Sari la conținut

4. Gran Premio Red Bull de España


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, frigider a spus:

Cică Bangaia reușește să intre tare in viraje, altfel spus reușește să ia curbe cu motocicleta(da, e motocicleta) aia Ducati, asta ar fi explicația pt blană.

Pai ori poate ori nu poate motoreta pe viraje?Pana acum parca era praf pe viraje :)

Acuma se pare ca in mainile unora nu mai e asa praf...

Acum 24 minute, xt600 a spus:

Stai linistit, la cum sta cu mana, cand intra la boxa, ma tem ca anul asta nu va fi un contender la titlu. In plus, anul asta este important sa evolueze de la cursa la cursa, fara sa aibe presiunea rezultatului pe el.

Nu l exclud de la titlu.Sper sincer sa nu il ia,dar nu e exclus.Presiune la MM el e primul care pune presiune pe el,deci presiune are tot timpul.

Acum 24 minute, xt600 a spus:

Cu motoreta aia, nici o "speranta" de la Ducati nu are  sanse la titlu, decat daca se aliniaza perfect astrele, ca in 2007. Garnitura lor de piloti este foarte buna, zic eu, cu mult potential, dar bicla este sub nivelul pilotilor. Jiji demisia!!!! La cum a progresat Aprilia si la ce abordare au, mai degraba pun banii pe Noale, decat pe Bologna, in ceea ce priveste un viitor titlu luat de un brand italian.

Pai a mai scos (scremut) niste bani din pusculita Piaggi si le-a dat.Acum au cu un mecanic si un inginer in plus :bounce:

Ar fi interesant sa vedem bugete si menpower la fiecare echipa.Cred ca aprilia e in diviza judeteana sau ceva

Acum 24 minute, xt600 a spus:

Nu fi asa sigur, ca un GP este cu mult superior unui WSBK. Testele comune si rezultatele din curse, pe aceleasi circuite (facem abstractie de conditiile diferite de desfasurare a curselor) au aratat diferente in medie de 2 sec. intre ele, cu toate inovatiile tehnice, cu bugetele exorbitatente si cu superpilotii din MotoGP. Hmm.. cam mica diferenta intre o bicla de 2 milioane de dolari si una de pana in 200000 + piloti care costa milioane fata de cei care castiga mai putin de o zecime, din salariul primilor. Desigur, diferenta exista si la valori egale ale pilotilor, motocicleta va face diferenta (cum s-a vazut cand a venit Ducati in WSBK cu GP-ul deghizat in motoreta de serie.. :D ), dar inca odata spun, mica diferenta, raportat la banii bagati.   

Da, nivelul pilotilor din WSBK este ceva mai scazut decat in MotoGp, dar nu atat de scazut pe cat vrei tu sa crezi. S-ar gasi acolo cativa piloti care au nivel de MotoGP. In orice caz, majoritatea au nivel mult peste cei enumerati de mine mai sus, care ocupa motociclete in MotoGp.

Repet,daca testele s-ar fi facut pe aceleasi gume,eram de acord cu tine.Asa e incomparabil.

Si am scris mai sus,ne contrazice fizica.

Eu tot stau si ma gandesc cum spunea Chel ca un swingarm de cf al lui MM da 0.3s/tur.

Iar stau si ma gandesc cum plangea Rossi cu lacrimi de crocodil (si atunci chiar pe buna dreptate) ca Honda ii asasineaza cu seamless'ul cand ei aveau qs.

Si dupa aia imi spuneti ca vine Rea si ii rupe pe genunchi pe astia din gp,bravul Rea cu ZX10-R.

Pai cf swingarm furci,frane de cf,aero,vreo 50 cai in plus vreo 20 de kg in minus,toate sunt pishat in fata lui Rea.

Bai vajnic piloti a mai dat si sbk ala ma....o fi ceva neam de rus ca numa aia aveau asemenea realizari :bounce:

Nu conteaza ce au lucrat astia de 10 ani incoace,nu conteaza fizica,nu conteaza pilotii superiori (ok,AM si Salvadori perfect de acord,ba da timpii de top ii scoate de-alde MM si Quarta samd) - bai vine Rea si ii face pe micutzi ii ia in vole pe piept.Mda.

Oare nu ar fi mai logic ca gumele total diferite ale celor 2 compeitii sa faca o diferenta enorma?

In fine fiecare cum crede.E Espeleta hater probabil ca nu lasa Kawa sa vina cu ZX10 ii e frica sa nu ii rupa competitia in 2 Rea.Facepalm.

 

Pfoai urata cazatura lui MM dar se pare ca a scapat basma curata.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 59 minute, Method a spus:

 

Repet,daca testele s-ar fi facut pe aceleasi gume,eram de acord cu tine.Asa e incomparabil

Si am scris mai sus,ne contrazice fizica

Si dupa aia imi spuneti ca vine Rea si ii rupe pe genunchi pe astia din gp,bravul Rea cu ZX10-R.

Pai cf swingarm furci,frane de cf,aero,vreo 50 cai in plus vreo 20 de kg in minus,toate sunt pishat in fata lui Rea.

 

Motoreta din WSBK este croita pentru pneurile Pirelli, iar cele de MotoGP sunt facute in jurul celor Michelin. Schimbi pneurile, ai anulat jumatate din performatele mobrei. Dar stii si tu chestiile astea. Comparatia corecta se face intre modele regulamentare, pentru cele doua competitii. 

 

Din pacate rezultatele de pe pista contrazic (aparent. In realitate contrazice doar o fizica simplista, care nu tine seama de toate variabilele) fizica de pe hartie. Si aceste rezultate arata ca o motoreta cu discuri frana de otel, cu sasiu de serie si motoare cu cel putin 50 cp mai putin, sunt doar cu 1,5-2 sec mai lente decat cele de MotoGp, echipate cu frane carbon, sasiuri prototip, aero, farase, saladboxuri, holeshot-uri, etc, etc. Altfel spus, toate inovatiile astea si toate cheltuielile cu R&D nu se regasesc in diferentele de performante intre cele doua motociclete. Asta in conditia in care admitem ca un Rea nu este totusi un MM, Rossi, Quart, Mir, etc. Adica, altfel spus, diferentele se datoreaza in buna masura si clasei pilotilor. 

 

Nu, nu am spus ca Rea ii rupe pe genunchi, unde ai citit tu asta??? Am spus ca Rea este un pilot care ar face fata cu brio in MotoGP. Nu ar lua, probabil campionatul (are si o varsta, de acum) dar ar fi fara probleme in primii zece. 

 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rossi 17( Morbi pe 2)...Zeul pe 15. Hai ca e bine.

 

Matura MM cu ei in continuare.

 

Quarta vad ca a gasit psihologul de care avea nevoie.

 

Muuulta frustrare pe Mir :))

 

Se anunta Inca o cursa interesanta maine

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Maine victorie Morbido??

Diii!!! 

Să vedem băiatul cu dinții mici ce face.

Morbi merge pe pian din '99, carburație. :D

 

Mm a cazut nașpa rău, violent în bariera cu aer. Clar nu avea nevoie de așa ceva.

 

Apoi după ceva timp fix in același loc și mod și fix in fața lui MM cade Pol.. dar el nu s a lovit așa rău de bariera cu aer.

 

"Clar e ceva stricat la Honda, cică nu prea se cade acolo." Mai in gluma mai in serios.

 

Cât de sub om să fii sa te bucuri de căzătura/ situația lui MM? F ușor putea sa se termine totul acolo, mă refer la mana accidentată, nu la moarte :)

 

întrebarea e retorica, nu are nevoie de explicații sau scuze.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, frigider a spus:

 

Cât de sub om să fii sa te bucuri de căzătura/ situația lui MM? F ușor putea sa se termine totul acolo, mă refer la mana accidentată, nu la moarte :)

 

întrebarea e retorica, nu are nevoie de explicații sau scuze.

 

De unde razulta ca m-am bucurat de cazatura lui MM?  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Method a spus:

Pai ori poate ori nu poate motoreta pe viraje?Pana acum parca era praf pe viraje :)

Acuma se pare ca in mainile unora nu mai e asa praf...

Doar el poate sa facă asta.

Acum 11 minute, xt600 a spus:

De unde razulta ca m-am bucurat de cazatura lui MM?  

Nu de tine e vb.

Nu am dat citat sa nu încep discuție, doar am constatat din exprimare.

Sau poate am citit eu greșit. E greu de înțeles în scris.

 

Poate că răutatea era direcționată spre fani :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu colegu' chiar nu gasesc nici o placere in cazaturile altora. Numai cine nu a cazut cu motoreta, se poate bucura la asa ceva. Exprimarea mea a fost: "Pfff ... ce cazatura a luat MM... " Nu cred ca reiese bucurie pentru cazatura omului. Era doar o constatare, pe care am facut-o cand am vazut reluarea. Cazatura fusese destul de urata si numai asta nu ii lipsea. In contextul asta trebuie inteleasa afirmatia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Nu colegu' chiar nu gasesc nici o placere in cazaturile altora. Numai cine nu a cazut cu motoreta, se poate bucura la asa ceva. Exprimarea mea a fost: "Pfff ... ce cazatura a luat MM... " Nu cred ca reiese bucurie pentru cazatura omului. Era doar o constatare, pe care am facut-o cand am vazut reluarea. Cazatura fusese destul de urata si numai asta nu ii lipsea. In contextul asta trebuie inteleasa afirmatia. 

Repet, nu despre tine era vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, frigider said:

Doar el poate sa facă asta.

 

 

Si Dovi. La fel cum la Honda doar MM stie cum sta treaba, pe alte maini e petarda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, adidas a spus:

Si Dovi. La fel cum la Honda doar MM stie cum sta treaba, pe alte maini e petarda.

Nu știu ce să zic, Dovi nu se plângea că nu ia curbe?

Daca ar fi fost colegi vedeam mai ușor cum sta treaba.

 

 

 

 

PS. Ce naiba face Rossi frate?

Nici dacă o faci intenționat nu mergi așa prost.

Mă dezamăgea când termina pe 6-7...

 

Presupun că la un moment dat ii da de cap. N ai cum sa mergi decent-mediu pluton apoi infect.

 

Teoretic lui Rossi ii place aici.

Teoretic și lui MM ii place aici.

 

Teoretic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Buggy a spus:

Ce a MM ..a cazut in FP3 ??...e intreg?

@frigider...poate te referi la asta?...eu doar intrebam...ca am vazut video pe fbook ...si sa tavalit urat...eram curios care e starea lui ..intre timp am vazut ca e  ok...dar ...DAR....tipu' e clar pe modul ori la bal ori la spital ..nimic nou ptr MM ....doar ca ma gandeam ca o sa o ia mai usor ...in situația lui....si nu cred ca il avantajează " mentalitatea " asta...dar nah...el stie.,...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pustiul este absolut formidabil, foarte imaginativ, gaseste trase incredibile si face depasiri la marea arta. Ca sa nu mai vorbim de capacitatea lui de a recupera in cursa. Imi aduce aminte de marele Rossi, la inceputurile carierei. Daca nu se pierde la Moto2 si daca nu isi leaga cariera de KTM, va fi noul superstar al campionatului. Daca m-as numi Honda s-au Yamaha, m-as bate sa il aduc in ograda mea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Cum poate merge Acosta!... Baiatul asta va avea viitor frumos. Splendida cursa! 

Într-adevăr impresionant...la moto 3 sa maturi cu ei asa e mare lucru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai cu pisiholoagà dar sa fie una bună, bună, ca altfel este de rau🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...