Sari la conținut

After Paste - tura moto 3-9 Mai


Adrian Bercea
 Share

Postări Recomandate

Hei, fix dupa Paste as vrea sa plec pentru cateva zile intr-o tura MOTO. Light, viteza mica, fara bagaje multe, cu cazari faine si aproximativ 2-300 km pe zi...  Peisaje, poze, etc. Aveti idee de trasee? Recomandari? Cazari faine? Cine mai merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune o harta pe ecran si fa singur un traseu, apoi cere parerea, vor fi colegi care iti vor recomanda pe linga, nu poti ce sa-ti faca altii traseul. Sau cata in site-urile de pe forum, gasesti multe si frumoase trasee.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lenea e mare...e mai usor sa-ti faca altii traseul, doar sa alegi din variante. 

Citat

Cine mai merge?

 

CIne sa mai mearga...unde? Ai propus un traseu ca sa fie cineva intresat?

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, misionaru a spus:

CIne sa mai mearga...unde?

Păi... Intr.o tura MOTO... înspre oriunde pentru că nu contează destinația.

 

Hai sa dam kickstart la idei :))

București-mare-moldova-maramures-cluj-olt-bucuresti.

 

eu nu vin pt că nu sunt dispus sa îmi iau concediu in mai, mai ales că am schimbat jobul in aprilie și am doar 16 zile anul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc la 2 variante de traseu: Bucuresti - Brasov - Sibiu - Sighisoara - Retur  sau Bucuresti - Dobrogea - Constanta - Mangalia - Retur

 

As vrea recomandari de zone faine pentru trasee moto cu asfalt bun, cazari inedite, obiective de vizitat... NU ma mai trimiteti sa caut pe net... Stiu, netul e plin de informatii de acest gen, dar eu vroiam o recomandare de la cineva care a fost, a vazut si s-a simtit bine, din randul nostru, al motociclistilor din acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Adrian Bercea a spus:

Brasov

Aici poți merge seara spre Poiana și sunt 1 sau 2 puncte de belvedere de unde de vede misto Brașovul

 

Și în continuare poți sa mergi pe același drum (1E) cu ieșire în Râșnov, mie mi s.a părut interesant

Acum 3 ore, Adrian Bercea a spus:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Contabil a spus:

Faceti trasee gresite, daca la un plin (~250km in cazul meu) bagi nani peste noapte ...... n-are timp in 6 zile. :)

Salut

Cred ca erau si urme de ironie in acele propuneri de traseu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3-9 mai as pleca in albania sau in pelion....

Acum 21 ore, Contabil a spus:

Faceti trasee gresite, daca la un plin (~250km in cazul meu) bagi nani peste noapte ...... n-are timp in 6 zile. :)

Esti rau ..... are hd..... trebuie sal intelegem ca 250 km e max pe zi 😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, ianachim a spus:

3-9 mai as pleca in albania sau in pelion....

Esti rau ..... are hd..... trebuie sal intelegem ca 250 km e max pe zi 😂😂😂

Fata de capra ta, eu merg 250km ca pe canapea... cu cafea si peisaj... 😂😂😂 Ma intelegi "s-au" nu?!  🤣🤣🤣

Acum 18 ore, cio.infinitas a spus:

Am vazut ceva trasee interesante aici:

http://www.motoroute.ro/category/trasee/traseu-3-zile/

Foarte faine. Multumim! 

Acum 18 ore, cio.infinitas a spus:

Am vazut ceva trasee interesante aici:

http://www.motoroute.ro/category/trasee/traseu-3-zile/

Foarte faine. Multumim! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 2 ore, Adrian Bercea a spus:

Fata de capra ta, eu merg 250km ca pe canapea... cu cafea si peisaj.

In jurul Bucureștiului? 

Topicul asta devine mai bun decât cel cu tobe.

Harley și cafea - pe platforma sau electrice. 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, cio.infinitas a spus:

Am vazut ceva trasee interesante aici:

http://www.motoroute.ro/category/trasee/traseu-3-zile/

Foarte faine traseele! Multumim. 

Topicul este despre o idee de tura de cateva zile, mers lejer, cu cazari faine si obiective de vizitat. Nu cred ca este importanta motocicleta, ci mai degraba discutia la subiect, cu propuneri si variante. Multumesc mult celor care au postata linkurile cu articolele despre ture moto. 

 

Legat de iesirile din tara, sunt restrictii cam peste tot... asa ca eu raman "prin zona"... poate Brasov, Fagaras, Sibiu, Sighisoara si zone si localitati limitrofe. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian Bercea N-ai inteles nimic... aici pe forum, toata lumea face cate 1000 de km pe zi si toate motocicletele au 30.000 km. Si degeaba ai moto scumpa daca nu e BMW. Acum, ca am stabilit asta, uite ce traseu iti recomand:

- z1 Bucuresti - Tg Secuiesc. Banuiesc ca pana acolo stii ce sa faci, unde sa te opresti, mananci, unde sa casti gura (conacul sau castelul Cantacuzino din Busteni e ok de vizitat). Daca vrei sa eviti DN-ul clasic, o poti lua pe Valea Doftanei si te scoate in Comarnic. Ai un drum frumos pe acolo, daca nu ploua, e ok.

- z1 (alternativa) Bucuresti - Buzau - Focsani - Lepsa - Tg Secuiesc.  Bucuresti - Buzau - Focsani voma de drum. Focsani - Lepsa - Tg Secuiesc face toti banii. Deh, "avantajul" de a sta in Bucale - pana ajungi la un drum misto, arzi un rezervor de benzina.

- z2  Tg Secuiesc - Sf Gheorge - Rupea - Viscri - Sighisoara. Cetatea de la Rupea e destul de misto, la Viscri banuiesc ca stii deja ce te asteapta si apoi popas la Sighisoara. Niste coaste si o bere-n cetate si nani. Recomand pensiunea Zidul Cetatii. Daca ajungi acolo, transmite-i doamnei sarutari de maini din partea celor 3 baieti cu motociclete care au poposit anul trecut in vara cand turna cu galeata. 

- z3 Sighisoara - salina Turda - Alba Iulia (vizitat cetate) - Hunedoara (castelul)

- z4 Hunedoara - Hateg - Samizegetusa - Hateg - Petrosani - Horezu

- z5 Horezu - Valcea - Pitesti - Bucuresti.  

 

https://goo.gl/maps/F6RrPjsNwsXq3Fkm8

 

Drumurile astea sunt bune, ok pt Harley, ai si portiuni virajate, si peisaje frumoase.

Daca vrei sa te mai lungesti, de la Hunedoara o iei spre Caransebes si faci Cheile Nerei si te intorci pe Dr Tr Severin, Craiova, Bucuresti. 

 

Nu stiu cate dintre cele de mai sus le-ai vizitat sau (mai) prezinta interes, dar mai luam la pila...

 

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Metal Heart a spus:

@Adrian Bercea N-ai inteles nimic... aici pe forum, toata lumea face cate 1000 de km pe zi si toate motocicletele au 30.000 km. Si degeaba ai moto scumpa daca nu e BMW. Acum, ca am stabilit asta, uite ce traseu iti recomand:

- z1 Bucuresti - Tg Secuiesc. Banuiesc ca pana acolo stii ce sa faci, unde sa te opresti, mananci, unde sa casti gura (conacul sau castelul Cantacuzino din Busteni e ok de vizitat). Daca vrei sa eviti DN-ul clasic, o poti lua pe Valea Doftanei si te scoate in Comarnic. Ai un drum frumos pe acolo, daca nu ploua, e ok.

- z1 (alternativa) Bucuresti - Buzau - Focsani - Lepsa - Tg Secuiesc.  Bucuresti - Buzau - Focsani voma de drum. Focsani - Lepsa - Tg Secuiesc face toti banii. Deh, "avantajul" de a sta in Bucale - pana ajungi la un drum misto, arzi un rezervor de benzina.

- z2  Tg Secuiesc - Sf Gheorge - Rupea - Viscri - Sighisoara. Cetatea de la Rupea e destul de misto, la Viscri banuiesc ca stii deja ce te asteapta si apoi popas la Sighisoara. Niste coaste si o bere-n cetate si nani. Recomand pensiunea Zidul Cetatii. Daca ajungi acolo, transmite-i doamnei sarutari de maini din partea celor 3 baieti cu motociclete care au poposit anul trecut in vara cand turna cu galeata. 

- z3 Sighisoara - salina Turda - Alba Iulia (vizitat cetate) - Hunedoara (castelul)

- z4 Hunedoara - Hateg - Samizegetusa - Hateg - Petrosani - Horezu

- z5 Horezu - Valcea - Pitesti - Bucuresti.  

 

https://goo.gl/maps/F6RrPjsNwsXq3Fkm8

 

Drumurile astea sunt bune, ok pt Harley, ai si portiuni virajate, si peisaje frumoase.

Daca vrei sa te mai lungesti, de la Hunedoara o iei spre Caransebes si faci Cheile Nerei si te intorci pe Dr Tr Severin, Craiova, Bucuresti. 

 

Nu stiu cate dintre cele de mai sus le-ai vizitat sau (mai) prezinta interes, dar mai luam la pila...

 

Frumos traseu intr-adevar. Posibil totusi sa fie cam mult pentru ce vrea el (timp intre cazari), dar de acord ca merita👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Metal Heart a spus:

@Adrian Bercea N-ai inteles nimic... aici pe forum, toata lumea face cate 1000 de km pe zi si toate motocicletele au 30.000 km. Si degeaba ai moto scumpa daca nu e BMW. Acum, ca am stabilit asta, uite ce traseu iti recomand:

- z1 Bucuresti - Tg Secuiesc. Banuiesc ca pana acolo stii ce sa faci, unde sa te opresti, mananci, unde sa casti gura (conacul sau castelul Cantacuzino din Busteni e ok de vizitat). Daca vrei sa eviti DN-ul clasic, o poti lua pe Valea Doftanei si te scoate in Comarnic. Ai un drum frumos pe acolo, daca nu ploua, e ok.

- z1 (alternativa) Bucuresti - Buzau - Focsani - Lepsa - Tg Secuiesc.  Bucuresti - Buzau - Focsani voma de drum. Focsani - Lepsa - Tg Secuiesc face toti banii. Deh, "avantajul" de a sta in Bucale - pana ajungi la un drum misto, arzi un rezervor de benzina.

- z2  Tg Secuiesc - Sf Gheorge - Rupea - Viscri - Sighisoara. Cetatea de la Rupea e destul de misto, la Viscri banuiesc ca stii deja ce te asteapta si apoi popas la Sighisoara. Niste coaste si o bere-n cetate si nani. Recomand pensiunea Zidul Cetatii. Daca ajungi acolo, transmite-i doamnei sarutari de maini din partea celor 3 baieti cu motociclete care au poposit anul trecut in vara cand turna cu galeata. 

- z3 Sighisoara - salina Turda - Alba Iulia (vizitat cetate) - Hunedoara (castelul)

- z4 Hunedoara - Hateg - Samizegetusa - Hateg - Petrosani - Horezu

- z5 Horezu - Valcea - Pitesti - Bucuresti.  

 

https://goo.gl/maps/F6RrPjsNwsXq3Fkm8

 

Drumurile astea sunt bune, ok pt Harley, ai si portiuni virajate, si peisaje frumoase.

Daca vrei sa te mai lungesti, de la Hunedoara o iei spre Caransebes si faci Cheile Nerei si te intorci pe Dr Tr Severin, Craiova, Bucuresti. 

 

Nu stiu cate dintre cele de mai sus le-ai vizitat sau (mai) prezinta interes, dar mai luam la pila...

 

Multumesc mult pentru idei. Este foarte fain si detaliat traseul. 

 

Cel mai probabil ma voi lua dupa propunerea ta, cu adaptare la fata locului, mai putin Focsani - Tg Secuiesc. In aceasta zona am fost de multe ori. Foarte bun asfaltul si peisajul excelent. 

 

Multumesc inca odata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...