Sari la conținut

ABS Motocicleta 125cc


vvs1129
 Share

Postări Recomandate

Salut, as vrea sa imi achizitionez un Honda CBR 125r dar ceva ce ma impiedica este ca motocicleta nu are abs incorporat.
Credeti ca as putea sa pun ABS pe ea? si daca da cam la ce costuri credeti ca ajunge?

O alta alternativa ar fi Honda CB125R 2018 care are abs incorporat, ce parere aveti despre ea?
Eu sunt mai inclinat spre Honda CBR 125r din mai multe puncte de vedere, dar totusi cum comparati motocicletele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai bine e sa cumperi un model cu ABS decat sa incerci sa instalezi tu intr-un service. 

Nu vrei nimic altceva in afara de CBR? 

Nu stiu nimic de locatie, nimic de buget, dar poate te ajuta optiunile astea: 

 

https://www.olx.ro/d/oferta/ktm-rc-125-abs-2014-a1-yzf-cbr-rs-IDecUSO.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=1

https://www.olx.ro/d/oferta/ktm-rc-125-abs-2017-a1-16-ani-nu-yzf-r125-cbr-duke-rs4-IDeQIPd.html#02dc45f8d5

https://www.olx.ro/d/oferta/ktm-duke-125-abs-IDelLtG.html#3e00bbdfac

 

Daca sunt prea scumpe, si nu iti ajung banii, poti sa iti iei una fara ABS. Si sa ai grija cand tragi de maneta de frana.

 

Nu uita sa cumperi echipament complet inainte de a da banii pe motocicleta.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 8 ore, gabizxc a spus:

. Si sa ai grija cand tragi de maneta de frana.

Asta e sfat doar teoretic. 😏

În practică, într-o situație de urgență, creierul îți dă comandă și te înfigi ca disperatul în frâne, indiferent de experiența ta. 

Mai ales începător fiind! 

 

Revenind la întrebare, caută un model care are din fabrică ABS montat. 

Ulterior este foarte complicat și mai ales scump să montezi sistemul. Îți trebuie motocicleta donatoare, de pe care transferi tot, inclusiv instalația electrică. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, vvs1129 a spus:

Salut, as vrea sa imi achizitionez un Honda CBR 125r dar ceva ce ma impiedica este ca motocicleta nu are abs incorporat.
Credeti ca as putea sa pun ABS pe ea? si daca da cam la ce costuri credeti ca ajunge?

O alta alternativa ar fi Honda CB125R 2018 care are abs incorporat, ce parere aveti despre ea?
Eu sunt mai inclinat spre Honda CBR 125r din mai multe puncte de vedere, dar totusi cum comparati motocicletele?

 

nu merita sa iti iei o motoreta si apoi sa pui ABS pe ea indiferent de cati bani ai.

 

uite aici sportiva cu ABS: https://www.yamaha-motor.eu/ro/ro/products/motorcycles/supersport/2021-r125/techspecs/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

O sa platesti de o sa iti sune apa in cap ca sa pui o instalatie de franare cu abs pe un motor care nu are, trecand peste discutia ca RAR exista si mai si functioneaza din cand in cand.

Pe unde imi fac veacul sunt plin de gasti de tineri cu motoare de 125, astea generatii mai noi arata intr-un mare fel... sa fi avut eu asa ceva cand aveam 18 ani... vise tata :)
Fa un efort, tu sti cum, ia ceva mai nou = are abs plus alte avantaje si plusuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, vvs1129 a spus:

Salut, as vrea sa imi achizitionez un Honda CBR 125r dar ceva ce ma impiedica este ca motocicleta nu are abs incorporat.
Credeti ca as putea sa pun ABS pe ea? si daca da cam la ce costuri credeti ca ajunge?

O alta alternativa ar fi Honda CB125R 2018 care are abs incorporat, ce parere aveti despre ea?
Eu sunt mai inclinat spre Honda CBR 125r din mai multe puncte de vedere, dar totusi cum comparati motocicletele?

Pai care sunt punctele de vedere care ar inclina balanta?
La ce viteza ametitoare prind amandoua, naked-ul nu te va da jos din sa. Si arata chiar mai bine.
Dar daca tu vrei sa te distrezi sa adaptezi un ABS, poate fi un proiect care-ti va consuma multi bani si energie. Totusi, nu stiu cine ti-l va omologa...
Daca tot nu esti convins, ai destule argumente in diversele de postari de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...