Sari la conținut

Daca traiesti in Romania, probabil nu te vei mira.


GDan
 Share

Postări Recomandate

Acum 14 ore, easy ride on! a spus:

 

Depinde ...

Dacă vrei să nu rezolvi o problemă o dai ca sarcină unui colectiv (de "autorităţi").

Se vor împiedica /certa între ei şi nu vor rezolva problema  :crack:

Poţi apela şi la un parlament. Egal.

Alta cale civilizata, nu am. Imi pun ceva sperante in institutiile mentionate. Uneori, mai fac si treaba.

 

Acum 13 ore, alzayr a spus:

Si daca stai sa te gandesti bine tot institutiile statului sunt de vina. Astfel de incidente se pot intampla si celor mai buni. Doar ca o asigurare pentru astfel de incidente ar trebui sa fie obligatorie pentru orice service.Nu o ai, nu functionezi.

Exact asta e si parearea mea. Orice agent comercial, la care exista riscul aparitieI de incidente, in urma carora sa rezulte pagube materiale sau raniri de persoane, ar trebui sa fie obligat sa abia o asigurare, la fel ca cea pentru autovehicule. PUNCT.

Pana si la frizerie. Si acolo poti ramane fara varful urechii, sau fara un ochi. Cazuri de arsuri grave ale pielii, in cazul vopsitului/decoloratului, au fost destule.

 

 

Acum 8 ore, Papa_Bear a spus:

Cine a spus ca trebuie sa lucreze intre ele aceste autoritati? Le ceri tu explicit acest lucru?

 

Pe de alta parte... In Bucuresti, ultimele experiente pe care le-am avut la RAR, Politie, Evidenta Populatiei, Programare la vaccinare... au decurs surprinzator de bine...

Doar apeland la autoritati le punem in functiune...  si oricum nu exista alta cale legala si morala...

Am si eu cunostinte cu experiente placute din partea autoritatilor, de aceea sper si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 14 ore, GDan a spus:

 

 

Exact asta e si parearea mea. Orice agent comercial, la care exista riscul aparitieI de incidente, in urma carora sa rezulte pagube materiale sau raniri de persoane, ar trebui sa fie obligat sa abia o asigurare, la fel ca cea pentru autovehicule. PUNCT.

Pana si la frizerie. Si acolo poti ramane fara varful urechii, sau fara un ochi. Cazuri de arsuri grave ale pielii, in cazul vopsitului/decoloratului, au fost destule.

 

 

 

Asa sa fie cum zici tu,Dar sper ca intelegi doua lucruri:asigurarile nu sunt societati de binefacere.Vor sa incaseze mult si sa cheltuie putin.

Si al doilea ,schimbul de ulei nu va mai costa 100 de lei ci 2-300 iar frizerul o sa-ti ceara dublu.Si tot asa.

Iar ca fapt divers,pe toate mobrele mele,cand am facut ITP-ul am stat numai eu.Nimeni nu a pus mana pe ele.

Singurul incident relativ asemanator a fost la o lucrare.Cand a scos motorul afara,un baiat de la service a pus-o pe o parte(220kg) si ia rupt oglinda.

Reparata sa tina pe moment ,comandata alta de ei si schimbata cand a venit.Vre-o 200 de lei toata afacerea,suportata de ei.Acum ca o fi platit baiatul respectiv

sau nu,asta nu stiu.Dar rezolvat elegant.Fara asigurari ,reclamatii si alte balarii.

Calea legala este doar una,tribunalul.

Restul institutiilor mai sus mentionate nu au autoritatea de recuperare a prejudiciului cauzat.Ele pot verifica daca s-a respectat nspe mii de proceduri,dar banul

nu ti-l pot obtine ele.

Fara avocat care sa te indrume si care sa vada ce este de facut nu prea ai sanse sa recuperezi paguba.

Ce mi se pare surprinzator,de ce firma se expune sa fie calcata de vizitele institutiilor pentru probabil cateva mii de lei.

Ori sunt bazati rau,ori au acoperire legala,ori sunt foarte prosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, einstein1984 a spus:

Judecatorie se numeste, ca la trinunal sunt chestii penale. 

Iar cu ITM nu avd ce tot insitati, ca nu a fost nici un angajat ranit.... 

Nu a fost ranit, intr-devar. Insa e doar o chestiune de timp, pana se va intampla.

Consider ca acel om a fost norocos, de aceasta data, astfel ca, daca putem preveni, de ce sa nu o facem?

Din propie initiativa, acei... hai sa le zicem administratori, nu vor face nimic, pentru angajati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

Judecatorie se numeste, ca la trinunal sunt chestii penale. 

Iar cu ITM nu avd ce tot insitati, ca nu a fost nici un angajat ranit.... 

Nu e musai sa fie cineva ranit in cazul unui accident de munca.

Diferenta intre intre cel fara victime, doar cu pagube materiale, si cel cu victime este ca in cazul celui cu victime este obligatia firmei sa anunte ITM-ul.

 

In legea 319/2006 iata ce se spune;

incident periculos - evenimentul identificabil, cum ar fi explozia, incendiul, avaria, accidentul tehnic, emisiile majore de noxe, rezultat din disfunctionalitatea unei activitati sau a unui echipament de munca sau/si din comportamentul neadecvat al factorului uman, care nu a afectat lucratorii, dar ar fi fost posibil sa aiba asemenea urmari si/sau a cauzat ori ar fi fost posibil sa produca pagube materiale.

 

Daca omul anunta ITM-ul, acesta va face o vizita la service ca sa vada despre ce este vorba si sa poata incheia sesizarea. Nu o poate inchide din oficiu pentru ca nu si-a rupt nimeni gatul.

Si asa cum stii nu este o bucurie sa iti calce ITM-ul pragul.

Si in functie de ce gaseste ITM-ul privind respectarea sau nu a unor norme, anunta el mai departe RAR-ul, ISCIR-ul sau cine mai este cazul. Ceea ce iarasi nu este o bucurie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Prin accident de muncă, potrivit legislaţiei în vigoare, se înţelege vătămarea violentă a organismului, precum şi intoxicatia acuta profesională, care au loc în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu şi care provoacă incapacitate temporară de muncă de cel puţin 3 zile calendaristice, invaliditate ori deces.

Citat

 

 

https://www.inspectiamuncii.ro/web/itm-galati/informatii-despre-accidentele-de-munca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, einstein1984 a spus:

 

Legea 316/2006, actualizata in 2018. Legea Securitatii si Sanatatii in munca.

Art.5, litera O:

o) incident periculos - evenimentul identificabil, cum ar fi explozia, incendiul, avaria, accidentul tehnic, emisiile majore de noxe, rezultat din disfunctionalitatea unei activitati sau a unui echipament de munca sau/si din comportamentul neadecvat al factorului uman care nu a afectat lucratorii, dar ar fi fost posibil sa aiba asemenea urmari si/sau a cauzat ori ar fi fost posibil sa produca pagube materiale;

 

In cazul de fata, omul a cazut cu mobra si este un incident periculos si intra sub incidenta ITM.

 

Dar daca nu esti de aceeasi parare nu am nici o problema, posibil sa gresesc eu.

 

Dar daca  @GDan  trimite o sesizare la ITM pun pariu ca nu va fi trimis la plimbare, in schimb va ateriza ITM direct la service.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, einstein1984 a spus:

Un narod cu stivuitorul scapa un palet pe jos in depozit, chemi ITMul ca putea fi cineva sub palet? Ar avea 100 de sezari per inspector pe zi daca s-ar sesiza toate astea. 

Compari cele doua situatii?  Palet cazut vs Mobra deteriorata?

Pentru treaba cu paletul exista responsabilul SSM, care daca isi face treaba verifica de ce a scapat narodul paletul, si cine plateste eventualele pagube.

Ti-am explicat ca doar incidentele cu vatamare se raporteaza obligatoriu la ITM.

 

Vrei sa iti povestesc procedura din Grupul Renault la incidente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferenta find care intre cele 2 evenimente? ca si marfa din palet costa bani, si mobra, si niciuna din ele nu e a aluia de o muta....

   Povesteste ce vrei, nu ma pasioneaza subiectul ca nu am fost responsabil decat de instruire (prin delegare), nu si de urmari in caz de accident cu sau fara vatamari. Dar de exemplu un aprbriz ciobit sau o bara de masina indoita in deplasare nu e accident de munca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Silver Arrow a spus:

Nu e musai sa fie cineva ranit in cazul unui accident de munca.

Diferenta intre intre cel fara victime, doar cu pagube materiale, si cel cu victime este ca in cazul celui cu victime este obligatia firmei sa anunte ITM-ul.

 

In legea 319/2006 iata ce se spune;

incident periculos - evenimentul identificabil, cum ar fi explozia, incendiul, avaria, accidentul tehnic, emisiile majore de noxe, rezultat din disfunctionalitatea unei activitati sau a unui echipament de munca sau/si din comportamentul neadecvat al factorului uman, care nu a afectat lucratorii, dar ar fi fost posibil sa aiba asemenea urmari si/sau a cauzat ori ar fi fost posibil sa produca pagube materiale.

 

Daca omul anunta ITM-ul, acesta va face o vizita la service ca sa vada despre ce este vorba si sa poata incheia sesizarea. Nu o poate inchide din oficiu pentru ca nu si-a rupt nimeni gatul.

Si asa cum stii nu este o bucurie sa iti calce ITM-ul pragul.

Si in functie de ce gaseste ITM-ul privind respectarea sau nu a unor norme, anunta el mai departe RAR-ul, ISCIR-ul sau cine mai este cazul. Ceea ce iarasi nu este o bucurie.

Absolut corect.

 

Eu am gandit asa:

1. ANPC - intrucat am suferit o paguba iar firma vinovata nu m-a despagubit.

2. RAR - intrucat conditiile in care se desfasoara aceasta activitate, sunt un real pericol pentru angajat/client/autovihicule, iar ei sunt cei care au autorizat aceasta activitate.

3. ITM - intrucat conditiile in care se desfasoara aceasta activitate, sunt un real pericol pentru angajat/client.

4. Politie - intrucat intocmirea dosarului constituie o conditie pentru demararea procesului in instanta.

5. Forum/Facebook - pentru a informa pe ceilalti de pericolul existent.

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, GDan a spus:

Absolut corect.

 

Eu am gandit asa:

1. ANPC - intrucat am suferit o paguba iar firma vinovata nu m-a despagubit.

2. RAR - intrucat conditiile in care se desfasoara aceasta activitate, sunt un real pericol pentru angajat/client/autovihicule, iar ei sunt cei care au autorizat aceasta activitate.

3. ITM - intrucat conditiile in care se desfasoara aceasta activitate, sunt un real pericol pentru angajat/client.

4. Politie - intrucat intocmirea dosarului constituie o conditie pentru demararea procesului in instanta.

5. Forum/Facebook - pentru a informa pe ceilalti de pericolul existent.

Cuiele de la ''cosciugul'' firmei mai trebuie sa le pui pe lista si treaba este gata 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, GDan a spus:

1. ANPC - intrucat am suferit o paguba iar firma vinovata nu m-a despagubit.

2. RAR - intrucat conditiile in care se desfasoara aceasta activitate, sunt un real pericol pentru angajat/client/autovihicule, iar ei sunt cei care au autorizat aceasta activitate.

3. ITM - intrucat conditiile in care se desfasoara aceasta activitate, sunt un real pericol pentru angajat/client.

4. Politie - intrucat intocmirea dosarului constituie o conditie pentru demararea procesului in instanta.

5. Forum/Facebook - pentru a informa pe ceilalti de pericolul existent.

Ai luat masuri cu punctele de mai sus, adica ai demarat procedurile, sau e o lista si atata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, hora09 a spus:

Ai luat masuri cu punctele de mai sus, adica ai demarat procedurile, sau e o lista si atata?

Toate plângerile au fost depuse, începând din ziua respectiva. Avocatul a fost contactat.

Aștept finalizarea investigației poliției și răspunsurile de la celelalte instituții.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, GDan a spus:

Toate plângerile au fost depuse, începând din ziua respectiva. Avocatul a fost contactat.

Aștept finalizarea investigației poliției și răspunsurile de la celelalte instituții.

L-ai cracanat pe jupanul cu service-ul. 🤦‍♂️

Suma amenzilor si/sau spagilor va depasi cu mult mult costul plasticelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

L-ai cracanat pe jupanul cu service-ul. 🤦‍♂️

Suma amenzilor si/sau spagilor va depasi cu mult mult costul plasticelor.

Sa nu uitam viteza de procesare a plangerilor. Asa ca are de asteptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, pierrotlefou a spus:

Sa nu uitam viteza de procesare a plangerilor. Asa ca are de asteptat.

Da, viteza este mica daca trebe sa dea statul ceva.

Daca insa are de luat - iti dai seama ca daca vine controlu' peste tine gaseste ceva care nu este cum trebuie - vine instant si te arde cu ceva, orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Silver Arrow a spus:

Da, viteza este mica daca trebe sa dea statul ceva.

Daca insa are de luat - iti dai seama ca daca vine controlu' peste tine gaseste ceva care nu este cum trebuie - vine instant si te arde cu ceva, orice.

Aici este o sesizare de la contribuabil, nu o actiune din partea statului.

Dar si eu as lupta pana la capat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, GDan said:

Toate plângerile au fost depuse, începând din ziua respectiva. Avocatul a fost contactat.

Aștept finalizarea investigației poliției și răspunsurile de la celelalte instituții.

@GDan la Politie ce plangere ai depus? Sper ca pentru distrugere, care e fapta penala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, pierrotlefou a spus:

Aici este o sesizare de la contribuabil, nu o actiune din partea statului.

Dar si eu as lupta pana la capat

Nu ai avut treaba cu institutiile statului si sper nici sa nu ai. De multa vreme nu mai vin in control la plesneala. Fie se uita prin computer si isi dau seama unde sa mearga la sigur (de ex. firma cu cifra de afaceri pina la cer si profit plua) si de acolo o iau pe verificari incrucisate.

Iar sesizarea , nu conteaza din partea cui, este exact ceea ce au nevoie ca sa iti calce pragul.

Ai vazut ca si RAR-ul cand blocheaza o masina in statia ITP ca sa vina sa o verifice si ei daca chiar e in regula, se uita la ei in computer - ce face operatorul in statie se vede in timp real si la RAR -  , vad o vechime, cati  km are fierul si au ei nasul format unde sa faca o verificare.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Silver Arrow a spus:

Ai vazut ca si RAR-ul cand blocheaza o masina in statia ITP ca sa vina sa o verifice si ei daca chiar e in regula, se uita la ei in computer - ce face operatorul in statie se vede in timp real si la RAR -  , vad o vechime, cati  km are fierul si au ei nasul format unde sa faca o verificare.

Oooo, da. Au nasul foarte bine "format".
Am fost blocat de 2 ori, si cu masina, si cu motorul. Si nici una nu era din categoria cu posibile probleme.
Si au venit la limita (parca au 45' ca sa ajunga) si doar au dat o bifa, nu au verificat nimic.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, pierrotlefou a spus:

Oooo, da. Au nasul foarte bine "format".
Am fost blocat de 2 ori, si cu masina, si cu motorul. Si nici una nu era din categoria cu posibile probleme.
Si au venit la limita (parca au 45' ca sa ajunga) si doar au dat o bifa, nu au verificat nimic.

Era un debutant 😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...