Sari la conținut

c moto recomandati?


Dan33
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Xt 660 x nu este de la orange , este instrument muzical ...sau albastru...yamaca.

Este un tank in forma de supermoto.

Probabil cea mai buna recomandare pana acum .

Mai era si un cb500x care parca se incadra...dar fiind model mai recent posibil sa fie nevoie de putin mai multi bani pt unul.

 

Singura motoreta mare , in forma de "sportiva" , care se incadreaza in legea noastra cand are limitator pe ea, este cbr 650 r...dar ...model recent ...bani mai multi ...

 

 

 

Mi-am adus aminte si de MT03. 

Arata fain , merge fain si se gasesc exemplare de prin 2007-2010 la preturi foarte rezonabile.

 

 

https://m.olx.ro/oferta/yamaha-mt-03-a2-IDeDV7O.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat MT 03,mai bine XT660 la dimensiunile lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Mda , e nasol sa te fortezi 2 ani sa mergi pe o motoreta pe care o poti domina fizic total ... 

 

 

polini_story_3.jpg

 

Pe asta din poza nu l-a ajutat cu nimic.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa risc vreun dosar penal raman eu la un ninja 300, daca o sa fie mic, am sa incerc cv kit de inaltare sa vad daca vor fi diferente, multumesc de toate sfaturile, si parerile voastre

 

Editat de Dan33
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasă, măi, alții merg fără permis, fără echipament, asigurare- nu pățesc nimic. Și oricum nu opresc.

S-au terminat toate mobrele de A2 și nu a rămas decât ninja de 300? Sau ai fix, cum am avut eu cu naked și far rotund la prima mobra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, Dan33 a spus:

Decat sa risc vreun dosar penal raman eu la un ninja 300, daca o sa fie mic, am sa incerc cv kit de inaltare sa vad daca vor fi diferente, multumesc de toate sfaturile, si parerile voastre

 

 

kit-ul ala de inaltare nu afecteaza in nici un fel pozitia ta pe ea, triunghiul format de scarite sa si semighidoane e exact acelasi, nu e pentru oameni inalti, e pentru a o face sa cada mai usor pe curbe

presupun ca ai pana in 24 de ani, la varsta ta ar trebui sa fii destul de flexibil sa mergi pe pit bike cu orele dar daca ai indoieli poate ar trebui sa te urci pe una sa vezi cum stai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.05.2021 la 14:30, Dan33 a spus:

Pai sincer asta am in gand, sa mai scad, fa sala de 2 ani, ideea e, ca ma gandeam si la cv de 600 mai mare, dar nu gasesc cbr uri, care sa nu trebuiasca limitate, si limitatul, costa ceva din cate stiu..

Pai sincer asta am in gand, sa mai scad, fac sala de 2 ani, ideea e, ca ma gandeam si la cv de 600 mai mare, dar nu gasesc cbr uri, care sa nu trebuiasca limitate, si limitatul, costa ceva din cate stiu..

De asta ramasesem cu gandul la cv de 300, ninja/cbr/yzf

Si cat ai coborat in doi ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Dan33 a spus:

Din cate am reusit sa caut, am gasit zx6r la 35kw(48cp) asta insemnand ca merge pentru a2, nu?

 gen, cele de jos

Screenshot_20210502-022544_Firefox.jpg

Si daca tot nu o sa gasesc cv ,,spid" de 300-600 nelimitat, o sa incerc sa verific personal vreun ninja de 300, si daca vad ca va fi comod voi ramane 1-3 sezoane pe unul de genu

Nu?

Nu e inmatriculabila in Romania pentru ca varianta nelimitata are 95.5 KW si pentru A2 trebuie sa nu fie derivata dintr-o moto care are dublul limitei de 35 KW. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Celalat dracusor zice sa te uiti la asta 

 

https://m.olx.ro/oferta/honda-cbr-500-IDe7AXX.html

 

 

 

 

M-am uitat de curiozitate pe la preturi ...si mi s-a parut incredibil de restransa oferta de pe piata  , la categoria asta ...si sunt mult mai scumpe decat ma asteptam...si diferenta de pret prea mica intre Nija 3 , Ninja 4 si Cbr500.

Depinde de buget , dar personal daca as fi acum in situatia sa aleg una dintre astea , as merge pe cbr 500 r.

Ca dimensiuni  sunt prea apropiate sa conteze ...dar eu am 183 si am mers pe cbr 125 ( model 2007 ) yzf125 ( tot ceva din 2000-2007) si  Aprilia rs 125 ( din 2006 2t pv) si m-am simtit bine si m-a distrat la maxim...deci nu as avea problema sa incap pe noile gen de 3-4-500 care au wheelbase cu 10cm mai lunga si mult mai consistente ca latime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Dan33 a spus:

Decat sa risc vreun dosar penal raman eu la un ninja 300, daca o sa fie mic, am sa incerc cv kit de inaltare sa vad daca vor fi diferente, multumesc de toate sfaturile, si parerile voastre

 

"kiturile" de inaltare sunt frectie , probabil ca vei inalta doar spatele cand vezi cat costa sa inalti fata 

poti merge ani de zile si pe un 250  nu e problema ca nu poti fizic , sa ai ligamentele flexibile si nu-i problema, in rest la 188 nu o sa stai senzational nici pe 600cc

 

astia care iti dau recomandari pe aici sunt mai bosorogi, stii cum e sa mergi pe moto cu carcel la sold 15 minute ??? cu timpul vei intelege ca e mult mai important sa stai comfortabil decat sa-ti placa carenele , dar e greu sa alegi inteligent prima motocicleta ... abia la a 2-a sau a 3-a vei stii exact ce iti trebuie si pe aia n-o s-o iei dupa culoarea carenelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Daca ai pasiune si placere pentru alea de viteza , accepti multe doze de disconfort si la a 10-a.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Dan33 a spus:

Decat sa risc vreun dosar penal raman eu la un ninja 300, daca o sa fie mic, am sa incerc cv kit de inaltare sa vad daca vor fi diferente, multumesc de toate sfaturile, si parerile voastre

 

Prietene, in ziua de astazi lumea nu mai suporta lumea o mobra mai mica: ba ca stai ca ursul pe bicicleta , ba ca ''abia'' te misti, ba ca nu se uita fomeile dupe tine.  Ma rog este cam ciudat ca spun eu asta,  care mi-am luat un Goldwing 🤣.

Sa stii ca am mers si mai merg si pe un CB500X si pe un Intruder 125, si nu se intampla nimica.  La 190 cm si 120 Kg.

Si acuma +30 de ani cand mergeam pe Mobra Hoinar nu eram mai putin fericit decat in ziua de astazi pe GW.

Daca bucuria ta este sa te plimbi cu moto, nu o sa mai conteze pe ce stai calare. Chiar si daca forma ta fizica nu este de nota 10 (burdihan excesiv, lipsa sport) si ar fi posibil sa te simti mai putin confortabil.

 

Vei face precum toti  motociclistii: iti iei ce mobra iti face placere, iar apoi dupa ceva vreme decizi daca vrei sa treci la altceva.

 

Nu ar fi rau sa iti iei ceva cu ABS. Si cat mai noua in speranta ca va fi intr-o stare tehnica buna (depinde si cum a fost intretinuta). 

 

Un aspect interesant ar fi sa ne spui si ce buget ai prevazut pentru mobra......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca vreau fix cbr sau ninja, si bineinteles ca voi accepta unele discomforturi

In 2 ani de sala, de la 120 ajunsesem la 97, si acum am 95, si vreau sa mai scad, infine

Ma voi uita si dupa un cbr 500, da ma gandesc ca tot acolo va fi pozitia nu? Si sunt destul de flexibil, asta nu e o problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno,fix alea sa le iei. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...