Sari la conținut

Am comis-o


LifeOwner

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un motorist bătrân, plin de tije din titan și șuruburi, mi-a zis o vorbă acum câțiva ani: copile, dacă vrei să ajungi cu bine acasă, ia aminte- nu te da cocoș în trafic și nu depăși prin dreapta. Am crezut că ți-a tăiat cineva calea, dar cred că a fost un moment de rătăcire. În aglomerația aia te-ai decis să o arzi pe barosaneala?

Cu cei doi șoferi cum ai rezolvat? Hit and run?

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am atins doar pe cel din dreapta cu manerul, am oprit putin mai in fatza si am facut amiabila.

Doar nu fugeam si apoi postam clipul :-))

Editat de LifeOwner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca n-au avut pretentii niciunu!!!

A, m-am linistit.

Da' cum dreaqu n-ai rusit sa franezi mai calumea. Mobra aia parca avea frne, din cate stiu...

Plus ca parca ai tras de gaz la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Speedy.K a spus:

Nu cred ca n-au avut pretentii niciunu!!!

A, m-am linistit.

Da' cum dreaqu n-ai rusit sa franezi mai calumea. Mobra aia parca avea frne, din cate stiu...

Plus ca parca ai tras de gaz la inceput.

Am tras de gaz ca am vazut masina din fata ca frana "aiurea" dupa parerea mea 🙂 , ne avand nimic in fatza.

Nu am vazut la timp coloana , dupa depasire mi-a luat cam 1 sec sa imi dau seama ca aia se opresc , la franare am blocat spatele si mi-a fugit , nu am avut loc printre duba si opel.... 

Un concurs de imprejurari proaste

Editat de LifeOwner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, din fericire moto a scapat cu un cap de ghidon julit si tija de la frana stramba .... am indreptat-o cu mana ulterior .

Eu ... 100% ne vatamat , cu piciorul drept am sters opelul de praf . Blugii la spalat 🙂

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

😀 un pic berbecuț..ăsta a fost primul gând care mi-a venit în căpșorul meu.

Ceasul rău, pisica neagră ca în bancul ăla, bine că ești tu ok, tu să fii sănătos!

În altă ordine de idei ce e cu faza aia cu ridicat mâinile puțin stingher și stângaci aș zice eu? Cred că voiai să te vezi un pic pe filmare mai dârz sau brav..filmările strică fengșuiul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O situatie asemanatoare am avut si eu fix in acelasi loc. Prima diferenta a fost ca eu nu am vazut din cauza formei podului ca la coborare este coloana, iar a doua ca am incaput printre masini. Nu imi dau seama cum am scapat fara sa ating pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, LifeOwner a spus:

Nu ma dadeam darz , pur si simplu ma grabeam si am gesticulat ca nu intelegeam dc. franeaza ala din fatza aiurea...

Deci nu frana aiurea ala , interesant modul prin care ai aflat , dupa modul asta de condus o sa ai multe alte accidente pe viitor , aici nu e ceva neprevazut e prostie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, LifeOwner a spus:

Nu ma dadeam darz , pur si simplu ma grabeam si am gesticulat ca nu intelegeam dc. franeaza ala din fatza aiurea...

Cand o masina franeaza pe DN1, in principiu nu e degeaba. De 14 ani ar fi trebuit sa stii asta. Si chiar daca se gaseste un bou sa raneze degeaba, tu tocmai atunci iei mainile de pe ghidon ?! Stii ca multi tampiti franeaza exact inainte sa schimbe banda fara semnal? Plus ca pe DN1, mai ales cand mergi mai taricel si mai e si aglomerat, doua degete pe frana si doua pe ambreiaj sunt litera de lege. 

M-am mai uitat de vreo trei ori la filmare si tot nu inteleg cum ai putut sa incetinesti mult mai greu decat masinile din jurul tau.

In plus, cand esti pe un neked si ai in fata un suv tre' sa stii mereu ca nu vezi cat trebuie din drum.  Eu pe a mea daca suvul din fata franeaza ma ridic imediat in picioare ca sa ma uit peste. Tu nu poti sa faci asta si sa te si ajute, deci ar trebui sa incetinesti instant.

Cam astea ar fi dupa mine invataturile de tras din incidentul asta. Ce ma mira e ca nu le stii deja dupa cei 14 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, LifeOwner a spus:

Nu ma dadeam darz , pur si simplu ma grabeam si am gesticulat ca nu intelegeam dc. franeaza ala din fatza aiurea...

😅 

Doar că nu era aiurea..lasă, tu să fii sănătos! Ai ce povesti și ai învățat ceva pe banii tăi și nu pe viața ta. Ceea ce este excelent.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Speedy.K a spus:

M-am mai uitat de vreo trei ori la filmare si tot nu inteleg cum ai putut sa incetinesti mult mai greu decat masinile din jurul tau.

 

fiindca el accelera cand aia franau

ti-a iesit ultima fandare ca nu prea erai pe directie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde e colegu care nu intelgea de ce e bine sa vezi peste masina din fata? (vad ca pare gip, q7 ceva?.. nu prea vezi peste...in cazul asta marest distanta.)

 

 

am lucrat in otopeni ceva ani: asta era cea mai tampita situatie: mergeau toti ca disperatii si brusc se opreau toti din motivul x. naspet.

 

 

*viteza parea f mare pe "camera" dar ai oprit binisor :)

 

** sper ca nu ai mers asa 14 ani..

 

***pare ca tii 2sec distanta fata de masina din fata..dar pe "camera" pare ca esti mai aproape.

Acum 4 ore, LifeOwner a spus:

Nu ma dadeam darz , pur si simplu ma grabeam si am gesticulat ca nu intelegeam dc. franeaza ala din fatza aiurea...

aiurea zici? :grinbandit:

 

 

 

mereu cand te grabesti maresti mult sansele sa o comiti si crede-ma ca mare lucru ca timp nu castigi. nu merita riscul alea 1-2 minute castigate pe cine stie cati km.

e usor de zis dar e greu de calmat, sa realizezi ca mai mult risti decat castigi.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, taong_mapagbiro a spus:

Daca asta e accident dupa 14 ani ...pffff..☹️

Daca nu mentionai asta ...eram convins ca ai pana in 3 ani de permis 

Si eu m-am gandit fix asa inainte sa citesc mentiunea aia. 

Acum 28 minute, prafrau a spus:

 

fiindca el accelera cand aia franau

ti-a iesit ultima fandare ca nu prea erai pe directie

Eu ma refeream dupa ce a vazut clar ca e coada si se vede si pe imagini ca era pe franare. Doar ca franarea...zici ca e cu frane de KLE.

Am facut si eu o data prostia cu accelerarea, dar din alte motive: era intersectie dupa  curba (Berzei cu Stirbei, cum vii dinspre Plevnei) , eu vazusem semaforul de sus ca e verde, masinile franau si eu i-am dat gaz printre masini si cand colo dupa curba un gabor vroia sa ne opreasca doar ca sa treaca Johannis. Dar cand am vazut realitatea si am inceput sa franez, apai am franat, ca altfel il luam pe Garcea cu fulgi cu tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa contrazic ca mobra mea franeaza ca un klr ... dimpotriva franeaza excelent . 

In depasire aveam 123 km/h si 20m mai in fatza 33 Km/k viteza la impact . 

Plus ca am blocat spatele si a  derapat.

Filmarea este prea comprimata si pierde din calitate, nu se vad bine cifrele pe bord .

O sa postez o versiune mai calitativa a clipului.

 

Am avut noroc sa suport minimul consecinte .

Primul accident a fost in 2007 , am franat cu spatele , inclinat pe linia de tramvai .

Mobra, un CBR F3 s-a facut zob si a intrat sub o masina parcata , eu mi-am paradit un genunchi, a durat 2 luni recuperarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@OP: stiu ca pe inregistrare, post-factum, e usor de aratat cu degetul. Dar mi se pare ca atunci cand ai accelerat sa depasesti deja se vedea clar coloana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...