Jump to content

WIMA Romania, ce fata a murit si de ce?

Recommended Posts

• Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Adevărata formula indiferent de câți km ai făcuți sau cât de multă fizica știi este 1 clipă de neatenție = destul cat sa vezi daca ai noroc sau nu

Topicurile din categoria asta sunt practic inutile. Orice concluzie de bun simt ai trage, vin cohortele de experti care sustin ca ei au inceput pe R1 la 18 ani, direct pe circuit stradal printre tirur

Posted Images

1 hour ago, TETEA. said:

Exact! Nu-mi apartine.

Daca o ai pe telefon iti apartine. Sau ti-a aratat-o fix posesorul camerei cu care a fost facuta filmarea, direct de pe cameră? Ca altfel, nici aluia care ti-a aratat-o nu ii aparținea...

P.S. nu vreau sa vad filmarea. Doar discut despre dubla măsură folosită de tine.

Acum 32 minute, Grigore Dolghin a spus:

Lipsa de experienta si target fixation. Avea permis din octombrie 2020.

Au mama!

Practic nici un sezon intreg trecut pe raboj.

Odihneasca-se in pace!

P.S.: poate oi fi eu superprudent din fire, dar cum sa duci un incepator (aproape) absolut pe un drum dificil si complet necunoscut? prin analogie, citi au dat bacul inainte sa faca gradinita+scoala+liceu? Daca fata a mers cu un grup (asa reiese din postul lui TETEA) ... well, no further comment.

Acum 30 minute, Grigore Dolghin a spus:

Felicitari "prietenilor" care au fost impreuna cu colega noastra la plimbare.

Cati km apucase si ea sa mearga? 500-1000-2000 Km?

Cand duci un inceptaor pe un drum despre care stii ca este periculos , in sensul in care te poate surprinde (fara a mai pune la socoteala momentul din an in care ne aflam), nu il lasi pe el in fata  sa mearga cum si cat s-o pricepe si tu stai in spate sa il filmezi, ca sa aiba ce pune pe facebook sau ce draq de din astea or mai fi. Daca tot era musai sa existe filmare, mergea unul cu experienta in fata ei ....

Dar acuma istoria s-a scris ....

Ma rog, fiecare decide cum sa aiba grija de prietenii incepatori.

Acum 44 minute, Grigore Dolghin a spus:

A, gata, acum e clarca a iesit pe contrasens din cauza ca n-a stiut legile fizicii!

Nu e musai nicio filmare, nicodata.

Filmarea e o fitza!

Acum 26 minute, XaeL a spus:

P.S. nu vreau sa vad filmarea. Doar discut despre dubla măsură folosită de tine.

Scuza-ma, dar nu tot ce tin pentru mine dau si altora. Daca tu faci altfel in viata, te felicit! Esti un sfant!

Edited by TETEA.
Acum 19 minute, Silver Arrow a spus:

[...]

Da, mi-ar placea sa am o mica discutie cu ei. O au pe constiinta. Daca au constiinta.

4 minutes ago, Grigore Dolghin said:

Da, mi-ar placea sa am o mica discutie cu ei

Asa? Si cam ce le-ai zice? Crezi ca de filosofie le arde acum?

5 minutes ago, Grigore Dolghin said:

Daca au constiinta.

Simt aici oleaca de hatereala?

29 minutes ago, FLEX said:

Au mama!

Nu cred ca are cine stie ce relevanta.

Din octombrie si pana acum putea aduna destui km. Sa ne uitam la nenea Constantin, cu inconjurul RO.

5 minutes ago, Grigore Dolghin said:

O au pe constiinta

Adica daca un incepator (a nu se intelege primii km) vrea sa mearga, nu-l iei? Daca mai sinteti si amici? Si aici vorbim de WIMA, adica au regula cum ca pleaca la plimbare doar unii? Nu, eu inteleg ce zici, dar nu poti forta pe nimeni: sa, sau sa nu. 

Banuiesc ca sint destui printre noi care au plecat sa-si ia motor si au venit de la km pe el, incepatori fiind, zic asa, ca idee.

De rupt poola poti s-o faci si cu multi km la activ sau cand crezi ca ai experienta. 

Sau ce vb aici, dam vina pe grup, daca pe conservar nu se poate?

Ce dreacu aveti, tata?

S-a dus! RIP. Aia e. Ce ne mai dam șme, atata? Ca doar n-o bagam iar pe aia cu "sa analizam, ca sa invatam". Ca nu prea reiese asta din topic.

Permisul il avea din oct 2019 poate. Pe pagina ei de fb pare ca a prins tot anul 2020 pe motocicleta. Cred ca si-a facut curaj si s-a dus cu anturajul pe curbe. Pacat ca pentru multi motociclismul inseamna datul tare pe curbele din viata reala, nu pe cele de pe circuit. Niciun drum nu e periculos daca il faci in ritmul tau... Pacat...

Mdea.. This:

Acum 15 ore, george05 a spus:

Mult a durat pana sa va "pulariti" careva...

Hai ca incet incet mai iese cate ceva la iveala dupa 3 pagini. Avea carnet din octombrie 2020, mergea cu un grup pe Lepsa desi era clar incepatoare. Exista si filmare care surprinde momentul de dupa accident.

Ia, ce mai gasim?

Si da, e problema mare daca la plimbare merg incepatori puri cu mai avansati. Daca nici eu nu stiu... de aia eu mereu spun exclus incepatori sau descriu cam care e stilul de mers.

Si de aia nu mai merge nimeni cu mine :))

Topicurile din categoria asta sunt practic inutile. Orice concluzie de bun simt ai trage, vin cohortele de experti care sustin ca ei au inceput pe R1 la 18 ani, direct pe circuit stradal printre tiruri si carute. Ca trebuia eschivat, lasat motorul pe o parte, etc. Si totul se pierde in derizoriu si mituri de raceri de Magheru, iar orice incepator dornic de informare ii va crede pe cei mai vocali si mai mistocari dintre postaci.

Acum 8 minute, raikk a spus:

Permisul il avea din oct 2019 poate. Pe pagina ei de fb pare ca a prins tot anul 2020 pe motocicleta.

[...]

Asa e, nu e din octombrie 2020. Poza ei preferata din 2020 e de cand a dat examenul in poligon (deci a fost in 2020), iar prima poza cu motor e din iulie 2020. Deci probabil iunie-iulie, nu octombrie.

Oricum, nu se mai schimba nimic acum. Eu unul cred ca mersul in grup a fost mai mult si mai repede decat ii permitea experienta ei. Pacat.

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

Forumul a ajuns in proportie de 90% doar la asta. Pe orice topic citesti, acelasi contre, cam aceiasi oameni, acelasi abordari, raspunsuri, balacareli.

Asa este.

Am cont de ceva timp, dar forumul e in regres continuu.

Tot felul de ciudati care isi dau gratuit cu parerea (evident, in totala necunostinta de cauza), care ataca orice idee sau comenteaza aiurea (inclusiv in anunturile de vanzari).

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

...

E aberant. 

Nu poti sa tragi pe nimeni la raspundere. Nu era vreo pustoaica de 18 ani, avea 32 ani, stia ce face.

Cand am fost incapator, am mers multi km(excursii de sute de km) in grupuri cu oameni pe care nu ii stiam, dar pe care ne unea aceeasi pasiune. Cu unii am ramas prieteni (pe fb) :)

*incepator

Acum 37 minute, TETEA. a spus:

Topicurile din categoria asta sunt practic inutile. Orice concluzie de bun simt ai trage, vin cohortele de experti care sustin ca ei au inceput pe R1 la 18 ani, direct pe circuit stradal printre tiruri si carute. Ca trebuia eschivat, lasat motorul pe o parte, etc. Si totul se pierde in derizoriu si mituri de raceri de Magheru, iar orice incepator dornic de informare ii va crede pe cei mai vocali si mai mistocari dintre postaci.

Asa este. 

Ideea este ca tot astia se ingramadesc la dat sfaturi (incepatorilor si altora)... si de-aia peste tot vezi doar SS-uri.

Am vazut pe alte forumuri cum singura placere a unora e sa bea o cafea la Victoriei (evident, cu motocicleta parcata langa si complet echipati), la asta se reduce motociclismul pentru unii...

Gata, nu mai comentez. Am divagat prea mult de la subiect.

1 oră în urmă, VyXxer a spus:

Adica daca un incepator (a nu se intelege primii km) vrea sa mearga, nu-l iei? Daca mai sinteti si amici? Si aici vorbim de WIMA, adica au regula cum ca pleaca la plimbare doar unii? Nu, eu inteleg ce zici, dar nu poti forta pe nimeni: sa, sau sa nu. 

Hai salut!

Treaba depinde de la om la om.

Eu de cate ori mergeam  la schi cu copiii o luam usurel si coboram impreuna cu ei, in ritmul lor.

Este normal ca un incepator sa vrea si el sa de dea "ca baietii mari" si atunci se poate face buba.

Si aici intervine avansatul care ar trebui sa o ia usor. Daca tot esti grup.

Cum spune @easy ride on!  una este grupul alta este adunatura.

@Leon  nu intelege gresit. Nu este vorba de a face pe altcineva responsabil decat pe cel care se afla la ghidon. Dar cand tu stii de un pericol si nu ii spui si celuilalt de langa tine parca a cam naspa...... Asa gandesc eu.

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Cand duci un inceptaor pe un drum despre care stii ca este periculos , in sensul in care te poate surprinde (fara a mai pune la socoteala momentul din an in care ne aflam), nu il lasi pe el in fata  sa mearga cum si cat s-o pricepe si tu stai in spate sa il filmezi, ca sa aiba ce pune pe facebook sau ce draq de din astea or mai fi. Daca tot era musai sa existe filmare, mergea unul cu experienta in fata ei ....

Dar acuma istoria s-a scris ....

Ma rog, fiecare decide cum sa aiba grija de prietenii incepatori.

Ipocrizie la maxim, tu care recomandai motoare mari incepatoarelor te-ai gasit sa faci morala...

1 oră în urmă, Leon a spus:

Ideea este ca tot astia se ingramadesc la dat sfaturi (incepatorilor si altora)... si de-aia peste tot vezi doar SS-uri.

Am vazut pe alte forumuri cum singura placere a unora e sa bea o cafea la Victoriei (evident, cu motocicleta parcata langa si complet echipati), la asta se reduce motociclismul pentru unii...

:10:

Edited by Nguyen
Acum 12 minute, Nguyen a spus:

Ipocrizie la maxim, tu care recomandai motoare mari incepatoarelor te-ai gasit sa faci morala...

Ai impresia ca daca avea 250 cmc sau 1250 cmc impactul cu camionul era diferit?

Conteaza pe cati CP esti calare sau cum ii strunesti?

Conteaza puterea motorului sau sa stii cum arata traseul?

Ca aici nu a dat blana 200 km/h si a zburat in balarii, ci s-a inscris gresit in curba, poate cu viteza nepotrivita, s-a speriat si ghinionul a facut sa fie un camion pe sens opus.

Acum 7 minute, Silver Arrow a spus:

100% ar fi fost diferit, un motor care trage te imbie sa alergi, daca mai ai si un anturaj dobitoc care te impinge la tampenii soarta nu poate fi decat cea pe care o vedem cum. Asa cum am spus si mai sus acesta este un caz identic cu cel al lui Nortern Freyja. Cu cat e motocicleta mai mare cu atat sansele sa o patesti cresc exponential.

Acum 21 minute, Silver Arrow a spus:

Conteaza pe cati CP esti calare sau cum ii strunesti?

Conteaza puterea motorului sau sa stii cum arata traseul?

Ca aici nu a dat blana 200 km/h si a zburat in balarii, ci s-a inscris gresit in curba, poate cu viteza nepotrivita, s-a speriat si ghinionul a facut sa fie un camion pe sens opus.

In general postările tale sunt logice și de bun simt. În schimb aici... Pe bune?! 

Sper ca postul a fost mai la mișto tras de par și simplificat la maxim de dragul postării. 

Acum 1 oră, Nguyen a spus:

100% ar fi fost diferit, un motor care trage te imbie sa alergi, daca mai ai si un anturaj dobitoc care te impinge la tampenii soarta nu poate fi decat cea pe care o vedem cum. Asa cum am spus si mai sus acesta este un caz identic cu cel al lui Nortern Freyja. Cu cat e motocicleta mai mare cu atat sansele sa o patesti cresc exponential.

Nu chiar, Sabina avea mii de km facuti, niste cursuri de moto facute, era cu un motociclist experimentat...dar care o filma. Asta cu filmarea v-am zis demult ca e o problema.

Motociclisti mai cu experienta spuneau: Nu punem camera ca o sa cadem!'

Filmarea vazuta de mine e de la o camera de supraveghere de la o proprietate din zona. Nu stiu daca se filmau intre ei. 

Asta îmi aduce aminte de altă poveste, tot începător vs tir:

Acum 5 ore, Silver Arrow a spus:

Cand duci un inceptaor pe un drum despre care stii ca este periculos , in sensul in care te poate surprinde 

Era să o musc și eu anul trecut pe acel traseu, deși văzusem pe gps că urmează curba. O clipă de neatenție și ne stricam ziua. Am decis să o las mai ușurel cu viteza, mai ales că nu știam bine traseul (a doua oară când eram pe acolo, deci...).

Acum 3 minute, Lucian_M a spus:

Era să o musc și eu anul trecut pe acel traseu, deși văzusem pe gps că urmează curba. O clipă de neatenție și ne stricam ziua. Am decis să o las mai ușurel cu viteza, mai ales că nu știam bine traseul (a doua oară când eram pe acolo, deci...).

Lepsa are cateva capcane pregatite pentru neavizati. In general e cursiv si antrenant, si dintr-o data iti da cu cate o curba in cap de te intrebi cum de n-ai vazut-o...

• adidas locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +20 000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook

BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +17000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.

• Create New...