Sari la conținut

Recomandare presa nituit / denituit lant moto


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

O recomandare pentru achizitia unei prese de lant? Am vazut pe www de la 100 la 700 de lei. Nu am experienta privind sculele de tipul asta. Imi trebuie ceva nici prea prea nici foarte foarte... Exploatare relativ rara - 2 -3 motociclete la 3 4 ani distanta. Nici piesa de service profesionala pentru a fi folosita zilnic... nici sa nu se strice inainte sa iasa bonul fiscal dupa ce o platesc. 

 

Multumesc! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi pe louis sunt mid rage ca pret si ok pt exploatere rara :)

 

eu am de la ei ceva dar folosesc destul de des (cu flexu scot lantu si nituiesc cu scula respectiva)

 

asemantoare cu asta, ca vad ca nu mai e in oferta: https://www.louis.eu/artikel/craft-meyer-chain-breaker-and-riveter-for-d-i-d-and-saito/10002556?list=04ff377c119be0fcf06af83f77650020&filter_article_number=10002556

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denituit: te chinui, bagă flexul.

Nituit: am modelul din link, dar nu-i chiar confortabil de utilizat, deci nu îl recomand. https://www.louis.eu/artikel/afam-chain-riveter-eyelet-rivets/10016799

E util la presat zaua: presez, masor cu șublerul, strâng, măsor iar etc.

O perioada am mers cu dorn și ciocan, mai rapid și mai sigur decât cu presa.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru recomandari. 

 

Cred ca voi merge pe recomandarea de la Cavaleru' . Momentan n-am experienta necesara sa nituiesc la ciocan si dorn. Am inteles ca e cea mai sigura metoda si am vazut cum se face dar... de la vazand pana la facand... mai e de mancat :)

 

Cele bune, 

Alex. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cele pe care le-am vazut, asta mi s-a parut cea mai misto (usor de folosit si ai optiunea de a face astfel incat sa nu prea iti lase loc sa gresesti)
https://uniortools.com/eng/product/3200-2BI-chain-breaker-press-and-riveting-tool-for-motorbike
e si foarte usor si rapid de scos lantul: din punctul meu de vedere bate si flexul :D 

 

ca dezavantaj: nu e chiar ieftina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă o dinamometrica mică e minim 400 lei, îți dai seama că aia e minim 800.

Facem întrecere live? Eu cu flex pe acumulatori, tu cu presa: care desface primul lanțul? Că și ție îți trebuie flex ca să polizezi floarea nitului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am luat unui prieten, dar nu știu ce mă face să cred că tot la mine vine să-i schimb lanțul, deși e mult mai priceput ca mine (știe el care e).

Flexul e sfânt, în câteva secunde taie orice lanț (ultima dată schimbat la un gsr600, cu flexul ăla de 8500 rpm Einhell). A mers brici. Apoi nituit cu presa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, Lucian_M said:

îți dai seama că aia e minim 800

e undeva la 450 - 500 de lei.

 

 

14 hours ago, Lucian_M said:

Că și ție îți trebuie flex ca să polizezi floarea nitului.

nu trebuie nimic din ce nu e in trusa. am folosit trusa asta pentru denituit / nituit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru denituit:

 

127368853_Screenshot2021-05-13at10_37_40.thumb.png.f12194a584ae6515dae79ea15d398a3b.png

 

Cum ziceam mai sus, marele ei avantaj este ca te-ajuta sa montezi un lant chiar daca nu ai mai facut asta vreodata si este tot ce trebuie astfel incat sa fii sigur ca iese bine. plus instructiuni.

 

Sunt meseriasi care nu au nevoie de loc de presa de lant. Flex + ciocan + dorn si gata: au montat lantul.

Dar da, fiind UNIOR este destul de scumpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.sculegero.ro/scule-motociclete-scule-pentru-directie-c-223_3665_3683/scula-de-montare-lant-presare-si-nituire-pentru-motocicleta-p-18365?zenid=k4c7st9flof2bjm7rm4pdvg024 - nu-i mult pentru Unior.

 

Cu dorn si ciocan e mai rapid, dar pozitia incomoda, mai ales data lovesti orizontal. Aia de tip sandwich face acelasi lucru, un pic mai migalos. Asta din poza pare foarte comoda, totusi pentru 2-3 lanturi cate schimb eu anual, nu merita investitia. Vrreo 80 (cat a fost presa aia mica) parca mai renteaza. Asta pare mai zdravana (bashoi), nu stiu daca e chiar ce trebuie: https://www.bestent.ro/p/set-de-blocare-pentru-nituire-lanturi-de-distributie-pentru-motociclete?gclid=CjwKCAjwnPOEBhA0EiwA609ReVYf-B-e1TGq4QxHVzuAnaz4Kaf1UmLuxp6EHpp0ye91LvI_stHyfRoC358QAvD_BwE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut o singura data cu ciocan si dorn niturirea lantului, nu o sa mai fac asa ceva niciodata, o mare chinuiala si pierdere de timp. cu scula de nituit imi ia 10-15minute sa il fac giugiuc.

 

sa ma chinui cu presa sa desfac lantul e pierdere de timp cel putin 10 minute, flexu e sfant in cazul asta.

 

eu vorbesc din experienta facand asta zilnic.

 

Acum 17 ore, Alexandru Boros a spus:

Va multumesc pentru recomandari. 

 

Cred ca voi merge pe recomandarea de la Cavaleru' . Momentan n-am experienta necesara sa nituiesc la ciocan si dorn. Am inteles ca e cea mai sigura metoda si am vazut cum se face dar... de la vazand pana la facand... mai e de mancat :)

 

Cele bune, 

Alex. 

 

trebuie doar atentie la cum pui scula astfel incat intai sa presezi piesa de inchidere, apoi repozitionezi pentru nituire. nu-ti trebuie facultate sa o folosesti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, easy ride on! a spus:

Bravo!

Există (şi) căpuitoare de nituri, dornul (şi dalta) sunt unelte cu alte aplicaţii.

OIP.thumb.jpg.4a26fcb3d8e6ded6e31e47a81bcb8814.jpg

https://www.nascom.ro/set/19518-capuitor-nituri-set-5-buc.html

Chit că niturile de lanţ nu au cap semirotund ca şi niturile uzuale.

Cât ar costa o clasică zală de legătură pentru lanţ (şi eventual una de rezervă)?

 

a fost primul lant care l-am schimbat singur la propria motocicleta nituit asa, a mers mult si bine lantul ala si dupa ce am dat motoreta.

 

dupa mi-am luat scula de nituit pe care am recomandat-o si n-am mai facut altfel.

 

20-30 lei pe acolo e o za de legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, easy ride on! a spus:

Şi 400-500 lei o presă mai serioasă.

Limba română: zale / singular = za, oale / singular = oală (nu = oa) :)

nu inteleg unde vrei sa ajungi - ca eu am recomandat presa de nituit. citeste mai sus

 

dex zice ca e corect: za ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, easy ride on! a spus:

Este o.k. recomandarea ta cu presa, doar că presa este mai scumpă decât lanţul şi muult mai scumpă decât o clasică za de legătură (la care nu ai nevoie de presă). Za peste a cărei agrafă-siguranţă se poate plia o siguranţă a agrafei (tablă subţire). Eu aşa fac şi nu am pierdut-o niciodata ("zala" sau "zaua" - cum i-o fi zicând la dex).

 

nu toate lanturile vin cu za de legatura cu siguranta, majoritatea vin cu ea nituibila. 

250lei presa care am recomandat-o eu, mai putin decat un lant.

 

pana la urma initiatorul topicului decide ce achizitioneaza.

 

tu ai venit cu dexu la mine si te-ai luat de mine ca scriu ZA si nu ZALA. ce tot insisti ca nu inteleg ce vrei sa demonstrezi... bv tie ca stii mai multa limba romana..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, easy ride on! a spus:

 

Eronat dragă, primul care a apelat la dex (care dintre ele?) nu am fost eu, cu tu (acum 2 ore).

Este corect zală (yală, oală), dex-ul se mai schimbă (sminteşte)  :)

Za promjene ...

 

 poate ai uitat ce ai postat acum 3 ore:

 

image.thumb.png.b1d5f33b49592fd58aa8b3f7965af662.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, easy ride on! a spus:

Dar dacă

Da, dar nu te-am trimis şi la dex (repet cu scuze: care din ele?)

Dacă zici za-, ya-, oa- sau smoa- ... înţeleg perfect despre ce este vorba.

bah baiatule gaseste-ti alta vocatie ca aia de profesor de romana nu ti se potriveste

 

contextul in care discutam este za de lant substaniv feminin. dex 2009

 

image.thumb.png.6ed5d114c44d339059cf887f98703ab9.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Cavaleru said:

bah baiatule gaseste-ti alta vocatie ca aia de profesor de romana nu ti se potriveste

 

contextul in care discutam este za de lant substaniv feminin. dex 2009

 

image.thumb.png.6ed5d114c44d339059cf887f98703ab9.png

Tu nu vezi ca nu prea mai scrie nimeni pe aici ca imediat cum posteaza apare asta si ne explica faptul ca in mintea lui senila simsonul e motocicleta, cand de fapt era un gunoi sinistru si nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru punctele de vedere privind presa de lant. Am mers pana la urma pe un produs Craft Meyer, cumparat de la un magazin din Cluj. (produs identic cu cel recomandat de @Cavaleru de pe Louis.de). 

230 de lei + 20 de lei transportul.

Momentan pot mentiona doar livrarea ce lasa de dorit a Fan Curier - cutia de depozitare (din plastic) a piesei s-a spart la transport. Urmeaza sa execut si lucrarea la agregat weekendul ce vine si revin cu impresii la cald privind produsul. 

 

https://postimg.cc/JD94C4PZ

 

Cele bune, 

Alex. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Alexandru Boros a spus:

Multumesc tuturor pentru punctele de vedere privind presa de lant. Am mers pana la urma pe un produs Craft Meyer, cumparat de la un magazin din Cluj. (produs identic cu cel recomandat de @Cavaleru de pe Louis.de). 

230 de lei + 20 de lei transportul.

Momentan pot mentiona doar livrarea ce lasa de dorit a Fan Curier - cutia de depozitare (din plastic) a piesei s-a spart la transport. Urmeaza sa execut si lucrarea la agregat weekendul ce vine si revin cu impresii la cald privind produsul. 

 

https://postimg.cc/JD94C4PZ

 

Cele bune, 

Alex. 

 

ti-au dat si manual de folosire ca necesita un pic de explicatii ca sa faci corect procesul de nituire

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Cavaleru a spus:

-au dat si manual de folosire ca necesita un pic de explicatii ca sa faci corect proces

 

Mi-au dat si manual :D . N am apucat sa il frunzaresc dar, cred ca povesteste acolo ce si cum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.05.2021 la 10:47, Lucian_M a spus:

Nț! Materialul e moale, căpuitorul se duce naibii după 2-3 utilizări. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...