Sari la conținut

Sudarea,Lipirea diferitelor materiale,totul despre!


pinnochio
 Share

Postări Recomandate

Acum 51 minute, Nguyen a spus:

 

Asta e tot ce ai putut sa scoti din creierul tau? Imi aduci aminte de un inginer care nu era in stare sa stranga un surub si radeau toti aia fara scoala de el cu toata facultatea lui. La un moment dat a renuntat la mandria prosteasca si a inceput sa munceasca cot la cot cu subalternii si a reusit in cativa ani sa invete meserie. Ghici ce, dupa ce a invatat meserie nu mai era asa de increzut, devenise chiar umil si mai intai asculta ce are cineva de spus si numai dupa aceea isi spunea parerea.

 

 

 

Mai e un aspect important: de ce s-a fisurat. Daca sudezi bratul fara sa stii motivul fisurii s-ar putea sa se intample acelasi lucru si dupa ce-l sudezi.

Macaraua respectiva e un Hiab,pe camion Man,cu punte dubla spate.Hiabu are 2 brate articulate.Din unul din brate mai iasă telescopic 2 alte brate😯Unul din cele 2 brate,care iasa telescopic hidraulic,e fisurat pe lungimea lui,cam 2m.Fisura e pe ranforsare colț. Nu stiu din ce cauza s-a fisurat.Gândesc sa demontez bratul respectiv,șanfrenez fisura,încalzesc macar la 200 grade,și-l cos cu electrod Ni,Cr.(inox)de 3,2 mm.Așa o să fac.

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ia uite ,pune gravura rupestra cu tevile lui de la WCul asamblate cu coturi si cositorite cu lampa cu benzina.....Bre, poza cu sudura pe cadru, nu imaginatia artistului ai? Fara vopsea. 

Stii ca la sudura prin inductie se asambleaza cap la cap conducte, nu? De unde naiba sa stii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, einstein1984 a spus:

daca iti zic ca pot suda 2 tevi pe strung fara sursa de caldura externa iti ia capul foc. 

Așa este👍Sistemul sa practică la Osii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Lastunu l-a inventat Ceausescu.

 

Fals, Ceausescu a cerut o masina ieftina si economica, cam cum a cerut Hitler dar asta din urma a avut cui sa ceara sa faca asa ceva. Intre a cere si a inventa e o diferenta mare.

 

 

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Inginerii au facut ce a vrut nebunu, in special aia de la timisoara care nu stiau sa faca masini.

 

Oops, ingineri care nu stiu sa faca masini...

 

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Inginerii romani au facut si ARO, dar fiind construit de din astia ca tine nu a iesit bine. 

 

Nu a iesit nici asta prea bine pt ca inginerii auto din Romania sunt foarte slabi, e unul din domeniile in care Romania nu a putut sa performeze.

 

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

iar aia cu "stie dintr-o privire" e clasica, dorel inlocuieste programe FEA de mii de euro per licenta. 

 

Ai scos din context, stiutul dintr-o privire se referea la importanta experientei practice si nicidecum la faptul ca un Dorel poate inlocui un inginer capabil (nu unul incapabil).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fanatstic, intre tine si ala care crede ca poti flamba un brat de macara telescopica (si ca flambajul e tot aia cu incovoirea) a-ti distrus topicul asta. 

@pinnochiohttps://www.iscir.ro/doc/autorizatii/IR/PTR1 2010- macarale.pdf aparent cam trebuie sa te lase ISCIR sa lucrezi pe macaraua aia... 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul merge bine,eu unul,am învățat lucruri despre care nu am știut.Mai zic ceva....fierul este una dintre minunile pe care natura le-a dăruit nouă...bipezilor.Dacă repecți fierul,el te răsplătește,te ajută,de mii de ani😁 Așa cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ale sudurii: Stiati că orice invertor MMA(Electrod) sudeaza WIG-TIG? E nevoie doar un adaptor pistolet,costa 200 lei,și o butelie cu Argon pur.Adaptorul se cupleaza pe minusul aparatului,iar clestele de masa,pe plus.Initierea se face prin atingerea electrodului din pistolet,de piesa care urmeaza a fi sudata.

20210401_105723.jpg

20210401_105737.jpg

20210401_110045.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, pinnochio a spus:

Din ale sudurii: Stiati că orice invertor MMA(Electrod) sudeaza WIG-TIG? E nevoie doar un adaptor pistolet,costa 200 lei,și o butelie cu Argon pur.Adaptorul se cupleaza pe minusul aparatului,iar clestele de masa,pe plus.Initierea se face prin atingerea electrodului din pistolet,de piesa care urmeaza a fi sudata.

 

Argon poti sa iei ca persoana fizica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Pinochio

 

Daca sudezi cu electrod folosesti EN 757 / E 62 6 Mn2NiCrMo B 4 2 H5 sau echivalentul  Bohler Fox EV 75.

Daca folosesti MIG atunci EN 12534 / G3CrNiMo  gaz M21 conform EN 439  sau echivalentul american  Bohler Fox X70-IG (AWS Designation ER110S-G).

 

Oricum, ar prinde bine o aprobare de la producator, altfel e pe barba ta.

Editat de Muretto Grundieg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca poti suda aluminiu asa, sau cel putin nu cum trebuie. Pt sudura TIG aluminiu, trebuie curent alternativ.

Poti suda TIG cu un invertor MMA dar nu cred ca are rost, probabil vei obtine o calitate mai mica a sudurii decat daca folosesti acelasi invertor cu electrod invelit. Ca sa nu mai zic de costurile mai mari si durata considerabil mai mare a realizarii sudurii prin metoda TIG.

Filmuletul postat e un bun exemplu de "asa nu" pt sudura TIG. Electrodul e total bont iar piesa nu e curatata.

La TIG e f. important ca piesa sudata sa fie bine curatata de orice impuritate, inclusiv degresata spre deosebire de sudura MMA unde poti obtine rezultate bune si pe o suprafata ca cea din film, poate chiar pe una mai murdara/oxidata.

Desi cand te uiti la altii sudura TIG pare usoara in realitate nu e deloc asa. Ai nevoie de o dexteritate foarte buna pe care nu o poti obtine decat dupa foarte multe ore de practica.

Nu ma pricep prea bine la sudura dar mi-am luat un TIG si stiu cum e, adica greu pt un hobbyist care face mici suduri din cand in cand. 

Stiam ca nu e usor dar am ales TIG pt ca ma interesa sa pot face suduri fine pe care cu siguranta nu as fi reusit sa le fac MMA, poate nici chiar MIG.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, GoodKat a spus:


Interesant, nu stiam de asta pana acum. Nasoala este ca esti limitat la scratch-start, nu cred ca ai optiunea de HF start, nu? Fapt care duce la contaminarea electrodului iar daca se lipeste ai sanse sa rupi din varf, fapt care cred ca modifica conul arcului electric si implicit cum se depune materialul etc.

Poti suda si aluminiu cu asa ceva? Pentru otel banuiesc ca treci masa pe + si portelectrodul pe -. Pentru alu schimbi polaritatea?

Salut,pentru a suda aluminiu,trebuie WIG-TIG în curent alternativ.Ca material de adaos,există diferite aliaje.W și T reprezinta materialul din care e facut electrodul nefuzibil,din intetiorul pistoletului.Tungsten sau Wolfram,materiale rezistente la temp ridicate.Aluminiul se mai poate suda și în MIG(Metal inert gaz) adică în mediu de Argon pur. Trebuie un invertor MIg-MAG,rola cu sârma de aluminiu,tubul cu Argon pur.Mare atentie,la sudura aluminiu,cu MIG,trebuie schimbat bowdenu,camasa pistolului,prin care trece sârma.Acea camasa trebuie sa fie din teflon.Mai exista diferite procedee,chiar MMA(manual metal arc...electrod😁)electrozi de aluminiu,nu m-am descurcat cu ei🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...