Sari la conținut

DECLARATIE FISCALA PENTRU LUAREA IN EVIDENTA


vvraul
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Nu, eu deduc că este înmatriculat în Italia.

Oricum, la cât de dezarticulat scrie, e greu să înțelegi ceva!

Eu am înțeles că a luat un scuter de la unul, ăla nu are actele pe numele lui, dar a făcut un act de mână ca vrea sa i-l dea ăstuia.

Cum a mai spus cineva mai sus, vinzi pielea ursului, ce nu e al tău. 

 

Eu i-am dat un sfat, nu mai îmi bat capul. 

 

Succes! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, l.u.v a spus:

Nu, eu deduc că este înmatriculat în Italia.

Oricum, la cât de dezarticulat scrie, e greu să înțelegi ceva!

Eu am înțeles că a luat un scuter de la unul, ăla nu are actele pe numele lui, dar a făcut un act de mână ca vrea sa i-l dea ăstuia.

Cum a mai spus cineva mai sus, vinzi pielea ursului, ce nu e al tău. 

 

Eu i-am dat un sfat, nu mai îmi bat capul. 

 

Succes! 

Pe limba lui se spune: SUCCESURI!
Oricum, samsareala este o ocupatie care nu va disparea curand. Se gasesc destui musterii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut rost de datele lui Viorel cel original in acte si am buletinul lui, ideea r ca el aici nu a circulat ca am inca numarul din italia, acu o sa vad maine ce imi zice tanti ca i arat ca, corespund toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de buletinul lui.

Contractul de vanzare trebuie sa-l faci cu adresa din Italia, exact cum apare in certificatul de inmatriculare.

(contract facut de mana, NU TIPIZAT).

 

Mai trebuie sa completezi o fisa de inmatriculare, pe care se va aplica viza fiscala (cea care se aplica pe contractul tipizat).

Editat de marianubs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, vvraul a spus:

Am facut rost de datele lui Viorel cel original in acte si am buletinul lui, ideea r ca el aici nu a circulat ca am inca numarul din italia, acu o sa vad maine ce imi zice tanti ca i arat ca, corespund toate

De ce sa fie simplu, cand poate fi complicat. Sper ca a meritat bataia de cap acest Malaguti...
Acum nu stiu cum va fi decurge procedura, pentru ca daca CIV (RAR) este deja pe numele cuiva in RO si tu faci actele cum l-ai cumparat direct de la ala din Italia, s-ar putea sa apara niste semne de intrebare. Sa nu fii surprins daca esti intrebat cum a fost adus in tara si hartia de radiere din Italia (si sa ti ceara sa produci dovezile). Dar poate au mai evoluat lucrurile.
Si sa nu uiti sa iei placuta de inmatriculare italiana. Si mai ales sa nu circuli pana nu ti se da cea de România.
P.S. Eu as fi facut altfel vis-à-vis de cel care a adus-o in RO (banuiesc ca tot Viorel) si i-a facut RAR etc. dar nu mai are rost in conditiile actuale.
 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, vvraul a spus:

A zis omul ca nu e radiat, oare el aici in romania il poate radia sau care ar fi procedeul asta mega ciudat? Ca el in ro sta

Imi aduci aminte de "zburatoarele" din Paris care se tanguiau "sil vu ple mesieu"...
Oricum, daca in sec. XXI mai sunt naivi care sa nu inteleaga ca inmatricularea unui vehicul din strainatate cere atentie si o informare in prealabil, inseamna ca trebuie sa dea cu capul de pragul de sus pentru a se trezi.

Succesuri!

 

P.S. Cand vei catadicsi sa-mi satisfaci curiozitatea despre ce scuter vorbim (model, an, pret), mai discutam. Am si eu damblaua mea...

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doi prosti unul mai mare ca celalalt, este prima data cand fac asa ceva si problema mare a fost ca nu m am interesat inainte... am reusit sa iau legatura cu omul care este in actele din otalia si sta in romania si a zis ca ma ajita da nici macar el nu stie cum sa o faca, nu stie cum sa il radieze, suntem doi idioti dar vrem sa i dreptam lucrurile, adica omul asa imi zice ca ma ajita, dar nu stie nici el cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, vvraul a spus:

A zis omul ca nu e radiat, oare el aici in romania il poate radia sau care ar fi procedeul asta mega ciudat? Ca el in ro sta

 

N-ai complicat-o destul.. apucati-va si de radiat acum...

 

Nu are legatura cu procedura ta de inmatriculare/inregistrare daca ala a radiat sau nu.

Nu e treaba ta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, marianubs a spus:

 

N-ai complicat-o destul.. apucati-va si de radiat acum...

 

Nu are legatura cu procedura ta de inmatriculare/inregistrare daca ala a radiat sau nu.

Nu e treaba ta.

 

Si atunci il pot inmatricula doar cu contractul respectiv de instrainare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te prezinti la taxe si impozite locale cu: act de identitate, certificatul de inmatriculare strain, CIV, contract de vanzare de mana intre tine si cel din certificat, fisa de inmatriculare completata.

+ copii dupa toate.

 

Editat de marianubs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat baieti, va multumesc tare mult pentru toate sfaturile si imi cer scuze fata de dumneavoastra legat de toate intrebarile! Era simplu, am rezolvat cu un simplu contract intre mine si viorel cel care figura cu actele pe italia si doamna mi a eliberat acea declaratie fiscala, acum astept numarul si cartea lui. O zi buna va doresc si mult succes pe toate planurile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...