Sari la conținut

Motocicleta cu mulți kilometri


Rares2005
 Share

Postări Recomandate

Salut

Am terminat scoala moto, in câteva săptămâni am examenul si am început sa îmi caut o motocicleta pentru început. Dau pt A1, deci variantele sunt limitate 😂. Am găsit o motocicleta perfecta pentru înălțimea mea si pentru gusturile mele, dar singura chestie este ca are 45 000 de kilometri. Este o grămadă pentru o motocicleta de 125, știu. Se merita sa o cumpăr? Mai este doar o motocicleta de acest tip în țară si este foarte departe de unde stau... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, mircea_simson a spus:

Toate  care sunt de vanzare au 45000km 🤣

Nu toate au 45000km ☺️ti am atașat mai jos 2 poze. majoritatea au undeva la 30000 de km, dar motocicletele de 125 au in general undeva la maxim 16000 km. 

Screenshot_20210416_211659_ro.mercador.jpg

Screenshot_20210416_211618_ro.mercador.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Rares2005 a spus:

Am găsit o motocicleta perfecta pentru înălțimea mea si pentru gusturile mele, dar singura chestie este ca are 45 000 de kilometri. Este o grămadă pentru o motocicleta de 125, știu. Se merita sa o cumpăr?

 

Salut Rares,

 

Recunosc, impulsul initial am presupus ca ai undeva 16-18-20 de ani si vroiam sa te intreb cum anume poti sa stii cu certitudine, de la varsta aia ca 45 000 km e mult pentru o motocicleta de 125 cmc. 

De ce 45 000 te sperie dar 30 000 pare sa fie ok pentru tine? Daca reusesti sa iti cumperi o motocicleta cu 30 000 km, nu o sa te mai plimbi cu ea ca sa nu ii faci "kilometri multi"?

 

Pentru mine, conteaza starea motocicletei, in primul rand. Numarul de kilometri e relevant doar daca ai multe mobre din care sa alegi, toate sunt bine intretinute si atunci un criteriu secundar pentru mine ar fi compararea kilometrajelor.

 

Tot la capitolul parerea mea: majoritatea motocicletelor vandute la noi in tara afiseaza un numar mic de kilometri pentru ca in primul rand cei care cumpara asta cauta. Multi romani care vor motociclete traduc "kilometri putini" = "fara probleme mecanice sau de alta natura". Dar dupa parerea mea kilometrajul ala iti da doar o anumita informatie: ca mobra aia a fost rulata CEL PUTIN acei 45 000, asta daca nu i s-au dat inapoi vreo x mii de kilometri.

 

 

Concluzia mea: Daca iti place motociclismul, intai ia-ti echipament de protectie complet, apoi daca iti place motoreta, roaga un mecanic sa o verifice si nu mai tine asa mult la numarul ala de kilometri ca pana la urma menirea unei motociclete e sa te plimbe si sa te bucure de plimbarile respective. Adica sa adune kilometri, nu sa o tii in fata casei si sa te gandesti cum sa ii pastrezi numarul mic kilometri.

 

P.S. Nu uita de carnetul moto. Ia-ti-l inainte sa iesi pe strada cu vreo mobra. 

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cerere si oferta, asta cer clientii (km putini) exact asta livreaza samsarii! :)

Cand o sa avem destula cultura auto/moto sa ne intereseze mai mult starea tehnica a atelajului si cumparatorii nu vor mai alerga dupa mocaciuni, se vor vinde si la noi mobre cinstite. Dar mai e mult pana departe...

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, caracterincompatibil a spus:

Lasă,că. U știe d'astea,contează odo pentru el.e gasca perfecta de prostit

Maxi 125 ,are top speed 115

Vitezana de 125 ajunge la un 135

Nu prea se înțelege ce ai scris dar ma rog, o sa încerc sa ghicesc. Ca începător, eu încerc sa aflu cât mai multe despre motociclete si vreau sa fac cat mai multe alegeri bune, d asta si pun întrebări pe forumul asta, la secțiunea de începători. 

O sa ti dau câteva motive pt care vânzătorul a făcut modificările astea. 

1. Daca motocicleta e veche de 6 ani, normal ca a schimbat plăcuțele de frână. Poate motorul a stat mult timp in aer liber si plăcuțele au ruginit. 

2. Yzf-ul de 125 vine stock cu niște cauciucuri destul de proaste, d asta cred ca le a schimbat. 

3. Kit ul de lant se schimba odată la 10000 de km daca nu ma înșel. 

Greșesc undeva? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, gabizxc a spus:

 

Salut Rares,

 

Recunosc, impulsul initial am presupus ca ai undeva 16-18-20 de ani si vroiam sa te intreb cum anume poti sa stii cu certitudine, de la varsta aia ca 45 000 km e mult pentru o motocicleta de 125 cmc. 

De ce 45 000 te sperie dar 30 000 pare sa fie ok pentru tine? Daca reusesti sa iti cumperi o motocicleta cu 30 000 km, nu o sa te mai plimbi cu ea ca sa nu ii faci "kilometri multi"?

 

Pentru mine, conteaza starea motocicletei, in primul rand. Numarul de kilometri e relevant doar daca ai multe mobre din care sa alegi, toate sunt bine intretinute si atunci un criteriu secundar pentru mine ar fi compararea kilometrajelor.

 

Tot la capitolul parerea mea: majoritatea motocicletelor vandute la noi in tara afiseaza un numar mic de kilometri pentru ca in primul rand cei care cumpara asta cauta. Multi romani care vor motociclete traduc "kilometri putini" = "fara probleme mecanice sau de alta natura". Dar dupa parerea mea kilometrajul ala iti da doar o anumita informatie: ca mobra aia a fost rulata CEL PUTIN acei 45 000, asta daca nu i s-au dat inapoi vreo x mii de kilometri.

 

 

Concluzia mea: Daca iti place motociclismul, intai ia-ti echipament de protectie complet, apoi daca iti place motoreta, roaga un mecanic sa o verifice si nu mai tine asa mult la numarul ala de kilometri ca pana la urma menirea unei motociclete e sa te plimbe si sa te bucure de plimbarile respective. Adica sa adune kilometri, nu sa o tii in fata casei si sa te gandesti cum sa ii pastrezi numarul mic kilometri.

 

P.S. Nu uita de carnetul moto. Ia-ti-l inainte sa iesi pe strada cu vreo mobra. 

Am 16 ani :)

Eu m am gândit ca 45 000 sunt mulți pentru ca am comparat km motocicletei ăsteia cu km altor motociclete pe care le am văzut de vânzare. Ma rog, nu ma gândeam ca atât de multă lume da km înapoi, credeam ca e ceva destul de rar. 

Mulțumesc mult pt sfat, și da, am sa aștept pana iau carnetul :)

Acum 2 minute, caracterincompatibil a spus:

Nu știi.dar crezi că știi.esti victima sigura a samsarilor

La ragaliile de 125,anvelopele țin destul de mult.se ajunge fara stres la un 20000+

Kitul de lanț,rezista 30000,daca e întreținut.

Tu îți dorești să fii prostit.practic cauți asta,in baza "cunoștințelor" solide

Scuza ma pe mine :)) din moment ce nu am cunoștințe care dețin vreo motocicleta, n am de unde sa știu astfel de treburi. M am interesat cat am putut de mult de pe internet si eu iti spun ceea ce am văzut si ceea ce am auzit. Repet, d asta întreb pe forumuri, ca sa învăț. Si după cum am zis si mai sus, eu n am spus ca am cunoștințe, am. spus ca încerc sa învăț cat mai multe pentru a face alegeri cât mai corecte 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau si eu o parere.....

Cauta o motocicleta luata de noua din Ro,verifici km pe site-ul https://pro.rarom.ro/istoric_vehicul/dosar_vehicul.aspx. si ai scapat de grija km reali

Cu privire la schimbarea consumabilelor,eu am 55.000 km cu al meu Intruder M800 ,luat de nou si in afara de ulei,filtre si bujii am schimbat doar odata placutele pe fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, TETEA. a spus:

55 de mii? Cred ca si cauciucurile...

Multi km inainte!

Multumesc.

Asa e.....uitasem de cauciucuri.

Le am schimbat de batranete.

Acum 22 ore, Rares2005 a spus:

Salut

Am terminat scoala moto, in câteva săptămâni am examenul si am început sa îmi caut o motocicleta pentru început. Dau pt A1, deci variantele sunt limitate 😂. Am găsit o motocicleta perfecta pentru înălțimea mea si pentru gusturile mele, dar singura chestie este ca are 45 000 de kilometri. Este o grămadă pentru o motocicleta de 125, știu. Se merita sa o cumpăr? Mai este doar o motocicleta de acest tip în țară si este foarte departe de unde stau... 

Ce buget ai pt respectiva motocicleta ?

Ce model preferi ?? 
Choper,viteza,enduro.....maxi scuter

In afara de echipament !

Acum 19 ore, Speedy.K a spus:

Dupa ce treci la A2 iti vand eu un KLE 500 cu 200.000 km la bord.

Eh....ai dat km inainte 🤪

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ALEX-CRUISER a spus:

Dau si eu o parere.....

Cauta o motocicleta luata de noua din Ro,verifici km pe site-ul https://pro.rarom.ro/istoric_vehicul/dosar_vehicul.aspx. si ai scapat de grija km reali

Cu privire la schimbarea consumabilelor,eu am 55.000 km cu al meu Intruder M800 ,luat de nou si in afara de ulei,filtre si bujii am schimbat doar odata placutele pe fata.

Ah, ok, atunci cred ca am înțeles greșit ce am auzit legat de înlocuirea consumabilelor 

Acum 19 minute, ALEX-CRUISER a spus:

Ce buget ai pt respectiva motocicleta ?

Ce model preferi ?? 
Choper,viteza,enduro.....maxi scuter

In afara de echipament !

Pai chiar as vrea un wr125x, adica supermoto, pt ca e perfecta pt înălțimea mea, și imi si place cum arata si suna :) choperele nu prea îmi plac (no offense😂

Am un buget de 5000 de euro in total, strâng bani de mic pentru asta 😂. Pt motocicleta in sine, pot sa dau maxim 3000 de euro,pt ca din banii pe care i am strâns trebuie sa plătesc școala, taxele, echipamentul, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Rares2005 a spus:

Ah, ok, atunci cred ca am înțeles greșit ce am auzit legat de înlocuirea consumabilelor 

Conteaza cum mergi,conteaza cat de mare este motorul....

Eu franez mult din motor,la 800 cm are cuplu suficient,lant nu am.

Si nu prea merg prin oras.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, ALEX-CRUISER a spus:

Conteaza cum mergi,conteaza cat de mare este motorul....

Eu franez mult din motor,la 800 cm are cuplu suficient,lant nu am.

Si nu prea merg prin oras.

 

okay, am înțeles, mersi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.olx.ro/oferta/yamaha-wr125x-2016-IDelotp.html
 

Teoretic ar trebui sa aiba facturi pt revizii daca a fost la reprezentanta.

Trebuie sa cauti si pe la importatori,ca mai au moto din buy-back....etc

Nu te grabi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ALEX-CRUISER a spus:

https://www.olx.ro/oferta/yamaha-wr125x-2016-IDelotp.html
 

Teoretic ar trebui sa aiba facturi pt revizii daca a fost la reprezentanta.

Trebuie sa cauti si pe la importatori,ca mai au moto din buy-back....etc

Nu te grabi.

Am văzut o si pe aceea pe care ați trimis o, dar are destul de multe stickere si as vrea una care sa fie cât mai din fabrica. Motocicleta de mai jos este cea cu 45 000 km. Am pus ochii pe ea pt ca nu prea este modificata ESTETIC. Totuși e cam departe de unde stau, adica București, și nu știu cum sa fac sa o aduc pana aici:) 

Screenshot_20210417_192817_ro.mercador.jpg

Screenshot_20210417_192828_ro.mercador.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.olx.ro/d/oferta/ktm-duke-125-2011-IDeNDcG.html

 

PS. Completeaza locatia la profil.

Vii cu ea pe roti ,bine ar fi sa o probezi inainte sa o iei,dai o tura ,vezi cum te simti pe ea,dar iti trebuie permis.

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, ALEX-CRUISER a spus:

https://www.olx.ro/d/oferta/ktm-duke-125-2011-IDeNDcG.html

 

PS. Completeaza locatia la profil.

Vii cu ea pe roti ,bine ar fi sa o probezi inainte sa o iei,dai o tura ,vezi cum te simti pe ea,dar iti trebuie permis. 

Okay, mulțumesc de sfat! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ALEX-CRUISER a spus:

 

Eh....ai dat km inainte 🤪

Nu, ca bordul arata vreo 50 si ceva de mii. Atunci s-a stricat. Tin evidenta intr-un excel de vreo 10 ani.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...