Sari la conținut

H.I.S.S honda,


Cristian C.
 Share

Postări Recomandate

Salutare, dragi colegi. 

Dupa cum scrie si in titlu, subiectul principal e hiss-ul, mai exact tipul firelor folosite in cablaj. Am cautat in stanga si in dreapta, am gasit cateva informatii vagi.

De ce ma intereseaza asta? pentru ca as cam vrea sa inlocuiesc cele 4 fire integral, sunt cam coapte de soare si au inceput sa se intrerupa.. a fost umblat de vreo 2-3 ori acolo, lipit, inadit, insa tot continua sa ma supere. Mi se opreste motorul cand vrea el la bracare maxima.

Am gasit la fratii chinezi tipul de fir, 20AWG ar fi cica, 2.6mm ceva de genul si ar arata cam asa: 770448567_Screenshot(45).thumb.png.e7bec81f11fcf7e5caa011019faae8a2.png

Acum.. e fir din asta, nu e, e litat asa cu sarma din asta batoasa, sau lita din cupru, multe intrebari, nici un raspuns.

hiis.thumb.jpg.b972960f38840c670136dc4cd9724c71.jpg Asa arata HISS-ul.

 

A mai intervenit cineva la cablajul respectiv? Imi poate oferi niste detalii, indicatii, pareri, recomandari, mustrari, misto-uri cineva la postare?

Sau poate vreo metoda de bypass.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, frigider a spus:

Pai nu te poți uita la cablurile tale? Să vezi daca s lițate sau solide?

 

Trebuiesc înlăturate carenele, demontat, daca tot desfac macar sa fac si treaba.

La ce am vazut eu nu pot afla numai daca tai pur si simplu un fir😅 mufele sunt capsulate.

Ma tot gandesc sa fac cumva pe direct la la circuit, insa tot depinde de hiss asta si ma omoara cu nervii. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, easy ride on! a spus:

Conductor din Cu, litat, flexibil, posibil si cu insertie de matase.

 

Altfel va ceda repede la miscarile de rotire de ghidon fata de cadru.

 

 

Mulțumesc, probabil poate fi upgrade cuprul, daca are fir rigid de fabrica. Cred ca grosimea trebuie potrivita cat sa circule cantitatea necesara de curent. Nu s prea priceput la valori si rezistente electrice, am incercat sa ma documentez un pic pe google.

Principiul il inteleg si imi este clar, e o porcarie, dar e norma europeana "de siguranta".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, easy ride on! a spus:

Cam 4-5A pe milimetrul patrat de sectiune a conductorului.

Firul conductor nu poate fi rigid (decat poate la chinezi). Plasticul de izolatie poate deveni rigid si casant in timp ...

... situatie in care se vor rupe firele conductoare interioare "camasii" devenite rigida, in zonele de flexiune.

Fix prin asta trec, am încercat sa las cat mai libera secțiunea de 30-40cm cat are cablajul, cat sa nu mai flexeze prea mult insa sunt coapte cămășile/invelisurile respective. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Un film de 9 minute care îți arată cum se cositoresc 2 fire lițate. 👀

Pentru o segmentare e necesar un serial cu 24 episoade. 

Acum 12 ore, Cristian C. a spus:

La ce am vazut eu nu pot afla numai daca tai pur si simplu un fir😅

La ce văd, este clar că e o treabă care îți pare simplă, dar te depășește cu viteză. 

Referitor la tipul miezului, nu trebuie să secționezi conductorul ca să-ți dai seama ce are înăuntru 😧🤭

O simplă dezizolare fină longitudinală de 2 mm îți dezvăluie secretul focului. 

Cum ți s-a mai spus, acolo este fir lițat. 

Revenind, caută un electrician priceput care să-ți rezolve problema. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

Un film de 9 minute care îți arată cum se cositoresc 2 fire lițate. 👀

Pentru o segmentare e necesar un serial cu 24 episoade. 

 

Plus ca ai nevoie de cunostinte de actorie..

 

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

 

Revenind, caută un electrician priceput care să-ți rezolve problema. 

 

 

Mare inginerie nu e, insa nu pot dormi cu raspunsuri pe care nu le cunosc, ultima data am stat nedormit cateva luni pana am aflat ce anvelopa am nevoie :))

Bineinteles ca n am sa mi bag eu mainile, unul priceput sau care a mai repetat asta se pricepe mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Iti recomand sa folosesti fire din astea: https://www.tme.eu/ro/katalog/cabluri-de-silicon-multifilar_100567/. Sunt ft flexibile, izolatie de silicon.

Nu stiu de unde esti, in Cluj poti cumpara de la Saimons sau daca nu au iti aduc pe comanda de la TME.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...