Sari la conținut

Uz.Oituz.


Postări Recomandate

     Duminica era ziua pentru motocicleta (weekendul asta). Asa ca am zis sa parcurgem ceva drumuri noi. Ideea era sa ajungem pe Valea Uzului asa ca am facut un traseu cu cat mai multe drumuri nemodernizate.

Plecare din Bv - Teliu - Magherus -Aninoasa -  Bita - Let- Marcusa - Catalina - Ruseni - Lunga - Bretcu - pasul Oituz - Poiana Sarata- Slanic Moldova - Targu Ocna - Darmanesti - Valea Uzului - Sanmartin - Tusnad - Sf. Gheorghe - Ozun - Bv. Ceva peste 300 km. Bucata  Magherus- Ruseni a fost in proportie de 90 % pe drumuri peste camp, am avut noroc ca desi erau pline de santuri macar erau uscate. Dar frumos, chiar daca pe asfalt viteza ar fi fost mai buna.

Poiana Sarata (DC 116B  )  - Slanic Moldova a fost cireasa de pe tort. Drumul in cea mai mare parte e usor,cel putin primul sfert. Apoi ,daca e ud, devine mai interesant iar coborarea spre Slanic e foarte faina. Din Slanic Moldova am plecat pe asfalt spre Targu Ocna desi planul era altul,pe harti gasisem ceva forestier. Era deja tarziu asa ca am luat asfaltul sa ajungem cat mai repede la Darmanesti spre Valea Uzului si apoi Sanmartin . Din cate stiu drumul pe Valea Uzului este parte a TET Romania. Un drum f. usor cu peisaje faine.

 

 Poiana Sarata - Slanic Moldova ->filmul       https://www.youtube.com/watch?v=uPkMlkCGWKI

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Acum 10 ani cel putin am fact Slanic M.- Poiana sarata, o alee asfaltata, virajata, un traseu foarte frumos. Am incercat sa parcurg acum 5 ani cu o masina sportiva, am intrebat la benzinarie, mi-au spus sa renunt ca este drum forestier, din ce vad asa arata, ce s-a intimplat, sau e alt drum?

Si inca o intrebare, cum e drumul intre Tg. Ocna si Sinmartin, s-a asfaltat?

Editat de bmwio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...