Jump to content

ChainLube’ul calatorului nepregatit...

Recommended Posts

Nu deschid acest topic pentru a explica de ce am plecat de-acasa fara spray de lant la mine, stiind ca o sa fac vreo mie de km, sau de ce am zis lasa ma ca le curat la intoarcere, sau de ce am plecat duminica la 5 grade cu rucsacul jumate gol si toate hainele pe mine, nici cum am ajuns luni in Reghin spre pranz la 25 grade si rucsacul burdusit de toate cele, n-aveai unde sa mai pui o guma de mestecat...

Deschid topicul acesta pentru ca am avut o foarte placuta surpriza sa intalnesc oameni primitori si foarte draguti in locuri in care nu ma asteptam :)

Mia de km “cu totul” o depasisem deja dupa “un mic ocol” si mai aveam vreo 500 pana acasa. Lanturilor li se uscasera O-ringurile si implorau putina unsoare. Macar asa de pofta, dupa ce coborasem din Tihuta. 

Google search spune ca in Reghin e un magazin moto, ProMoto, pe strada Pomilor 12. Gata. Acolo mergem. 

Voiam un spray mic mic mic de uns lantul, sa-l indes undeva in rucsacul plin ochi si sa putem pleca mai departe.

Spray mic mic nu aveam. Doar un tub mare mare. Mult prea mare.

POS nu aveau. Iar eu, in avantu-mi modern, doar apple pay si Revolut. Bancomate... hat departe. Nici de transferat n-aveam cui. Deci cumpara dar n-ai cum sa platesti, ia tubul dar n-ai unde sa-l pui. Soarta spunea ca nu se potriveste, n-am, n-au, n-avem. 

Ce au avut insa a fost multa amabilitate si initiativa si... tipul- scuze, omule, eram asa cu capul in nori ca nici nu te-am intrebat cum te cheama:))- a venit cu o idee: mi-a dat tubul- Motul Road Racing Factory Line 😁, mi-am uns lantul si l-am lasat in stanga langa usa. Are o eticheta pe el, il poate folosi oricine trece prin Reghin si are nevoie de o “reimprospatare”. 

Mie mi-a dat un plus de 150% la nice human factor in excursia asta. Nu zic ca era nevoie. Dar era. Avem o tara frumoasa. Din loc in loc, mai e populata si cu oameni misto. 

703283A4-BDFD-491C-AC56-048D1ECC1EC0.jpeg

La 13.05.2021 la 22:36, cinezicealae a spus:

Cel mai frumos gest despre care am auzit in ultima vreme.

N-am lant dar multumesc ca existati 👍

Cu siguranta gasea ceva de ajutor si pentru cineva cu cardan sau curea, daca ar fi avut nevoie.

in ciuda ponderii mici in societatea actuala, mai exista si oameni faini, iar acestia de obicei nu ies in evidenta.

Bottom line, daca ajungeti prin Reghin, ProMoto e un loc unde mai sunt si astfel de oameni :)

Chiar nu stiam pe unde sa plec maine, ma apuc de schitat un traseu care sa treaca prin Reghin.

Acum 30 minute, ERU a spus:

Chiar nu stiam pe unde sa plec maine, ma apuc de schitat un traseu care sa treaca prin Reghin.

Baga toata zona Reghin Gheorgheni Toplita si daca mai ai timp, fa si pasul Tihuta, merg de o zi mai Iron But’like si merita fiecare km:) asfalt superbun (da, da, stiu ca pe tine nu prea te intereseaza asfaltul...) dar traficul e lejer si poti sa te dai cum vrea sufletelul tau mic si negru:))

Acum 12 ore, megamotoreta a spus:

Eu nu am inteles de unde a aparut tubul si eticheta ...

De la Promoto. L-am lasat langa usa, pe interior in stanga :) eticheta a pus-o tipul care lucreaza acolo, sa ramana tubul acela pentru cei ce au nevoie de un fasss&go (ideal ar fi go dupa cateva minute, altfel stropesti janta bascula etc...)

La 13.05.2021 la 10:39, Raisa_c a spus:

Voiam un spray mic mic mic de uns lantul, sa-l indes undeva in rucsacul plin ochi si sa putem pleca mai departe.

Spray mic mic nu aveam. Doar un tub mare mare. Mult prea mare.

POS nu aveau. Iar eu, in avantu-mi modern, doar apple pay si Revolut. Bancomate... hat departe. ......

Bine ca ai avut nevoie de cash doar pt spray,daca era vb de vreo pana,ceva,era mai nasol,in Romanica cash-ul e la putere.

De acum....stii....un spray mic,bagat sub sa si invelit in cateva bacnote ...

🤑

Acum 3 ore, ALEX-CRUISER a spus:

Bine ca ai avut nevoie de cash doar pt spray,daca era vb de vreo pana,ceva,era mai nasol,in Romanica cash-ul e la putere.

De acum....stii....un spray mic,bagat sub sa si invelit in cateva bacnote ...

🤑

Kit’ul de pana il aveam la mine 🤣 doar spray’ul de lant nu... ca nu intrase in plan, dar planul s-a schimbat din mers:)

• 4 weeks later...
On 5/13/2021 at 11:02 AM, Cavaleru said:

poate mai avem o sansa sa ne facem bine :)

Speranta moare ultima. Din 2020, cica de ciuda :)

On 5/15/2021 at 1:50 PM, Raisa_c said:

mai exista si oameni faini, iar acestia de obicei nu ies in evidenta.

Cam asa zic si eu. 

On 5/15/2021 at 1:50 PM, Raisa_c said:

Reghin

M-am imprietenit la concertul Maiden din '95 cu 2 insi din Reghin. Pe-atunci nu prea era cu mobile. Nici trimisul de scrisori n-a fost in discutie, asa ca treaba a durat putin. Dar oameni faini!