Sari la conținut

4. Gran Premio Red Bull de España


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 9 ore, frigider a spus:

 

Parca și MM a mușamalizat problema cu umărul care sarea, e bine să ții unele chestii pentru tine, să nu știe hienele. ;)

 

Aiurea că n a făcut nimic în sensul ăsta.

 

A mai fost operat in 2019.cu aceeasi problema.La unii recidiveaza.Cal a fost operat la ambele maini.

Durearea apare din senin ,nu este o constanta.Acum va avea de ales,sa se opereze acum sau sa spere ca nu se mai repeta si sa o faca in pauza de vara/iarna.

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

 

Pe mana lui a cazut acolo. pacat ca a luat inca 2 cu el si cum se vede, mare noroc ca inca tasteaza.

Se mai intampla,au facut acelasi lucru si altii mai celebrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 minute, danypop a spus:

Rins s-a accidentat după o căzătură in timpul testelor de azi. 

Speram ca revine sănătos la următorul GP

Chiar nu avea nevoie de asta.

Nasol când apare un coleg nou și te face.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pol Esp incepe sa dea din casa... https://www.crash.net/motogp/news/977098/1/pol-espargaro-different-honda-packages-hurting-group

 

Morbideli: "Ramon [Forcada] did his last magic modification this morning and I was able to increase my feeling on the bike a little bit more and I was able to ride it really strong and aggressively."

https://www.motorsport.com/motogp/news/magic-modification-helped-morbidelli-to-jerez-motogp-podium/6501353/?nrt=112

 

Cum spuneam, Forcada are rolul lui in rezultatele lui Morbi... Lui Vinales nu i-a placut sa lucreze cu el... :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Morbideli: "Ramon [Forcada] did his last magic modification this morning and I was able to increase my feeling on the bike a little bit more and I was able to ride it really strong and aggressively."

https://www.motorsport.com/motogp/news/magic-modification-helped-morbidelli-to-jerez-motogp-podium/6501353/?nrt=112

 

Cum spuneam, Forcada are rolul lui in rezultatele lui Morbi... Lui Vinales nu i-a placut sa lucreze cu el... :) 

True.Dar e si normal sa aiba un aport in rezultate.

Insa dupa cum bine ai zis,Vinales a strambat din nas la Forcada.Si am zis la momentul ala (si am fost injurat desigur) ca e o greseala majora indepartarea lui Forcada si ca Vinales mananca calcat si incearca sa dea indirect vina pt fail'urile lui pe Forcada.Ceea ce e penibil.Forcada is tried and proven.Vinales nu.Si nici nu cred ca va fi vreodata.

Acum 4 ore, frigider a spus:

Chiar nu avea nevoie de asta.

Nasol când apare un coleg nou și te face.

Eh...colegul cel "nou" deja e (dublu) campion mondial.Rins...s-a nascut talent si va muri speranta.

 

 

 

New items from Yamaha help Rossi make big improvements

Deci primele update-uri fix la Rossi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, frigider said:

Nasol când apare un coleg nou și te face.

 

Rins (dacă la el te referi) este mai rapid pe un tur decât Mir. Problema lui este inconstanța în rezultate - în mod paradoxal, una de care nu a suferit în clasele mici.

 

image.thumb.png.cfcc855ea0cc1b7debf6f9c2e93eb1a8.png

 

Honda testează o nouă priză de aer. Per total, pachetul frontal mi se pare foarte similar cu cel de la Ducati.

 

image.thumb.png.0a8e4e0a82a1bcdd382407aaa485d133.png

 

image.thumb.png.e3b6578832585339606122794de56644.png

 

Cât despre Rossi:

 

Last July, Valentino Rossi finished the Andalucia Jerez MotoGP race in a time of 41m 28.212s. It was good enough for third place, 5.5s behind race winner Fabio Quartararo. On Sunday, Rossi - who continues to have a Factory-spec Yamaha after switching from Monster to Petronas this year - completed the same 25-lap distance, at the same Spanish track, in a near-identical 41m 28.333s. But the relentless improvements in MotoGP meant that instead of spraying champagne again, the Italian was left down in 17th place, a massive 22.7s from race winner Jack Miller.

 

Dacă nici asta nu sună a nevoie de pensionare, nu știu ce să mai zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, PzKpfW a spus:

Rins (dacă la el te referi) este mai rapid pe un tur decât Mir. Problema lui este inconstanța în rezultate - în mod paradoxal, una de care nu a suferit în clasele mici.

O fi mai rapid in calificări dar punctele vorbesc și astea in cursa le iei.

 

Mir l a făcut cum Peco îi mănâncă ficații lui Miller.

 

Sezonul e inca tânăr.

Acum 14 minute, PzKpfW a spus:

Last July, Valentino Rossi finished the Andalucia Jerez MotoGP race in a time of 41m 28.212s. It was good enough for third place, 5.5s behind race winner Fabio Quartararo. On Sunday, Rossi - who continues to have a Factory-spec Yamaha after switching from Monster to Petronas this year - completed the same 25-lap distance, at the same Spanish track, in a near-identical 41m 28.333s. But the relentless improvements in MotoGP meant that instead of spraying champagne again, the Italian was left down in 17th place, a massive 22.7s from race winner Jack Miller.

Tare, deci nu a scăzut brusc forma ci a rămas incredibil de "la fel".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, xt600 a spus:

 

Cum spuneam, Forcada are rolul lui in rezultatele lui Morbi... Lui Vinales nu i-a placut sa lucreze cu el... :) 

Vinales ca lucreaza cu Forcada sau cu x,y,z e tot aia...si cam asta e Vinales ...nu cred ca mai poate sa evolueze...cum am mai zis ... Morbidelli merita din plin in locul lui dar am un scenariu in cap...ca Morbidelli va concura ptr VR 46 in curand ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Buggy a spus:

...ca Morbidelli va concura ptr VR 46 in curand ...

cu motorizare Yamaha ;)

PS. Yamaha are capacitatea sa livreze motoare la doua echipe private, nu cred ca ar fi vreo problema....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Buggy a spus:

Vinales ca lucreaza cu Forcada sau cu x,y,z e tot aia...si cam asta e Vinales ...nu cred ca mai poate sa evolueze...cum am mai zis ... Morbidelli merita din plin in locul lui dar am un scenariu in cap...ca Morbidelli va concura ptr VR 46 in curand ...

 

Avintia lui Luca Marini am vazut ca e deja cu Sky VR46 , nu stiu in ce conditii...

10-luca-marini_dsc8410.gallery_full_top_

 

sper sa nu mai ne tina in suspans prea mult Rossi cu echipa lui si ce piloti va avea, wild guess: Morbi si Marini? dar ce producator? As zice Aprilia, nu au echipa de client si unirea cu VR46 ar aduci un boost pentru marketingul brandului, plus ca daca bagam si nationalismul la mijloc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, apriliacluj a spus:

eu as zice ca totusi Aprilia e o fabrica mai micuta..., un fel de butic pe langa marii jucatori...

este o fabrica mai mica, dar e parte din grupul Piaggio care nu e asa de mare? iar boostul din marketing adus de legarea cu numele lui Rossi e greu de refuzat. Sa nu uitam ca rossi parca are primele 2 titluri pe Aprilia in motomondial

Acum 7 minute, damager a spus:

S-a operat oar Qua.

B241D607-85E8-4219-BDE2-8F7D26B3583A.jpeg

 

revine pana la urmatorul GP?

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, apriliacluj a spus:

eu as zice ca totusi Aprilia e o fabrica mai micuta..., un fel de butic pe langa marii jucatori...

Aprilia face parte din grupul Piaggio, un grup cu cifra de afaceri de peste 1.3 miliarde euro, cel mai mare din europa.

nu e tocmai micut, mic e ktm-ul de ex. 
nu stiu acuma care e procentul Aprilia, dar se poate gasi pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Buggy a spus:

Vinales ca lucreaza cu Forcada sau cu x,y,z e tot aia...si cam asta e Vinales ...nu cred ca mai poate sa evolueze...cum am mai zis ... Morbidelli merita din plin in locul lui dar am un scenariu in cap...ca Morbidelli va concura ptr VR 46 in curand ...

Sper sa nu meargă pe Ducati.

Nu mi place moto aia.

Nu fii așa sigur.

Sunt decât 2 locuri.

 

Daca mai aleargă și Rossi rămâne 1.

Iar comentatorii englezi se gândeau la Marini că e fratele lui...

Delicat rău.

Acum 2 ore, apriliacluj a spus:

cu motorizare Yamaha ;)

PS. Yamaha are capacitatea sa livreze motoare la doua echipe private, nu cred ca ar fi vreo problema....

Dar yama are deja ech satelit f puternica.

Suzuki și Aprilia nu au și ambele sunt in regula.

Deși Suzuki parcă nu s ar baga, de bani, Aprilia iar e micuță ca bani...

 

Sper sa nu ajungă la Ducati.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

wild guess: Morbi si Marini?

Așa sper și eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, frigider a spus:

Sper sa nu meargă pe Ducati.

Nu mi place moto aia.

Nu fii așa sigur.

Sunt decât 2 locuri.

 

Daca mai aleargă și Rossi rămâne 1.

Iar comentatorii englezi se gândeau la Marini că e fratele lui...

Delicat rău.

 

cred ca ramane Marini la Avintia, iar Rossi si Morbi la echipa noua, apoi se va retrage Rossi si ii va lasa locul lui Marini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din declaratii Morbi nu o sa mearga la VR46. zicea ca sunt piloti mai tineri care trebuie sa mearga acolo:

 

VR46 should aim for young talents

It's even theoretically possible that Morbidelli might find himself in something of a tug-of-love between Petronas and VR46 for 2022.

The squad named after Morbidelli's team-mate and mentor Valentino Rossi is known to be seriously considering a full MotoGP project, having dipped its toe into the premier-class with Luca Marini this season.

"Racing for VR46 maybe in a distant future could be a good thing, but I think VR46 should aim for young talents from the Academy to bring up," said Morbidelli, the first and most successful member of the VR46 Riders Academy.

"I've spent already four years in MotoGP and, yeah I'm young, but I'm not that young! So I don’t think I'm in the target of an eventual VR46 Riders' Academy team."

Qatar qualifying aside, Rossi - who has a Factory-Spec Yamaha - has made a slow start to his Petronas career, scoring just four out of a possible 75 points so far.

Morbidelli remains convinced that the nine-time world champion has the potential to fight for victories if he can ride as he wants.

"If Vale's able to put on track what he knows to do, I'm sure he's going to be able to fight for wins," Morbidelli said.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

revine pana la urmatorul GP?

Everything fine, only one goal is next race at home 💪🏼

 

Asta a zis el, pe rețele.

Probabil a fost ușoară și revine la le mans, care e următoarea cursă, nu?

Acum 7 minute, ioio_viola a spus:

din declaratii Morbi nu o sa mearga la VR46

Zicea un coleg că Morbi a zis deja că are contract cu factory?

 

Ceea ce e tare și pentru el și pentru alții tineri care pot veni în gp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Buggy a spus:

.... Morbidelli merita din plin in locul lui dar am un scenariu in cap...ca Morbidelli va concura ptr VR 46 in curand ...

Nu este foarte sigur ca va concura pentru VR46. Intr-un interviu a spus ca a semnat sau urmeaza sa semneze pentru o motocicleta de uzina. Nu a spus pentru ce producator. De aici, pot incepe scenariile... cel mai probabil, insa, nu pentru Yamaha, care l-a tratat cu spatele. Ca de obicei, Yamaha pierde exact pilotii de care ar trebui sa tina  cu dintii. Se pare ca si Petronas este in discutie cu alti constructori pentru echipa satelit. 

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

 

Avintia lui Luca Marini am vazut ca e deja cu Sky VR46 , nu stiu in ce conditii...

10-luca-marini_dsc8410.gallery_full_top_

 

Cel mai probabil, in conditiile in care VR46 este sponsorul lui personal. Cu alte cuvinte, este unul din pilotii cu valiza,  care isi cumpara locul. In cazul de fata, cu banii fratelui mai mare. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Cavaleru said:

revine pana la urmatorul GP?

 

În mod cert. Este o operație simplă și non-invazivă. Durează cam 1h. Și Miller s-a operat după a 2-a cursă din Qatar, acum o lună. Nu va fi 100% recuperat, dar va fi la un 90-95%.

 

2 hours ago, frigider said:

Zicea un coleg că Morbi a zis deja că are contract cu factory?

 

Ceea ce e tare și pentru el și pentru alții tineri care pot veni în gp.

 

Problema lui Morbidelli este că lucrurile nu sunt prea clare în ceea ce privește situația echipelor de client anul viitor - și cu ce motociclete vor concura. Deocamdată se pare că Petronas și Yamaha se vor despărți. Mai departe, doar Pramac și Tech3 au o situație clară (prima cu Ducati, cea de-a doua cu KTM). LCR/Idemitsu vor continua probabil cu Honda, deși nu a fost confirmat nimic. Ducati au spus că vor în continuare să aibă 6 motociclete pe grilă, iar Bastianini are contract cu ei. Aprilia vor și ei o echipă de client. Suzuki la fel, deși se pare că nu au buget pentru așa ceva. Iar pentru Yamaha ar fi sinucidere să renunțe la o a 2-a echipă. Cineva va pierde din toată treaba asta, sper să nu fie Morbidelli.

 

EDIT: legat de contractul lui Morbidelli cu uzina, este doar un zvon. Și dacă ar fi ceva concret, s-ar referi la motocicletă generație actuală + suport din partea uzinei (i.e. statutul actual al lui Rossi). Nu presupune un loc în echipa orificală, unde Jarvis insistă cu Viñales. Dar asta depinde de echipa client cu care va colabora Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...