiumul si ce este mai rau,  se zbate la coada clasamentului. Patru puncte in doua curse... pfff..

Stateam de vorba cu un prieten, care sunea un lucru inteligent: trebuia sa se retraga la finele lui 2015,cand a fost carotat la masa verde. Ar fi fost o iesire din scena demna, intr-un moment potrivit pentru cariera din spatele lui. Privind retrospectiv lucrurile, cam are dreptate. Asa, a ajuns sa fie inlocuit de la echipa de uzina, fara sa isi poata lua macar echipa tehnica cu el (rezultatele lui actuale sunt cu siguranta afectate si de acest lucru) si, ca sa fie totul cool pana la capat, nici macar locul in boxa nu si l-a putut alege, i s-a atras politicos atentia ca locul pe care il dorea este al lui Morbi... :( Cam trist final de cariera pentru (poate) cel mai mare pilot al tuturor timpurilor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, damager a spus:

asta zic si eu. Nu mai Rossi de altadata, dar nici mobra nu e in forma. Se vede si la Mor...3 motoare???!

Nu eu nu zic asta....repet....motoreta merge : Castigatori cursa 1 si 2 Qatar - Vinales si Quarta...hello?Same bike?

R1 Vinales = R1 Quarta = R1 Rossi = R1M v2021

Diferenta e ca langa Vinales si Quarta sunt enspe ingineri in boxa si inca enspe la factory conectati pa wireless....langa Rossi sunt gen 3.Si ca probabil pe viitor cei de la echipa vor fi primii care vor primi update'uri,dar nu cred ca il vor uita pe Rossi,le dau si lui rapid.Deci sa nu dam vina pe motoreta ca e fix aceeiasi.

 

Ok cu Morbi e altceva.Aia e v.2020.Si au problemele alea la supapre cine stie....Dar eu cred (cu parere de rau) ca Morbi va mere mai bine anul asta decat Rossi cu toata motoreta de anul trecut si cu probleme de fiabilitate.Insa sa speram ca incepe si Rossi sa miste pe un loc 6-10 ceva decent macar,ca asa...

Acum 11 ore, Gixu. a spus:

De buna voie nu cred ca renunta.

 

Va ajunge pilot la Avintia, pardon Sky VR46 incepand de anul viitor...

Daca merge asa gen locurile 10+ sper ca are decenta sa se retraga...

Acum 27 minute, xt600 a spus:

Da. Cu o mana mai scurtuta, poate si cu ceva probleme la radial, nu prea vad cum ar mai fi acelasi. Plus latura psihologica. Acum, in cazul lui Marcel... el a avut un edge foarte ridicat fata de restul competitorilor. Depinde cat de mult va pierde din acest edge. Daca va pastra macar o parte, va fi in continuare competitiv si va mai castiga titluri. Daca insa accidentarea il va "alinia" la ceilalti, va fi papat de concurenta. 

Daca vine fizic la 80% ii rupe pe genunchi pe toti.Nu are adversar.

Psihic a fost mult mai puternic decat oricine.La el e problema inversa - ca nu stie sa dial down.E pur si simplu insane.Nu va pierde absolut nimic.Cred ca problema lui la revenire va fi sa se tempereze nu altceva...nu sa nu poata face fata.De fapt aceasta ramanand (singura) lui problema manifestata de-a lungul carierei.MM e 120% all in tot timpul si e in stare sa mearga pana in panzele albe ca sa castige.

 

Il vindeti destul de repede - MM era 3 clase peste toti.Mai ales de cand a plecat Lorenzo,Rossi e la program de lucru de 4 ore se pregateste de pensie,iar Dovi n-a prea fost vreodata la nivelul lui...cine naiba sa se bata cu MM?Mir?Hmmm...eu sunt fan Mir dar nu are in primul rand motoreta pt a-i face fata lui MM.

Acum 33 minute, xt600 a spus:

Nu din cauza doctorilor a ajuns in situatia asta, ci din cauza prostiei lui (nu il suspectez de un IQ prea ridicat) si a presiunilor din partea echipei, sponsorilor, etc,etc, pentru a reveni cat mai repede in competitie. Medicii au fost acarii Paun.

Atributul care l-a facut multiplu campion - ambitia nemasurata - l-a facut sa pateasca si accidentarea asta.Nu altceva.A vrut sa ii sufle lui Quarta in ceafa sa ii arate ca da ture in jurul lui chiar si dupa o incursiune pe aratura.

Eu cred ca este destul de inteligent - pana acum a facut doar alegerei f bune,nimic nu ma face sa cred ca e tantalau - cred ca mai degraba e sclipitor - felul cum se exprima relatiile cu ceilalti samd.E smart.Insa are nebunia aia - o ia razna cand lucrurile nu se intampla cum a calculat el si asta l-a pierdut.

 

Revenirea grabita...nu l-a presat nimeni.El s-a presat.Si a avut in fata exemplul luminos al inaintasilor Pedrosa si Lorenzo care au facut la fel (cu clavicula insa nu cu humerus'ul) plus ca doctorii i-au spus (s-a dovedit ca eronat) ca e posibila o astfel de revenire...si de aia a revenit.

Pt ca se gandea ca va pierde titlul 2020 la Quarta si ar fi facut orice omeneste posibil ca sa impiedice acest lucru.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Method a spus:

 

R1 Vinales = R1 Quarta = R1 Rossi = R1M v2021

 

Daca vine fizic la 80% ii rupe pe genunchi pe toti.Nu are adversar.

Psihic a fost mult mai puternic decat oricine.

 

Atributul care l-a facut multiplu campion - ambitia nemasurata - l-a facut sa pateasca si accidentarea asta.

Eu cred ca este destul de inteligent - pana acum a facut doar alegerei f bune

 

De ce R1? Concureaza in WSBK?

 

Ei, asta va trebui sa vedem... daca acei 80% ai lui vor fi mai mult decat 100% ai celorlalti. De vazut si daca la nivel psihologic va mai fi la  fel de dispus sa riste,asa cum o facea pana acum. Daca da, atunci nu vad bine concurenta. Daca nu, atunci nu il vad bine pe el, pentru ca nivelul competitiei este foarte ridicat, in acest moment. 

 

Ambitia nemasurata, care nu tine cont de riscuri, consecinte, etc,etc, este semn de prostie. Nu ma refeream inteligenta tactica si la deciziile pe care le ia pe circuit (sa nu uitam totusi ca are in spate o echipa care il indruma), ci in general, la felul in care gandeste si actioneaza in anumite situatii. Felul in care a manageriat accidentarea asta, se inscrie in maniera lui tipica de a gandi si a face lucrurile. Mie imi pare mai degraba un fel de Hagi, caruia picioarele i se miscau briliant, dar la nivel cerebral, brainstorming total, un amestec de idei, cum rar ne este dat sa vedem... sau sa auzim... :D Marcel e si el cam tot pe acolo.. iar ambitia nemasurata, nedublata de gandire i-a cam depasit talentul. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, john17 a spus:

Aia care n-a știut să numere până la 12 sau ceva de genu'? 

🤦‍♂️

In mare da, dar acum sa nu fim rai. Mai gresesc oamenii, insa, per ansamblu, HRC a avut strategii inspirate in curse, in timp ce concurenta isi dadea cu stangul in dreptul.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Valentino Rossi VR46 a spus:

Daca nu se va tempera, sigur va avea din nou cazaturi si daca va recidiva aceasta accidentare, va fi pa. Asta este marea problema pe care o vad eu la el, in viitor, cat de mult va mai fi dispus sa riste.

Bine punctat.Dupa recuperarea medicala si cea fizica,asta va ramane marea problema ,,trebuie sa nu cad,sa nu recidiveze".Asta-l va face mai prudent si automat mai incet.Cel mai bun exemplu este Lorenzo la Honda.Dupa accidentare a devenit nu lent ci foarte lent.De aia a si fost dat afara(sub acoperirea lacrimogena) ,oficialii Honda au inteles ca nu mai este nimic de facut cu el,devenise mult prea lent.

Rossi dupa 2010 nu a mai fost acelasi Rossi.Si el ca si Marcel fusese ocrotit de soarta,fara accidentari majore.

Asta cu 80 % si ai face praf pe micuti sunt pronosticuri copilaresti.La nivelul asta ori esti 100% ori termini in cel mai fericit caz pe la mijloc.Iar Marcel nu a fost genul doar 100% ci la impins mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au punctat bine cativa colegi despre recuperarea fizica si psihica. As adauga problemele cu... motocicleta!

Credeti ca Marcel va gasi la Honda aceeasi motocicleta de pe care a cazut? Sau ca Honda mai are edge-ul ala asupra tuturor motoarelor din grila (mai putin Ducati)? Cred ca o sa-si puna mainile in cap MM, dupa prima tura mai in forta cu Honda. Si poate, intr-un an sau doi (daca mai sta atat in GP) o sa-l vedem concurand pentru alt constructor! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, danypop a spus:

https://www.gpone.com/en/2021/04/08/motogp/marc-marquez-scheduled-for-check-up-thursday-in-portimao.html-0?amp=

Nimic nu e sigur 

Era și de așteptat, au spus imediat după ultima operație ca are nevoie de 6luni pentru recuperare. 

Când se fac cele 6 luni?

Mi-e lente sa caut.

Scrie in articol, decembrie, deci luna a6a.

Nu e rău.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.04.2021 la 12:14, xt600 a spus:

De ce R1? Concureaza in WSBK?

 

Ei, asta va trebui sa vedem... daca acei 80% ai lui vor fi mai mult decat 100% ai celorlalti. De vazut si daca la nivel psihologic va mai fi la  fel de dispus sa riste,asa cum o facea pana acum. Daca da, atunci nu vad bine concurenta. Daca nu, atunci nu il vad bine pe el, pentru ca nivelul competitiei este foarte ridicat, in acest moment. 

 

Ambitia nemasurata, care nu tine cont de riscuri, consecinte, etc,etc, este semn de prostie. Nu ma refeream inteligenta tactica si la deciziile pe care le ia pe circuit (sa nu uitam totusi ca are in spate o echipa care il indruma), ci in general, la felul in care gandeste si actioneaza in anumite situatii. Felul in care a manageriat accidentarea asta, se inscrie in maniera lui tipica de a gandi si a face lucrurile. Mie imi pare mai degraba un fel de Hagi, caruia picioarele i se miscau briliant, dar la nivel cerebral, brainstorming total, un amestec de idei, cum rar ne este dat sa vedem... sau sa auzim... :D Marcel e si el cam tot pe acolo.. iar ambitia nemasurata, nedublata de gandire i-a cam depasit talentul. 

Pai R1M parca asa scrie pe ele nu?

 

Eu cred ca 80% ai lui vor fi peste 100% ai celorlalti.Ramane de vazut intradevar.Va fi foarte interesant pt noi cei care privim pt ca astfel ceilalti vor avea o sansa in acest fel.Pana acum,cu MM in deplinatatea capacitatilor,sansa altui pilot de a castiga campionatul tindea spre 0.Acum poate se egalizeaza sansele si vom avea un sezon similar 2013.Fingers crossed.

 

Ambitia nemasurata este intradevar o prostie,dar el nu cred ca o face pt ca nu intelege ca e o prostie,ci o face pt ca se precipita si pierde controlul.Sunt convins ca gandind la rece nu ar face nimic in genul faptelor de arme pe care le-a tot facut (Jerez 2020 e doar ultima din atatea si atatea tampenii cand se surescita peste masura si depasea limitele),insa atunci cand le face intra in rosu si nu mai gandeste,nu pt ca nu l-ar duce capul.

E foarte cerebral zic eu - felul cum isi pregateste cursele (cu Xanti,cu Xanti dar el e la aparat ca sa zic asa),felul cum reactioneaza in fata schimbarilor bruste denota foarte multa inteligenta.Aduc iar aminte cat de rapid reactiona la orice flag to flag si etc,acolo nu era Xanti la ghidon si nici nu avea timp ala sa il semnalizeze,intra el cu de la sine putere,sareau toti ca arsi de pe scaune cand vedeau ca vine la boxe,nu era calculata dinainte treaba.

Nu sunt fan MM - mi se pare lipsit de eleganta la depasiri si marlan in general in exprimarea pe pista - si pt ca efectiv distruge concurenta din toate punctele de vedere,insa are multe calitati demne de respect.Nu poti sa nu te inclini.

Acum 22 ore, john17 a spus:

Aia care n-a știut să numere până la 12 sau ceva de genu'? 

🤦‍♂️

Ahahaha true true.10 tururi.

Acum 14 ore, Valentino Rossi VR46 a spus:

Daca nu se va tempera, sigur va avea din nou cazaturi si daca va recidiva aceasta accidentare, va fi pa. Asta este marea problema pe care o vad eu la el, in viitor, cat de mult va mai fi dispus sa riste.

Exact.Marea lui problema anul asta consta in a se tempera si a gandi la rece....lucru cu care a avut probleme toata cariera.Sa speram ca ii iese.

Acum 13 ore, adiy32 a spus:

Bine punctat.Dupa recuperarea medicala si cea fizica,asta va ramane marea problema ,,trebuie sa nu cad,sa nu recidiveze".Asta-l va face mai prudent si automat mai incet.Cel mai bun exemplu este Lorenzo la Honda.Dupa accidentare a devenit nu lent ci foarte lent.De aia a si fost dat afara(sub acoperirea lacrimogena) ,oficialii Honda au inteles ca nu mai este nimic de facut cu el,devenise mult prea lent.

Rossi dupa 2010 nu a mai fost acelasi Rossi.Si el ca si Marcel fusese ocrotit de soarta,fara accidentari majore.

Asta cu 80 % si ai face praf pe micuti sunt pronosticuri copilaresti.La nivelul asta ori esti 100% ori termini in cel mai fericit caz pe la mijloc.Iar Marcel nu a fost genul doar 100% ci la impins mai sus.

Lorenzo s-a taiat la Honda pt ca nu avea feeling pe fata si forta in orb.Si aproape de fiecare data s-a imprastiat cand a facut asta.S-a imprastiat pana si-a rupt coloana.Ori e de inteles ca nu mai vrei sa fortezi daca 1.nu simti motoreta ; 2.ai incercat totusi sa fortezi si asa si ai pierdut fata ai cazut si ti ai fracturat coloana.

Rossi dupa 2010 a fost fix la fel.Concurenta nu prea mai era aceeiasi ca in anii lui de glorie insa Rossi era la fel de rapid.Deci chiar era rapid.Rezultatele nu au mai fost aceleasi pt ca se ridicase stacheta (Lorenzo si Stoner...si mai apoi MM).

 

Referitor la "pronosticurile copilaresti",se pare ca uiti anii in care Marquez efectiv a distrus orice competitie.Adica din 2013 incoace.Realizezi ca de la debutul sau nu a putut nimeni sa-l infrunte?Singurul care i-a luat chinuit un titlu a fost Lorenzo in 2015 dar asta dupa ce Honda a gresit sasiul motoretei si si-au dat seama abia dupa jum sezonului.Istoria ma face sa spun ca MM la 80% e mai bun ca astia la 100%.

Daca imi explici cine ar putea sa concureze cu el de la egal la egal si sa aiba vreo sansa reala...te ascult.

Acum 4 ore, danypop a spus:

https://www.gpone.com/en/2021/04/08/motogp/marc-marquez-scheduled-for-check-up-thursday-in-portimao.html-0?amp=

Nimic nu e sigur 

Era și de așteptat, au spus imediat după ultima operație ca are nevoie de 6luni pentru recuperare. 

Aaa,aia e fit for race,aia nu conteaza.L-au mai dat odata fit for race si el avea mana rupta.

Luni e hotarator.Luni la Madrid ii fac control.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...