Sari la conținut

Moto Franta-Romania


go.dragos
 Share

Postări Recomandate

Acum 27 minute, go.dragos a spus:

Salutare,

Caut prin Franta de vreo 4 luni sa-mi cumpar un motor de pe leboncoin dar nu-mi raspunde nimeni la mesaje. Este careva din Romania care cumpara si aduce motoare din Fr. in Rom.? 

Salut, de cand ai profilul pe leboncoin? Ai vandut ceva, ai avut anunturi puse? Banuiesc ca nu ai adresa de Franta..? Ei sunt foarte precauti cand vine vorba de cineva din afara tarii care trimite mesaj ca vrea sa cumpere un bun. Ai gasit un motor anume sau mergi asa la ce-o pica...?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am profilul de 4 luni, dar n-am vandit nimic...Mi-am dat seama ca sunt "precauti" ca nu mi-a raspus nimeni chiar daca le-am scris in franceza! Ma uit dupa Suzuki Intruder/Boulevard 1500cc dupa 2014

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, probabil nici nu or sa raspunda. Daca gasesti ceva in zona Auxerre (pe o raza de 30-40 de km) as putea sa te ajut eu, dar incepand cu jumatatea lu' mai sau inceputul lui iunie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, nu-i graba ca oricum alta variant n-am! Multumesc pentru ajutor. PS: eu am o verisoara in Nantes si m am rugat de ea cu cerul si pamanul....si n-a vrut sa ma ajute!!! (rudele...)

Tinem legatura! Zi faina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu mobra in perioada asta, iar dupa cautari in Germania, Italia, Franta si Olanda cele mai in regula mi s-au parut in Germania. Par mai scumpe, dar gasesti mai multe care tot asa par intretinute si fara modificari facute (in service sau pe genunchi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, go.dragos a spus:

ok, nu-i graba ca oricum alta variant n-am! Multumesc pentru ajutor. PS: eu am o verisoara in Nantes si m am rugat de ea cu cerul si pamanul....si n-a vrut sa ma ajute!!! (rudele...)

Tinem legatura! Zi faina

Ok, nu e problema. Eu te-as sfatui sa te uiti de pe acum, daca vrei, continuam pe PM, eu am cont si cred ca prezint ceva mai multa credibilitate (am cont de mai multi ani, deci nu o zic cu nicio conotatie).

1 oră în urmă, therocketscientist1 a spus:

Caut si eu mobra in perioada asta, iar dupa cautari in Germania, Italia, Franta si Olanda cele mai in regula mi s-au parut in Germania. Par mai scumpe, dar gasesti mai multe care tot asa par intretinute si fara modificari facute (in service sau pe genunchi).

Germania a fost mereu un izvor nesecat in materie de calitate, nu cred ca o sa sechimbe foarte curand. Nu zic ca nu sunt si rapciugi, dar daca esti in cautare de ceva intretinut (care de obicei costa si mai mult un pic) ai mari sanse sa gasesti ce-ti doresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, go.dragos a spus:

exact, dar in Germania sunt cam cu 20% mai scumpe fata de Franta unde mai pui si vreo 350-400E transportul.

Cam 15-20% in plus am vazut si eu diferenta. Strict in cazul meu intentia este de a cumpara ceva care sa aiba documentat foarte bine istoricul de service si recallurile. Am observat ca pe ceea ce caut nu prea scriu francezii nimic despre istoric service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Diferenta mie mi s-a parut cam 10% la ce cautam eu. 11k in Fr motocicletele de 12-12.5 in De.

Pe topicurile de Crosstourer sunt multi ce iau modelele respective din Franta (pentru ca mai ieftine) si le dezmembreaza. 

Am vazut insa anunturi de vanzare ECU formulate de genul "atentie, limitat la 100CP". 

Nu stiu daca masura mai este valabila (parca sa zic ca nu), daca s-a scos si din ce an, ce putere are Intruderul, dar poate iti foloseste la ceva informatia asta. 

Eu pana la urma am optat pentru motor din Romania, dupa x luni cu tot felul de anunturi din vest si n dansatori in hora asta numita comert cu motociclete.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, go.dragos a spus:

Am profilul de 4 luni, dar n-am vandit nimic...Mi-am dat seama ca sunt "precauti" ca nu mi-a raspus nimeni chiar daca le-am scris in franceza! Ma uit dupa Suzuki Intruder/Boulevard 1500cc dupa 2014

Depinde de vanzator si mai ales de categorie. Cam toti prefera sa fie sunati, mai ales pentru masini/motoare/scutere.
Asa cum s-a spus deja, atentie cu motocicletele din Franta, eliminarea limitarii la 100CP a fost scoasa doar din 01/01/2016. Pentru cele inmatriculate inainte de data respectiva, limitarea se poate face (gratis) doar daca modelul este echipat cu ABS. Si evident, e nevoie sa se schimbe talonul.
Acum pentru modelul pe care-l vrei tu, am vazut ca nu sunt motive de ingrijorare :)
Cat despre preturi, modelele care ma interesau pe mine aveau preturile mai bune in Germania.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pe-asta cu tradusul am rezolvat-o cu google-ul, eu caut pe cinva care sa ma ajute s-o cumpar. Asa firme de transport am gasit, dar nu se baga s-o si cumpere. 

Acum 15 ore, pierrotlefou a spus:

Depinde de vanzator si mai ales de categorie. Cam toti prefera sa fie sunati, mai ales pentru masini/motoare/scutere.
Asa cum s-a spus deja, atentie cu motocicletele din Franta, eliminarea limitarii la 100CP a fost scoasa doar din 01/01/2016. Pentru cele inmatriculate inainte de data respectiva, limitarea se poate face (gratis) doar daca modelul este echipat cu ABS. Si evident, e nevoie sa se schimbe talonul.
Acum pentru modelul pe care-l vrei tu, am vazut ca nu sunt motive de ingrijorare :)
Cat despre preturi, modelele care ma interesau pe mine aveau preturile mai bune in Germania.

probabil, dar la motorul la care ma uit eu...sunt mai ieftine in Fr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@go.dragos - daca vrei putem vorbi cu userul @adrian45, el face transport si cred ca te si ajuta cu restul. Asa cu vorbit pentru moto, gen sunat si intrebat detalii, negociat pot si eu sa te ajut. Am transportat ceva lucruri/moto cu Adrian si chiar pot sa-l recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
1 oră în urmă, littlekriminal a spus:

@go.dragos - daca vrei putem vorbi cu userul @adrian45, el face transport si cred ca te si ajuta cu restul. Asa cu vorbit pentru moto, gen sunat si intrebat detalii, negociat pot si eu sa te ajut. Am transportat ceva lucruri/moto cu Adrian si chiar pot sa-l recomand.

 

Confirm si eu ca este singurul pe care il stiu sa transporte dincolo de Germania.

Si pentru mine pretul si conditiile oferite pt un transport RO - ESP sunt mai mult decat decente. 

@OP: cred ca ai putea sa ii dai un semn sa vezi daca iti poate aranja si o verificare a motocicletei/lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, littlekriminal a spus:

@go.dragos - daca vrei putem vorbi cu userul @adrian45, el face transport si cred ca te si ajuta cu restul. Asa cu vorbit pentru moto, gen sunat si intrebat detalii, negociat pot si eu sa te ajut. Am transportat ceva lucruri/moto cu Adrian si chiar pot sa-l recomand.

Merci, am sa-l caut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Leboncoin intr-un timp avea niste filtre marsave de IP, folosindu-l din Ro , nu-mi posta anunturile sau mesajele, desi nu afisa nici o eroare in sensul asta. Dupa ce m-am prins am folosit un proxy si a functionat. Nu stiu cum mai e acum dar exista o oarecare sansa ca mesajele tale sa nu ajunga la destinatar.

Pe langa asta, site-ul e bombardat de tepari care trimit mesaje si sms-uri la vanzatori , cu scheme clasice de client strain care doreste sa i se expedieze produsul, motiv pentru care vanzatorii nu raspund la mesaje din strainatate.

Ca sa-ti maximizezi sansele de a primi un raspuns, nu mentiona din primul mesaj ca nu esti in Franta, cere niste detalii normale, gen poze la rezolutie mai mare, istoric service etc.

Overall daca nu ai pe cine sa te bazezi in Fr, nu-ti recomand sa iei de acolo, mai degraba iei din Germania chiar daca la prima vedere e un pic mai scump.

In Franta, in general , motoarele sunt rulate mai mult pt ca vremea e mai prietenoasa, sunt mai putin intretinute (nu se face ITP iar preturile la manopera si consumabile deobicei sunt mai mari ca in Germania), ai sanse mai mari de moto cu km dati inapoi ( lipsa istoric ITP).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, binox a spus:

Leboncoin intr-un timp avea niste filtre marsave de IP, folosindu-l din Ro , nu-mi posta anunturile sau mesajele, desi nu afisa nici o eroare in sensul asta. Dupa ce m-am prins am folosit un proxy si a functionat. Nu stiu cum mai e acum dar exista o oarecare sansa ca mesajele tale sa nu ajunga la destinatar.

Pe langa asta, site-ul e bombardat de tepari care trimit mesaje si sms-uri la vanzatori , cu scheme clasice de client strain care doreste sa i se expedieze produsul, motiv pentru care vanzatorii nu raspund la mesaje din strainatate.

Ca sa-ti maximizezi sansele de a primi un raspuns, nu mentiona din primul mesaj ca nu esti in Franta, cere niste detalii normale, gen poze la rezolutie mai mare, istoric service etc.

Overall daca nu ai pe cine sa te bazezi in Fr, nu-ti recomand sa iei de acolo, mai degraba iei din Germania chiar daca la prima vedere e un pic mai scump.

In Franta, in general , motoarele sunt rulate mai mult pt ca vremea e mai prietenoasa, sunt mai putin intretinute (nu se face ITP iar preturile la manopera si consumabile deobicei sunt mai mari ca in Germania), ai sanse mai mari de moto cu km dati inapoi ( lipsa istoric ITP).

 

Se poate ca ai dreptate cu IP-ul dar cred ca mut piata de cautare...ma mut spre Polonia :) Asta cu Km-trii cred ca e practica cam peste tot deci... o loterie. Am vorbit cu @adrian45 (pe care mi l-au recomandat mai multi)si mi-a mai dat el cateva sfaturi. Sper sa gasesc ceva pana la urma.

PS: Speranta moare ultima!

Merci oricum de sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Bună ziua oameni dragi. Va deranjez cu  o întrebare.  Ma aflu pe teritoriul Franței Doar ce am cumpărat un scooter de 125cc trebuie să fac asigurare și cartea gri știe cine este nevoie și de verificarea tehnica se face acest lucru și la scooter de 125cc .pentru ca multă lume îmi zice ca da alții ca nu mai știu ce sa cred. Va mulțumesc frumos aștept un răspuns din partea dumneavoastră. Doamne ajuta la toată lumea 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu în Franța nu ai nevoie de control tehnic ( ITP). Nu există așa ceva aici, era vorba sa se bage dar s-a anulat. Pentru asigurare recomand direct assurance faci direct pe site la ei (plătești 3 luni avans) după 3 luni nu îți trage banii...și plătești lunar. Pentru cartea gris ai nevoie de : contract vânzare cumpărare, cartea gris barată ( sa fie semnată de fostul proprietar), justificativ de domiciliu ( factura ceva pe numele tau de mai puțin de 6 luni sau attestation d'hébergement iar în cazul asta ai nevoie și de copia de pe buletin a celui care te ia în spațiu), asigurarea (întâi faci asigurarea și după cartea gris) și bani 😂 acum 3 zile am făcut cartea gris la un svs 650 a fost 157 euro..nu știu cât e la 125cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Daniel buta a spus:

Bună ziua

Salut, CG la scuter costă 17 euro. Fă un calcul pt asigurare şi la April Moto şi Assureo. Dacă ai avut asigurare în ţară cere istoricul şi vei avea bonus şi în Franţa.

Dacă v-aţi şi completa profilurile ar fi şi mai bine (eu stau la Lyon dacă ai nevoie de ajutor )

Dacă vînzătorul îţi făcea demersul direct pe ANTS nu ai mai fi avut nevoie de absolut nimic în afară de numărul de cesiune şi CG barată

Completare: dacă ai cont la ANTS nu mai ai nevoie de contract, buletin, attestation d'hébergement.

Dacă plăteşti deja impozit aici te loghezi nu nr de identificare fiscală (numéro fiscal)

Dacă încă nu eşti plătitor de impozite în Franţa (nu ai rezidenţa fiscală ) poţi totuşi să-ţi faci cont la ANTS şi să te conectezi cu France Connect

Iar pt a te identifica cu FranceConnect îţi faci cont la Poştă şi ceri autentificare cu factorul poştal (iar el îţi va verifica buletinul atunci cînd trece cu corespondenţa )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...