Sari la conținut

Sfat achizitie casca noua


Motopartza
 Share

Postări Recomandate

Salutari,

De ceva timp am un disconfort cand port actuala mea casca pentru mai mult de 40 de minute. Casca cu pricina este Scorpion Exo 510, problema e ca desi atunci cand am probat-o a fost super ok, ferma si toate cele, am inceput ca in mers, cam dupa ~40-50 de minute sa simt cum ma apasa in zona tamplelor iar cu cat trece mai mult timpul devine din ce in ce mai insuportabil; ce-i drept, atunci cand ridic casca se mai amelioreaza durerea dar tot trebuie sa iau o pauza :D. Din ce am gasit pe google, pare ca problema este forma, aparent as avea capatana mai rotunda si asta cauzeaza acea presiune in zona tamplelor. S-a mai lovit cineva de problema asta? In cazul asta pentru ce casca ati optat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

este o problema comuna. Baga un search , how to choose a motorcycle helmet. Iti apar pe yutube, de la revzilla si fortnine hits. Vezi clipurile.

Casca se alege dupa marimea si forma capului. Ai formate: Oval, Intermediate Oval, Round.  Problema ta o am si eu, de exemplu am vrut sa cumpar o casca flip up de la Schuberth, dupa 10 minute de purtat imi bubuia capul, la fel, presiune in zona tamplelor. SI nu ai cum sa o rezolvi, doar cu alta casca-forma :)

De asta si se spune, casca se cumpara pe probate. Si nu 2 minute, stai cu ea pe cap macar 10 minute, sa vezi daca te deranjeaza ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Motopartza said:

disconfort cand port actuala mea casca pentru mai mult de 40 de minute. Casca cu pricina este Scorpion Exo 510

 

Am avut această problemă cu Nolan și Shoei, probleme cam după o oră de purtat. Au dispărut cu Shark și Arai. Vorbesc și despre mărimi similare la toate căștile. Știu că Arai e cam piperată, dar Shark este mai mid-range.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am capul asememanator cu interm. oval. Uita-te pe revzilla ca le are catalogate dupa forma capului. Mi am luat RPHA 70 si este foarte ok, inca trebuie sa se mai lase putin in zona maxilarului, dar la tample n am avut nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marime:

M (57-58 cm)

S (55-56 cm)

XS (53-54 cm)

L (59-60 cm)

XL (61-62 cm)

Circumferinta capului...

Eu asa am luat de pe net si pentru mine si pentru pasagera si a trecut deja un sezon fara probleme.

NZI ne-am luat.

Banuiala mea e ca marimile difera de la un producator la altul.

Eu port ochelari si am ales casca pentru ca avea decupari speciale pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, cinezicealae a spus:

Banuiala mea e ca marimile difera de la un producator la altul.

Diferă inclusiv la același producător între modele diferite! Am eu 2 Caberg, una XL și cealaltă XXL, ambele luate cu probă și vin perfect. XL e flip up și aș putea spune că e o idee mai puțin fixă, dar mai degrabă din cauza configurației decât a mărimii. Am avut 3-4 Shoei, toate L, ultima XR 1000. Din gama actuală a lor parcă și XL mă strânge. 

P R O B A Ț I !!! 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Motopartza a spus:

Salutari,

De ceva timp am un disconfort cand port actuala mea casca pentru mai mult de 40 de minute. Casca cu pricina este Scorpion Exo 510, problema e ca desi atunci cand am probat-o a fost super ok, ferma si toate cele, am inceput ca in mers, cam dupa ~40-50 de minute sa simt cum ma apasa in zona tamplelor iar cu cat trece mai mult timpul devine din ce in ce mai insuportabil; ce-i drept, atunci cand ridic casca se mai amelioreaza durerea dar tot trebuie sa iau o pauza :D. Din ce am gasit pe google, pare ca problema este forma, aparent as avea capatana mai rotunda si asta cauzeaza acea presiune in zona tamplelor. S-a mai lovit cineva de problema asta? In cazul asta pentru ce casca ati optat?

Eu am un Scorpion 490 si a trebuit sa o iau cu o marime mai mare. Nu e pentru forma capatanii mele. Pe marimea mea ma apasa exact la tample. Cel mai bine mergi la un magazin moto si probezi mai multe marci, modele.... Acum am un MT pe marimea mea. Deabia am luat-o. Inca nu am probat-o pe motor. Pare ca e mai ok pentru forma capului meu decat Exo490

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cat se poate de clar faptul ca o casca se cumpara doar cu proba, "bostanii/pepenii" nu-s facuti dupa calapod, doar castile, si la casti difera calapoadele atat in functie de brand cat si de model...

Este fix acelasi lucru cu a-ti lua incaltaminte, pana nu o probezi :moto:... Exista si cazuri cand se potrivesc forma "bostanului", dar tine mai mult de sansa decat de masuratori...

:funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

When buying a new helmet, if you can't tell if it is safe or not by looking at the helmet, then purchase it at your local bike shop. If you are not sure if the bike shop can provide information about the safety of the helmet, then purchase the helmet online. That way, you get the information about the safety of the helmet without having to worry about the helmet being damaged.

First, make sure that the helmet you are buying is compatible with your bike. If you are buying a helmet because of safety, make sure that it is certified to be safe for biking. Second, make sure that the helmet is comfortable. You don't want to spend all of your time on the bike uncomfortable. Lastly, make sure that the straps are comfortable and that the helmet fits your head properly.

some suggestions here for you: https://gearhonest.com/best-full-face-motorcycle-helmets/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...