Sari la conținut

Am comis-o


LifeOwner

Postări Recomandate

Acum 10 minute, l.u.v a spus:

Acum, în fața unei filmări, toți suntem meseriași. 

Cine a trecut printr-o situație critică știe că te înfigi în frâne la comanda creierului fără să mai gândești ce și cum. 

cine a trecut si printr-n curs de conducere defensiva inainte de situatia critica are sanse sa 

A) nu ajunga in situatia critica

b) sa franeze fara sa loveasca ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Suntem oameni si nimeni nu e perfect , toti gresim , putini recunoastem si foarte putini suntem autoironici sau avem puterea sa radem de prostiile noastre ( daca apucam 🙂 )

Nu e un act de bravura ca am postat, vineri am fost si io prost 🙂 si am zis sa "ne mai radem".

Io rad cand le vad fetzele alora din masini  :-))))))) desi omu cu opelul e un super domn iar cu cei cu duba nu am avut treaba. da' tot ma pufneste rasu.

Nu imi plac atitudinile gen ... domne ... io.... sunt ultra motociclist .. ultra precaut si tu esti un prost care nici nu stie sa franeze sau ai nevoie de control la cap .... 

Ca sa inlatur suspiciunile.. timp de 14 ani am mers in fiecare an din martie pana in nov exclusiv cu moto. Am in jur de 300K Km pe 2 roti facuti cu 5 motoare diferite Marauder 250 , CBR F3, Ninja 1000 , Hayabusa , Fazer 600, 

 

Credeti-ma toti ati fost prosti si poate mai prosti la un moment dat , da' nu ar recunoaste unu... bolnavi de ipocrizie.

 

 

 

 

Editat de LifeOwner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, LifeOwner said:

Suntem oameni si nimeni nu e perfect , toti gresim , putini recunoastem si foarte putini suntem autoironici sau avem puterea sa radem de prostiile noastre ( daca apucam 🙂 )

Nu e un act de bravura ca am postat, vineri am fost si io prost 🙂 si am zis sa "ne mai radem".

Io rad cand le vad fetzele alora din masini  :-))))))) desi omu cu opelul e un super domn iar cu cei cu duba nu am avut treaba. da' tot ma pufneste rasu.

Nu imi plac atitudinile gen ... domne ... io.... sunt ultra motociclist .. ultra precaut si tu esti un prost care nici nu stie sa franeze sau ai nevoie de control la cap .... 

Ca sa inlatur suspiciunile.. timp de 14 ani am mers in fiecare an din martie pana in nov exclusiv cu moto. Am in jur de 300K Km pe 2 roti facuti cu 5 motoare diferite Marauder 250 , CBR F3, Ninja 1000 , Hayabusa , Fazer 600, 

 

Credeti-ma toti ati fost prosti si poate mai prosti la un moment dat , da' nu ar recunoaste unu... bolnavi de ipocrizie.

 

 

 

 

Nu te cearta nimeni , ai franat penibil. Si tot nu inteleg de ce asa tare spatele :) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, LifeOwner a spus:

Credeti-ma toti ati fost prosti si poate mai prosti la un moment dat , da' nu ar recunoaste unu... bolnavi de ipocrizie.

Normal ca toti am facut si mai facem cate o tampenie. Doar ca Forta a fost cu noi, ca si in cazul tau (aici trebuia un Ioda mic dar nu avem.... pun si eu ceva verde 🤢   😂)

Doar ca vazut din fata ecranului, patania ta pare simpatica si stupida in acelasi timp. Esti ''high'', topai, poate si chiui macar asa in mintea ta si apoi te infigi direct intre doua masini.

Oricum, ti s-a apreciat postarea filmului. 👏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, LifeOwner a spus:

Credeti-ma toti ati fost prosti si poate mai prosti la un moment dat , da' nu ar recunoaste unu... bolnavi de ipocrizie.

Eu sunt prost cel putin o data pe zi, dar nu ma laud :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, LifeOwner a spus:

Credeti-ma toti ati fost prosti si poate mai prosti la un moment dat , da' nu ar recunoaste unu... bolnavi de ipocrizie.

 

Rareori prost, de cele mai multe ori incepatori. Si inca mai suntem, tot timpul invatam cate ceva, uneori din prostiile altora. 

Iti dau dreptate, prost esti cand mergi fara maini pe ghidon, gesticuland, in timp ce te uiti la scarite. De dragul asa zisului vlog dai din maini in trafic si te misti in sa de zici ca ai catran la poponeata. Dupa care te miri ca ai 2 masini oprite in fata, vrei sa faci filtering insa te caci pe tine ca-ti dai seama ca nu ai incredere in skill ul tau de a trece la milimetru printre masini. Te apuci sa franezi, dar nu inainte de a trage de ambreiaj, asa cum nu se face. Si franezi tare cu spatele, cum iarasi nu se face. Frana fata e sfanta, aia spate completeaza, ar fi trebuit sa stii asta. Si ambreiajul se lasa dracului in pace, pana aproape de momentul opririi. Nu e teorie de keyboard warrior, eu chiar am fost la cursuri iar la unul din ele chiar asta a fost topicul, franarea de urgenta. Acolo am vazut si diferenta dintre motoarele cu si fara ABS. Eu opream fara emotii cu Z800-le la 60mph (100kmh) cu frana trasa la maxim, violent, pe cand cei cu motoare fara ABS dansau la 40 MPH, mai ales ca era si putin umed pe jos.

A zis bine @einstein1984, du-te si baga bani in cursuri de perfectionare. 

PS: stai relax, nu te opari, fii fericit ca ai scapat doar cu atat. Insa ai grija si ia-ti notite ca stii cum e cu sansele astea. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la urmele de pe geaca si recunosc ca am fost prost de mai multe ori. Din pacate (sau fericire) nu am avut si go pro sa arat si altora. Dar am si reusit sa trag singur concluziile necesare din incident. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, MrD a spus:

Rareori prost, de cele mai multe ori incepatori. Si inca mai suntem, tot timpul invatam cate ceva, uneori din prostiile altora. 

Iti dau dreptate, prost esti cand mergi fara maini pe ghidon, gesticuland, in timp ce te uiti la scarite. De dragul asa zisului vlog dai din maini in trafic si te misti in sa de zici ca ai catran la poponeata. Dupa care te miri ca ai 2 masini oprite in fata, vrei sa faci filtering insa te caci pe tine ca-ti dai seama ca nu ai incredere in skill ul tau de a trece la milimetru printre masini. Te apuci sa franezi, dar nu inainte de a trage de ambreiaj, asa cum nu se face. Si franezi tare cu spatele, cum iarasi nu se face. Frana fata e sfanta, aia spate completeaza, ar fi trebuit sa stii asta. Si ambreiajul se lasa dracului in pace, pana aproape de momentul opririi. Nu e teorie de keyboard warrior, eu chiar am fost la cursuri iar la unul din ele chiar asta a fost topicul, franarea de urgenta. Acolo am vazut si diferenta dintre motoarele cu si fara ABS. Eu opream fara emotii cu Z800-le la 60mph (100kmh) cu frana trasa la maxim, violent, pe cand cei cu motoare fara ABS dansau la 40 MPH, mai ales ca era si putin umed pe jos.

A zis bine @einstein1984, du-te si baga bani in cursuri de perfectionare. 

PS: stai relax, nu te opari, fii fericit ca ai scapat doar cu atat. Insa ai grija si ia-ti notite ca stii cum e cu sansele astea. 

 

Gata frate cu ABS si cursuri esti Dn-zeusi iti permiti sa tii predici . 90% nu au ABS si cursuri insa au ceva mai de pret ... experienta si modestie . lasa-neee .. lasa-neeee

 

"faci filtering insa te caci pe tine"

Ma cac pe tine

Editat de LifeOwner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, LifeOwner a spus:

"faci filtering insa te caci pe tine"

Ma cac pe tine

Cam mult ai rezistat, 4 pagini, pana sa incepi cu de astea :)))))))))))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o confruntare de tipul dacii vs samuraii ar castiga detasat la franare MrD, pentru ca a fost la cursuri si franeaza violent de la suta pe cand in coltul opus, proprietarul vietii ar dansa la 40 mile la ora daca e si ud pe jos.
Chestia asta se poate termina intr-un singur fel, un clip cu un battle intre ei pentru ca din timpuri stravechi se stie, trebuie sa te afirmi ca sa fii cineva.
Cu o inteligenta sclipitoare si calificare inalta nici nu este foarte greu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Este o vorbă pe care văd că nu și-o amintește nimeni: "teoria ca teoria, dar practica ne omoară!"😏

 

Referitor la cei pe care un curs de pilotaj i-au făcut deja să se simtă piloți MotoGP...cursul ăla este fix pix fără training în fiecare zi. 

Adică să bagi frâne și tot tacâmul ca și cum ai participa la un concurs de așa ceva. 

Dacă vă liniștește faptul că ați făcut un curs acu 3 ani și le știți pe toate, ce să zic..va doresc să n-aveți parte de evenimente în care să-mi dați dreptate după 😏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Cam mult ai rezistat, 4 pagini, pana sa incepi cu de astea :)))))))))))))))))))))

Eu am continuat, au inceput altii .

Nu vreau flame, scuze MrD ! Nu imi place tonul de predicator si nu "ma cac pe mine" . 

Cursurile alea sunt ZERO barat , in caz ca nu ai aflat pana acum.... te invata ce ar trebui sa faci TEORETIC !

Skil-ul il dobandesti din practica.

 

Cine dracu sta sa se gandeasca in fractiuni de secunda ...hmmm ce fac acum ? Franez ? Ma asigur ? O culc ? Blochez spatele etc .... 

Reactionezi si atat ... cu cat ai mai multa experienta cu atat vei reactiona mai bine .

Viraj cu spatele derapand in drifting....stii si tu d'astea ca invatati la cursuri . Intrebarea e  ... apasa sau nu ambreiaju !?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, LifeOwner a spus:

 

Haidi bre! Ne iei cu din astea?

Pai asta eu am facut pentru prima oara cand aveam carnet de 2 ani. Mai precis pe 20 decembrie '89 cand ne-a trimis  Ceasca acasa de la facultate de frica sa nu ne vina idei.

Si am facut-o cu Hoinaru', nu cu capitaliste din astea.

E drept ca spre deosebire de asta din film eu am incheiat curba pe jos infipt cu furca mobrei in bordura, dar ce frumos mi-a iesit driftul, pana la un punct. 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

Este o vorbă pe care văd că nu și-o amintește nimeni: "teoria ca teoria, dar practica ne omoară!"😏

 

Referitor la cei pe care un curs de pilotaj i-au făcut deja să se simtă piloți MotoGP...cursul ăla este fix pix fără training în fiecare zi. 

Adică să bagi frâne și tot tacâmul ca și cum ai participa la un concurs de așa ceva. 

Dacă vă liniștește faptul că ați făcut un curs acu 3 ani și le știți pe toate, ce să zic..va doresc să n-aveți parte de evenimente în care să-mi dați dreptate după 😏

bag seama ca tu ai experienta, nu ai fost la vreun curs din asta vreodata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, cinezicealae a spus:

"Nu, uita-te la maini ... am franat cu ambele dar spatele rupe mai repede."

Whaaaat?!

 

cred ca franat pe marcajul de delimitare a benzilor de asta s-a si dus asa de mult. cum ar zice un prieten "opreai un camion pe distanta aia" (bine, cu conditia sa nu accelerezi cand de fapt trebuia sa franezi :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, LifeOwner a spus:

 

Ma cac pe tine

A, gata, ma, ai postat ca sa ne radem, da' cand rade lumea nu CU tine, ci DE tine nu mai tii la caterinca si incepi sa o dai in diverse.

La inceput am zis sa fim finuti cu omu care a gresit, pe urma au vnit niste colegi mai ... fara manusi si gata, nu mai e amuzant si o daiin porcarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 41 minute, einstein1984 a spus:

bag seama ca tu ai experienta, nu ai fost la vreun curs din asta vreodata....

Am fost la unul ținut pe Adâncata de BMW. Nu a fost neapărat de conducere defensivă, dar s-au atins în briefing și subiectele astea. 

Ca experiență am și 2 accidente la activ cu oase rupte, ambele din vina celeilalte părți. 

Întreabă-mă însă dacă am avut timp să mă gândesc la ce spune X la cursuri în fracțiunea de secundă când berbecul mi-a tăiat calea. 😏

Repet, sper să nu ajungi să-ți amintești de vorbele mele. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, LifeOwner a spus:

Gata frate cu ABS si cursuri esti Dn-zeusi iti permiti sa tii predici . 90% nu au ABS si cursuri insa au ceva mai de pret ... experienta si modestie . lasa-neee .. lasa-neeee

 

"faci filtering insa te caci pe tine"

Ma cac pe tine

 

Tot din mers, cu mainile pe sus si ochii la scarita? Vezi sa nu tragi prea tare de frana, ca faci stoppie si tot pe tine ai sa te caci.

Adevarul e ca stai tu linistit, lasa prostii sa faca cursuri, tu invata pe strada, ca asa e bine. 

Uite, o sa pun pt prostii care vor sa stie ce inseamna cursuri de advanced riding niste link-uri. Poate printre ei sunt si ceva instructori care ar putea, la un moment dat, sa gaseasca ceva inspiratie si sa ajute si alti prosti (nu tu, stai linistit, tu inveti asa cum ne-ai aratat, pe strada).

https://bikesafe.co.uk/

https://www.iamroadsmart.com/

https://www.london-fire.gov.uk/safety/road-safety/motorbike-safety-course-biker-down/

BikeSafe si BikerDown sunt moka, cu politia si pompierii. Alti prosti, sa vezi cum stau pe motoare si cum merg...vai de steaua lor. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Speedy.K said:

Ba, da' un curs de conducere ofensiva nu facem?! La un d-asata m-as baga si io. Instructor...

vezi poate tine baiatul asta: 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 7 ore, MrD a spus:

Nu e teorie de keyboard warrior, eu chiar am fost la cursuri iar la unul din ele chiar asta a fost topicul, franarea de urgenta. Acolo am vazut si diferenta dintre motoarele cu si fara ABS. Eu opream fara emotii cu Z800-le la 60mph (100kmh) cu frana trasa la maxim, violent, pe cand cei cu motoare fara ABS dansau la 40 MPH, mai ales ca era si putin umed pe jos.

 

6f44b6943dcff05f3fd8a5f92376d771.jpeg

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, XaeL a spus:

vezi poate tine baiatul asta: 

 

Nu m-ai inteles: io nu vreau cursuri de dat cu ea pe asfalt si ajuns prin spitale. Asta e treaba de vlogar si mie nu-mi plac camerele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@l.u.vdaca e curs de teorie imi pare rau, dar ai dat banii egeaba, sau daca era sponsorizat de bmw era din ala promo, ca sa iei si pe ala platit. 

La un curs adevarat exersezi pana intra franarea in reflex, nu teorie la tabla. Si odata ce stii ca poti opriin distanta X, e mai usor sa o faci cand ai nevoie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Franele "ie" pentru motociclisti urati, doar zic :P

Cursurile, pt aia de nu s motociclisti adevarati, se stie si asta.

Franarea de urgenta exersata an de an, la inceput de sezon. La mine asa incepe anul moto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...