Sari la conținut

Daca traiesti in Romania, probabil nu te vei mira.


GDan
 Share

Postări Recomandate

Poate ajuta pe cineva, sa nu ajunga in situatia mea.

 

In data de 10.05.2021 m-am prezentat pentru verificarea tehnica periodica a motocicletei, la Auto Zone Iasi.

Dupa finalizarea acesteia, in incercarea de o scoate afara din incinta statiei, angajatul a pierdut controlul motocicletei si a iesit cu roata fata de pe rampa de acces, producand avarii la elementele aflate la partea inferioara.

Dupa incident, m-am deplasat la un service autorizat pentru constatarea daunelor, apoi m-am intors cu devizul la statia ITP. Aici, administratorul mi-a spus ca nu-si asuma raspunderea pentru cele intamplate si sa ma inteleg cu angajatul.

Valoarea devizului este una destul de mare pentru angajat si, in mod evident, acesta a spus ca nu are de unde sa-mi plateasca.

Din acest motiv, m-am adresat institutiilor in masura sa rezolve aceasta situatie.

Deoarece angajatul mi-a spus ca indiferent de modul de solutionare, paguba o va suporta el, prin opriri din salariu, am incercat sa-l ajut cautand piese aftermarket, mai ieftine. Astfel am gasit o varianta la mai putin de un sfert din pretul initial, care de aceasta data era mai mult decat accesibil.

A fost foarte incantat de idee, insa cand a venit momentul sa-mi dea banii, a refuzat, precizand ca „prefera sa mearga pe calea legala”.

Asa vom face.

Daca vreti sa nu sprijiniti existenta unor astfel de exemplare, prin plata serviciilor (deserviciilor) pe care le presteaza, va sugerez sa evitati aceasta statie ITP.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Paguba trebuie suportata de patronul de la cascarabeta aia unde se face ITP. Angajatul ala nu era acolo de capul lui. 

Dupa aia patronul n-are decat sa caute el sa primeasca despagubiri de la angajatul neatent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din curiozitate: exista vreun martor sau esti in posesia vreunei inregistrari video? 

 

Am fost intr-o situatie mai mult sau mai putin asemanatoare (incident in parcare), din care am invatat ca nu e bine sa ajungi la "mica intelegere" niciodata.

 

Sper sa revii in acest topic cu un mesaj cand se solutioneaza problema. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia saracului cand isi face o lingura, trebuie sa i-o rupi cat mai repede.
Urata vorba, da o intelegi prea bine cu cat inaintezi in viata si esti inconjurat de o leahta de prosti oriudne ai fi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers direct la Protectia Consumatorului.

 

Iar ideea lui @megamotoreta  este foarte buna: da si tu un e-mail la RAR, in care spui ca ai fost la un service autorizat de ei (fara sa dai numele, doar daca il vor cere ei ulterior) si spui ce ai patit. Si intrebi cine este responsabil.

 

@einstein1984 orice firma zdravana la cap, nu doar service auto, isi face o asigurare de malpraxis.  Doar ca asiguratorul nu vine, iti da asigurare iti ia banul si a plecat. Sta si verifica daca ai implementate N reguli si proceduri si ai un sistem de urmarire cum ca se si respecta.

In cazul de fata daca angajatul avea obligatia si dreptul sa manevreze mobra - trecuta in scris la procedura , nu asa pe vorbe, daca a facut-o respectand procedura etc.

 

@GDan  genul acesta de patroni si angajati nu trebuie lasati sa se perpetueze. Atitudinea patronului este de cacao. In loc sa te convoace la o discutie sa vedeti cum puteti rezolva problema, ti-a dat-o direct in gura.

Ceea ce s-a petrcut se numeste accident de munca fara victime si poti sa ii faci o bucurie sa faci o sesizare si la ITM daca nu se face baiat cuminte.

Parerea mea este sa nu fi tu baiat cumsecade pentru ca ceilalti nu sunt. Si vei ramane cu paguba. Mai ales daca trece timpul si se raceste treaba.

 

Cat despre problema angajatului zic eu sa nu iti faci griji: daca nu scrie negru pe alb prin fisa postului cine manevreaza mobra, si cine plateste daca se intampla ceva (ma indoiesc ca exista asa ceva, asta judecand prin prisma atitudinii), o sa si-o dea patronul sufeltului singur prin gura. Nu va putea cere angajatului sa plateasca paguba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, JCDenton a spus:

Paguba trebuie suportata de patronul de la cascarabeta aia unde se face ITP. Angajatul ala nu era acolo de capul lui. 

Dupa aia patronul n-are decat sa caute el sa primeasca despagubiri de la angajatul neatent.

Exact asta e si parearea mea, cu mentiunea ca ar trebui ca aceste service-uri sa aiba asigurari pentru astfel de evenimente, astfel incat clientul sa poata fi despagubit rapid, fara ca angajatul sa fie ingropat in datorii. Angajatul ar trebui, mustrat, apoi daca se repta, penalizat si daca insista, eventual concediat pentru incompetenta. El nu a facut-o intentonat. Oricare dintre noi putem gresi, la job-ul nostru.

 

Acum 34 minute, joby_toss a spus:

Din curiozitate: exista vreun martor sau esti in posesia vreunei inregistrari video? 

 

Am fost intr-o situatie mai mult sau mai putin asemanatoare (incident in parcare), din care am invatat ca nu e bine sa ajungi la "mica intelegere" niciodata.

 

Sper sa revii in acest topic cu un mesaj cand se solutioneaza problema. 

Ma bazez pe inregistrarile video din statia ITP. Martori sunt tot angajatii de acolo, care au ridicat motocicleta, daca vor recunoaste la ancheta.

 

Acum 18 minute, megamotoreta a spus:

Eu cred ca fiind autorizati de RAR ar trebui sa te adresezi la centru, sa-i ameninte ca le retrag autorizarea daca nu iti dau despagubirea.

M-am adresat la ANPC, RAR, Politie si ITM.

 

Acum 8 minute, hora09 a spus:

De aia saracului cand isi face o lingura, trebuie sa i-o rupi cat mai repede.
Urata vorba, da o intelegi prea bine cu cat inaintezi in viata si esti inconjurat de o leahta de prosti oriudne ai fi

Din pacate, si oricat de dureros ar fi sau ar parea din exterior, asa e. Am fost un om credincios pana la varsta asta si implicit dominat de sentimente de mila si compasiune. Acest eveniment, si altele mult mai dureroase prin care am trecut de curand, m-au trezit la realitate. Fara mila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, GDan a spus:

Daca vreti sa nu sprijiniti existenta unor astfel de exemplare, prin plata serviciilor (deserviciilor) pe care le presteaza, va sugerez sa evitati aceasta statie ITP.

nasol rau ce ai patit. stiu ca e un fier dar e al tau.

 

eviti statia aia dar inapti sunt peste tot.

un gunoi de om individul ala, gresesti, platesti.

 

vrea calea legala?

fa un efort si ia si hainele de pe el.

 

 

Acum 14 minute, GDan a spus:

Fara mila.

exact cuvintele pe care le cautam si nu le gaseam.

Acum 16 minute, GDan a spus:

Ma bazez pe inregistrarile video din statia ITP. Martori sunt tot angajatii de acolo, care au ridicat motocicleta, daca vor recunoaste la ancheta.

nu te baza pe martori. sunt colegii lui si na, se acopera. vorba aia "daca pateam eu? as vera sa ma acopere colegii" , nu cumva sa iti asumi.

 

fa rost repede de inregistrari sa nu te ia cu "vai, nu au mers camerele".

nu stiu cum se obtin, probabil prin politie doar, dar fa-o repede sa le ai la dosar.

 

altfel ramai cu martori, care daca nu-s din familia ta, sau nu au coloana nu vor fi de incredere.

vor spune minciuni mai mici, sa doarma mai usor noaptea "nu am vazut, nu stiu, cand m-am uitat era jos" etc.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, frigider a spus:

 

 

fa rost repede de inregistrari sa nu te ia cu "vai, nu au mers camerele".

nu stiu cum se obtin, probabil prin politie doar, dar fa-o repede sa le ai la dosar.

 

 

Scuza cu ... "nu merg camerele" nu se poate invoca, intrucat toate statiile ITP sunt obligate sa mentina supravegherea video in buna stare de functionare si sa prezinte inregistrarile  in orice moment inginerilor care vin in control de la RAR. 

Ca ei nu vor sa o puna la dispozitie pagubitului este altceva. Trebuie sa se adreseze in primul rand RAR-ului si politiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant de aflat daca angajatul are permis moto...

Daca e in fisa postului sa manevreze mobre si nu are permis, chiar daca e pe proprietate privata, e obligat sa aiba atestat/permis pentru utilajele pe care le manevreaza.

Pana si pentru un stivuitor trebuie sa ai atestat.

Nu mai sta, fa plangere la militie ca tu nu poti sa le ceri alora nimic legal. Asa, macar vin militienii si fac o constatare, ii identifica, etc...

Le ia o declaratie, eventual alcoolemia.

E drept ca iti vor spune sa te judeci in civil dar le zici ca tu nu ai autoritatea sa-i ceri aluia buletinul sau actele firmei.

Daca te-au facut leapsa, ca vezi doamne angajatul, ca patronul, ca nu eu, ca ala... Aia e, faci proces, stai pieton 2 ani cat o fi si iti recuperezi prejudiciul.

Altfel, iesi si mai pe minus decat esti deja, iar aia vor trai in continuare cu impresia ca nu exista consecinte.

Iar data viitoare, mergeti si voi la RAR pentru ITP. Nu va mai duceti la toti boschetarii sa va tavaleasca mobrele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, cinezicealae a spus:

Ar fi interesant de aflat daca angajatul are permis moto...

 

Este obligat sa aiba permis moto, altfel nu primeste atestatul care-i confera dreptul sa efectueze ITP la motociclete. Fara permis moto si fara atestat nici respectiva statie nu poate fi autorizata . Asadar se leaga una de alta.

DACA cel care a manevrat motocicleta NU are permis (si doar s-a bagat in seama) atunci este naspa situatia pentru cei de acolo. Se poate ajunge pana la suspendarea autorizatiei de functionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, MirceaB a spus:

Este obligat sa aiba permis moto, altfel nu primeste atestatul care-i confera dreptul sa efectueze ITP la motociclete. Fara permis moto si fara atestat nici respectiva statie nu poate fi autorizata . Asadar se leaga una de alta.

DACA cel care a manevrat motocicleta NU are permis (si doar s-a bagat in seama) atunci este naspa situatia pentru cei de acolo. Se poate ajunge pana la suspendarea autorizatiei de functionare.

Zic si eu. Poate patronul are hartii, iar ala care a tavalit mobra e doar ajutor de bagator de seama... Nepotru' lu' unchiu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, cinezicealae a spus:

Pana si pentru un stivuitor trebuie sa ai atestat.

 

Esti simpatic 😂

Mai ales pentru stivuitor, sau orice instalatie de ridicat, ai nevoie de carnet de manevrant. Daca se intampla buba si nu exista carnet, treaba se lasa cu dosar penal.

Daca vrei ceva cu "pana si pentru.." atunci iti spun ca pana si pentru manevrarea unui transpalet e nevoie de un instructaj de autorizare manevrant facut de catre RSVTI-ul firmei (responsabilul cu instataltii de ridicat). La fel sta treaba si cu cel care manevreaza elevatorul auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cinezicealae a spus:

Zic si eu. Poate patronul are hartii, iar ala care a tavalit mobra e doar ajutor de bagator de seama... Nepotru' lu' unchiu'.

Si asta este foarte posibil, caz in care patronul este vinovat 99% pt ca permite asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cinezicealae a spus:

Aia e, faci proces, stai pieton 2 ani cat o fi si iti recuperezi prejudiciul.

de ce sa stea man pieton 2 ani? 

o repara pe barba lui .. dar  e greu cu chitante daca iei piese sh si le montezi cu mecanic nu de la service autorizat, imi imaginez doar.. 😐 

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

Scuza cu ... "nu merg camerele" nu se poate invoca, intrucat toate statiile ITP sunt obligate sa mentina supravegherea video in buna stare de functionare si sa prezinte inregistrarile  in orice moment inginerilor care vin in control de la RAR. 

haha spitale fara autorizatie de incendiu sau cum ii zice.... esti asa sigur ca merg toate camerele mereu? mai ales defecte intentionate?..

 

eu as face tot posibilul sa pun mana pe inregistrari. primul lucru, apoi dzeu cu mila, e usor de dat sfaturi pe net, greu sa iti bati capul cu proces - nu am avut parte, nici nu stiu ce implica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa fortam nota nitel, poti sa depui plangere penala pentru Distrugere. Adica ala te-a amenintat si ti-a distrus mobra ca i-ai zis ca esti incurcat cu nevasta lui sau esti LGBTQ+. Si sa vezi cum urla presa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

 

haha spitale fara autorizatie de incendiu sau cum ii zice.... esti asa sigur ca merg toate camerele mereu? mai ales defecte intentionate?..

 

 

Cam da, inregistrarile pot fi cerute in orice moment pentru reverificare de catre cei care vin in control de la RAR. Asta se cam intampla prin rotatie la fiecare statie ITP de doua trei ori pe zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat... si din pacate cam pe la toate statiile ITP se poarta cam "stangaci" si cu masinile si cu motocicletele...

Nu sunt ale lor, nu ii intereseaza... iar daca le spui sa aibe grija se simt ofensati...

 

Eu as repara motocicleta pe banii mei, cu piese din reprezentanta, cu factura de manopera si piese... si apoi as apela la autoritati pentru recuperarea prejudiciului...

 

poate ar fi interesant sa cosnulti si un avocat pentru a vedea ce metoda de solutionare iti propune el... sau poate merge avocatul direct la statia ITP si le explica ce risca in cazul unui proces...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Papa_Bear a spus:

.. si apoi as apela la autoritati pentru recuperarea prejudiciului...

 

poate ar fi interesant sa cosnulti si un avocat pentru a vedea ce metoda de solutionare iti propune el... sau poate merge avocatul direct la statia ITP si le explica ce risca in cazul unui proces...

 

Acum 10 ore, easy ride on! a spus:

Care autorităţi?

RAR in sine e o autoritate.

sa se duca mai sus. audienta ceva. zic si eu.

trebuie sa incerce, nu? cai din ce in ce mai grele pana nu ramane decat dat in judecata.

 

buna ideea cu mers avocat acolo, practic sanse sa piarda procesul sunt 0 daca e pe filmare, ce naiba.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.05.2021 la 10:39, GDan a spus:

Aici, administratorul mi-a spus ca nu-si asuma raspunderea pentru cele intamplate si sa ma inteleg cu angajatul.

 

 

ete pwula marioara!

 

Tu cu FIRMA ai treaba si implicit cu ADMINISTRATORUL, nu cu angajatul!

tu la FIRMA ai fost sa-ti faci ITPul, nu la Georgica Popescu...

Administratorul raspunde pentru TOT ce se intampla in firma respectiva!

pe el trebuie sa-l strangi de cwoaie, apoi el rezolva sau nu cu angajatul care ti-a scapat mobra, e fix treaba lor interna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, easy ride on! a spus:

Care autorităţi?

Autoritatile le-a mentionat si initiatorul:

 

1. Politie - sa constate dauna si contextul producerii ei, in vederea emiterii autorizatiei de reparatie

2. ANPC - sa reclame calitatea serviciului si prejudiciul

3. RAR - idem punctul 2

4. ITM - sa semnaleze accidentul de munca in care a fost implicata motocicleta proprie

5. Judecatorie - unde este evident ce se face

Acum 17 ore, easy ride on! a spus:

Care autorităţi?

Autoritatile le-a mentionat si initiatorul:

 

1. Politie - sa constate dauna si contextul producerii ei, in vederea emiterii autorizatiei de reparatie

2. ANPC - sa reclame calitatea serviciului si prejudiciul

3. RAR - idem punctul 2

4. ITM - sa semnaleze accidentul de munca in care a fost implicata motocicleta proprie

5. Judecatorie - unde este evident ce se face

Acum 17 ore, easy ride on! a spus:

Care autorităţi?

Autoritatile le-a mentionat si initiatorul:

 

1. Politie - sa constate dauna si contextul producerii ei, in vederea emiterii autorizatiei de reparatie

2. ANPC - sa reclame calitatea serviciului si prejudiciul

3. RAR - idem punctul 2

4. ITM - sa semnaleze accidentul de munca in care a fost implicata motocicleta proprie

5. Judecatorie - unde este evident ce se face

Acum 17 ore, easy ride on! a spus:

Care autorităţi?

Autoritatile le-a mentionat si initiatorul:

 

1. Politie - sa constate dauna si contextul producerii ei, in vederea emiterii autorizatiei de reparatie

2. ANPC - sa reclame calitatea serviciului si prejudiciul

3. RAR - idem punctul 2

4. ITM - sa semnaleze accidentul de munca in care a fost implicata motocicleta proprie

5. Judecatorie - unde este evident ce se face

Acum 17 ore, easy ride on! a spus:

Care autorităţi?

Autoritatile le-a mentionat si initiatorul:

 

1. Politie - sa constate dauna si contextul producerii ei, in vederea emiterii autorizatiei de reparatie

2. ANPC - sa reclame calitatea serviciului si prejudiciul

3. RAR - idem punctul 2

4. ITM - sa semnaleze accidentul de munca in care a fost implicata motocicleta proprie

5. Judecatorie - unde este evident ce se face

Acum 17 ore, easy ride on! a spus:

Care autorităţi?

Autoritatile le-a mentionat si initiatorul:

 

1. Politie - sa constate dauna si contextul producerii ei, in vederea emiterii autorizatiei de reparatie

2. ANPC - sa reclame calitatea serviciului si prejudiciul

3. RAR - idem punctul 2

4. ITM - sa semnaleze accidentul de munca in care a fost implicata motocicleta proprie

5. Judecatorie - unde este evident ce se face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca stai sa te gandesti bine tot institutiile statului sunt de vina. Astfel de incidente se pot intampla si celor mai buni. Doar ca o asigurare pentru astfel de incidente ar trebui sa fie obligatorie pentru orice service.Nu o ai, nu functionezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, alzayr a spus:

Si daca stai sa te gandesti bine tot institutiile statului sunt de vina. Astfel de incidente se pot intampla si celor mai buni. Doar ca o asigurare pentru astfel de incidente ar trebui sa fie obligatorie pentru orice service.Nu o ai, nu functionezi.

A-min.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, easy ride on! a spus:

 

Depinde ...

Dacă vrei să nu rezolvi o problemă o dai ca sarcină unui colectiv (de "autorităţi").

Se vor împiedica /certa între ei şi nu vor rezolva problema  :crack:

Poţi apela şi la un parlament. Egal.

Cine a spus ca trebuie sa lucreze intre ele aceste autoritati? Le ceri tu explicit acest lucru?

 

Pe de alta parte... In Bucuresti, ultimele experiente pe care le-am avut la RAR, Politie, Evidenta Populatiei, Programare la vaccinare... au decurs surprinzator de bine...

Doar apeland la autoritati le punem in functiune...  si oricum nu exista alta cale legala si morala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...