Sari la conținut

Kawasaki gpz 500 problema Robinet


Postări Recomandate

Bună ziua dragi prieteni, îmi cer scuze dacă în caz am greșit categoria de topic, fac un apel la voi în legătură cu problema mea la kawasaki gpz 500s 44kw anul 2000, robinetul de benzina original a început sa curgă asa ca m-am gândit sa îl repar, nici-o îmbunătățire, am cumpărat altul fără robinet de vacum adică l-am pus pe direct și i-am anulat vacum pentru a nu pătrunde benzina prea multa ca să îl înece, întrebarea mea este :Daca diametru la robinetul nou este de 6mm și furtunul ce alimentează carburatoarele este de 8 mm, ii pot pune un filtru de benzina cu diametrele respective? Dăunează cu ceva acel filtru de hârtie? Am cautat robinet pe net pentru modelul meu dar nici-o șansă, atașez o poza cu robinet original. Mulțumesc mult. 

16170785520405231508469538220547.jpg

16170785823212055520369050945303.jpg

16170785989501377609179183708108.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...acelasi problema am avut-o si eu la gpz-ul meu.Cea mai buna rezolvare este inlocuirea cu un kit nou de reparatie pentru robinetul original...fara improvizatii! O zi buna.....

Editat de busu69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După 2 ore de munca, testat, privit, încercat am găsit o rezolvare sper pe termen lung și anume:Dintr un filtru cu diametrul de 6-8mm se taie bucata de ieșire și se face un Niplu unde se introduce furtunul de 6mm și se îmbina cu cel de 8mm care alimentează carburatorul. Las mai jos o schema, poate fii rezolvata problema pe termen scurt sau lung, încă testez. 

IMG-20210330-WA0000.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
6 minutes ago, cinezicealae said:

O merge robinet fără vacuum? Parcă n-aș da 120 de euro pe unul nou. Dublez valoarea motocicletei...

A încercat cineva cu succes kitul de reparație? Ăla pare mai acceptabil ca preț. 

Da, am folosit unul pe un KLE si a fost ok. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...