Sari la conținut

DECLARATIE FISCALA PENTRU LUAREA IN EVIDENTA


vvraul
 Share

Postări Recomandate

Buna seara, va salut cu respect! Am achizitionat un scuter de 50cm, am efectuat toate actele necesare, toate sunt ok, dar mai am o problema cu privire la Declaratia Fiscala Pentru Luarea in Evidenta. Scuterul a fost adus de un domn din Italia si am facut cu dansul contract de vanzare cumparare de mana la fata locului si mi-a mai dat o factura cu l-a cumparat pe firma lui. Am mers azi la politia pentru a rezolva treaba cu declaratia fiscala respectiva si doamna a bagat datele si nu a figurat scuterul ca find pe ea, eu i-ma explicat ca daca nu a fost inregistrat in romania niciodata nu are cum sa fie ceva act din romania daca nu l-a inscris aici si nu mi-a eliberat declaratia respectiva pe fonul ca ea are nevoie de declaratia fiscala de la el mai intai cum ca a fost radiat si ca nu exista bani restanti pe numele lui sau ceva. Am fost bagat in ceata maxim neintelegand afirmatiile doamnei. Acea declaratie doar la politie pot sa o platesc? online nu am cum sa rezolv? Cei de la primarie acolo mi-au spus ca trebuie sa o platesc, oare sa fi fost o eroare din partea cuiva sau chiar a mea? Daca am o amenda de circulatie pe numele meu pot sa trec scuterul cu restanta respectiva sau mai intai trebuie sa o achit? Va multumesc tare mult de orice informatie care ma poate ajuta sa imi pot aceasta chestie care mi-a parut cea mai simpla!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie un document care sa ateste ca tu esti proprietarul.

Un contract de vanzare-cumparare, factura, succesiune...etc. Ce-ai facut tu de mana e fabula.

Apoi la RAR ca sa-i faca Carte de Identitate. La organul fiscal nu te primeste fara aia si fara dovada ca e utilajul tau.

Din cate stiu, acum se face ITP si la mopeduri.

Daca nu a fugit omul vanzator de tine, zi-i ca vrei sa faci "https://www.drpciv.ro/document-details/taxe/5ac1de72b729455700e94e09" Contract de instrainare-dobandire pentru un vehicul folosit.

Contractul asta e valabil doar daca omul se duce si il vizeaza la organul fiscal de care apartine.

Altfel, e la fel de valabil ca chitanta de mana :)

Nu stiu cum o fi cu taxele vamale ca nu mi-am luat niciodata mobra-masina din afara. Si din cate am auzit pe la oameni pe aici, cica daca nu e Euro5, nu se mai inmatriculeaza.

Poate gresesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a inscrie un scuter, trebuie sa ai 3 lucruri:

 

1. Un act de vanzare-cumparare -> formularul acela daca e semnat de amandoi e valabil si nu iti trebuie altceva. Acela e actul de vanzare-cumparare.

Chiar si o hartie de mana daca este (chiar daca nu era formularul acela printat sau xeroxat ), atata timp cat e  hartie semnata de amandoi si contine datele vanzatorului/cumparatorului/scuterului si semnaturile voastre, este considerata legal act de vanzare-cumparare.

Este mai bine sa ai formularul acela xeroxat si apoi semnat, cu hartie de mana unii mai stramba din nas, dar legal, din punct de vedere al legii sunt echivalente ca orice contract semnat si nu au voie sa-l refuze. Este ca si cum as refuza eu un contract facut cu vodafone pe motiv ca nu e scris cu carioca mov. Atata timp cat e semnat e valabil!

 

2. Dovada de inscriere la circa financiara de care apartii -> declaratie de luare in evidenta care este acelasi lucru cu stampila pusa de cei de la circa financiara pe contractul/hartia pe care l-ati semnat voi intre voi.

 

3. Sa ai asigurare -> trebuie sa-i faci asigurare si sa pastrezi foaia.

 

 

Politia, ca sa-l inscrie iti cere toate cele de mai sus.

 

Inteleg ca ai probleme la punctul 2. Iti voi explica pe indelete ce trebuie facut.

Administratia fiscala de care apartii, ca sa-ti ia scuterul in evidenta si sa poti face "declaratie de luare in evidenta" trebuie sa verifica ca vanzatorul are taxele platite la zi si totodata ca tu, cumparatorul  sa ai taxele platite la zii. Cei de la financiara refuza sa-l inscrie daca nu dovedesti aceste doua lucruri. Fara aceste doua lucruri nu poti face la ei "declaratia fiscala de luare in evidenta".

Pentru a dovedi ca vanzatorul are taxele platite la zi, trebuie sa mergi impreuna cu vanzatorul la circa financiara de care apartine el si acolo sa-i puna stampila pe hartia pe care ati semnat-o voi, adica pe  (contractul de instrainare-cumparare). Stampila se pune sus in chenarul B din anexa aceea din formular, unde scrie "vanzatorul nu are debite". Odata ce vanzatorul a stampilat contractul de vanzare-instrainare pe care l-ati facut voi, ti-l da tie stampilat, iar tu cu el stampilat mergi la circa financiara de care apartii. Arati acolo contractul stampilat, platesti amenzi sau impzite (daca ai si sunt neplatite) si ceri doamenei de la ghiseu sa-ti dea  "formular de luare in evidenta". Doamna vazand ca contractul tau e stampilat are acum dreptul sal ia in evidenta si nu-ti mai cere alte verificari. Faci formularul de luare in evidenta si il depui, iar doamna de la ghiseu pune inca o stampila pe actul de vanzare semnat de voi, iti pune stampila la punctul C unde scrie "denumirea organului fiscal local de la domiciliul persoanei care dobandeste".

Odata ce ai primit aceste stampile pe contractul de vanzare cumparare mergi cu el la politie si acolo iti face inscrierea.

Aceste stampile poarta loc de "declaratie de luare in evidenta" si sunt echivalente (adica prin ele faci dovada la politie ca atat tu cat si vanzatorul aveti impzitele la zi si scuterul e luat in evidenta la taxe si impozite. Politia daca nu vede stampilele pe contract iti cere sa aduci "declaratia de luare in evidenta", care tot aia este, o hartie eliberata de taxe si impozite pe care ei au pus aceste stampile.

De ceva vreme taxele si impozitele nu mai elibereaza "declaratia de luare in evidenta" stampilata ci stampileaza direct contractul pe care l-ati facut intre voi, este acelasi lucru. Politia verifica ori sa ai contract stampilat la taxe si impozite, ori sa ai declaratie stampilata la taxe si impozite, tot una e. Daca politia nu vede stampila pe contract iti cere declaratia si te trimite la taxe si impozite inapoi.

 

Nota:

a) indiferent daca scuterul a fost inscris sau nu pana acum in Romania, daca vanzatorul e roman, politia iti cere "declaratia de luare in evidenta stampilata" (sau stampila pe contract), adica politia vrea sa se asigure ca vanzatorul roman nu are amenzi neplatite, el ca sa aiba drept sa vanda orice lucru (inscris sau ne inscris, caruta, casa sau scuterul), trebuie sa aibe taxele platite la zi. Chiar si o caruta daca vindea, pe hartia de vanzare pe care o face el, trebuie sa obtina stampila de la taxe si impozite de unde apartine el.

b) daca scuterul nu a fost inscris pana acum in Romania iar vanzatorul merge la taxe si impozite unde apartie  el si acestia nu-i dau dovada achitarii taxelor/stampila, pe motiv ca scuterul nu e inscris la taxe, atunci vanzatorul poate sa-l inscrie el pe loc la taxe-si impozite  pe numele sau si imediat dupa ce l-a inscris il radiaza. Totul dureaza cateva minute. El are drept sa-l inscrie imediat, fara alte formalitati deoarece are acte de vanzare-cumparare de Italia, deci nimeni nu-i mai cere lui sa vada daca italianul a platit la zi. Daca tu ai act de vanzare-cumparare cu un roman, nu ai drept sa-l inscrii fara sa dovedesti ca romanul si-a platit taxele, iar cei de la taxe vad asta si-ti cer dovada de la vanzator ca are taxele la zi.

 

Important:

Hartia pe care o faci cu vanzatorul si o semnati voi (formularul xeroxat sau orice hartie faceti voi de mana drept act de vanzare, nu conteaza daca e xeroxata sau scrisa de mana, atata timp cat are semnatura cu pixul si contine datele este valabila ca orice contract), este bine s-o faceti in 3-4 exemplare. De obicei la taxe si impozite  ca sa ti-l ia in evidenta iti cere un exemplar ca sa-l de puna la dosar si nu ti-l mai da inapoi, politia iti cere si ea un exemplar si nu ti-l mai da inapoi. Trebuie sa ai mai multe exemplare ca sa le dai la toti. Toti vor originalul, nu accepta copii nesemnate, ci le accepta doar daca au semnatura vanzatorului/cumparatorului in original, iar toti se uita sa fie stampilata hartia de taxele si impozitele vanzatorului. Deci, de la bun inceput faci cu vanzatorul 2-3 copii si il pui sa semneze pe toate, apoi mergeti impreuna la taxe si impozite la el si ii pui acolo sa dea stampila pe ele.

 

Daca n-ai facut mai multe exemplare, roaga vanzatorul sa mai faceti cateva copii si le semnati amandoi sa aibe semnaturile in original, mergeti cu ele la taxe si impozite la vanzator, le stampilati pe toate, apoi mergi cu ele la tine la taxe si impozite, iei si de acolo cate o stampila pe ele, apoi mergi la politie cu ele stampilate si altceva nu-ti mai cere nimeni.

 

Declaratia de luare in evidenta = hartie de vanzare-cumparare cu stampila "luat in evidenta" pusa la circa financiara (sunt acelasi lucru). Inainte, la circa financiara dadeau hartie separata si stampilata, acum pun direct stampila pe contract. E acelasi lucru, stampila conteaza sa o ai.

 

 

 

//Late erdit:

 

Din cate stiu, conform legii, doar actele de vanzare-cumparare imobile (case, apartamente sau terenuri) trebuie facute la notar si in format special. Bicicleta, masina, scuterul se pot vinde cu hartie de mana = contract de vanzare-cumparare de mana, acestea sunt perfect valabile ca orice contract semnat intre parti. Asa cum poti face contract cu o firma si scrie fiecare termenii si conditiile pe o hartie pe care o semnati amandoi fara sa fie nevoie de notar, tot asa poti sa-ti vinzi si scuterul scriind pe o hartie si semnand amandoi.

Nu trebuie sa mergi la notar sau sa platesti la "baietii care fac acte de vanzare din targ". Poti sa scoti formularul la xerox/imprimanta sau chiar sa-l scrii de mana si semnati amandoi. Este acelasi lucru.

Editat de mark922
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles ceea ce mi-ai zis, dar ideea e ca eu de la cine l am cumparat pe factura din italia nu figureaza el ci un alt domn care banuiesc ca l-a cumparat din italia, eventual doar cel cu numele de pe factura ma poate ajuta? deoarece domnul e la care l-am luat avea doar o factura de la primul care l-a adus din italia si l-a dat lui, plus ca noi stam in orase diferite si as avea de mers cam 150 km pana la el. El a zis ca tot la fel a mai dat scutere tot in felul asta si oamenii nu au avut probleme... Multumesc tare mult pentru lamurire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece scuterul e de 50cmc se poate inscrie si la primarie cu numar galben, nu e obligatoriu sa mergi la politie sa-l inmatriculezi cu numar alb.

Deoarece la 50cmc in urma cu ceva timp nu trebuia permis, primariile dadeau mai usor numar galben, nu trebuiau toate actele de acum, nu era vorba nici de asigurare, nici de ITP, se inscria mai usor. Acum, este obligatoriu permis la scutere, iar primariile cer toate actele la fel ca politia. Oriunde te-ai duce iti trebuie actele valabile, altfel nu poti sa-l inscrii. Chiar daca l-ai inscrie nu poti sa-l folosesti pentru ca periodic trebuie ITP si acolo se verifica din nou actele (CIV, talon, seria pe motor, seria de sasiu etc.) Toate trebuie sa corespunda cu actele si cu baza de date.

 

 

Partea buna a acestei legi (din ce-am observat eu) este ca nu se mai fura scuterele, nimeni nu se mai complica cu ele deoarece nu se mai pot vinde/inscrie decat cu actele valabile.

Editat de mark922
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, inseamna ca tu ai facut contract cu un om care nu e proprietarul scuterului.

La politie am fost eu cu certificat fiscal si m-au gonit, au vrut stampila direct pe contract.

Poate nu e peste tot la fel... deh, militia...

In declaratia fiscala pe care o face cel care a adus scuterul in tara, trebuie sa scrie cand si in baza carui act a dobandit aparatul.

In cazul asta, factura.

Dar daca el nu e titular pe factura, nu vad cum poate vinde.

Editat de cinezicealae
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce telenovela...
Simplu: tu trebuie sa ai un act de vanzare-cumparare cu stampila de la fisc a vanzatorului.
Daca are RAR, CIV, inseamna ca ea a fost luata in calcul la administratia fiscala.
Daca acest "vanzator" nu are asa ceva inseamna ca in fata administratiei fiscale el nu este proprietarul oficial.
Asa ca va trebui sa incerci cu vechiul proprietar, insa nu stii in ce conditii a instrainat el scuterul catre "vanzatorul tau".
Cred ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si sa fii pregatit sa constati ca ai luat o teapa. Sper ca nu pe bani multi.

P.S. Vezi ca explicatiile tale sunt incoerente. Spui ca l-ai cumparat de la un domn care l-a adus din Italia si l-a pus pe firma, iar apoi spui ca altcineva l-a adus din Italia si apoi l-a vandut. Cine este trecut in acte (RAR, CIV)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, pierrotlefou a spus:

Daca are RAR, CIV, inseamna ca ea a fost luata in calcul la administratia fiscala.

Deloc! La taxe și impozite se ia în evidență doar pe baza CIV, deci faptul că rar a emis așa ceva nu implică luarea în evidență. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 9 ore, mark922 a spus:

Arati acolo contractul stampilat, platesti amenzi sau impzite (daca ai si sunt neplatite)

Cred că dai o informație greșită.

Am înscris două mașini la sectorul 6 în București și nu m-au condiționat să plătesc nimic din impozitele / taxele restante! 

Te obligă într-adevăr să achiți tot, dar DOAR în cazul vânzării. 

 

Acum 2 ore, pierrotlefou a spus:

Daca acest "vanzator" nu are asa ceva inseamna ca in fata administratiei fiscale el nu este proprietarul oficial.
Asa ca va trebui sa incerci cu vechiul proprietar, insa nu stii in ce conditii a instrainat el scuterul catre "vanzatorul tau".
Cred ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si sa fii pregatit sa constati ca ai luat o teapa. Sper ca nu pe bani multi.

Asta este esența. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca fac rost de buletinul lui si trec eu datele si toate alea si merg la politie si ii arat ca factura din italia corespunde, cartea aia de identitate din italia corespunde, contractul de vanzare cumparare corespunde, nu poate tanti verifica daca ii ok sa nu direct din pc? trebuie sa-l rog sa mearga el mai intai neaparat sa-i puna stampila de la fisc pe contract? Noi nu stam aproape unul de celalalt si daca se poate as vrea sa vad daca pot rezolva cumva de la distanta. Va multumesc tare mult pentru toate raspunsurile cu care m-ati ajutat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

De ce nu cauți tu o firmă care se ocupă cu acte auto? 

Dacă nu ai în zona ta, ia legătura cu ei prin mail. 

Altfel stai și bâjbâi, ascultând ce spune unul / altul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu ai înțeles.

Eu îți spun să pui toate întrebările legate de acel fiscal lipsă unei firme care se ocupă cu înmatriculări. 

Eu au experiență și îți vor spune ce și cum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Deloc! La taxe și impozite se ia în evidență doar pe baza CIV, deci faptul că rar a emis așa ceva nu implică luarea în evidență. 

Mea culpa.

Corect era: CIV (RAR) iti da indicatie despre proprietarii (istoricul) vehiculului. Daca cel care ti-o vinde nu apare in lista, trebuie sa fie imputernicit de ultimul sa o vanda in numele lui. Dar tot ai nevoie de partea cu fiscul din partea ultimului proprietar (oficial).
Daca nu exista, inseamna ca a fost o samsareala specific romaneasca: unul care a vandut, altul care a cumparat, fara sa-si bata capul de finalizarea tranzactiei si dpv administrativ.

 

Acum 1 oră, vvraul a spus:

Daca fac rost de buletinul lui si trec eu datele si toate alea si merg la politie si ii arat ca factura din italia corespunde, cartea aia de identitate din italia corespunde, contractul de vanzare cumparare corespunde, nu poate tanti verifica daca ii ok sa nu direct din pc? trebuie sa-l rog sa mearga el mai intai neaparat sa-i puna stampila de la fisc pe contract? Noi nu stam aproape unul de celalalt si daca se poate as vrea sa vad daca pot rezolva cumva de la distanta. Va multumesc tare mult pentru toate raspunsurile cu care m-ati ajutat!

Nu merge. Pentru ca trebuie sa obtii si confirmarea fiscului ca proprietarul poate sa vanda vehiculul. Si acea confirmare se da doar vanzatorului (sau imputernicitului).
Nu cred ca-ti dai seama ce-ar insemna sa se poata ce spui tu... 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, pierrotlefou a spus:

Mea culpa.

Corect era: CIV (RAR) iti da indicatie despre proprietarii (istoricul) vehiculului. Daca cel care ti-o vinde nu apare in lista, trebuie sa fie imputernicit de ultimul sa o vanda in numele lui. Dar tot ai nevoie de partea cu fiscul din partea ultimului proprietar (oficial).
Daca nu exista, inseamna ca a fost o samsareala specific romaneasca: unul care a vandut, altul care a cumparat, fara sa-si bata capul de finalizarea tranzactiei si dpv administrativ.

 

Nu merge. Pentru ca trebuie sa obtii si confirmarea fiscului ca proprietarul poate sa vanda vehiculul. Si acea confirmare se da doar vanzatorului (sau imputernicitului).
Nu cred ca-ti dai seama ce-ar insemna sa se poata ce spui tu... 

domnul respectiv pe care sun actele poate sa mearga la politie si sa primeasca o confirmare ca poate sa vanad respectiva proprietate si primeste o adeverinta sau trebuie sa fiu si eu cu el prezent cu contractul de vanzare cumparere ca sa puna stampila respetiva?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, vvraul a spus:

domnul respectiv pe care sun actele poate sa mearga la politie si sa primeasca o confirmare ca poate sa vanad respectiva proprietate si primeste o adeverinta sau trebuie sa fiu si eu cu el prezent cu contractul de vanzare cumparere ca sa puna stampila respetiva?

 

Proprietarul din acte se duce la Administratia Financiara cu cele 5 exemplare (parca atatea sunt acum) ale actului de vanzare-cumparare (tipizat), completat cu datele lui si ale tale, semnat de ambii (succes la imitarea semnaturii tale), obtine stampilele necesare si apoi iti trimite exemplarele tale.
Nu e nevoie sa fii tu acolo, insa s-ar putea sa aiba nevoie de fotocopia cartii tale de identitate.

Cu exemplarele tale te duci ca sa-ti finalizezi inmatricularea. Cred ca vei avea nevoie de cartea lui de identitate.
Toate detaliile astea le gaseai daca te-ai fi straduit sa cauti informatia pe internet. Sau, asa cum ti s-a sugerat, era de ajuns sa cauti o firma care se ocupa de acte auto.


P.S. Despre ce model de moped e vorba si cat te-a costat? Ca sa inteleg daca a meritat bataia de cap.
P.P.S. Dupa ce termini cu aventura asta, ar fi bine sa pui mana si sa-ti aduci aminte de gramatica limbii romane. Pana atunci, asfalt uscat!

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, l.u.v said:

De ce nu cauți tu o firmă care se ocupă cu acte auto? 

Dacă nu ai în zona ta, ia legătura cu ei prin mail. 

Altfel stai și bâjbâi, ascultând ce spune unul / altul. 

Firmele alea nu fac nimic, scot formularul la imprimanta, te pun sa completezi datele si-ti iau 100lei pentru asta. Atat fac!

Ce crezi ca face firma? umbla dupa ala in Italia? Inventeaza firma alte legi? Ii pacaleste pe aia la politie? Trezeste-te omule, firma in primul rand iti ia banii si apoi tot pe tine te pune sa umbli. La firma nu merge sa-i spui (stiti, mai intai inmatriculati si apoi platesc). Firma te taxeaza si-ti da apoi mumu, tot pe tine te arata vinovat ca n-ai toate actele "chipurile ei ar inmatricula, dar daca tu nu ai ce trebuie".

Iar consultanta nu-ti da nicio firma gratis! Sa platesti unei firme pentru informatii pe care le-ai putea afla pe forum n-are niciun rost!

 

//off topic

Majoritatea tepelor in Romania sunt date de firme! Toti cauta o firma "sa mearga la sigur" si "sa aiba garantie". Orice patron de firma stie ca hartiile pe care ti le elibereaza firma sunt hartie igienica. Garantia, chitanta, proiectul,  inclusiv la constructii case (unde se dau mii de euro), masini sau reparatii, totul este doar hartie igienica! Pe hartie  si in proiect e una dar in realitate nu se respecta nimic. Cand te duci la ei cu hartiile de garantie iti intorc dosul. Singura ta sansa ramane judecata, dar orice firma stie ca un proces in Romania dureaza ani (sau chiar zeci de ani) si te va secatui de bani, fara sa ai nicio siguranta ca ajungi la liman prin salile de judecata. Firmele stiu asta de la bun inceput si arunca cu hartii in fraieri (garantie 10 ani, n-spe mii de km, constructie casa totul garantat, totul la sigur, firma de renume etc) ...pentru ca firmele stiu foarte clar ca doar instanta ii poate obliga sa respecte hartoagele alea (protectia consumatorului este pentru rahaturi gen s-a stricat aparatul de ras). Nimeni in Romania nu poate sa stea zeci de ani prin salile de judecata, iar firmele stiu asta!

Daca ce spun eu n-ar fi adevarat, n-ar fii mii de tepe la constructii case date de "constructor", "dezvoltator" care nu respecta planul, mii de pagubiti cu masinile stricate care sunt refuzati la garantie pe cine stie ce motive inventate, la fel si la moto, si la vanzari auto si la orice. Firma zice ca totul "se rezolva, totul e garantat" = mumu pentru fraierul care se bazeaza pe ...firma.

 

Pagubitul de multe ori ramane ca singura consolare sa vorbeasca de rau firma pe net, insa asta nu are nicio valoare pentru firma. Gigel scrie pe net ceva si firma dupa ce a dat mii de tepe baga o "campanie" pe youtube sau "facebook" si "ingroapa" review-urile negative ale lui Gigel de nu se vad. Firma lanseaza niste clipuri si minciunele gen "au fost niste mici probleme inainte, dar acum s-au rezolvat si avem un nou model ...mai ieftin"  si iar da tunul - mii de fraieri se inghesuie   ...degeaba a scris Gigel pe net ce-a scris.

In aceste conditii, de multe ori omul renunta si a mai scrie review, ia teapa si aia e.

 

Ce crezi ca daca e firma si poate chiar "renumita" nu te tepuieste? Ba DA, si inca cum!

 

 

 

 

Editat de mark922
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ma bufnește râsul, dar îmi dau seama că probabil ai avut probleme mari cu "firmele", de consumi atâta energie însirând pe 2 pagini atâta înfocare proletară. 

Nu știu ce experiențe ai avut tu în relația cu alte firme, dar par înfricoșătoare 😊

L-am trimis la o firmă specializată deoarece ăia îi spun exact ce acte îi trebuiesc. Și îl și învață ce are de făcut ca să-și rezolve problema. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, l.u.v a spus:

Ma bufnește râsul, dar îmi dau seama că probabil ai avut probleme mari cu "firmele", de consumi atâta energie însirând pe 2 pagini atâta înfocare proletară. 

Nu știu ce experiențe ai avut tu în relația cu alte firme, dar par înfricoșătoare 😊

L-am trimis la o firmă specializată deoarece ăia îi spun exact ce acte îi trebuiesc. Și îl și învață ce are de făcut ca să-și rezolve problema. 

Exact!

Acum 4 ore, marianubs a spus:

Daca scuterul asta n-a fost luat in evidenta fiscala in Romania...

te prezinti cu un contract de vanzare de mana facut intre tine si Viorel ala cu adresa din Italia.

 

Pai a fost deja inmatriculat in Romania, deci nu se pune. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...