Jump to content

Accident grav, chopper /consevar, DN68, Zăvoi

Recommended Posts

51.thumb.jpg.318ff57b2fa9fdb07297ad0abe697e22.jpg

"Un tânăr de 33 de ani din Zăvoi a circulat prin localitate cu viteză excesivă, după cum susțin martorii.

În apropierea bisericii din localitate, de pe o stradă laterală a ieșit fără să se asigure un autoturism, iar motociclistul l-a lovit în plin, a zburat 7 – 8 metrii prin aer și a fost proiectat într-un alt autoturism, intrând cu spatele prin luneta acestuia, unde a rămas încarcerat."

http://reper24.ro/viteza-si-neacordarea-de-prioritate-sun-cauzele-unui-grav-accident-la-marga/

:( Adică a ieşit (a buit) iarăşi un "animal" (mecanizat) de pe o stradă laterală şi tot motociclistul (viteza acestuia) ar fi de vină că "l-a lovit în plin".

Pai daca accidentul s-a intamplat in apropiereabisericii iti dai seama cam ce radar au in ochi martorii... Orice face zgomot mai mare decat un Logan 1,2 mpi se incadreaza la viteza excesiva.

Posted (edited)

accident-marga.thumb.jpg.72de57ce62b06bcdf77b5f187b15e9ae.jpg

"Un grav accident rutier s-a produs, vineri, pe DN68 pe raza localității Marga, din județul Caraș-Severin, între două autoturisme și o motocicletă, conducătorul acesteia din urmă rămânând încarcerat."

accident-motociclist-8.thumb.jpg.76845d3de34d32740e80c8368a1fe3ce.jpg

"Poliția încearcă să afle cum s-a petrecut nefericitul eveniment."

https://renasterea.ro/eveniment-teribil-motociclist-ramas-incarcerat-dupa-un-accident-cu-doua-masini-foto/

Edited by easy ride on!
Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

Pai daca accidentul s-a intamplat in apropiereabisericii iti dai seama cam ce radar au in ochi martorii... Orice face zgomot mai mare decat un Logan 1,2 mpi se incadreaza la viteza excesiva.

Fix așa a zis și tata, că erau unii cu speed in localitate și veneau cu 150 (la nici 200 de metri de bloc e o curbă la stânga destul de nașpa, dacă intri cu 150, biserica e la 500 m pe prima stradă la dreapta). L-am întrebat fix asta: dacă se aud tare, înseamnă că rup normele?

Deci , asa dar si prin urmare , expertii au stabilit fara echivoc ca, mobristul mergea absolut regulamentar .

Ghinionul lui a fost ca nu i-au functionat flapsurile , basca lovit de ghinion i-o aparut subit unu stationar in fata .

La mersul legal se face referire mereu in orice accident, însă eu sunt de părere că mersul preventiv nu se presupune cu mersul legal de cele mai multe ori :D rămân la convingerile mele, vizibilitatea este rege în trafic.

Sănătate pt colegul daca mai are nevoie

Ce i-au decopertat lu' săracu' om nevinovat masina sa-l scoata pe omul-ghiulea din portbagaj...

Ăla numai viteza legala nu avea. La 50 km/h nu zbori orizontal ca Superman 3 lungimi de masina, incat sa intri in luneta. La o viteza legala intra in bara sau sub masina dupa rostogolirea pe asfalt.

Oare cum e să te trezești cu unu' in mașină?

-Ai si tu o țigară,coae,până vin aștia să mă scoată?

Sper sa fie ok colegu,că a zburat precum Vuia.

Posted (edited)
32 minutes ago, smar2 said:

sa-l scoata pe omul-ghiulea din portbagaj...

Si motoreta era o petarda de gen Virago 535 ...cu 35 -50 cai ... deci nu prea conteaza motoreta ...doar ce faci cu ea. 

Tot pe locul doi ramane  , dupa cel care a aterizat in podul unei case.

Sanatate!

Edited by goe 75
Acum 8 ore, smar2 a spus:

Ce i-au decopertat lu' săracu' om nevinovat masina sa-l scoata pe omul-ghiulea din portbagaj...

Ăla numai viteza legala nu avea. La 50 km/h nu zbori orizontal ca Superman 3 lungimi de masina, incat sa intri in luneta. La o viteza legala intra in bara sau sub masina dupa rostogolirea pe asfalt.

Din pacate, traiectoria dupa o coliziune frontala depinde uneori si de "trambulina" formata prin rostogolire pe capota si parbrizul primei conserve ...

Uite aici o filmare la o viteza ceva mai mare, este adevarat, dar cu acelasi efect de "trambulina":

:(

Sanatate multa ghinionistului cu numar de FRM!

P.S. Orientativ ca fenomen fizic, 36Km/h înseamnă 10m/s la care 3 secunde înseamnă 30m de "zbor", respectiv 60m de zbor la 72Km/h.

https://www.youtube.com/watch?v=Uk05VuvqW5w

Posted (edited)

Ce *rai sunt astia ce folosesc cuvantul "conservar".

De fapt niste ciudati de care te poti amuza bine 😂

Edited by m.stefan
Acum 2 ore, m.stefan a spus:

Nimic ciudat, în ţările cu apă caldă se zice "cager".

Acum 2 minute, VyXxer a spus:

Si cu rata la masina cum ramane? S-a indatorat ala saracul degeaba.

Plateste RCA-ul dupa ce se termina investigatia. Adica de la 2-3 ani in sus.  Pina atunci omul nevinovat isi cumpara alt fier. Si apoi vede el cat o mai primi si pe epava.

Daca masina este luata in rate, treaba nu este complicata pentru ca are CASCO si are optiunea sa o repare/despagubeasca pe CASCO.

Daca a luat-o cu banul jos si nu a avut minte sa isi faca si CASCO cine stie ...

In orice situatie, a pierdut o gramada de bani.

O fi Șkoda lu' petrica...? Motocicleta sigur n-a avut viteza, si eu in toate cazaturile mele am zburat pana in satele urmatoare, am luat o paine si am venit si inapoi...un fel de Alladin...:moron:

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

Plateste RCA-ul dupa ce se termina investigatia. Adica de la 2-3 ani in sus.

Nu stiu daca il despagubeste RCA-ul, ca in urma accidentului a avut doar luneta sparta si portbagajul putin boţit. Restul e manopera celor de la descarcerare. Mai degraba se incadreaza la vandalism.

Acum 18 ore, easy ride on! a spus:

P.S. Orientativ ca fenomen fizic, 36Km/h înseamnă 10m/s la care 3 secunde înseamnă 30m de "zbor", respectiv 60m de zbor la 72Km/h.

Pe de alta parte, tot in 3 secunde cazi 45m pe verticala. Sau de la h=2m ajungi la sol in 0,6 s.

Acum 11 ore, m.stefan a spus:

Pssst! În topic apare "consevar" (intenţionat)  :D

"Birjar" ar suna mai bine?

Acum 4 ore, smar2 a spus:

Pe de alta parte, tot in 3 secunde cazi 45m pe verticala. Sau de la h=2m ajungi la sol in 0,6 s.

Da, dar în lipsa unui impuls ascensional iniţial ...

MX-sidecar-jump.thumb.jpg.1632d92a90a552a10191a06d230fbbf6.jpg

Acum 11 ore, Penetru a spus:

Nimic ciudat, în ţările cu apă caldă se zice "cager".

Cage?

1911377863_NicolasCagewallpapers4.thumb.jpg.6170bf21de074553eabe8aa1b2b4d1b3.jpg

Edited by easy ride on!