Sari la conținut

Trip to Albania


Ribo
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

A facut cineva Albania pe 2 roti?

Sunt interesat de obiective turistice de vizitat , dar mai ales de trasee pentru motociclit.

Ceva transuri ale lor, drumuri prin munti.

 

Evident ma bate gandu spre sfarsit sa dau o fuga in Corfu si/sau sa stau la ei la statiunile de la mare.

 

 

Cam multe informatii haotice gasesc pe internet despre o gramada de trasee misto in Albania si mi-e foarte greu sa ma decid.

 

Asfalt uscat inala,

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma batea gandul sa fac Albania pentru ca nu cer test/vaccin dar m-am razgandit (insert motive personale de securitate singur pe motor)

Din ce am apucat sa ma documentez, am gasit traseul asta -> https://www.motorcyclealbania.com/explore-albania.html

Combinat cu drumurile de pe https://www.bestbikingroads.com/motorcycle-roads/country/albania dai load map

Dupa confirmat pe google maps ca arata ok drumul si nu e off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, DiarM said:

Ma batea gandul sa fac Albania pentru ca nu cer test/vaccin dar m-am razgandit (insert motive personale de securitate singur pe motor)

Din ce am apucat sa ma documentez, am gasit traseul asta -> https://www.motorcyclealbania.com/explore-albania.html

Combinat cu drumurile de pe https://www.bestbikingroads.com/motorcycle-roads/country/albania dai load map

Dupa confirmat pe google maps ca arata ok drumul si nu e off

Stiu site-ul ala cu roads in albania dar e destul de vag....nu poze nu nimic...trebuie sa le iei la purecat.

Nu sunt probleme de securitate in albania de la cati am aflat...e chiar ok pt turisti.

Problema e ca sunt f multe drumuri misto si trebe organizate cumva.

 

Eu am gasit :

https://invest-in-albania.org/the-most-scenic-drives-in-albania/

https://tourisminalbania.com/albanian-alps-travel-guide/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca le iei la purecat, doar e concediul tau, dati interesul :)) Da este ok pentru turisti, nu am auzit nimic naspa decat de la ai mei care lucreaza in SRI si mi-au zis ca imi dau diferenta de bani sa ma duc in orice alta tara vreau (in afara de albania/kosovo)

Poti intra cu buletin, nu iti trebuie pasaport. Pentru Kosovo ai nevoie de pasaport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca le iau la purecat, dar voiam sa restrang un pic cercul de cautari :D.

Am tovarasi de au fost si-n kosovo si e ok .


Acum na...trebuie sa fie un pic de adrenalina si pe partea asta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea cu siguranță sunt prostii. Am fost de 2 ori în Albania pe 2 roti ( 2015-2016 cred) și odată cu mașina-2019. Nu am simțit nici un pericol. Doar eu cu nevasta. Să-ți mai spun că prima oara mi s-au stricat și drujba pe marginea drumului și mai mult ajutor că acolo nu am primit nici în România. Să-ți mai spun că Beatrice a bântuit in cam toată Albania pe 2 roti singura fara probleme.

Pentru inițiator. Singura problema este traficul. Ai prioritate doar când ți se dă.... In rest te orientezi. În orașe este mai nasol la ore de vârf. Adică ochii-n 4. In rest poți să vizitezi Ohrid, Tirana ( nu-i cine știe ce), vlore, Saranda. Cel mai spectaculos este sa mergi pe coasta vestică. 

Mai spectaculos a fost să stau prin satele lor, să mănânc tot felul de fructe de mare și peste la tavernele lor ( caută în Saranda) dar și alte feluri. Foarte ieftin. Ador Albania și as pleca oricând. 

Pentru alte întrebări îți stau la dispoziție.

Am uitat. Moneda Lele. Nu prea găsești plata cu card. Au băgat acum dar mai au de recuperat. Găsești bancomate în orașe dar ai grija la comision. Dacă pleci cu euro nu-i problema. Poți chiar să plătești la curs corect. Nici odată nu am simțit că ar vrea cineva sa matraga-n piept. Să încerci chiufte și musaca ( nu știu cum se scriu). Și musai Raki și măsline( pe care le găsești și în piețe murate de țărani).

Acum 5 minute, chucki a spus:

Astea cu siguranță sunt prostii. Am fost de 2 ori în Albania pe 2 roti ( 2015-2016 cred) și odată cu mașina-2019. Nu am simțit nici un pericol. Doar eu cu nevasta. Să-ți mai spun că prima oara mi s-au stricat și drujba pe marginea drumului și mai mult ajutor că acolo nu am primit nici în România. Să-ți mai spun că Beatrice a bântuit in cam toată Albania pe 2 roti singura fara probleme.

Pentru inițiator. Singura problema este traficul. Ai prioritate doar când ți se dă.... In rest te orientezi. În orașe este mai nasol la ore de vârf. Adică ochii-n 4. In rest poți să vizitezi Ohrid, Tirana ( nu-i cine știe ce), vlore, Saranda. Cel mai spectaculos este sa mergi pe coasta vestică. 

Mai spectaculos a fost să stau prin satele lor, să mănânc tot felul de fructe de mare și peste la tavernele lor ( caută în Saranda) dar și alte feluri. Foarte ieftin. Ador Albania și as pleca oricând. 

Pentru alte întrebări îți stau la dispoziție.

Am uitat. Moneda Leke. Nu prea găsești plata cu card. Au băgat acum dar mai au de recuperat. Găsești bancomate în orașe dar ai grija la comision. Dacă pleci cu euro nu-i problema. Poți chiar să plătești la curs corect. Nici odată nu am simțit că ar vrea cineva sa matraga-n piept. Să încerci chiufte și musaca ( nu știu cum se scriu). Și musai Raki și măsline( pe care le găsești și în piețe murate de țărani).

 

Acum 5 minute, chucki a spus:

Astea cu siguranță sunt prostii. Am fost de 2 ori în Albania pe 2 roti ( 2015-2016 cred) și odată cu mașina-2019. Nu am simțit nici un pericol. Doar eu cu nevasta. Să-ți mai spun că prima oara mi s-au stricat și drujba pe marginea drumului și mai mult ajutor că acolo nu am primit nici în România. Să-ți mai spun că Beatrice a bântuit in cam toată Albania pe 2 roti singura fara probleme.

Pentru inițiator. Singura problema este traficul. Ai prioritate doar când ți se dă.... In rest te orientezi. În orașe este mai nasol la ore de vârf. Adică ochii-n 4. In rest poți să vizitezi Ohrid, Tirana ( nu-i cine știe ce), vlore, Saranda. Cel mai spectaculos este sa mergi pe coasta vestică. 

Mai spectaculos a fost să stau prin satele lor, să mănânc tot felul de fructe de mare și peste la tavernele lor ( caută în Saranda) dar și alte feluri. Foarte ieftin. Ador Albania și as pleca oricând. 

Pentru alte întrebări îți stau la dispoziție.

Am uitat. Moneda Leke. Nu prea găsești plata cu card. Au băgat acum dar mai au de recuperat. Găsești bancomate în orașe dar ai grija la comision. Dacă pleci cu euro nu-i problema. Poți chiar să plătești la curs corect. Nici odată nu am simțit că ar vrea cineva sa matraga-n piept. Să încerci chiufte și musaca ( nu știu cum se scriu). Și musai Raki și măsline( pe care le găsești și în piețe murate de țărani).

 

 

Am incercat sa corectez lele- Leke și s-au dublat posturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu recomand Albania. Am fost cu mașina în 2019 tot 2 persoane. Fără probleme. Oamenii foarte ospitalieri, drumuri înguste dar peisaj frumos. Ca și zona muntoasa am fost în gjirokaster( îmi prea rău că nu sunt cu moto) iar la litoral Ksamil. 

Mergi și o sa îți schimbi părerea despre Albania. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut Albania de 2 ori, am fost la plaja in Shengjin, am coborit din Croatia pe linga lacul Skodar, apoi am coborit catre Durres-Fier-Vlore, aici se lucra la o plaja imensa, am trecut muntele Cika, un spectacol natural impresionant, cam ca TF, apoi Sarande-Igumenitsa.

Drumuri si peisaje excelente, oameni amabili, masa si cazare ieftine, plata cu euro sau card. In orase haos cu circulatia, mai ceva ca la noi, masini, biciclete, scutere, carucioare, pietoni, toti pe stada, dar e frumos si spectaculos.

A ramas favorita noastra si sper sa facem si drumurile prin munti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Si eu am facut Albania, mai precis TET  Albania. Foarte misto, au munte, mare aproape ca la greci, mancare buna, oameni de treaba, siguranta.

 

In trafic, asa e, trebuie sa iti porti de grija...

 

Recomand.

 

37839652_albaniapezile.thumb.jpg.aff6c137a4132b65fbe529c62e7dfb0a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc.

 

O sa fac research masiv ca am vazut ca-s foarte multe lucruri misto si sa le bag pe toate in program.

Clar de frica nu-mi e frica ca s albanejiiii nush cum.

 

Eram curios doar de rute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am facut si noi o tura prin Albania in 2019 si a fost fain tare.

Drum de asfalt foarte misto, munte, serpentine: SH20. din categoria Transalpina, Transfagarasan, etc. 

Drum partial de asfalt, partial pietruit sau in curs de asfaltare: SH21, catre Teth. E usor de facut, l-a facut o prietena cu Ford Focus si inca un prieten cu o Honda NC 750 (a durat mai mult decat cu transalpul sau 990-ul, dar a fost facubil). Cam asa arata (muzica s-ar putea sa te faca sa il dai pe mute, dar atat s-a putut atunci :D ) :

 

 

Alte locuri misto:

 

Aquarium Bay, Gjipe Beach. (la astea e oleaca mai greu de ajuns)

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce frumoase sunt ambele , dar intr-adevar da e greu de ajuns mai ales ca eu o sa merg cu un sport-touring.

 

Multumesc pentru info

Cum ati procedat cu internetul? V-ati luat cartele de net de la ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de net am luat cartela vdf Albania și a fost ok. Îți iei un nr de telefon pt care trebuie sa prezinți un act de identitate și pt nr ala îți bagi o opțiune cu net. Nu găsești ca la noi cartele pe peste tot, doar în magazin de telefonie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pe unde ai umblat, doar prin munti? Ai dreptate, trebuie sa ai euro, dar se plateste cu cardul in orase, la benzinarii, la market, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut, ai mers in Albania pana la urma? As vrea sa fac si eu o tura la sfarsit de August...iti multumesc anticipat daca ai ceva ponturi, recomandari privind traseul sau locuri de neratat (sau dimpotriva, de evitat).

 

Ca prima idee as face Bucuresti - Portile de fier 2 (noapte pe clisura sarbeasca) - Tutin - Rozaje - SH20 - Shkoder/Velipoje (noapte cazare). Eventual in ordine inversa daca pun bucata asta la intoarcere. 

 

M-ar mai interesa parerea celor care au fost in Albania daca se recomanda facuta de la nord la sud sau mai degraba invers...pe partea de sud voi lega probabil sarande-ohrid-bucuresti pentru transfer. Cam 5 zile transferul dus-intors si vreo 7 zile de stat/explorat prin Albania, in total cca 12 zile. Nu as intra si in Grecia de data asta, oricum autostrada Egnatia-Odos nu mi se pare prea fun nici pt dus nici pt intors.

 

Multumesc pentru eventualele recomandari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...