Sari la conținut

ITP expirat


a_sorien
 Share

Postări Recomandate

Salutare ! Anul trecut am fost in Romania cu motorul ( venind din UK ) . Din motive personale a trebuit sa ma reintorc in UK cu avionul . Motorul a ramas in Romania la un amic . ITP ul a expirat . Acum vreau sa vin cu avionul si sa ma intorc in UK cu motorul . Pot face in Romania ITP ul la o motocicleta cu numere de Anglia ? Bineinteles englezii nu recunosc ITP ul romaneasc si mai tre sa fac unul in UK . Dar am nevoie de ITP pe drumul spre Anglia . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, a_sorien a spus:

Salutare ! Anul trecut am fost in Romania cu motorul ( venind din UK ) . Din motive personale a trebuit sa ma reintorc in UK cu avionul . Motorul a ramas in Romania la un amic . ITP ul a expirat . Acum vreau sa vin cu avionul si sa ma intorc in UK cu motorul . Pot face in Romania ITP ul la o motocicleta cu numere de Anglia ? Bineinteles englezii nu recunosc ITP ul romaneasc si mai tre sa fac unul in UK . Dar am nevoie de ITP pe drumul spre Anglia . 

De pe site-ul oficial RAR: https://www.rarom.ro/?p=661 ITP-ul va fi valabil doar in Romania.
Ca sa ajungi in UK ai doua optiuni: fie o duci pe platforma, fie iti asumi riscul.
In al doilea caz, primul hop va fi la iesirea din Romania (intrarea in spatiul Schengen) si al doilea cand vei trece frontiera in UK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow , asta inseamna RAR , adica coada !! Adica booking .Adica prin toamna .  ITP ul poate fi facut si altundeva in Romania ?

 

Ce nu pricep e ca MOT ul ( echivalentul ITP ) englezesc e valabil oriunde !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, a_sorien a spus:

Wow , asta inseamna RAR , adica coada !! Adica booking .Adica prin toamna .  ITP ul poate fi facut si altundeva in Romania ?

 

Sa nu exageram. Daca te uiti pe programari online (pro.rarom.ro) pentru Bucuresti si judetele limitrofe exista disponibilitati incepand de luni, 17 Mai.

Acum 2 minute, remu1 a spus:

La garaje particulare autorizate . 

Banuiesc ca se poate face si asa.

Dar ITP-ul este valabil doar in RO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Uk la frontiera nu te intreaba nimic despre MOT , pt ca nu trebuiie sa detii o hartie care atesta asta . MOT ul este intr o baza de date . Politistul englez stie dupa numarul de inmatriculare daca ai MOT , asigurare si daca ai taxele platite . Din cate mi amintesc nici ungurii nu mi au cerut nimic la vama anul trecut . Ei verifica sa nu fie furat , cred . Oricum merci pentru articolul RAR 

Numai la RAR !! https://autolatest.ro/stiri/cum-se-face-un-itp-statii-itp-romania-si-procedura-itp-auto-itp-pentru-utilitare-itp-anual-2017/

Practic aici nu exista RAR ! Exista DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency ) dar cu care se lucreaza online si prin posta . 

Masina /mobra o vede numai un atelier autorizat , care elibereaza MOT si informeaza DVLA ca ai trecut  . Uitasem cat de complicat e in Romania !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@a_sorien

Vai ce complicat este in Romania!

Intri pe site-ul RAR, te programezi, pardon "iti faci un booking" si in 2-3 zile faci revizia. 

Daca inspectia o faci la un service autorizat dai un telefon, si la moto sigur prinzi loc in aceeasi zi. Ingrozitor!

 

Nu sunt nici eu mare amator de birocratie RO dar tie prietene iti place sa arunci cu rahaat cand nu e cazul.

 

Ignorand coruptia din RAR in ceea ce priveste masinile bune de epave sau traficul cu masini furate, la nivel administrativ RAR-ul functioneaza bine.

 

Si ca sa pricepi si cum e treaba cu MOT-ul cel atotputernic si bietul ITP:

In orice tara vei face inspectia tehnica a unei masini/moto inmatriculate in alta tara (ma refer la UE) ea va fi valabila doar in tara in care a fost efectuata.

Daca inspectia tehnica se face in tara in care este inmatriculata, atunci aceasta este valabila in orice tara cu care exista conventie bilaterala de recunoastere.

 

Adica, vai! Pina si ITP-ul din RO e valabil in UK! Ce minune!

 

Sincer ma mir ca mai vorbesti romaneste.

 

In RO inspectia tehnica functioneaza fix ca in UK. Faci ITP la un service autorizat de catre RAR si raportul de inspectie apare in timp real in baza de date a RAR.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

58 minutes ago, Silver Arrow said:

In orice tara vei face inspectia tehnica a unei masini/moto inmatriculate in alta tara (ma refer la UE) ea va fi valabila doar in tara in care a fost efectuata.

Daca inspectia tehnica se face in tara in care este inmatriculata, atunci aceasta este valabila in orice tara cu care exista conventie bilaterala de recunoastere.

 

Bine rezumat.

 

@OP: nu merită să te complici cu un ITP în România, în cazul în care el va fi valabil doar pe teritoriul țării, tu trebuind să traversezi alte cel puțin 4 țări până în UK. Chiar dacă scapi de controale (puțin probabil la granița Uniunii), există șanse să ai un eveniment pe drum și să dai de dracu' cu o inspecție periodică expirată/invalidă. Mai bine o pui tu într-o dubă sau pe o platformă și o transporți până acolo. Costul este probabil doar puțin mai mare decât cel al gazului pe care l-ai consuma oricum cu motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Bine rezumat.

 

@OP: nu merită să te complici cu un ITP în România, în cazul în care el va fi valabil doar pe teritoriul țării, tu trebuind să traversezi alte cel puțin 4 țări până în UK. Chiar dacă scapi de controale (puțin probabil la granița Uniunii), există șanse să ai un eveniment pe drum și să dai de dracu' cu o inspecție periodică expirată/invalidă. Mai bine o pui tu într-o dubă sau pe o platformă și o transporți până acolo. Costul este probabil doar puțin mai mare decât cel al gazului pe care l-ai consuma oricum cu motocicleta.

Poate ii plac senzatiile tari.

Oricum, la intrarea in UK sigur ii verifica aia numarul si politia, care stie tot (inclusiv cea din RO, dar sa-l lasam sa descopere), o sa vada ce ITP si ce validitate. Si atunci va incepe distractia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow , ...vorbesc romaneste si cam stalcit engleza , desi sant de multisor aici . Atunci  , de ce in Ro tre sa ai dupa tine inspectia tehnica sa o arati politaiului ? RAR trebuie sa existe ca sa fie loc de spaga ..?! Nu fac decat comparatii logice cu ce am aici . Pe camere englezii stiu cred ca si ce ai mancat . Si DA o sa ma intorc in Romania , dar cand o sa am o pensie cat de cat normala , daca asta te ustura . Acu ca o paranteza , am fost anu trecut in Ro sa platesc impozite...! Stii ce a urmat ? Oricum multam de informatii , cand am plecat eu era groaznic la RAR 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@a_sorien  sa fi sanatos! Si ai grija sa ramai sanatos 😊!

Poti sa traiesti unde crezi tu ca iti este mai bine. Chiar si dupa ce vei ajunge pensionar.

 

Iti faci si tu un cont la impozite Iasi si le platesti on-line.

Asta bineinteles daca nu doresti sa ai un motiv bun de dat nesetei de ce trebuie musai sa dai o tura in RO 😋.

 

Treaba cu ITP-ul la purtator nu ai cum sa o schimbi pentru ca este trecuta pe talon.

Si talonul trebuie sa il ai la tine.

Asa ca cum ar veni pe engleza ITP il ai la tine  ''by default''

Trebuie sa invete militienii sa acceseze bazele de date cum trebuie. La RCA pot sa o faca deja.

 

Da, stiu ca 'englejii'' sunt plini de camere. O fi bine, o fi rau, asta tu poti sa ne spui.

 

Desi se intampla greu, si cu frana de mana trasa, si in RO apar schimbari. Mare ''noroc'' a fost pandemia care a impins rapid digitalizare inainte, si mare ''noroc'' ca ne mai strange UE de oua sa ne miscam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumnatul meu a avut o situatie relativ asemanantoare, in sensul ca a mers cu masina inscrisa in RO in Spania, si acolo i-a expirat ITP-ul. Doar ca, fiind inscrisa in Romanica, ghici : a reusit sa faca ITP-ul in RO fara sa fie masina prezenta :))))   Acum, ma gandesc ca in UK nu prea merge cu romanizme d-astea, dar na, ti-am dat o idee... Cine stie, poate merge :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu crezi că în Anglia e aplicabil? Sau îți imaginezi că la ghișeul de acolo lucrează un român care să îl ajute ca acasă?  Oricum, mi se pare incredibil că e posibil asta..dar asta spune multe despre gradul nostru de civilizație și de faptul ca șpaga, corupția este literă de lege aici. Să o mai și perpetuezi și să dai povață e cu totul altă poveste..

Asta mă pune pe gânduri un pic..Oare ne mai facem bine vreodată, noi, că nație?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

tu crezi că în Anglia e aplicabil? Sau îți imaginezi că la ghișeul de acolo lucrează un român care să îl ajute ca acasă?  Oricum, mi se pare incredibil că e posibil asta..dar asta spune multe despre gradul nostru de civilizație și de faptul ca șpaga, corupția este literă de lege aici. Să o mai și perpetuezi și să dai povață e cu totul altă poveste..

Asta mă pune pe gânduri un pic..Oare ne mai facem bine vreodată, noi, că nație?

nam inventat noi ramanii chestia asta si da se gaseste un indian la o statie mot sa ii fac mot-ul fara a fi prezent vehiculul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Flower-Power a spus:

 

Asta mă pune pe gânduri un pic..Oare ne mai facem bine vreodată, noi, că nație?

Avand in  vedere ca din momentul in care ne apucam de treaba ca sa ne facem bine vor trece 3 sau 4 generatii pina ne vom face bine, cel putin noi nu vom vedea natia asta facuta bine.

In plus avand in vedere ca de 150 de ani spaga propsera si se dezvolta pe aceste meleaguri, cred ca niciodata nu o sa ne mai facem bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, Mariusik85 said:

Cumnatul meu a avut o situatie relativ asemanantoare, in sensul ca a mers cu masina inscrisa in RO in Spania, si acolo i-a expirat ITP-ul. Doar ca, fiind inscrisa in Romanica, ghici : a reusit sa faca ITP-ul in RO fara sa fie masina prezenta :))))   Acum, ma gandesc ca in UK nu prea merge cu romanizme d-astea, dar na, ti-am dat o idee... Cine stie, poate merge :)

Si cum i-a lipit stickerul pe talon? I l-a trimis prin posta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

mi se pare incredibil că e posibil asta..dar asta spune multe despre gradul nostru de civilizație și de faptul ca șpaga, corupția este literă de lege aici. Să o mai și perpetuezi și să dai povață e cu totul altă poveste..

Asta mă pune pe gânduri un pic..Oare ne mai facem bine vreodată, noi, că nație?

Prin 2009 creca era treaba, cineva pusese ochii pe matizul mamei care statea nefolosit in curtea unui prieten. Avea ITP expirat, binenteles. Mama plecata din tara, fara vreun gand sa revina prea curand. Ala insista ca "Domne, mie zi-mi daca o vinzi si cat vrei pe ea". Ne-am inteles la un pret, i-am dat cartea si talonul, in vreo saptamana avea masina ITP facut fara sa se fi miscat un metru, era radiata de pe numele mamei, transcrisa pe numele aluia si pastrase si numerele. 

 

Nu prea imi place sa povestesc asta, dar da, cam asa era pe vremea aia. Si vorbim de un matiz, nu cine stie ce bolid de lux (ma uit la tine, E46).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 minutes ago, einstein1984 said:

Nu stiu, dar langa targul vitan e o ghereta care face ITPuri de bulgaria, conform firmei. SI nu pare a fi service auto....

ITP-ul de Bulgaria e cu sticker pe talon? Face ITP fara sa ii duci talonul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, einstein1984 a spus:

nu stiu, ca nu am masina pe bulgaria. Dar normal ar fi sa duci masina in bulgaria, nu? 

Depinde... Sunt si bulgarii niste români, se descurca ca "sa mananka si gura lor ceva".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Flower-Power a spus:

tu crezi că în Anglia e aplicabil? Sau îți imaginezi că la ghișeul de acolo lucrează un român care să îl ajute ca acasă?  Oricum, mi se pare incredibil că e posibil asta..dar asta spune multe despre gradul nostru de civilizație și de faptul ca șpaga, corupția este literă de lege aici. Să o mai și perpetuezi și să dai povață e cu totul altă poveste..

Asta mă pune pe gânduri un pic..Oare ne mai facem bine vreodată, noi, că nație?

Draga noastra Flower, uite si raspunul la dilema ta, raspuns venit direct de la institutiile statului:

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24804573-viorica-dancila-angajata-consilier-probleme-strategie-lui-isarescu.htm

Asadar nu ne mai  facem bine in veci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Silver Arrow a spus:

Draga noastra Flower, uite si raspunul la dilema ta, raspuns venit direct de la institutiile statului:

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24804573-viorica-dancila-angajata-consilier-probleme-strategie-lui-isarescu.htm

Asadar nu ne mai  facem bine in veci!

 

O fi gasit anuntul de angajare la mica publicitate alaturi de cele de casier la Lidl /Kaufland ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...