Sari la conținut

2timpi sau 4timpu


EduardRo
 Share

Postări Recomandate

Salut! Am un 125 4timpi cross si as vrea peste catva timp sa imi iau altul de 250 , dar nu stiu daca sa imi iau 2timpi sau 4timpi. Daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca este mai usor de intretinut 2timpi , daca este mai bun si cum se foloseste , eu la 4timpi il folosesc normal la urcari etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, easy ride on! a spus:

Un 250 / 2T este cel puţin de 4 ori mai "rău" (mai brutal) decât un 125 / 4T.

2T este o cu totul altă specie de "animal" decât cea cu care te-ai obişnuit  :)

Întreţinerea este mai simplă, motorul mai uşor, turaţiile posibile mult mai mari (nu au supape) dar nici cuplu liniar nu au la turaţii mici (ca şi cele în 4T).

Si lipsa doua etape ale ciclului motor - taman alea care consuma ...

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu sunt la inceput in sportul asta, am trecut de la motor mai mare in 4 timpi (650cc) la 200cc 2 timpi si pot sa zic ca motorasul asta mic m-a resetat cu tot ceea ce stiam eu despre motoare. Pur si simplu trage ca turbatul, intra repede in plaja de putere si iti lungeste mainile. Fara o tehnica corecta te oboseste destul de repede pe coclauri. Referitor la intretinere, la motorul 2T ai mai putine componente (nu ai distribuitie si supape) deci mai putine batai de cap. Din ce citisem, inainte sa fac achizitia, se pare ca un piston la 4T are viata mai lunga, dar pe de alta parte multe au probleme cu supapele. 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4T e mai usor de condus , nu e la fel de brutal si te ajuta mult si frana de motor.

Am testat intr-o zi pe acelasi circuit 125 2T, 150 2T , 250 4T si 450 4T. Mie cel mai mult mi-a placut 250 4T.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Mulțumesc de raspunsuri , nu fac cine stie ce  cu motorul , mai mult viteza si de asta vroiam un 2t 250 pentru viteza , eu mai mult ma plimb cam 5 ore pe zi forjand motorul la maxim. Tot 4t ar fii mai bun nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...