Sari la conținut

Motocicleta pentru A1


Rares2005
 Share

Postări Recomandate

Salut. 

Mai am puțin si termin școala moto si inca nu știu ce motor sa mi iau pentru categoria A1. Eu caut un motor înalt, deoarece am 1.90 m,  care se încadrează in categoria A1. Nu as vrea o sportiva deoarece as sta cocoșat, nici naked deoarece nu prea am văzut naked uri de 125 înalte, as vrea ceva gen supermoto. Un yamaha wr125x ar fi perfect, numai ca am auzit ca nu prea e fiabil. Aveți ceva recomandări? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

La 190 nu prea stai cocosat pe nimic...La categoria respectiva nu exista sportive veritabile , doar stilul este copiat, dar ghidonul e destul de sus ca unul de statura ta sta doar putin aplecat...si cum protectia la vant e slaba ,acolo sus ,in  mers se simte ca o poztie foarte naturala. Sper ca mitul cocosatului a fost rezolvat.

 

Yamaha XT 125 x am avut si eu cu ani in urma si la statura mea de 183 era cam micuta ...dar folosibila datorita seii de timp supermoto care este ca o barna de gimnastica ,pe care te poti muta unde vrei . 

 

O Honda Varadero 125 arata mult mai masiva si pare o motoreta mult mai solida ...dar are un tip de sa mai in trepte si trebuie sa probezi ca sa fii sigur ca iti gasesti locul pe ea.

 

Mai exista si un ktm Duke 125 ...si alte cateva optiuni.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 193 cm inaltime. Daca as cauta acum motoreta de A1, mi-as lua direct SUPER CUB C125 (sau modelul Hunter daca s-ar gasi si pe la noi). Da, stiu, e o motoreta simpla, nu te face sa pari "cool", arata mai mult a scuter, dar functionalitate si fiabilitate ca ale ei la aceasta categorie, mai rar. 

 

Uite aci unu' ca noi care se filmeaza calare pe ele: 

 

 

Editat de joby_toss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Rares2005 a spus:

 Un yamaha wr125x ar fi perfect, numai ca am auzit ca nu prea e fiabil. Aveți ceva recomandări? 

Din ce surse ai aflat tu ca Yamaha ar fi nefiabila? Poate confunzi cu alte branduri.. eu nu prea am auzit de japoneze nefiabile. Dimpotriva, cand vorbim despre fiabilitate, mentenanta ieftina, motoare bullet proof,  etc, Yamaha, Honda Suzuki, Kawasaki sunt etalonul.   

 

In alta ordine de idei, mai vezi si  XT125: https://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt125x 09.htm  Cam asta este clasa la care trebuie sa te orientezi. Sportivele dau bine la fete, dar la inaltimea ta (si probabil vei continua sa cresti) pozitia pe ele este problematica. Ca sa pui picioarele in scarite, s-ar putea sa fi nevoit sa iti bagi calcaiele in fund...Totusi, Honda CBR125R ar putea fi o solutie, la clasa asta.  Cel mai bine ar fi sa incerci sa stai pe cat mai multe modele, sa iti faci o idee cum ti se potrivesc. 

 

Cu simulatorul asta poti vedea cu o oarecare aproximatie, cam cum stai pe o anumita motocicleta. https://cycle-ergo.com/  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, xt600 a spus:

Din ce surse ai aflat tu ca Yamaha ar fi nefiabila? Poate confunzi cu alte branduri.. eu nu prea am auzit de japoneze nefiabile. Dimpotriva, cand vorbim despre fiabilitate, mentenanta ieftina, motoare bullet proof,  etc, Yamaha, Honda Suzuki, Kawasaki sunt etalonul.   

 

In alta ordine de idei, mai vezi si  XT125: https://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt125x 09.htm  Cam asta este clasa la care trebuie sa te orientezi. Sportivele dau bine la fete, dar la inaltimea ta (si probabil vei continua sa cresti) pozitia pe ele este problematica. Ca sa pui picioarele in scarite, s-ar putea sa fi nevoit sa iti bagi calcaiele in fund...Totusi, Honda CBR125R ar putea fi o solutie, la clasa asta.  Cel mai bine ar fi sa incerci sa stai pe cat mai multe modele, sa iti faci o idee cum ti se potrivesc. 

 

Cu simulatorul asta poti vedea cu o oarecare aproximatie, cam cum stai pe o anumita motocicleta. https://cycle-ergo.com/  

Am un prieten care a avut un wr de 125, el mi a spus ca nu e fiabila.... ma rog, m am interesat foarte mult de motocicleta asta si m am uitat peste foarte multe reviewuri. Toată lumea zice ca e fiabila, deci cred ca prietenul meu se înșală :)

Cat despre sportive, nu vreau una din cauza poziției, eu o sa folosesc motorul in mare parte in oraș dar plănuiesc sa fac și plimbări mai lungi din cand in când. Mersi de recomandare! 

Acum 4 ore, joby_toss a spus:

Am 193 cm inaltime. Daca as cauta acum motoreta de A1, mi-as lua direct SUPER CUB C125 (sau modelul Hunter daca s-ar gasi si pe la noi). Da, stiu, e o motoreta simpla, nu te face sa pari "cool", arata mai mult a scuter, dar functionalitate si fiabilitate ca ale ei la aceasta categorie, mai rar. 

 

Uite aci unu' ca noi care se filmeaza calare pe ele: 

 

 

Mersi frumos! 

Acum 13 minute, Christian 1 a spus:

Sau vezi de modelul asta de Suzuki:

 

https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_dr125sm 08.htm

 

:)

Interesant 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, joby_toss a spus:

Am 193 cm inaltime. Daca as cauta acum motoreta de A1, mi-as lua direct SUPER CUB C125 (sau modelul Hunter daca s-ar gasi si pe la noi). Da, stiu, e o motoreta simpla, nu te face sa pari "cool", arata mai mult a scuter, dar functionalitate si fiabilitate ca ale ei la aceasta categorie, mai rar. 

 

Uite aci unu' ca noi care se filmeaza calare pe ele: 

 

 

Sau un Suzuki RV 125 Van Van, cum am eu una:

 

https://bikez.com/motorcycles/suzuki_vanvan_125_2016.php

 

:)

Este topic legat de model, aici:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Rares2005 a spus:

Am un prieten care a avut un wr de 125, el mi a spus ca nu e fiabila.... ma rog, m am interesat foarte mult de motocicleta asta si m am uitat peste foarte multe reviewuri. Toată lumea zice ca e fiabila, deci cred ca prietenul meu se înșală :)

 

Cand exploatezi necorespunzator o motocicleta, nu te poti astepta sa mearga la nesfarsit, fara sa se strice. Asa ca problema s-ar putea sa nu fie a motocicletei, ci a celui sau a celor care au exploatat-o. 

 

Daca vrei sa faci si drumuri mai lungi, atunci XT ar fi mai potrivita din punct de vedere al confortului. XT este un dual sport, in timp ce WR are pedigree mai sportiv, mai enduristic. O sa iti cam rupi sezutul pe WR. 

Mai vezi si Suzuki Van Van 125, recomandat de colegul mai sus. Tot in aceiasi clasa este si Yamaha TW125. Foarte simpatice si polivalente motoretele astea doua, doar ca mi se par destul de mici pentru cineva de 1,90 m. Bine, eu gandesc din perspectiva mea, care la aceeasi inaltime, am  o greutate generoasa si mai am si probleme cu genunchii. Dar daca tu te simti bine pe ele, ar putea fi o solutie foarte buna. Si desigur, mai este si DR-ul 125, recomandat de un alt coleg mai sus. Iata deci ca incet incet, apar optiuni, doar ca trebuie sa le cauti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, xt600 a spus:

Cand exploatezi necorespunzator o motocicleta, nu te poti astepta sa mearga la nesfarsit, fara sa se strice. Asa ca problema s-ar putea sa nu fie a motocicletei, ci a celui sau a celor care au exploatat-o. 

 

Daca vrei sa faci si drumuri mai lungi, atunci XT ar fi mai potrivita din punct de vedere al confortului. XT este un dual sport, in timp ce WR are pedigree mai sportiv, mai enduristic. O sa iti cam rupi sezutul pe WR. 

Mai vezi si Suzuki Van Van 125, recomandat de colegul mai sus. Tot in aceiasi clasa este si Yamaha TW125. Foarte simpatice si polivalente motoretele astea doua, doar ca mi se par destul de mici pentru cineva de 1,90 m. Bine, eu gandesc din perspectiva mea, care la aceeasi inaltime, am  o greutate generoasa si mai am si probleme cu genunchii. Dar daca tu te simti bine pe ele, ar putea fi o solutie foarte buna. Si desigur, mai este si DR-ul 125, recomandat de un alt coleg mai sus. Iata deci ca incet incet, apar optiuni, doar ca trebuie sa le cauti. 

Ooo daa, am avut si din asta si nu m-a dezamagit. Este topic si pentru Yamaha TW 125,aici:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, xt600 a spus:

Cand exploatezi necorespunzator o motocicleta, nu te poti astepta sa mearga la nesfarsit, fara sa se strice. Asa ca problema s-ar putea sa nu fie a motocicletei, ci a celui sau a celor care au exploatat-o. 

 

Daca vrei sa faci si drumuri mai lungi, atunci XT ar fi mai potrivita din punct de vedere al confortului. XT este un dual sport, in timp ce WR are pedigree mai sportiv, mai enduristic. O sa iti cam rupi sezutul pe WR. 

Mai vezi si Suzuki Van Van 125, recomandat de colegul mai sus. Tot in aceiasi clasa este si Yamaha TW125. Foarte simpatice si polivalente motoretele astea doua, doar ca mi se par destul de mici pentru cineva de 1,90 m. Bine, eu gandesc din perspectiva mea, care la aceeasi inaltime, am  o greutate generoasa si mai am si probleme cu genunchii. Dar daca tu te simti bine pe ele, ar putea fi o solutie foarte buna. Si desigur, mai este si DR-ul 125, recomandat de un alt coleg mai sus. Iata deci ca incet incet, apar optiuni, doar ca trebuie sa le cauti. 

Mulțumesc de recomandari! O să testez cat mai multe variante de motociclete și o sa vad care mi se potrivește 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare model al oricarei marci de motociclete,are exploatarea si intretinerea specifica, ca-i japoneza,italiana,etc.

Manualul trebuie respectat,altfel orice motocicleta devine poveste dupe goagal... :)

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...