Jump to content

Recommended Posts

Cumpar ktm exc 200, fabricatie 2003 +, inmatriculat sau cu acte pt inmatriculare. Nu sunt interesat de modele sub anul 2003 ori alta capacitate cilindrica. Buget maxim 2000 e in functie de starea motocicletei. Raspund la mesaje pe whatsapp la nr 0734.778.822

Cauta-l deja inmatriculat. Altfel, oricate acte ar avea, nu mai poate fi inmatriculat.

Din 1 ianuarie nu se mai inmatriculeaza pe teritoriul UE nicio motocicleta sub euro5. Ori EXC200 nu e euro5 (poate daor modelul 2021 sa fie, restul nu). 

Iti spun asta pentru ca o multime de vanzatori o sa iti spuna ca stiu ei mai bine, ca au acte de inmatriculare, dar realitatea cand ajungi cu ea la RAR e alta.

@mircea.cazachevici legea in cauza se refera la prima inmatriculare a unui vehicul pe teritoriul Uniunii Europene. Ori, daca este cumparata dintr-o tara membra UE unde a fost inmatriculata anterior, nu sunt probleme de inmatriculare in Romania. 

Scuze de interventie offtopic dar cred ca e important sa avem informatii clare si concise pe forum. 

Toate cele bune, 

Alex. 

Corect. Daca e adusa din Italia, Germania, Spania, etc, unde a mai fost inmatriculata.

Totusi, din proprie experienta, stiu ca mai nimeni nu le inmatriculeaza, toti se culca pe o ureche si spun "las ca am acte, in padure nu-mi trebuie"

Si mai tot ce gasesti la vanzare cu "acte de inmatriculare" nu au fost niciodata inmatriculate. Indiferent ca sunt din 2002 sau din 2019.

Deci, e vorba de inmatricularea prima data pe teritoriul UE, nu de transferul de proprietate

Va salut domnilor, imi cer scuze daca postesz intr-un loc gresit dar sunt noi aici! Am achizitionat un scuter malaguti f10 adus din italia si am primit cred ca, cartea lui si o factura cum a lua scuterul din italia, va atasez pozele aici! vreau sa-l inmatriculez cat mai repede posibil, din cate am inteles trebuie sa merg la primarie pentru a-l trece pe mine, am nevoie de buletin, copie, actele pe care le-am primit, dupa o sa am nevoie de itp, o asigurare dupa trebuie sa merg la rar?

WhatsApp Image 2021-03-31 at 19.15.34.jpeg