Sari la conținut

Cu cortu la munte? Locuri de pus cortu?


Postări Recomandate

Salut,

Suntem 3 baieti si vrem sa mergem la munte cu cortul (naked-uri deci suntem putin limitati).
Am aprecia foarte mult daca stiti locuri frumoase de stat cu cortul (exclus in camping sau zone amenajate special) unde sa avem si motoarele langa noi.

 

Zona Brasov+-100km, Multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://cucortu.ro/

Desi multe sunt campinguri. Insa mai sunt si locuri "wild".

Vezi pe acolo. SI nu puneti cortul la altitudine, unde umbla ursul, in zona Valea Prahovei, unde apucati. Ca i periculos.....

Acum 6 minute, Metal Heart a spus:

biiiiiine maaa :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Iti recomand Valea Moasei, intri din Avrig si treci prin Sebesul de Sus. De aici se cam strica drumul, dar eu am fost cu Monster cu pasager si bagaje doi an la rand, deci se poate merge fara probleme. 

Continui drumul cand se cam termina, o sa ai de unde alege, mergi pe langa rau si te opresti unde iti convine.

Daca te incanta zona pun si 2-3 poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, iulianserban said:

Salut. Iti recomand Valea Moasei, intri din Avrig si treci prin Sebesul de Sus. De aici se cam strica drumul, dar eu am fost cu Monster cu pasager si bagaje doi an la rand, deci se poate merge fara probleme. 

Continui drumul cand se cam termina, o sa ai de unde alege, mergi pe langa rau si te opresti unde iti convine.

Daca te incanta zona pun si 2-3 poze.

Suna bine, daca putem campa undeva langa apa si sa avem si motoarele langa cort e perfect. Poti sa atasezi si niste poze.

9 minutes ago, Adrian M. said:

https://cucortu.ro/

Desi multe sunt campinguri. Insa mai sunt si locuri "wild".

Vezi pe acolo. SI nu puneti cortul la altitudine, unde umbla ursul, in zona Valea Prahovei, unde apucati. Ca i periculos.....

biiiiiine maaa :)))

Mersi! Ma uit sa vad ce imi face cu ochiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, AdrianCristea a spus:

Salut,

Suntem 3 baieti si vrem sa mergem la munte cu cortul (naked-uri deci suntem putin limitati).
Am aprecia foarte mult daca stiti locuri frumoase de stat cu cortul (exclus in camping sau zone amenajate special) unde sa avem si motoarele langa noi.

 

Zona Brasov+-100km, Multumim

 

camping Panorama in dambovicioara/rucar - privelistea e de vis, recomand in afara week-endurilor pentru a savura pe deplin acest camping

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, iulianserban a spus:

Depinde de perioada in care vrei sa mergi, este posibil sa ai vecini, dar depinde si de locul pe care il alegi. 

O sa ma uit in video, cred ca am si ceva cu drumul pana acolo.

Nice, salvat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, AdrianCristea a spus:

Salut,

Suntem 3 baieti si vrem sa mergem la munte cu cortul (naked-uri deci suntem putin limitati).
Am aprecia foarte mult daca stiti locuri frumoase de stat cu cortul (exclus in camping sau zone amenajate special) unde sa avem si motoarele langa noi.

 

Zona Brasov+-100km, Multumim

Cred ca este ilegal sa aruncati cortul oriunde vreti si sa faceti si focul eventual.

Si periculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, edward_zone a spus:

Cred ca este ilegal sa aruncati cortul oriunde vreti si sa faceti si focul eventual.

Si periculos.

Este ilegal campatul in rezervatii naturale in zone unde nu ai voie, si exista zone special amenajate, sau pe terenuri proprietate privata, sau in locuri marcate special ca fiind interzisa camparea. IN rest, ai voie. Nu suntem in Austria, unde ai potecile asfaltate in padure :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1-2 km. dupa Cabana Voina, pe stanga, langa parau, la intrarea in M-tii Iezer Papusa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Starcream said:

Eu am mai campat in zona Plaiul Foii, e superb.

 

 

 

Si eu, de vro 3 ori prin diferite locuri langa Barsa intre Zarnesti si Plaiul Foii, si eu as recomanda acolo, daca nu gasesc nimic, acolo ma duc. Voiam sa schimb

15 minutes ago, cinezicealae said:

E un drum catre Manastirea Robaia.

Mai stau acolo mobristii si rulotistii.

Liniste, necirculat, langa apa...

Loc de campat, cu hectarele.

Arata foarte bine, e si aproape, dar nu gasesc apa...

Screenshot_4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la localitatea Robaia, mergi catre manastirea Robaia.

e asfalt pana la un punct, apoi pietris-practicabil cu orice moto.

E un parau paralel cu drumul. Ocazional serpuieste si il treci peste poduri.

Nu am poze, din pacate. Prefer amintirile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, cinezicealae said:

De la localitatea Robaia, mergi catre manastirea Robaia.

e asfalt pana la un punct, apoi pietris-practicabil cu orice moto.

E un parau paralel cu drumul. Ocazional serpuieste si il treci peste poduri.

Nu am poze, din pacate. Prefer amintirile :)

Am gasit! Inca o intrebare: Este destul de mare paraul asta ca sa tinem bere rece sau alimente in el? poate si sa ne racorim la picioare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, AdrianCristea a spus:

Am gasit! Inca o intrebare: Este destul de mare paraul asta ca sa tinem bere rece sau alimente in el? poate si sa ne racorim la picioare?

Asta am facut si eu, am bagat cola in el.

Are cativa metri si e repede si rece.

Partea buna e ca zona e destul de lunga si ai de unde alege unde sa stai. La umbra, la soare...

Daca te duci, ia-ti la tine ce ai nevoie ca nu e nimic in zona.

Daca e, da un mesaj ca poate iau aprobare si vin si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, cinezicealae said:

Are cativa metri si e repede si rece.

Partea buna e ca zona e destul de lunga si ai de unde alege unde sa stai. La umbra, la soare...

 

Cred ca am facut alegerea! Multumesc tuturor pentru idei, vara e lunga, eu sunt la liceu, e timp de toate.
Ne auzim daca e sa stabilesc cu baietii si data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, AdrianCristea a spus:

Salut,

Suntem 3 baieti si vrem sa mergem la munte cu cortul (naked-uri deci suntem putin limitati).
Am aprecia foarte mult daca stiti locuri frumoase de stat cu cortul (exclus in camping sau zone amenajate special) unde sa avem si motoarele langa noi.

 

Zona Brasov+-100km, Multumim

 

Acum 20 ore, Adrian M. a spus:

Este ilegal campatul in rezervatii naturale in zone unde nu ai voie, si exista zone special amenajate, sau pe terenuri proprietate privata, sau in locuri marcate special ca fiind interzisa camparea. IN rest, ai voie. Nu suntem in Austria, unde ai potecile asfaltate in padure :)

Daca "exista zone special amenajate, sau pe terenuri proprietate privat" numai ajungi la topicul deschis "(exclus in camping sau zone amenajate special)".

Sigur nu ai voie dada cu este camping sau zona speciala opentru campare sau proprietate privata.

Nici nu o sa ajungem vreodata ca in Austria.

Pace!

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.05.2021 la 12:24, edward_zone a spus:

Cred ca este ilegal sa aruncati cortul oriunde vreti si sa faceti si focul eventual.

Si periculos.

 

Sa mearga la pensat si la manichiura ca acolo nu e periculos !

 

Nici eu nu sant fan cort , dar lasa oamenii sa merga cu cortul daca asa le place.  Daca nu e zona interzisa /proprietate privata si isi strang gunoiul cand termina nu vad ce problema e pentru ca nu e interzis in Romania (+ in multe alte tari)  sa campezi  . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, JUST4TNT a spus:

 

Sa mearga la pensat si la manichiura ca acolo nu e periculos !

 

Nici eu nu sant fan cort , dar lasa oamenii sa merga cu cortul daca asa le place.  Daca nu e zona interzisa /proprietate privata si isi strang gunoiul cand termina nu vad ce problema e pentru ca nu e interzis in Romania (+ in multe alte tari)  sa campezi  . 

Foarte corect.

Doream sa dau un sfat pentru a se informa de zona respectiva.

Oricum trebuie sa faca un foc pentru mancare, tantari, animale salbatice, frig, etc, iar acesta este interzis in padure.

Cred ca e mai ok in comunitate (ai un dus, wc, mai socializezi, etc) si cu garduri electrice cum este prin Harghita pe unde mai vine ursul.

Mai sunt hoti, prosti, betivi, anti-motociclisti, etc.

Si mai sunt hotelurile sau pensiunile sau cabanele ascunse prin paduri care nu sunt asa scumpe. Avantaje: apa calda, wc, mancare calda, cafea, receptioniste, cameriste, etc.

Nu mai cari cort, sac dormit, cani, vase, topor, cutit, hrana, bautura, apa, etc.

Ai loc pentru chitul de pana pe care nul mai ia nimeni. Prin paduri mai faci si pene de cauciuc. Sunt patit. Si trusa de prim ajutor.

Cat despre pensat si manichiura nu se pune problema, doar sunt 3 baieti.

 

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa consultati legea 54/2012 (asa numita lege a picnicului) ca sa nu aveti surprize.. pana la urs, va papa garda de mediu... 

Apoi trebuie avut in vedere  ca administratiile locale si birourile pentru managementul situatiilor de urgenta au elaborat regulamente privind modul de utilizare a focului deschis. Deci, grija mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e corect ce se spune privind focul in padure. 
Avand in vedere varsta voastra, nu stiu cat sunteti de experimentati privind viata la cort. E bine sa cautati informatii diverse privind acest frumos mod de “cazare”. Sunt multe reguli si lucruri de stiut inainte de “a te arunca in cort”, daca vrei sa nu ai probleme (mai ales acum cand ursul nu mai sta in partea inalta de munte, ci de foame ajunge si in corturi-deci exclus mancare in cort, grija mare). 
 Ati vazut acele zone langa cursuri de apa, unde cand mergi vezi  o sumedenie de locuri cu iarba arsa, unde toti meltenii au facut focul?

Sfat: faceti vatra focului, taind intai brazda de iarba pe bucati sau direct rotunda, cu o mica sapa “de campanie”, decupand min 10cm in adancime si apoi scotand brazda de iarba. O pastrati la malul apei unde campati (in apa mica), si cand plecati curatati locul si o asezati la locul ei. Astfel, acel loc va ramane verde, cum era cand ati venit, asta daca va pasa de Frumusetile Patriei, ca sa fiu melancolic 👍

Have fun!

PS Si da, puneti aici daca vreti informatiile privind iesirea, poate mariti gasca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

@AdrianCristea, ai mai ajuns in zona Robaia? Urmeaza sa plec si eu si vremea imi cam da de gandit...

Cum a fost, ai avut vecini? poti pune 2-3 poze, impresii ceva?

@cinezicealae, daca ai ceva de adaugat te rog sa intervii 🙂

 

Am uitat sa adaug. in 2 zile vreau sa plec, dar vad ca ploua in zona Obarsia Lotrului unde vreau sa ma duc. 

M-ar ajuta si as aprecia daca imi puteti recomanda orice zona de la noi unde pot sa pun cortul, apa langa si liber, cat mai salbaticie, exclus camping. De preferat sa se ajunga cu masina.

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...