Sari la conținut

Accident str.Fabrica de Chibrituri


OptiQ
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Din pacate mai devreme am trecut pe langa un accident in care un confrate era preluat de ambulanta.Cauza din de am apucat sa vad neacordarea de prioritate la iesirea de din parcare.Moto era efectiv infipta in aripa stanga fata a masinii. Colegul din ce mi-am dat seama nu avea nici viteza si nici urma de frana deci masina i-a iesit brusc in jumatatea benzii(acolo era moto si auto).

Nu am apucat sa fac poze deoarece eram cu conserva.

 

Sper ca riderul sa fie bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu facem decat sa constatam zilnic astfel de drame... Politia e zero, nu face nimic, nu exista... fara centuri, 6 din 10 vorbesc la telefon, pana la neacordari de prioritate si trecut pe rosu, toate facute cu tupeu... !!!  Politia ! Trezeste-te !!!!

Editat de shpixy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Dan Ny a spus:

...Băiatul a fost dus la spitalul Baltazar.

...

Spitalul Clinic de Urgenta "Bagdasar-Arseni" ;)

Sanatate motociclistului! Urat accident, sper sa scape usor, iar conducatorul auto sa ramana pedestras, ca merita daca nu l-a vazut! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite @easy ride on! ca exista și motociclete care nu se împrăștie la impact. Ce chestie, așa-i? 

1 oră în urmă, ivan pedala a spus:

iar conducatorul auto sa ramana pedestras, ca merita daca nu l-a vazut! :(

Să rămână fără ochiul cu care NU s-a uitat ar fi mai potrivit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, george05 a spus:

Să rămână fără ochiul cu care NU s-a uitat ar fi mai potrivit. 

 

De ceva timp am observat o chestie, se uita soferii sa vada daca vine un vehicul si chiar si dupa ce se "asigura" el tot iti ia fata indiferent daca esti cu masina sau cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, easy ride on! a spus:

Şi câţi trebuie ajutaţi să fie în stare?

Şi găinile se uită să vadă dacă nu vine un dihor, doar că frecvenţa de eşantionare a "procesorului" la găini este de cam 1 Hz (1 impuls nervos / secundă). Dihorul este mai rapid.

Şi găina nu percepe nimic între două eşantionări.

Asta dacă este relaxată, nu sub stress.

😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca le-ar salta pretul RCA-ului de vreo 10 ori, poate dupa, s-ar asigura de 10 ori inainte de manevra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, shpixy a spus:

Din pacate nu facem decat sa constatam zilnic astfel de drame... Politia e zero, nu face nimic, nu exista... fara centuri, 6 din 10 vorbesc la telefon, pana la neacordari de prioritate si trecut pe rosu, toate facute cu tupeu... !!!  Politia ! Trezeste-te !!!!

Sigur ca da !! Moarte conservarilor !!! Moarte politiei ca nu ii pedepseste pe conservari !!!! Dar pe potociclisti sa ii lase in pace ca sunt niste ingeri si respecta la litera legea ...

 De motociclisti care se strecoara aiurea prin trafic, fac depasiri neregulamentare, merg cu viteza excesiva nu mai zici nimic vad ... Astia sunt "scuzati" , nu ?! 

🤮

Acum 6 minute, adidas a spus:

Daca le-ar salta pretul RCA-ului de vreo 10 ori, poate dupa, s-ar asigura de 10 ori inainte de manevra.

Si asta e o solutie, adica RCA-ul care e obligatoriu si le umfla buzunarele asiguratorilor sa il scumpeasca sa le fie si mai bine. Ce bine ... 🙄  La fel probabil si noua, cei cu 2 roti, daca ni s-ar mari RCA-ul de 10 ori probabil ne-am schimba "prioritatea" pe sosea, nu ?!

 

Accidentul acesta daca se intampla intre 2 masini, nimeni nu mai zicea nimic... Este motivul pentru care ne riscam pielea pe motocicleta zilnic. E o chestie pe care ne-o asuma (sa nu fim vazuti, sa nu ni se dea prioritate, indiferent de cine trebuie sa cedeze).  Vorba " asa e in tenis" se aplica si cu "asa e in motociclism" . Si asta e realitatea, nu bazme sau ideologii.

My 2 cents

 

 

Multa sanatate riderului. A avut ghinion si cam atat ... Stiu cum e, am patit-o si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Nguyen a spus:

 

De ceva timp am observat o chestie, se uita soferii sa vada daca vine un vehicul si chiar si dupa ce se "asigura" el tot iti ia fata indiferent daca esti cu masina sau cu moto.

Mda... Cotețul meu de mașină a fost nenorocit de gheata acum vreo 2 ani. De stunci puteam "să-mi dau dauna totala pe RCA-ul" altora cel puțin de 2 ori/zi pe acest considerent:se uita daca vine ceva, se uita în ochii tai și pleacă. Și la noi aici în zona, nu pleacă iute, ci asa, "pe întins". Din fericire am simțul autoconservarii mult prea dezvoltat și nu ma lasă să întru în plin în câte unul. Eventual să-l și fac pachet. 

 

@Mariusik85

In cazul de fata, pana și eu care în general "arunc cu noroi" în motocicliștii "rachetă sol-sol", consider ca șoferul mașinii a greșit. Lasă partea cu "ne asumam" de-o parte zic eu, aia e pt kinderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@shpixy  Deci tot eu am comentat aiurea... Ok, o lasam asa ...

 

@george05 Nu am zis nicio clipa ca nu e conservarul de vina, doar ca accidentele astea se intampla mult prea des ca sa facem o drama din ele, din pacate. Stiu, nu e normal, dar murim/ne accidentam cu dreptatea in mana, si asta e realitatea. Zic din propria experienta.

 

Nu iau sub nici o forma aparea conservarului, dar in zona respectiva se parcheaza masina langa masina, circulandu-se f aglomerat pe ambele sensuri (cate o banda pe sens). Se vede in poza cum sunt parcate masinile pe contrasens. Acolo e primaria Sector 5, tot timpul aglomerat. Soferul care probabil a vrut sa iasa cine stie de unde, nu prea avea cum sa se asigure serios, probabil doar printr-un parbriz ceva, si cum moto e subtirica (ma refer ca nu e f vizibila) si pe contrasens tot aglomerat (adica eventuala motocicleta se pierde in fundalul de masini miscatoare), nu prea poti sa iti dai seama daca vine ceva sau nu ... si uite asa se intampla aceste accidente... Sunt total de partea colegului nostru, dar inteleg prea bine dinamica accidentului incat sa zic ca da, soferul masinii e de vina pentru neasigurare si neacordare de prioritate, dar il inteleg si pe el cat de cat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta aia ii tare dreapta, daca ar fi schitat o evitare de jalon poate scapa mai ieftin (daca permitea traficul), la mine primul impuls in situatii extreme ii evitarea si dupa franarea, pentru ca intr-o secunda nu ai cum sa opresti, asa ca mai bine eviti (sau incerci).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, trilogy a spus:

 la mine primul impuls in situatii extreme ii evitarea si dupa franarea, pentru ca intr-o secunda nu ai cum sa opresti, asa ca mai bine eviti (sau incerci).

Păgubos, nu e sigur că reușești evitarea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, shpixy a spus:

Politia e zero, nu face nimic, nu exista... fara centuri,

 

Ce v-o durea capul daca poarta altii centuri sau nu .................. dumnezeu stie! Eu port centura doar la filtre, na, ce-o sa faci?

 

Acum 34 minute, Penetru a spus:

Păgubos, nu e sigur că reușești evitarea. 

 

Corect, depinde de situatie punctual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Contabil a spus:

 

Ce v-o durea capul daca poarta altii centuri sau nu ............

Așa vezi nivelul de inteligență și disciplină al poporului din care faci parte, nimic punctual. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mariusik85 absolut adevărat! Se întâmplă, nu e drama. Pe mine ma amuza doar cei ce dau atâta importanta, atenție, timp unui accident moto care e absolut "normal". Plm...

Mergi pe moto, auto, camion, shit happens. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Penetru a spus:

Așa vezi nivelul de inteligență și disciplină al poporului din care faci parte, nimic punctual. 

Imi cer scuze ca n-am inteles ce-ai vrut sa spui, dar pentru mine a ma "conforma" unei decizii a majoritatii nu e tot timpul formula perfecta. :)

 

Acum 2 ore, easy ride on! a spus:

Sa inteleg ca asta scrie (din propria sa experienta) un ... mort?   :crack:

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Contabil a spus:

 

Ce v-o durea capul daca poarta altii centuri sau nu .................. dumnezeu stie! Eu port centura doar la filtre, na, ce-o sa faci?

 

Macar ai facut si tampenia maxima sa pui o clema de centura falsa in inchizatoare ca sa nu mai piuie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Contabil a spus:

Imi cer scuze ca n-am inteles ce-ai vrut sa spui, dar pentru mine a ma "conforma" unei decizii a majoritatii nu e tot timpul formula perfecta. 

Și tu ești special! 

Propun să nu porți nici cască pe moto. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am înțeles sensul la ce ai spus, pe mine mă deranjează efectiv centura și nu consider că pun in pericol pe alții dac n-o port, de aici și mirarea mea, ce-i doare capul pe alții daca port sau nu centura. 

Acum te întreb direct ...... pe tine cît te afectează faptul că n-o port?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Contabil a spus:

pe mine mă deranjează efectiv centura

Pe mine masca și restricțiile! Doar că mă supun regulilor. 

Eu am ieșit prin geamul ușii din dreapta a unei mașini (de vreo 1.8t ea) la nici 20 km/h, abia plecasem câțiva metri de la semafor. La vremea aia purtarea centurii în oraș nu era obligatorie, dar să mor dacă după nu mi-o pun și pt 50 m de atunci! Și am avut și o zgaibă care a trebuit operată, fix pe umăr, de la centură + cusăturile cămășilor. Și mă deranjează și acum, după vreo 5 ani de la intervenție. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...